نکات مهم هنگام خرید کولر گازی

2 سال پیش
نکات مهم هنگام خرید کولر گازی

بدون شک گذراندن تابستانی گرم و طاقت‌فرسا بدون استفاده از کولرگازی بسیار سخت خواهد بود. امروزه خانواده‌های زیادی به خرید کولرهای گازی علاقه‌مند هستند. کولرهای گازی نسبت به کولرهای آبی بهتر و هوای سالم‌تری تولید کرده و از طرف دیگر از لحاظ مصرف انرژی نیز بهینه‌تر هستند. در این پست قصد داریم نکاتی مهم در هنگام خرید کولرگازی را یادآور شویم که شما با توجه به این نکات بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

نکات مهم هنگام خرید کولر گازی
همانطور که گفته شد، در این بخش شما را راهنمایی می‌کنیم که با توجه به نکاتی که گفته خواهد شد، بهترین کولرگازی را متناسب با فضای خانه و دکوراسیون خود انتخاب کنید.
انتخاب نوع کولر گازی
یک مسئله مهم در انتخاب کولر گازی‌ها انتخاب نوع آن‌ها است. انواع مختلف کولرهای گازی وجود دارد که هر کدام مناسب با فضا و دکوراسیون داخلی خانه شما می‌تواند انتخاب بهتری باشند. انواع این کولرگازی‌ها عبارتند از:
۱٫    کولرگازی پنجره‌ای
۲٫    کولر گازی ایستاده
۳٫    کولر اسپلیت
۴٫    کولرگازی پرتابل و …
کولر گازی پنجره‌ای
یکی از ساده‌ترین انواع کولرهای گازی است که همه اجزای آن به صورت یک قطعه کنار هم قرارگرفته‌اند. همان‌طور که از نام آن پیداست این کولرگازی در کنار پنجره‌ها و کانال‌ها قرار می‌گیرد. زمانی که شما قصد خرید این نوع کولر را دارید ابعاد پنجره و حجم کولر را در نظر بگیرید که با هم هم‌خوانی داشته باشند. این کولرها همچنین نسبت به سایر کولرهای دیگر احتمالاً مصرف انرژی بالاتری داشته باشند و سیستم کنترل از راه دور ندارند که هنگام خرید باید به آن دقت کنید.
کولر گازی ایستاده
یکی دیگر از انواع اسپلیت‌ها، کولرهای ایستاده هستند که از دوتکه تشکیل‌شده‌اند. یک پنل اصلی که در داخل اتاق قرار می‌گیرد وکندانسور که در فضای بیرون قرار می‌گیرد. این نوع کولرگازی‌ها قدرت بالایی دارند و برای سالن‌های بزرگ و مکان‌های عمومی گزینه مناسبی به‌حساب می‌آیند. جابه‌جایی این کولرها سخت است و تقریباً یک کولر غیرقابل حرکت است که هنگام خرید باید به این نکته توجه داشته باشید.
کولر گازی اسپلیت
این نوع کولر نیز به دو قسمت مجزا تقسیم‌شده است. یکی برای فضای داخل و دیگری برای قرارگیری در فضای خارج از خانه. این نوع کولرگازی حجیم‌تر از کولرهای گازی پنجره‌ای متحرک است، بنابراین فضای بیشتری را می‌گیرد. از همین‌رو جابه‌جایی آن آسان نسیت و به‌عنوان یک کولر متحرک انتخاب خوبی نخواهد بود. از این نوع کولر گازی می‌توان به کولرهای گازی کاستی اشاره کرد.

کولر گازی قابل حمل

کولر گازی قابل حمل
این کولرگازی پرتابل است و به صورت یک‌تکه موجود است. در پشت این کولر یک لوله خرطومی وجود دارد. این لوله برای تخلیه گرمای موتور است. کولر گازی نام برده مختص فضاهای کوچک و اتاقک‌ها است و به راحتی قابل جابه‌جایی است.
انتخاب پنل
یکی دیگر از ویژگی‌های یک کولر گازی که ممکن است هنگام خرید برای شما مهم باشد نوع پنل آن است. پنل کولرگازی در واقع ظاهر آن را تشکیل می‌دهد و ممکن است برای کسانی که به دکوراسیون و زیبایی خانه اهمیت می‌دهند مهم باشد.
کولر گازی چند هزار خوب است؟
یکی دیگر از نکات مهم هنگام خرید اسپلیت یا کولرهای گازی ظرفیت آن‌ها است. هر کدام از کولرگازی‌ها بسته به مدل آن‌ها ممکن است ظرفیتشان متفاوت باشد. توجه به ظرفیت، مهم‌ترین نکته هنگام خرید این وسیله است و اگر شما محصولی را انتخاب کنید که نیاز شما را رفع نکند بعداً با مشکل مواجه خواهید شد. برای انتخاب ظرفیت به دکوراسیون و فضای خانه خود توجه داشته باشید. اگر فضای خانه شما بزرگ است مسلماً به یک محصول با ظرفیت بالا نیاز دارید.
از جمله عوامل دیگر برای تعین ظرفیت یک کولر عبارتند از:
•    آب‌وهوای منطقه
•    میزان رفت‌وآمد در فضا
•    فضای اتاق‌ها و پذیرایی
•    ارتفاع سقف
•    آفتاب‌گیر بودن مکان
•    گردش هوا
•    دستگاه‌های موجود گرمازا در مکان
عوامل بالا همگی در ظرفیت کولرگازی که انتخاب می‌کنیم دخیل هستند و بسیار حائز اهمیت است که هنگام خرید به آن‌ها توجه داشته باشیم.
تعداد کولر گازی لازم برای فضای خانه
یکی دیگر از سؤالاتی که هنگام خرید کولرگازی باید به آن دقت کنید تعداد آن‌ها است. بسته به فضا و نوع آن ممکن است که یک کولر با ظرفیت بالا پاسخگوی نیاز شما باشد یا ممکن است که دو کولر با ظرفیت پایین‌تر پاسخگوی نیاز شما باشد. به‌صورت کلی بسیار روی این مسئله حساس باشید چون ممکن است بعداً انتظارات شما برآورده نشود.
نوع کمپرسور کولر
کمپرسور یکی از مهم‌ترین اجزای هر سیستم کولرگازی است و به عنوان قلب آن عمل می‌کند. این جزء از کولر ارتباط مستقیمی با کیفیت محصول خواهد داشت؛ بنابراین انتخاب نوع کمپرسور هنگام خرید بسیار حائز اهمیت است.

کمپرسور کولر گازی

انواع کمپرسورها عبارتند از:
•    روتاری
•    اسکرول
•    پیستونی
هر یک از نوع کمپرسورهای بالا مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. با این حال ممکن است از خود بپرسید که محصولی را که من قرار است بخرم کدام کمپرسور را داشته باشد. به صورت کلی کمپرسورهای کولرگازی اسکرول بهترین‌ها هستند زیرا در شرایطی پاسخگوی نیاز شما هستند. از طرفی این نوع کمپرسورها کمتر استفاده می‌شوند و نوع روتاری از آن استفاده بیشتری می‌شود.
کولر گازی اینورتردار یا ساده
اینورترها در کولرهای گازی متناسب با دمای محیط، دور موتور را تنظیم می‌کنند که این ویژگی در کولرهای ساده وجود ندارد. در کولرهای ساده وقتی که دمای اتاق کاهش پیدا کرد و کاملاً خنک شد کولر خاموش می‌شود اما وقتی دوباره دمای هوای اتاق بالا گرفت روشن می‌شود. این ویژگی در کولرهای گازی اینورتردار این‌‌گونه نیست و کولرگازی متناسب با دمای هوای محیط کار می‌کند و دور موتور آن زیاد و کم می‌شود در نتیجه همیشه دمای هوا را متعادل نگه می‌دارد.
تفاوت کولرهای اینورتردار و ساده:
بدون شک این دو نوع کولر تفاوت‌هایی با هم دارند که هنگام خرید آن‌ها باید به این تفاوت‌ها دقت کنیم. اولین تفاوت آن‌ها مرتبط به قیمت است و اساسا کولرهای اینورتردار گران‌تر از کولرهای ساده هستند. یکی دیگر از تفاوت‌های این نوع کولرها تفاوت در مصرف انرژی است که به صورت کلی انرژی مصرفی در کولرهای گازی اینورتردار کمتر است و از این لحاظ بهینه‌تر هستند. همچنین این نوع کولرها صدای کمتری دارند و هنگام کارکردن آن‌ها زیاد به صدای آن‌ها حساس نخواهید شد. همچنین سرعت سردسازی آن‌ها نسبت به کولرهای معمولی نیز بیشتر است. از طرفی چون این کولرها پیشرفته‌تر هستند و سیستم پیچیده‌ای دارند هنگام خرابی هزینه‌های تعمیراتی بیشتری را متحمل خواهید شد. در کل کولرهای اینورتردار نسبت به کولرهای ساده بهتر عمل می‌کنند و توصیه می‌شود که از آن‌ها استفاده کنید.

میزان مصرف برق در کولر گازی

توجه به میزان مصرف برق در کولر گازی
یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام خرید کولرگازی به آن توجه کنید میزان برقی است که مصرف می‌کند. کولرهای پنجره‌ای میزان مصرف برق بیشتری نسبت به سایرین دارند. اینورتر بودن کولر یکی از مسائل مهمی است که به صورت مستقیم با میزان برق مصرفی آن ارتباط دارد که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. همچنین در همین رابطه باید بررسی کنید که کولری که شما انتخاب کردید با کدام نوع برق‌کار می‌کند. آیا برای کولر شما برق تک فاز یا برق شهری کافی است و یا به منابع بیشتری نیاز دارید. کولرهای ایستاده و بزرگ معمولاً به برق سه فاز نیاز دارند و بقیه کولرها با برق تک فاز نیز کار می‌کنند که هنگام خرید کولر باید به این نکته توجه کنیم.
میزان مصرف یا سطح انرژی مصرفی
این معیار نیز مانند معیارهای بالا در خرید کولرهای گازی مهم است. با استفاده از این معیار متوجه خواهید شد که کولر شما چقدر از نیرویی که دریافت می‌کند را به انرژی سرمایی تبدیل می‌کند. برای این کار یک معیار به نام EER مدنظر است که مخفف عبارت Energy Efficiency Ratio است و هرچقدر این معیار  بالاتر باشد کولر شما بهینه‌تر کار می‌کند. برای این کار کولرها را گریدبندی می‌کنند. از گرید A  تا گرید G. گرید A انرژی مصرفی بهینه‌تری دارد و اگر به حروف G نزدیک‌تر شود این مصرف انرژی بالاتر خواهد رفت.
میزان پرتاب و شدت باد کولر
میزان پرتاب باد توسط کولر یکی دیگر از معیارهای خرید کولر گازی است. این به معنای فاصله پرتاب باد سرد توسط کولر است که به عنوان یک برچسب روی آن فاصله پرتاب مشخص‌شده است. هرچقدر پرتاب باد بیشتر باشد کولر بهتر است و اگر شما آن را چسبیده به سقف قرار می‌دهید باید این پرتاب زیاد باشد و تا چندین متر بتواند به‌خوبی باد را پرتاب کند.
صدای کولر
اگر شما به سروصدای زیاد حساس باشید احتمالاً این معیار برای شما مهم باشد. کولرهای معمولی و ساده معمولا سروصدای بیشتری نسبت به کولرهای اینورتر و پیشرفته دارند و همین امر باعث این شده که کولرهای اینورتر محبوب‌تر شوند. به عنوان یک معیار که اغلب روی برچسب‌های کولر گازی نوشته‌شده است به معیار دسی بل یا Db روی آن توجه کنید. هرچقدر این معیار پایین‌تر باشد میزان صدایی که توسط کولرگازی انتخابی شما تولید می‌شود کمتر خواهد بود.
کدام برند کولر گازی بهتر است؟
ممکن است که قبل از همه‌چیز برند کولرگازی برای شما مهم باشد؛ اما واقعاً بهترین برند کولر گازی کدام است؟ پاسخ معینی برای این سؤال وجود ندارد اما هم‌اکنون برندهای معتبر و باکیفیتی در این زمینه فعالیت می‌کنند که کیفیت محصولات آن‌ها بسیار بالا است ازجمله:

•    اجنرال
•    گری
•    ال جی
•    کولرگازی جی پلاس
•    کولر گازی هایسنس
•    گرین و …
البته همیشه برند بودن به معنی بهتر بودن نیست. محصولات زیادی در بازار وجود دارد که می‌توانید با توجه به تجربه کاربران قبلی این محصولات، کولرگازی مورد نظر خودتان را انتخاب کنید.
توجه به منطقه آب‌وهوایی برای خرید کولر گازی
یکی دیگر از مواردی که برای خرید کولرهای گازی باید به آن دقت داشته باشیم منطقه آب‌وهوایی است. بسته به منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم باید کولرگازی را انتخاب کنیم. اگر ما محصولی متناسب با منطقه آب‌وهوایی خود انتخاب کنیم نه تنها کولر بهتر و بهینه‌تر کار می‌کند بلکه طول عمر آن نیز افزایش می‌یابد.
تهویه مطبوع
نحوه تهویه کولر یک نکته حائز اهمیت است که باید به آن دقت کنیم. تهویه مطبوع (Heating,Ventilating And Air Conditioning) گرایشی از علم مکانیک است، تهویه مطبوع را می‌توان عملیاتی دانست که باعث آسایش دمایی بشود. ۲ متغیر درجه هوا و رطوبت که باید دمای ۲۲ درجه‌ی سانتی گراد و رطوبت ۵۰% باشد که منجر به آسایش دمایی گردد. از تجهیزات این سیستم می‌توان به چیلر، فن کویل، کولرگازی اشاره کرد. یک کولر ایده آل باید تهویه مطبوع مناسبی داشته باشد.
مشاوره خرید کولرهای گازی
اگر برای خرید کولرگازی مدنظر خود دچار دغدغه‌ هستید و واقعاً نمی‌توانید یک گزینه ایده آل را انتخاب کنیدم نگران نباشید. فروشگاه اینترنتی تهویه مهاجر متشکل از کارشناسانی برجسته است که شمارا راهنمایی می‌کنند که بهترین محصول را برای خود انتخاب کنید. جهت انتخاب یک محصول ایده آل و شایسته کافی است که با تیم سایت فروشگاهی تهویه مهاجر در ارتباط باشید و از مشاوره ارزشمند آن‌ها بهره‌مند شوید.
نتیجه‌گیری
تا اینجای کار ما همه‌ی عوامل دخیل برای انتخاب و خرید یک کولرگازی خوب را بررسی کردیم. عواملی مانند برند، میزان مصرف انرژی، نوع کولر، صدای کولر، میزان برق مصرفی و… از جمله مهم‌ترین عوامل در تهیه یک کولر ایده آل است. توجه به این نکات به ما کمک می‌کند که انتخاب بهتری داشته باشیم.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

دیدگاه شما

بدون دیدگاه