نمونه سوالات آیین نامه را خواندم و در آزمون قبول شدم

4 سال پیش
بدون تصویر

امروز میخواهم خاطره ای قبولی خودم در آزمون آیین نامه راهنمایی و رانندگی را برای شما بگویم. خاطره ای که در نهایت با خواندن نمونه سوالات آیین نامه رانندگی توانستم نمره قبولی را بگیرم. نمونه سوال های آیین نامه را از این منبع دانلود کنید.

چه شد که گواهینامه رانندگی گرفتم؟

اول اینکه من یک جوان ۲۵ ساله هستم همینطور که میدانید هر شخصی که ۱۸ سال را تمام کند از نظر قانونی می تواند گواهینامه رانندگی را بگیرد. اما من در طول این ۷ سالی که از ۱۸ سال می گذرد تا الان هیچ گاه برای گرفتن گواهینامه رانندگی اقدام نکردم.

دلیل آن هم این بود که نیازی به داشتن گواهینامه احساس نکردم چراکه اصلا ماشینی نداشتم. از طرفی دیگر من در دانشگاه آزاد رشته حقوق را میخواندم و مشغول به تحصیل بودم.

البته از نگاهی دیگر نیز هزینه ثبت نام در آموزشگاه های رانندگی برای من سنکین بود و چنان پولی را نمیتوانستم صرف ثبت نام آموزشگاه رانندگی کنم.

این بود که در این چند سال گواهینامه رانندگی را نگرفتم. تا اینکه پس از پایان تحصیلاتم با شرایطی روبرو شدم که در هیچ کجا برای من کاری مناسب نبود. یا افرادی میخواستند که سابقه کاری داشته باشد یا اینکه تخصص خاصی و مهارت ویژه ای مدنظر کارفرما بود.

به همین دلیل تصمیم گرفتم در تاکسی های اینترنتی همچون اسنپ فعالیت کنم. البته یکی از دوستان به من توصیه کرد وارد تپسی شوم و بهتر است اما من تصمیم گرفتم که به عنوان راننده تاکسی اینترنتی در شرکت اسنپ فعالیت کنم.

چون هم تخصص خاصی نیاز نداشت و هم حقوق تقریبا مناسبی داشت.

تنها چالشی که با آن روبرو شده بودم نداشتن گواهینامه رانندگی پایه سوم بود. تا آن زمان فکر نمی کردم که گرفتن گواهینامه رانندگی آنقدرها هم سخت باشد ولی واقعا سخت بود و من فکر میکردم این چالش را به راحتی پشت سر می گذاریم اما اینطور نشد. در ادامه همین مطلب میخواهم بیشتر درمورد گرفتن گواهینامه و قبولی در آزمون آیین نامه صحبت کنم تا اگر کسی مثل من با چالش قبول نشدن در آزمون آیین نامه و امتحان شهری رانندگی روبرو شده بتواند این مشکل را به راحتی پشت سر بگذارد و در واقع از تجربیات بنده استفاده نماید.

چالش های پیش رو برای گرفتن گواهینامه رانندگی پایه سوم

بزرگ ترین چالش من به عنوان یک پسر قبولی در در آزمون آیین نامه اصلی بود. همان امتحان آیین نامه که ۳۰ سوال تستی دارد و باید از ۲۶ بالاتر بشی تا قبول شوی. اما چرا گفتم بزرگترین چالش برای من به عنوان یک پسر!

دلیلش این است که دختران معمولا در قبولی در آزمون آیین نامه تستی راحت تر هستند چون حوصله و وقت خواندن بیشتری برای آزمون آیین نامه دارند. اما پسران خیلی اهل درس و مطالعه نیستند ولی در عوض در آزمون عملی رانندگی قوی تر هستند.

آموزشگاه رانندگی ثبت نام کردم

بعد از اینکه در آموزشگاه رانندگی ثبت نام کردم کلاس های تئوری آیین نامه شروع شدند همه چیز داشت خوب پیش میرفت به مباحث آیین نامه هم علاقه داشتم. مثلا مدرس آیین نامه درمورد حق تقدم در چهارراه توضیح میداد که من همیشه سوالم این بود اگر در یک چهار راه یا تقاطع تصادفی صورت بگیرد مقصر کی هست که در چنین شرایطی براساس قوانین آیین نامه رانندگی و همین حق تقدم ها که ما در کتاب آیین نامه رانندگی یاد می گیریم مقصر را مشخص می کنند.

بخش های زیادی از وقت کلاس هم صرف یادگرفتن تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی می شد که آن مباحث هم شیرین بود و من واقعا خستگی در زمان کلاس آیین نامه حس نمی کردم.

دو جلسه نیز مربوط به موضوع آیین نامه فنی بود که ما گذراندیم.

روز برگزاری آزمون آیین نامه و استرس آن

بالاخره روز برگزاری آزمون آیین نامه رانندگی فرا رسید. اول این را بگویم که قبلا آزمون آیین نامه دوتا بود یکی آزمون مقدماتی و دیگر آزمون اصلی . اما در حال حاضر دیگر آزمون مقدماتی حذف شده و فقط آزمون آیین نامه اصلی گرفته می شود.

این اولین باری بود که من در سر جلسه آزمون آیین نامه اصلی حضور داشتم. همه بچه ها با فاصله در سر جای خود مستقر شده بودند. مدرس آیین نامه در حال پخش برگه سوالات آزمون آیین نامه اصلی بود.

کمی تا مقدار زیادی استرس داشتم تا اینکه برگه آزمون بدست من نیز رسید. سوال اول را دیدم و استرسم چند برابر شد چراکه اصلا جواب آن را نمی دانستم با خودم گفتم اشکال ندارد می روم بقیه سوالات آیین نامه را جواب می دهم و در پایان که وقت زیاد آوردم به سراغ سوالات آیین نامه سختی که جواب ندادم ، پاسخ خواهم داد.

رفتم به سراغ سوال دوم و دیدم ای بابا این سوال هم بلد نیستم رفتم سراغ سوال بعدی سوال سوم کمی شک داشتم ولی حس می کردم جواب صحیح را می دانم و گزینه مورد نظرم را انتخاب کردم. در کل آن روز یکی از بدترین روزهای من بود.

چراکه به بسیاری از سوالات با شک و تردید و یا شانسی جواب دادم آنجا بود که فهمیدم آمادگی من برای آزمون آیین نامه اصلی زیر ۱۰ درصد بوده است.

ما پس از اینکه آزمون آیین نامه را دادیم همان جا برگه را تصحیح می کردند و نتیجه را اعلام می کردند. نمی دانم در آموزشگاه های دیگر نیز همین طور است یا فرق دارد. زمان تصحیح برگه آزمون آیین نامه فرا رسید. همه بچه ها استرس داشتند. اون شخصی که برگه پاسخنامه سوالات آيین نامه را تصحیح می کرد نوبت به کسی که می رسید صدایش میزد و جلوی خودش برگه را تصحیح می کرد و نتیجه را در کاردکس درج میکرد. کاردکس آیین نامه یه پوشه ای بود که تمامل مراحل و اتفاقات در پروسه گرفتن گواهینامه رانندگی در آن درج می شود. البته من دقیق اطلاعات ندارم ولی فکر می کنم که کاردکس آیین نامه همین است و نقش دیگری ندارد.

نمره من از ۳۰ نمره ۱۳ شد این یعنی افتضاح واقعا ناراحت بودم چون حتی نزدیک به قبولی هم نبودم. بسیاری از بچه ها مخصوصا دخترها پس از اینکه فهمیدند در آزمون آیین نامه قبول نشدند گریه کردند اما برای یک مرد واقعا زشت است که بخاطر مردودی در یک آزمون حالا هر آزمونی بخواهد گریه کند. ولی واقعا خیلی ناراحت شدم.

چرا در آزمون آیین نامه قبول نشدم؟

اصلی ترین دلیل قبول نشدن من در آزمون آیین نامه اصلی این بود که من فقط کتاب آیین نامه را خوانده بودم و هیچ کدام از نمونه سوالات آیین نامه که حالا هم در سایت های مختلف هست و اپلیکیشن های آزمون آیین نامه رانندگی IOS و اندروید هست هیچکدام از آن ها را استفاده نکرده بودم و در واقع قبل از امتحانم هیچ نمونه سوالی را نخوانده بودم.

البته این را نیز بگویم که همه نمونه سوالات آيین نامه که در فضای اینترنت هستند هم مفید نیست. مثلا یک برنامه آزمون آیین نامه رانندگی اندروید را دانلود کردم وقعا افتضاح بود سوالات قدیمی و با پاسخ های اشتباه که بنظر می رسید فقط میخواستند یک برنامه اندروید آزمون آیین نامه بسازند همین!!! و هیچ اعتنایی به محتوای مفید و سوالات آيین نامه آن نداشتند.

نمونه سوالات آیین نامه را برای آزمون بعدی خواندم

پس از اینکه واریزی برای آزمون آیین نامه را مجددا پرداخت کردم (چون همینطور که احتمالا می دانید اگر بار اول در آزمون آیین نامه رانندگی قبول نشوید باید برای بارهای بعدی مبلغی را نزد حساب بانکی که آموزشگاه رانندگی به شما می دهد واریز کنید تا بتوانید برای بار دوم یا چندم در آزمون آیین نامه اصلی شرکت نمایید.)

شروع کردم به خواندن نمونه سوالات آیین نامه . اول تعدادی برنامه آزمون آیین نامه رانندگی از بازار برای اندروید دانلود کردم ولی چندان مفید نبود البته گوشی من اندروید نبود گوشی موبایل مادرم اندرید بود ولی چون برنامه های نمونه سوالات آیین نامه برای اندروید بیشتر است آمدم  و از گوشی مادرم استفاده کردم.

اما این اپلیکیشن ها زیاد چنگی به دل نمی زد. به همین دلیل هم دیگر ادامه ندادم. در گوگل جستجویی برای نمونه سوالات آیین نامه کردم که با سایت هایی مواجه شدم. از مطالب رایگانی که درمورد نمونه سوالات آیین نامه گذاشته بودند استفاده کردم و حتی یک از بسته ها بنام بسته طلایی را نیز از همین سایتی که در ابتدای مطلب به عنوان منبع یاد کردم دانلود کردم.

بسته طلایی بسیار مفید و تاثیر گذار بود و شاید بتوان گفت بسیاری از سوالات آزمون آیین نامه اصلی که در امتحان بنده آمده بودم از همین بسته طلایی بود. بنابراین شاید بتوان گفت رمز موفقیت من در‌ آزمون آیین نامه اصلی خواندن همین نمونه سوالات آیین نامه اصلی بود.

من در آزمون های آنلاین آیین نامه که رایگان هم بودند و در سایت های مختلف بودند شرکت کردم که انصافا مفید بود مثلا تصویر یکی از آزمون های آنلاین که من در آن شرکت کردم در زیر قرار دادم.

آزمون آنلاین

خلاصه اینکه من پیشنهادم اینه که برای قبولی در آزمون آیین نامه تستی فقط نمونه سوالات آیین نامه را بخوانید. البته که اگر کتاب آيین نامه را خوب بخوانید و نمونه سوالات آیین نامه را هم بخوانید قبولی ۱۰۰ درصد خواهید داشت اما بنظر من مطالعه نمونه سوالات آیین نامه بسیار مهم و در قبولی تاثیر گذار است.

من برای قبولی در امتحان شهری رانندگی مشکل زیادی نداشتم

معمولا قبولی در امتحان شهری رانندگی برای بسیاری از افراد از قبولی در آزمون تستی آیین نامه سخت تر است اما برای من اینطور نبود. مهارت من در رانندگی خوب بود و در هنگام کلاس های عملی رانندگی نیز مربی شهری به من می گفت تو واقعا مهارت بالایی در رانندگی داری و نیازی به آموزش نداری ولی من باز هم با حوصله و دقت تمام کلاس های عملی رانندگی را شرکت کردم.

در بار اول در آزمون شهری رانندگی قبول شدم. یکی از مهم ترین دلایل قبولی من در آزمون عملی رانندگی این بود که علاوه بر داشت مهارت کافی در رانندگی، استرس اصلا نداشتم و با خیال راحت هرآنچه افسر میخواست را اجرا کردم.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه