بی توجهی به این نشانه ها ماشین ظرفشویی را راهی تعمیرگاه می کند

3 سال پیش
ماشین ظرفشویی

یکی از وسایل کار راه انداز و کاربردی که در سال‌های اخیر راهی آشپزخانه شده، ماشین ظرفشویی است. با اینکه وجود ماشین ظرفشویی قدمت چندانی در آشپزخانه های ایرانی ندارد ولی نبود آن در وسایل آشپزخانه می تواند آزار دهنده باشد. در نتیجه باید از این وسیله به دقت استفاده کنید تا عصای دستتان خراب نشود. هر دستگاهی برای سالم ماندن به دو چیز احتیاج خواهد داشت، اول استفاده صحیح و دوم نگهداری اصولی. در استفاده صحیح از ماشین ظرفشویی می توان به استفاده کردن از قرصهای شوینده و مایع شوینده مناسب با ویژگی های دستگاه اشاره کرد. استفاده از قرص های نامرغوب به مرور به دستگاه شما آسیب می زند و همچنین باعث به وجود آمدن بوی بد در ظرفشویی می شوند.

یکی از نکات مهم در نگهداری اصولی ماشین ظرفشویی، سرویس دوره ای و تعمیر به موقع ماشین ظرفشویی است. در سرویس های دوره ای، سرویسکار ماشین ظرفشویی تمام قطعات، لوله های ورودی و خروجی، سیم پیچی ها و.. را بررسی خواهد کرد. اگر مشکلی در یکی از قطعات وجود داشته باشد که تا به حال خودش را نشان نداده، قبل از عمیق شدن خرابی، تعمیرکار متوجه آن شده و تعمیر ماشین ظرفشویی را انجام داده و شما را از تعویض یک قطعه و هزینه آن نجات خواهد داد.

در ادامه این مطلب به شما می‌گوییم که بی‌توجهی به چه نشانه‌هایی باعث راهی شدن ماشین ظرفشویی شما به تعمیرگاه می‌شود.

روشن نشدن ماشین ظرفشویی

اولین نشانه‌ که ممکن است در زمان خرابی ماشین ظرفشویی با آن روبه‌رو شوید، روشن نشدن آن است. روشن نشدن دستگاه می‌تواند به دلایل مختلف بروز کند. باید دلیل روشن نشدن دستگاه را پیدا و آن را برطرف کنید. معمولا روشن نشدن ماشین ظرفشویی به دلایلی مانند خرابی پریز، سیم، دوشاخه برق، برد و … است.

ظاهر شدن ارور‌ روی پنل

ماشین‌های ظرفشویی مانند سایر تجهیزات برقی می‌توانند دارای صفحه نمایش یا چراغ باشد. در صورتیکه قطعه‌ای از ماشین ظرفشویی دچار نقص فنی باشد یا بدرستی کار نکند اروری روی صفحه‌ی آن نمایش داده می‌شود یا چراغ‌ها شروع به چشمک زدن می‌کند. به محض مواجه شدن با این صحنه باید سراغ دفترچه راهنمای ماشین رفته و علت آن را شناسایی کنید. اگر به کدخطا و چراغ دستگاه توجه نکنید ممکن است دایره خرابی گسترش داده و منجر به خرابی قطعات دیگر شود.

تولید سر و صدای ناهنجار

در حین کار کردن باید حتما به صدای ماشین ظرفشویی توجه کنید و علت هرگونه صدای غیر طبیعی را به سرعت برطرف کنید. اگر بعد از گذاشتن ظرف خاصی این مشکل به وجود آمده احتمالا به دلیل برخورد آب پاش یا جابه‌جایی ظرف در ماشین است. ولی اگر این مشکل به دلیل به دفعات تکرار شود می‌تواند نشان دهنده خرابی جت پمپ یا پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی باشد. پمپ تخلیه نقش مهمی در این دستگاه ایفا می کند و باید برای تعمیر ماشین ظرفشویی در اولین فرصت اقدام کرد.

وارد نشدن آب به ماشین ظرفشویی

وارد نشدن آب به ماشین ظرفشویی اگر بدلیل باز نبودن شیر آب باشد موضوع جدی نیست. در صورتیکه شیر آب باز باشد ولی دستگاه آب‌گیری نکند ممکن است قطعاتی مانند سوئیچ یا شناور ماشین ظرفشویی ایراد پیدا کرده باشد. تشخیص دقیق قطعه معیوب باید توسط کارشناس فنی انجام شود. برای اینکار لازم است از فردی که در این حوزه متخصص است کمک بگیرید.

تخلیه نکردن آب

تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی از موارد دیگری است که در حین استفاده ممکن است هر کاربری با آن روبه‌رو نشود. معمولا تخلیه نشدن آب به دلیل گیر کردن غذا در قسمت تخلیه آب ماشین ظرفشویی رخ می‌دهد. برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل باید قبل از وارد کردن ظرف‌ها در دستگاه ته مانده غذا و چربی‌ها را از روی ظرف پاک کنید. همچنین می‌توانید به صورت دوره‌ای فیلتر، شلنگ تخلیه را تمیز کنید و از بسته نبودن خروجی آب مطمئن شوید.

نشتی آب از ماشین ظرفشویی

علامت دیگر نشان دهنده‌ی خرابی ماشین ظرفشویی، نشت آب از زیر دستگاه است. نشت آب از ماشین ظرفشویی اغلب به دلیل خراب شدن واشر‌های دستگاه و پارگی شلنگ رخ می‌دهد. برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل باید هر ماه وضعیت این قطعات را بررسی کنید. همچنین در صورتیکه به خرابی قطعه‌ای پی بردید باید مشکل را سریعا برطرف کنید تا با صحنه نشت آب از ظرفشویی و خیس شدن آشپزخانه مواجه نشوید.

قفل نشدن درب

مشکل قفل نشدن درب ماشین ظرفشویی معمولا بعد از استفاده نادرست از دستگاه به وجود می‌آید. اگر همیشه بیش از ظرفیت در دستگاه ظرف پر کرده یا درب دستگاه را زیاد باز و بسته می‌کنید این مشکل با سرعت بیشتری در دستگاه شما رخ می‌دهد. همچنین استفاده نادرست از دستگاه ممکن است پوشش درب و کنترل برقی ماشین ظرفشویی را خراب کند. بهترین کاری که برای جلوگیری از نمایش این صحنه می‌توانید انجام دهید این است که قبل و بعد از استفاده کارکرد درست قفل درب را بررسی و در صورت خرابی مشکل را سریعا برطرف کنید.

ماشین ظرفشویی

لکه داشتن و تمیز نشستن ظرف‌ها

نشانه‌ی دیگری که می‌تواند باعث راهی شدن ماشین ظرفشویی به تعمیرگاه شود لکه انداختن روی ظروف است. اگر با مشکلاتی مثل لکه انداختن روی ظرف‌ها یا درست نشدن مواجه شدید باید نوع شوینده و سازگاری آن با دستگاه را بررسی کنید. زیرا استفاده از شوینده نامناسب علاوه بر کثیف شدن ظرف‌ها، در بلند مدت نیز باعث خرابی ماشین ظرفشویی می‌شود.

در بالا به تعدادی از نشانه‌های خرابی ماشین ظرفشویی اشاره کردیم ولی از قدیم گفته‌اند پیشگیری بهتر از درمان است. در نتیجه باید اقدامات مراقبتی برای نگهداری از ماشین ظرفشویی‌ انجام دهید تا کمتر با این علائم روبه‌رو شوید. تعدادی از اقدامات مراقبتی برای محافظت از ماشین ظرفشویی عبارتند از:

  • تمیز کردن داخل و بیرون ماشین
  • تمیز کردن چربی و ته مانده‌های مواد غذایی قبل از ورود به دستگاه
  • استفاده از محافظ یا ترانس برق
  • فاصله دادن ماشین از دیوار پشت برای عبور جریان هوا
  • تراز بودن سطح زیر ماشین ظرفشویی
  • تمیز کردن دوره‌ای فیلتر‌های دستگاه
  • استفاده از مواد شوینده استاندارد
  • چیدمان درست ظروف در سبد ماشین ظرفشویی

در صورتی که اقدامات بالا را انجام دهید از خراب شدن ماشین تا حد زیادی جلوگیری می‌کنید. ولی اگر با این وجود مجدد ماشین ظرفشویی شما با مشکل مواجه شد خودتان آن را تعمیر نکنید. زیرا ممکن است به قطعات دیگر دستگاه آسیب برسانید. بهترین کار سپردن ماشین ظرفشویی به سرویسکاران متخصص این حوزه است.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه