راهنمای اخذ ویزای تحصیلی در آلمان ۲۰۲۱

2 سال پیش
اخذ ویزای تحصیلی در آلمان

آلمان به عنوان قطب اول اقتصاد در اروپا و صنعتی ترین کشور قاره سبز محسوب می شود. این کشور علاوه بر نظام آموزشی پیشرفته از بالاترین استانداردهای زندگی و بهترین امکانات آموزشی و رفاهی برخوردار است. از این رو آلمان در حال حاضر به یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی در اروپا و حتی جهان تبدیل گردیده است.
اصولاً دولت و مردم آلمان بر این باورند که ارائه خدمات آموزشی به منظور پیشرفت و ارتقای سطح علمی افراد جامعه به هیچ عنوان به عنوان نوعی کالا یا تجارت محسوب نمی شود، از این رو تحصیل در اغلب مقاطع تحصیلی آلمان رایگان خواهد بود. البته این موضوع معمولاً برای شهروندان آلمان یا افرادی است که به زبان آلمانی تحصیل می کنند.
همچنین تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان مستلزم پرداخت هزینه خواهد بود. با این وجود هیچگونه جای نگرانی برای دانشجویان بین المللی وجود ندارد، زیرا تحصیل در آلمان حتی به زبان انگلیسی بسیار کم هزینه تر از اغلب کشورهای اروپایی خواهد بود.
در حال حاضر بیش از ۱۲ دانشگاه آلمان در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند، همچنین بخش اعظمی از دانشگاه های آلمان در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند. مسلماً این آمار و ارقام نشانگر اعتبار بسیار بالای دانشگاه های آلمان و امکانات آموزشی و رفاهی ایده ال این کشور می باشد.

چگونه می توان برای تحصیل در آلمان اقدام کرد؟

امکان تحصیل به صورت رایگان در معتبرترین دانشگاه های اروپا، زندگی در کشوری با بالاترین استانداردها و امکانات و امکان اخذ اقامت دائم آلمان پس اتمام دوره تحصیلی تنها بخشی از مزایای بی شمار تحصیل در آلمان می باشد، با توجه به افزایش چشمگیر متقاضیان تحصیل در آلمان اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان و دریافت ویزای تحصیلی این کشور نسبت به اغلب کشورهای اروپایی کمی دشوارتر خواهد بود.
به عنوان مثال حداقل معدل مورد نیاز برای تحصیل در آلمان ۱۵ می باشد، البته برای تحصیلی در رشته های پزشکی معدل افراد می بایست حداقل ۱۷٫۵ باشد. از سوی دیگر شرایط سنی افراد متقاضی و گپ تحصیلی از عواملی محسوب می شود که برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان بسیار اهمیت خواهد داشت.
علاوه بر سختگیری برای صدور نامه پذیرش از سوی دانشگاه های آلمان، روند اجرایی پروسه دریافت ویزای تحصیلی آلمان نیز نسبت به اغلب کشورهای اروپایی طولانی تر و پیچیده تر خواهد بود. همچنین دانشجویان بین المللی برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان می بایست مبلغ تمکن مالی مورد نیاز را به این کشور انتقال دهند.
آلمان به عنوان صنعتی ترین کشور اروپا و پنجمین ابر اقتصاد جهان از پایین ترین نرخ بیکاری در اروپا برخوردار می باشد. این بدین معنا است که آلمان علاوه بر اقتصادی قدرتمند دارای بهترین بازار کار در اروپا نیز می باشد، از این رو دانشجویان بین المللی که در آلمان مشغول به تحصیل هستند می توانند به راحتی در حین تحصیل و پس از اتمام دوره تحصیلی به راحتی وارد بازار کار شوند، و علاوه بر کسب درآمد قابل توجه مقدمات اخذ اقامت دائم آلمان را نیز فراهم نمایند.
لازم به ذکر است نیروی کار آلمان بالاترین میزان حقوق در کل اروپا را دریافت می نمایند. از این رو تحصیل در آلمان گذشته از پیشرفت تحصیلی و ارتقای سطح علمی افراد مسیر بسیار ایده الی برای اخذ اقامت دائم آلمان و رسیدن به آینده ای درخشان همراه با موفقیتی تضمین شده خواهد بود.

کارشناسی در آلمان

اخذ ویزای تحصیلی در آلمان

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان ، یکی از گزینه های تحصیل در آلمان است. با توجه به مزایای مختلف تحصیلی در مقطع کارشناسی که کشور آلمان ارائه می دهد ، نظیر تحصیل رایگان در دانشگاه های معتبر جهانی با استاندارد آموزشی بالا و زندگی در کشوری که با سطح رفاهی بالا ، موجب شده است تا تحصیل در دانشگاه های کشور آلمان ، همواره متقاضیان زیادی داشته باشد.
کشور آلمان از نظر تحصیلی و همچنین کار، اقتصاد و زندگی یکی از بهترین کشورهای اتحادیه اروپا و جهان است و پاسپورت این کشور از لحاظ اعتبار در رنک دوم جهان قرار گرفته است. شما می‌توانید با در دست داشن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود، برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان اقدام کنید.
۳۵٪ از کل دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های آلمان ثبت نام کرده اند ، به دنبال دریافت مدرک لیسانس هستند اما بد نیست بدانید که چرا برنامه های تحصیل لیسانس در آلمان از این محبوبیت بی نظیر برخوردار است؟ یک مدرک لیسانس آلمانی شما را با درک جدی نظری و عملی در زمینه حرفه ای شما درهای باز به سمت آینده حرفه ای و مسیر دانشگاهی خود مجهز می کند.

شرایط تحصیل کارشناسی در آلمان

تقریبا بخش اعظمی از دانشجویان هر دانشگاهی را دانشجویان کارشناسی تشکیل می دهند و دانشگاه های آلمان نیز از این قاعده مستثنا نیستند. لذا تعداد زیادی از دانشجویان هر سال برای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان پذیرفته می شوند. به طور معمول دوره های کارشناسی در آلمان  ۴ ساله می باشد و همچنین برای این که بتوانید در این مقطع تحصیل کنید باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی باشید.
دوره های کارشناسی در آلمان هم به زبان آلمانی و هم به زبان انگلیسی برگزار می گردد. اکثریت مطلق برنامه های کارشناسی در دانشگاه های آلمان به زبان آلمانی تدریس می شود. بنابراین ، برای پذیرش شما باید مهارت عالی در زبان آلمانی نشان دهید. معمولاً می توانید با ارائه آزمون استاندارد زبان آلمانی ، مهارت زبان خود را ثابت کنید. سطح زبان مورد نیاز ، بسته به دوره شما و آزمون استاندارد شده ای که انجام داده اید ، تغییر می کند. به عنوان مثال ، گواهینامه C2 از موسسه گوته در دانشگاهها قابل قبول خواهد بود.
کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور آلمان مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان آلمانی مسلط بوده و دوره ی تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی را پیدا کنند و در نتیجه بعد از کسب شغل  ویزای تحصیلی  خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. لازم به ذکر است که گرفتن اقامت در آلمان به صورت دائم بهتر از دیگر کشورهاست با این وجود افراد می بایست مدت زمان قابل توجهی را در کشور آلمان کار کنند تا طول دوره را سپری کرده و اقامت دائم را اخذ کنند و پس از اخذ اقامت دائم پروسه گرفتن پاسپورت آلمانی را بگذرانند.

شرایط سنی برای تحصیل در دوره کارشناسی در آلمان

محدودیتی برای درخواست و پذیرش در دانشگاه های آلمان برای دانشجویان بین المللی وجود ندارد. با این حال از شما انتظار می رود که سالهای گپ تحصیلی خود را با نشان دادن تجربه کاری یا فعالیتهای مربوطه توجیه نمایید. به دلیل کلاهبرداری احتمالی متقاضیان بین المللی ، دولت و سفارت آلمان درخواست شما و پیشرفت سالانه شما را چک خواهد نمود و اگر شما یک یادگیرنده واقعی باشید مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد. با این وجود محدودیت های خاصی برای برخی از حوزه های درسی مانند دارو وجود دارد. معمولا برای اخذ پذیرش در مقطع لیسانس بهتر است که افراد زیر ۲۳ سال سن داشته باشند  تا درخواست آن ها برای ویزا راحت تر قبول شود و ویزا برایشان صادر شود .

تحصیل رایگان در آلمان

اخذ ویزای تحصیلی در آلمان

همه می توانند در آلمان بدون شهریه تحصیل کنند! درست است. آلمانی ها ، اروپایی ها و همه غیر اروپایی ها می توانند رایگان در آلمان تحصیل کنند. این تقریباً در مورد تمام برنامه های مطالعاتی در دانشگاه های دولتی صدق می کند اگر خارج از اتحادیه اروپا هستید ، قبل از ورود به کشور باید مجوز اقامت بگیرید. و شما باید تحصیلات خود را در آلمان به پایان برسانید.
این بدین معنی است که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با پرداخت هزینه‌های اداری و اولیه ثبت‌نام که معادل ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو در هر ترم می‌شود، به تحصیل در آلمان به صورت رایگان بپردازند. البته باید خاطر نشان کنیم که قرار نیست این شرایط تا ابد اجرا شود. از پاییز سال ۲۰۱۷ بخش جنوب غربی ایالت Württemberg Baden اشتوتگارت و  ایالت بایرن Bayern دوباره الزام پرداخت شهریه برای دانشجویان غیر اروپایی را به اجرا در آورده‌اند.

شرط معدل
شرط معدل برای اخذ پذیرش در کشور های مختلف متفاوت است و بستگی به مقطع و رشته مورد نظر دارد،به عنوان مثال لازم است در رشته پزشکی و زیر شاخه های آن برای دانشگاه های خوب در کشور های پیشرفته معدل بالا ارائه شود، معدل بالای ۱۵ باید باشد، لازم به ذکر است که دروس تخصصی نیاز به نمره های بهتری دارند.

تحصیل در آلمان با معدل پایین

برای کسانی که معدل زیر ۱۵ دارند هم میشود در بعضی از کشور ها از جمله آلمان پذیرش تحصیلی دریافت کرد اما باید برای جبران کسری معدل گزینه های مثبت مانند مدرک زبان خوب و سابقه کار داشته باشند تا در صد شانس خود را بالا ببرند . خیلی از متقاضیان اطلاعات کافی برای شرط معدل برای اپلای و اپلای در مقطع دکتری را ندارند به عنوان مثال شخصی با معدل لیسانس ۱۳ و معدل فوق لیسانس ۱۸ اقدام به اپلای در مقطع دکتری می کند به این امید که معدل فوق لیسانس بالایی دارد، این باور در ذهن خیلی از متقاضیان وجود دارد که کاملا اشتباه است چون معدل لیسانس برای گرفتن پذیرش در مقطع دکتری بسیار مهم میباشد.

نحوه دریافت پذیرش برای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

دانشگاه های آلمان برای اخذ پذیرش به صورت مستقل یا از سیستم Uni Assist اقدام می نمایند. از همین رو برای پذیرش در دانشگاه های آلمان ملزم به ارائه مدارکی نظیر سوابق تحصیلی، ریز نمرات، مدرک زبان و انگیزه نامه می باشند. برای دریافت پذیرش برای مقطع کارشناسی در آلمان افراد می بایست مراحل ذیل را طی نمایند:

۱٫برنامه دانشگاه و لیسانس را انتخاب کنید
۲٫ارسال مدارک ذکر شده در سایت دانشگاه به دانشگاه
۳٫یادگیری زبان آلمانی
۴٫ارائه تمکن مالی
دانشجویان بین المللی غیر اتحادیه اروپا و غیر EEA برای تحصیل در آلمان به ویزای دانشجویی آلمانی احتیاج دارند و برای پرداخت هزینه تحصیل و زندگی ، لازم است که به  اندازه کافی بودجه مالی برای تحصیل در آلمان داشته باشند. از سال جاری ، شما باید حداقل  ۸،۶۴۰ یورو در حساب بانکی مسدود شده برای ویزای دانشجویی دریافت کنید.
۵٫درخواست خود را ارسال کنید
بعد از اینکه همه مدارک مورد نیاز یک برنامه را جمع آوری کردید و چندین بار آنها را بررسی نمودید ، وقت آن است که برای دوره تحصیل مورد علاقه خود درخواست دهید. اکثر دانشگاه های آلمان در برنامه های آنلاین UniAssist.de شرکت می کنند.  علاوه بر این ، برخی دانشگاه ها ممکن است شما را ملزم به درخواست آنلاین در وب سایت خود در کنار ارسال خود در UniAssist کنید. از آنجا که این کاملاً به سیاستهای برنامه دانشگاه بستگی دارد ، باید با آنها تماس بگیرید و ببینید که چگونه می توانید درخواست خود را اجرا کنید.
۶٫منتظر نامه پذیرش باشید
۷٫بیمه درمانی دریافت کنید
بیمه درمانی در آلمان برای دانشجویان بین المللی الزامی است. پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه خود باید به دنبال دریافت بیمه درمانی در آلمان باشید. دو نوع بیمه درمانی که می توانید در آلمان انتخاب کنید وجود دارد: دولتی و خصوصی.
به یاد داشته باشید در حالی که بیمه سلامت الزامی است ، شما تصمیم می گیرید که نوع بیمه را انتخاب کنید و کدام ارائه دهنده را می خواهید انتخاب کنید.
مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ر آلمان
به طور کلی تحصیل کارشناسی در آلمان با مدرک زبان C1 آلمانی امکان‌پذیر است. اما همانطور که گفته شد تعداد اندکی از دانشگاه‌ها در آلمان با مدرک B2 نیز به شما پذیرش مستقیم می‌دهند.
شما برای تحصیل کارشناسی در آلمان دو گزینه پیش رو دارید:
•با داشتن مدرک زبان آلمانی (Goethe C1/B2) به تحصیل در مقطع کارشناسی مشغول شوید.
•تحصیل خود در مقطع کارشناسی در آلمان را به صورت مشروط و با گذراندن دروس مختلف و زبان آلمانی در کالج شروع کنید.
در واقع اگر شما حداقل ۳۶ واحد در دوره کارشناسی در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم آلمان در کشور خود گذرانده باشید، اما مدرک زبان C1 آلمانی نداشته باشید، می‌توانید در آلمان به کالج وارد شوید و مشغول به تحصیل دروس مختلف و زبان آلمانی شوید. چنانچه شما در آزمون نهایی قبول شوید، علاوه بر مدرک کالج، مدرک C1 خود را نیز دریافت کرده و به صورت مستقیم وارد دوره کارشناسی می‌شوید.
شما می‌توانید نام دانشگاه خود را در سایت Anabin چک کنید تا ببینید آیا آن دانشگاه در کشور آلمان شناخته شده است یا خیر. لطفاً دو نکته مهم را به یاد داشته باشید:
•تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان ممکن نیست.
•در کشور آلمان تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی امکان‌پذیر نمی باشد.

هزینه تحصیل کارشناسی در آلمان

دانشگاه های آلمان از حیث هزینه به دو گروه دانشگاه های رایگان و دانشگاه هایی که دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه می باشند، تقسیم می شوند. به صورت معمول هزینه های تحصیل در دانشگاه های رایگان معادل ۲۰۰ تا ۵۰۰ یورو در هر ترم می باشد که به مالیات و بیمه اختصاص پیدا می کند. اغلب دانشگاه های ارائه دهنده دوره کارشناسی در آلمان را دانشگاه های دولتی تشکیل می دهند.
در خصوص دانشگاه های خصوصی می توان به این نکته اشاره کرد که بیشتر رشته های مرتبط با مدیریت را در مقطع کارشناسی ارائه می دهند. دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه های خصوصی باید بودجه ای بالغ بر ۱۶ تا ۲۰ هزار یورو در هر ترم در نظر بگیرند

هزینه زندگی

در آلمان، هزینه زندگی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کاملا منطقی است. در کل برای پوشش مخارج زندگی در این کشور در سال ۲۰۲۰ ماهیانه در حدود ۷۲۰€ (یورو) تمکن مالی نیاز است. هزینه های مربوط به غذا، اجاره بها، قبض های خدمات شهری، لباس ها، و تفریح اساسا همسو و هماهنگ با هزینه متوسط در اتحادیه اروپایی است. فقط یادآوری می شود که اجاره ماهیانه در آلمان گران ترین هزینه مربوط به هزینه زندگی در این کشور محسوب می گردد. اما در مجموع با توجه به رایگان بودن نظام تحصیلی در آلمان هزینه تحصیل و زندگی در آلمان بسیار کمتر و معقول تر از سایر کشورها می باشد.
نحوه اخذ ویزای تحصیلی جهت کارشناسی در آلمان
افراد برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی باید مدارک هایی را تهیه و به دقت تنظیم نمایند. برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان برای مقطع کارشناسی باید مراحل زیر طی گردد:
•دریافت وقت سفارت برای مصاحبه
•تهیه مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه یا کالج در آلمان
•درخواست پذیرش از دانشگاه‌ها یا کالج‌های مورد نظر
•دریافت ایمیل پذیرش از دانشگاه یا کالج
•تهیه مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی از سفارت آلمان در تهران
•مراجعه به سفارت در زمان تعیین شده و ارایه مدارک مورد نیاز
•انجام مصاحبه و پاسخ به سؤالات آفیسر سفارت (بسیار مهم)
•اعلام جواب مصاحبه سفارت توسط ایمیل
•مراجعه به سفارت و دریافت ویزای تحصیلی آلمان در صورت قبولی در مصاحبه

چند نکته کلیدی:

•به یاد داشته باشید که برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان باید
•تمامی مدارک مذکور کامل باشند.
•از تاریخ مدرک زبان بیش از یک سال نگذشته باشد.
•پذیرش از کالج معتبری دریافت شده باشد

دانشگاه های برتر آلمان

دانشگاه‌های آلمان در زمینه ارائه خدمات آموزشی، تحقیقات علمی و فناوری از شهرتی قابل توجه در جهان برخوردار هستند. با توجه به مدارک معتبر کشور پیشرفته و تراز اول آلمان، فرصت‌های کاری بی‌شمار و مهم‌تر از همه، رایگان بودن اغلب دانشگاه‌ها، هر ساله دانشجویان زیادی از سراسر دنیا برای امر تحصیل در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکترا به دانشگاه‌های آلمان قدم می‌گذارند.
‎شهرهای مونیخ و برلین دو قطب عالی تحصیلی و میعادگاه برترین دانشگاه‌های آلمان برای دانشجویان خارجی و بومی به حساب می‌آیند، اما در بخش‌های دیگر کشور نیز موسسات آموزشی عالی رتبه و جهانی بسیاری وجود دارند.
متقاضیان و دانشجویان خارجی می‌توانند در برترین دانشگاه‌های آلمان شهرهای مونیخ، برلین و  ۳۸ شهر دیگر آلمان به تحصیل بپردازند. بیش از ۵۰۰ رشته تحصیلی در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های آلمان ارائه می‌شود. این بدین معنی است که دانشجوهای بین‌المللی با تنوع فوق‌العاده‌ای برای انتخاب رشته مورد نظر خود روبرو هستند و حتی بدون داشتن تسلط به زبان آلمانی و حتی یادگیری آن، می‌توانند به راحتی به زبان انگلیسی به تحصیل در مقطع مورد نظر خود در یکی از دانشگاه‌های آلمان بپردازند.

QS
بیش از ۴۰۰ دانشگاه تراز اول در ۳۸ شهر آلمان وجود دارد و در این میان ۴۷ دانشگاه آلمانی دارای امتیاز بالایی در رتبه‌بندی جهانی هستند که در سطوح مختلف تحصیلی مجاز به ارائه مدارک معتبر و بین‌المللی می‌باشند و از همین رو تحصیل در آلمان گزینه بسیار جذابی برای هرکسی می‌تواند باشد
مکان‌هایی نظیر دانشگاه بن و موسسه فناوری کارلسروهه (KIT)، در سراسر جهان در بین بهترین‌های دانشکده‌های حقوق، پزشکی، بیزینس و مهندسی قرار دارند و دانشگاه‌هایی نظیر دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانز، LMU و دانشگاه فنی مونیخ TUM ، دانشگاه HU، FU و TU جزو پرچم‌داران تحصیلی آلمان به شمار می‌روند.

طول دوره کارشناسی در آلمان

طول دوره تحصیلی در مقطع لیسانس در آلمان، ۴ سال است که با احتساب یک سال دوره کالج، مجموعاً ۵ سال طول خواهد کشید. این مقدار برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی، حداقل ۶ سال است که تا ۸ سال نیز ممکن است ادامه پیدا کند.
نحوه برداشتن واحدهای درسی و یا گرفتن مرخصی در طول ترم‌های تحصیلی، می‌تواند طول دوره تحصیلی را افزایش دهد.

تاریخ شروع ترم تحصیلی در آلمان

کشور آلمان برای تحصیل افراد در این کشور در مقاطع مختلف دوبار در سال داتشجو می پذیرد. ترم تابستان که از اول آوریل تا ۳۰ سپتامبر است و ترم زمستانی از اول اکتبر تا ۳۱ مارس می باشد.
دوره هایی که در ترم زمستان (معمولاً اکتبر) شروع می شود:
•مهلت درخواست: معمولاً از اواخر ماه مه تا ۱۵ ژوئیه
•نامه پذیرش در اوت / سپتامبر ارسال می شود.
•ابلاغیه رد در سپتامبر و اکتبر ارسال می شود.
دوره هایی که در ترم تابستان (مارس / آوریل) شروع می شود:
•مهلت درخواست: آغاز دسامبر تا ۱۵ ژانویه
•نامه پذیرش در فوریه / مارس ارسال می شود.
•ابلاغیه رد در مارس / آوریل ارسال خواهد شد.
تحصیل کارشناسی در آلمان و امکان دریافت ویزای همراه
دانشجویان دوره کارشناسی در آلمان  قادر می باشند که همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را به عنوان همراه  تحت ویزای همراه  در کنار خود در دوران تحصیل داشته باشند. برای اخذ ویزای همراه باید مقدماتی از قبیل مکانی برای زندگی و تمکن مالی مناسب برای همراهان دانشجو فراهم باشد. همچنین همسر فرد دانشجو برای دریافت ویزای همراه باید به زبان آلمانی حداقل در سطح b1 تسلط داشته باشد.

کار دانشجویی در مقطع کارشناسی در آلمان

به جز دانشجویان کالج و کسانی که در حال گذراندن دوره زبان (پیش از شروع ترم دانشگاه) هستند، دانشجویان تمام مقاطع در آلمان، به میزان ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار دارند. میزان حقوق دریافتی با توجه به کاری که انجام می‌دهید، سطح تخصص شما و شهری که در آن کار می‌کنید متفاوت است اما حداقل این حقوق دریافتی ساعتی ۹ یورو می‌باشد.
در نظر داشته باشید با فرض اینکه شما ۲۰ ساعت در هفته کار کنید و حداقل حقوق دریافتی یعنی ساعتی ۹ یورو را دریافت کنید، شما می‌توانید درآمدی در حدود ۷۲۰ یورو در ماه داشته باشید که با این مبلغ می‌توانید هزینه‌های زندگی دانشجویی خود را تأمین کنید.
مزایا و معایب تحصیل کارشناسی در آلمان
برای تحصیل در یک کشور باید مزایا و معایب را مورد بررسی قرار داد تا انتخاب های بهتری را دانشجویان بین المللی داشته باشند. دانشجویان برای تحصیل در این کشور قادر خواهند بود با مراجعه به صفحه تحصیل در آلمان در وب سایت آریاناپارس، از اطلاعات جامع برخوردار شوند. برخی از مزایای دوره کارشناسی در آلمان به شرح زیر می باشد.
کیفیت بالای آموزش
دانشگاه های آلمان از لحاظ علمی در سطح بالایی قرار دارند اما هزینه تحصیل در این کشور به میزان قابل توجهی پایین است و همین امر موجب شده دانشجویان بسیاری از سراسر جهان به دنبال تحصیل در دانشگاه های این کشور باشند. بیش از ۴۰۰ دانشگاه تراز اول در ۳۸ شهر آلمان وجود دارد و در این میان ۴۷ دانشگاه آلمانی دارای امتیاز بالایی در رتبه‌بندی جهانی هستند که در سطوح مختلف تحصیلی مجاز به ارائه مدارک معتبر و بین‌المللی می‌باشند و از همین رو تحصیل در آلمان گزینه بسیار جذابی برای هرکسی می‌تواند باشد.
حق کار
دانشجویان مقطع کارشناسی در آلمان در حین تحصیل از حق کار دانشجویی برخوردار می باشند. بازه زمانی تعیین شده برای دانشجویان این دوره ۱۰ ساعت در هفته می باشد. دانشجویان با میزان کار تعیین شده بخش اعظمی از هزینه های خود را پوشش می دهند. از دیگر مزایای کار در آلمان می توان به فرصت های کاری بیشماری این کشور اشاره کرد. افرادی که موفق به اخذ ویزای کار آلمان می شوند، پس از حدود سه سال کار در این کشور و پرداخت مالیات به دولت آلمان، می توانند اقامت دائم آلمان را دریافت نمایند.
جامعه بین المللی
آلمان به عنوان یک مقصد محبوب برای تحصیل در خارج از کشور، جمعیت قابل توجهی از دانشجویان بین المللی را در خود جای داده است. بنابراین تحصیل در آلمان چشم انداز دانشجویان را به سمت فرهنگ های مختلف باز خواهد کرد و همچنین به برقراری ارتباطات کمک خواهد کرد که در آینده حرفه ای شما مفید واقع شود. طبق آمار مهاجرین در اروپا، آلمان در میان سه کشور برتر در خصوص پذیرای مهاجران قرار دارد.
هزینه های زندگی
هزینه زندگی دانشجویی در آلمان مواردی همچون هزینه مسکن، حمل و نقل، خوراک، پوشاک و بیمه دانشجویی را در بر می‌گیرد. هر دانشجو در کشور آلمان با پرداخت تنها ۳۰۰ یورو، کارت حمل و نقل رایگان Semester Ticket دریافت می‌کند و تا پایان ترم تحصیلی (۶ ماه) نیازی به خرید بلیط اتوبوس و یا مترو ندارد و رفت و آمدش در شهر محل سکونت و یا شهرهای اطراف کاملا رایگان خواهد بود.
به صورت معمول دانشجویان بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه به ازای زندگی خود پرداخت می کنند. هزینه های دانشجو در زمان تحصیل در آلمان شامل مسکن، هزینه های رفت و آمد، خوراک و هزینه های جاری زندگی می باشد. متوسط هزینه های زندگی در آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه تر می باشد.
معایب کارشناسی در آلمان
علاوه بر مزایای فوق الذکر، تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان معایبی نیز به همراه دارد که متقاضیان می بایست از آنها آگاهی یافته و با اطلاعات صحیح و کامل نسبت به انتخاب خود اقدام نمایند. در ادامه قصد داریم به چند مورد از معایب تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان اشاره کنیم:
تعداد محدود دوره های کارشناسی در آلمان
دروس در دوره کارشناسی در آلمان به ندرت به زبان انگلیسی ارائه می شود. دانشجویان برای تحصیل در برترین دانشگاه های آلمان ملزم به ارائه مدرک زبان آلمانی می باشند. لازم بذکر است که در صورت تحصیل به زبان انگلیسی ملزم به پرداخت هزینه بوده و شرایط تحصیل رایگان برقرار نمی باشد. دانشجویان علاقه مند به تحصیل به زبان انگلیسی در دوره کارشناسی می توانند کشور لهستان را به عنوان هدف نهایی تحصیل انتخاب نمایند.
وقت سفارت
یکی از مشکلات برای تحصیل در دوره کارشناسی در آلمان ، بازه های طولانی وقت سفارت می باشد. این نکته بدین معناست که با توجه به بازه های زمانی بیشتر ۱۲ ماه، دانشجویان باید تمهیدات لازم را انجام دهند. از همین رو در هنگام پذیرش دانشگاه به این موضوع توجه نمایید.
آزمون ورودی
برای پذیرش در بسیاری از دانشگاه های آلمان، دانشجویان ملزم به شرکت در آزمون ورودی می باشند. این نکته به عنوان یکی از مشکلات پیش روی دانشجویان بین المللی قلمداد می شود. رشته های تربیت بدنی، موسیقی، پزشکی و پرستاری از جمله رشته هایی می باشند که دانشجویان برای اخذ پذیرش، ملزم به قبولی در آزمون ورودی می باشند.
شرایط سنی
برای تحصیل در دوره کارشناسی در آلمان افراد می بایست شرایط سنی کمتر از ۲۴ سال را می پذیرند.
نتیجه گیری
با توجه به شهرت بالای دانشگاه های کشور آلمان و نظام آموزشی قدرتمند این کشور، سالانه افراد زیادی برای تحصیل دوره کارشناسی در آلمان اقدام می نمایند تا از این خدمات بهره مند شوند. آموزش و پژوهش انگیزه های اساسی برای نوآوری و پیشرفت را فراهم می آورد. دانشگاه های آلمان تحقیقات و مطالعات را با هم تلفیق کرده اند. یک مدرک کارشناسی در آلمان، دانشجویان را با درک نظری و عملی قوی آماده آشنا کرده و درهای باز را به سمت آینده حرفه ای و مسیر دانشگاهی ارائه می دهد.
به صورت کلی در سال های اخیر شاهد افزایش چشمگیر دانشجویان بین المللی بوده ایم. عوامل اصلی این افزایش دانشجویان، استانداردهای زندگی و اقتصاد پایدار و تحصیلات رایگان قلمداد می شود. در حال حاضر حدود ۳۵۹ هزار دانشجوی بین المللی در کشور آلمان مشغول به تحصیل می باشند که ۳۵ درصد از دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی را برای ادامه تحصیل در کشور آلمان انتخاب می نمایند.

منابع: 

۱٫ آریاناپارس شرایط کلی تحصیل در آلمان

۲٫ آریاناپارس شرایط اخذ پذیرش تحصیلی آلمان

۳٫ آریاناپارس شرایط تحصیل کارشناسی در آلمان

‫1/5 ‫(1 نظر)
0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

بدون دیدگاه