برنامه بهینه سازی تبلیغات گوگل: با تمرین ها، استراتژی ها و چک لیست کامل

2 ماه پیش
برنامه بهینه سازی تبلیغات گوگل

چیزی که یاد میگیرید:

  • کمپین های خود را به کمپین های اصلی و فرعی جدا کنید تا بدانید چه کمپین هایی را باید به صورت هفتگی در مقابل ماهانه بهینه کنید.
  • تلاش برای بهینه سازی کل حساب در همان فرکانس منجر به نادیده گرفتن کمپین ها می شود.
  • اصل ۸۰/۲۰: بیشتر زمان خود را روی جایی متمرکز کنید که بتوانید بیشترین پیشرفت را در عملکرد داشته باشید. تحت هر شرایطی.
  • “فضای خالی” ایجاد کنید که در آن هدف خاصی ندارید اما فقط می توانید حساب خود را تجزیه و تحلیل کنید و وضعیت پیچیده رو دنبال کنید.
  • فهرست کاملی از کارهای بهینه سازی تبلیغات گوگل را که باید به صورت هفتگی، ماهانه و سه ماهه انجام دهید، دریافت کنید.

 

مقدمه

برای درست کردن کمپین های موفق، یک تقویم بهینه سازی تبلیغات گوگل که به عنوان یک چک لیست عمل می کند، واجب است. تعجب میکنید که چطور بسیاری از مدیران PPC یک فرآیند یا تقویم واقعی برای بهینه سازی تبلیغات گوگل خود ندارند، بلکه فقط به یادداشت ها یا مدیریت روزانه تکیه می کنند.

اینجاست که، ممکن است فکر کنید، “خب، من از پس اون بر میام، و برنامه ای ندارم!” وقتی ۵ تا ۱۰ کمپین داشته باشید، تکیه بر رابط Google Ads خوب است. زمانی که شروع به اجرای بیش از ۳۰ کمپین می کنید، پیگیری کارهایی که انجام داده -اید و زمان انجام آن غیرممکن می شود.

در نهایت با متن تبلیغاتی قدیمی، تبلیغاتی که دیگر قابل اجرا نیستند، گروههای تبلیغاتی اجرا شده و افزونه های تبلیغاتی از دست رفته دچار بی نظمی میشوید.

در این مقاله، یاد خواهید گرفت که چرا، چه زمانی، و چگونه چک لیست بهینه سازی تبلیغات گوگل خود را تنظیم کنید، همراه با یک الگوی کامل که می توانید از آن برای پیاده سازی نکات (ترفند) استفاده کنید.

اصل ۸۰-۲۰ برای بهینه سازی تبلیغات گوگل

در سال ۲۰۱۳، من مقاله ای با عنوان The 80-20 Principle to Google Ads Management در SearchEngineJournal.com)   (نوشتم که به همان اندازه امروز اهمیت دارد.

دستورالعمل اصلی این است که با بهینه سازی عملکرد کمپین پر درآمد خودتون به میزان ۳۰ درصد، می توانید ۵ تا ۱۰ برابر بیشتر از زمانی که عملکرد کمپین های حاشیه ای خود را دو برابر کنید، از حساب خودتون بهره ببرید.

بیایید یک مثال سریع انجام بدیم (همه ما در PPC کار می کنیم، درسته؟)

شما ۳ کمپین با آماری در زیر فهرست شده دارید:

کمپین یک: ۶٫۰۶۳ کلیک، ۳۸۵٫۴۷۴ دلار درآمد

کمپین دو: ۴٫۰۳۶ کلیک، ۹۲٫۷۱۰ دلار درآمد

کمپین سه: ۷۹۸ کلیک، ۱۵٫۹۸۲ دلار درآمد

همه آنها تقریباً یک اندازه با مقدار پیچیدگی یکسانی هستند.

اگر زمان مساوی را برای هر سه کمپین صرف کنید و آنها را به میزان ۱۰ درصد بهبود بدید، بازده زمان شما بسیار متفاوت خواهد بود:

کمپین یک: ۳۸٫۵۴۷ دلار درآمد اضافه شده

کمپین دو: ۹٫۲۷۱ دلار درآمد اضافه شده

کمپین سه: ۱٫۵۹۸ دلار درآمد اضافه شده

بین کمپین سه و کمپین یک، تفاوت ۲۴ برابری در بازگشت زمان شما وجود دارد. این چیزی است که من در تمام طول روز، هر روز به آن فکر می کنم: بیشترین بازدهی را از کجا دریافت می کنم؟

شما هم همینطور!

اگر میتوانید کمپین‌های پر درآمد خود را با صرف زمان بیشتر برای بهینه سازی آنها بهبود بدید، اولویت شما دقیقا همینجا ست هست.

فرکانس پیش فرضی که در این مقاله توصیه میکنم به شما این امکان را میدهد که ۸۰ درصد از زمان خود را به‌ طور خودکار صرف بهینه سازی کمپین‌های تبلیغاتی Google Ads خود کنید که بیشترین درآمد را دارند.

گوگل ادز

تأثیرگذارترین اقدامات بهینه سازی شما

چارچوب بهینه سازی ما شامل ۳۸ قسمت مختلف برای بهینه سازی است، اما از اولین باری که این مقاله را در سال ۲۰۱۷ نوشتیم، ۵ قسمت را شناسایی کرده ایم که بیشترین تأثیر را بر عملکرد دارند:

مدیریت مناقصه

تنظیم پیشنهادات

تست تبلیغات

جداسازی کلمه کلیدی

کلمات کلیدی منفی

اگر از منظر تلاش برای پیگیری تمام ۳۸ قسمت بهینه سازی کلافه شدید، در عوض این کار را انجام بدید:

  • کمپین های خود را در کمپین های اصلی (مهم) و فرعی (کمتر مهم) مرتب کنید.
  • کمپین های خود را با توجه به فرکانس زیر بهینه کنید:

پاک کنید و دوباره تکرار کنید.

واقعاً به همین سادگی می توانید تقویم بهینه سازی اولیه خود را شروع کنید.

واضح هست که، وقتی برای اولین بار کمپین های تبلیغاتی گوگل را ایجاد می کنید، باید فرکانس را برای همه کارها دو برابر کنید. بنابراین مدیریت پیشنهادها دو بار در هفته، کلمات کلیدی منفی هفتگی و غیره، برای همه کمپین ها.

 

ترفند های برای تأثیرگذارترین اقدامات بهینه سازی شما

نکات مدیریت مناقصه

مناقصه پیچیده است، اما وقتی در مناقصه بهتر شوید، راحت تر خواهید بود. در ابتدا، مهم است که فقط به اصول اولیه پایبند باشید:

زمانی که ROAS بالاتر از هدف موردنظر شما است، پیشنهاد بیشتری بدهید

زمانی که ROAS کمتر از هدف موردنظر شما است، پیشنهاد قیمت کمتری بدهید

من دوست دارم زمانی که مناقصه ها را مدیریت میکنم چارچوب خاصی داشته باشم و متوجه شده ام که تقریباً به همه کمک میکند تا پیشنهادات را به طور موثرتری مدیریت کنند:

همیشه تغییرات پیشنهادی را در همان روز هفته انجام دهید:

هر اول هفته، عملکرد خود را بررسی کنید و تغییرات مزایده انجام بدید. این امر مدیریت پیشنهاد شما را تا حد زیادی ساده می کند و به شما امکان می دهد هر هفته در روزهای مشابه هفته تغییرات پیشنهادی ایجاد کنید. به شما این اجازه می دهد تا درک کنید که تغییرات پیشنهادی شما چه تاثیری دارد، که برای بهتر بودن در PPC بسیار مهم است (حتی اگر مناقصه خودکار را اجرا کنید) به شما اطمینان میدهد که پیشنهادات را یک خرده در روزهای اول هفته، یک خرده در پنجشنبه ها تغییر نمیدهید، و بعد نمیتوانید بفهمید که چه چیزی باعث می شود عملکرد شما به جایی که می خواهید برسد.

چارچوبی برای تغییر پیشنهادات X% بر اساس X-میزان روز داشته باشید

شما همیشه ۱۴ تا ۲۱ روز گذشته را مرور میکنید و قیمتها را بر اساس موارد زیر افزایش/کاهش میدهید:

>50% بالاتر از ROAS هدف شما = ۳۰% افزایش در پیشنهاد

> 20% بالاتر از ROAS هدف شما = ۱۵% افزایش در پیشنهاد

۲۰% کمتر از ROAS هدف شما = ۱۵% کاهش در پیشنهاد

۵۰% کمتر از ROAS هدف شما = ۳۰% کاهش در پیشنهاد

می توانید این اعداد را در نظر بگیرید و پیشنهاد ها را به دلخواه تنظیم کنید

 

تاخیر تبدیل را در نظر بگیرید

تاخیر تبدیل، تبدیل‌هایی هستند که ۱ تا ۳۰ روز پس از کلیک اتفاق می‌افتند.

یعنی اگر امروز شخصی روی تبلیغ شما کلیک کند، ممکن است همچنان در ۳۰ روز آینده خرید انجام دهد، که می تواند به کمپین تبلیغاتی گوگل شما مرتبط باشد.

هر چه محصولات شما گران تر باشند، مسیر خریدار طولانی تر است و بررسی تاخیر در تبدیل ها اهمیت بیشتری دارد.

اگر تاخیر زیادی در تبدیل دارید، هنگام بررسی عملکرد تون، هزینه تبلیغات ۵ تا ۷ روز گذشته را حذف کنید (یعنی به جای بررسی ۱۴ روز گذشته، بررسی ۱۹ روز گذشته، اما از ۵ روز گذشته صرف نظر کنید).

نکات محاسبه قیمت

محاسبه پیشنهادات برای مراحل زیر در نظر گرفته شده است:

دستگاه ها (کامپیوتر رومیزی/موبایل/تبلت)

مخاطبان (به عنوان مثال، بازاریابی مجدد)

روز هفته (یا زمانی در روز)

موضوع نسبتاً پیچیده ای هست، اما شما نمی توانید پیشنهادات را بدون در نظر گرفتن این بخش ها مدیریت کنید. عملکردی که از یک کلمه کلیدی می بینید بر اساس تعدادی از عوامل (مانند عملکرد دسکتاپ در مقابل عملکرد تلفن همراه) است که باید آنها را در نظر بگیرید. اگر این به نظر تون سخت هست، پیشنهاد می کنم فقط روی دستگاه ها تمرکز کنید.

عملکرد دستگاه خود را در سطح کمپین بررسی کنید:

اگر میخواهید یک قدم جلوتر بردارید، عملکرد دستگاه را در سطح گروه تبلیغاتی بررسی کنید و تنظیمات دستگاه را بر اساس آن تنظیم کنید. فرآیند بهینه سازی قیمت پیشنهادی به این صورت است که نحوه عملکرد هر دستگاه را بررسی می کنید و تنظیماتی انجام میدید که درصد مثبت یا منفی است.

بیایید مثال زیر را در نظر بگیریم:

هدف ما ROAS (مقدار تبدیل/هزینه) ۱٫۶ است. از آنجایی که دسکتاپ دارای ROAS 1.6 و موبایل دارای ROAS 1.07 است، باید قیمت ها را برای دستگاه های تلفن همراه و تبلت کم کنیم.

با مشاهده اختلاف نسبتاً زیاد بین کامپیوتر و تلفن های همراه، یک قیمت پیشنهادی منفی ۳۰ تا ۵۰ درصدی اضافه کنید:

اگر روش دقیق‌تری می‌خواهید، می‌توانید رابطه بین ROAS را برای هر دستگاه محاسبه کنید و قیمت دقیق را پیدا کنید:

۱٫۰۷/۱٫۶۱ = ۰٫۶۶ – کاهش ۳۴ درصدی باید باعث میشود که CPC برای دستگاه های تلفن همراه به اندازه کافی پایین باشد تا بتوانیم همان ROAS را برای تلفن های همراه مانند کامپیوتر داشته باشیم.

موارد دیگری که باید در نظر بگیرید:

لزوماً شما نمی‌خواهید که ROAS یکسان برای همه دستگاه‌ها داشته باشید. هر چه قدرمحصول شما گرانتر باشد، احتمال اینکه مردم از روی دسکتاپ خرید کنند بیشتر است. با این حال، در برخی از صنایع، اهمیتی نداره، و شما نمی‌توانید برای ROAS کمتر برای موبایل بحث کنید.

هیچ موقع تنظیمات قیمت پیشنهادی منفی را روی همه دستگاه ها قرار ندید. اگر همه دستگاه‌ها پایین‌تر از هدف شما کار می‌کنند، باید قیمت کلمه کلیدی خود را تغییر دهید. تنظیمات قیمت پیشنهادی صرفاً برای تراز کردن عملکرد بهتر در بین دستگاه‌های شما است، نه برای مدیریت کلی عملکرد.

نکات تست تبلیغات

تست تبلیغات در مورد درست کردن تبلیغات جدید و اندازه گیری عملکرد تبلیغات جدید در مقابل تبلیغات فعلی است. برنده می ماند، بقیه متوقف می شوند و چرخه به خودی خود تکرار می شود. تست تبلیغات یکی از تنها کارهای بهینه سازی است که هرگز با آن انجام نخواهد شد. شما می توانید تمام کلمات کلیدی جهان را پیدا کنید یا می توانید قیمت های پیشنهادی عالی (حداقل برای مدتی) را پیدا کنید. اما هیچ موقع تبلیغ کاملی را پیدا نمی کنید که برای همیشه اجرا بشه. می توانید تبلیغاتی را پیدا کنید که بتوانید آنها را برای مدت طولانی اجرا کنید. اما نه برای همیشه. در برهه ای از زمان، رقبا به قدر کافی تبلیغ شما را کپی کرده اند و عملکرد شما کاهش پیدا میکنه.

برای نکات بیشتر در مورد آزمایش تبلیغات، پیشنهاد میکنم این مطلب را بخوانید: ۳ برابر کردن خروجی تست تبلیغات شما با تست تبلیغات گروهی چندگانه

نکات جمع آوری کلمه کلیدی

جمع آوری کلمات کلیدی شامل بررسی عبارات جستجویی می شود که کلمات کلیدی شما راه اندازی شده اند و عبارات جستجوی مرتبط را به عنوان کلمات کلیدی به کمپین های موجود شما اضافه می کند.

ادز

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه