نکاتی طلایی برای خرید سنتور

2 سال پیش
نکاتی طلایی برای خرید سنتور
برای بسیاری از مردم موسیقی مهمترین چیز در زندگی آنهاست. ساز شما باید به امتداد بدن فیزیکی شما تبدیل شود. شما باید آن را از درون بشناسید. آزمایش ساز شما با اصول اولیه مانند درک مدل، نحوه ساخت و تاریخچه آن شروع می شود. بنابراین اگر قصد خرید سنتور را دارید، عاقلانه است که حداقل آناتومی اولیه آن را بدانید. این کمک خوبی برای تصمیم گیری شما خواهد بود. نکات مختلفی وجود دارد که قبل از خرید باید به آنها توجه کرد. شروع با موضوعات اصلی مانند تاریخچه ساز ممکن است به شما در درک بیشتر آن کمک کند.
در دوران باستان جاده ابریشم نقش موثری در این توزیع داشت. هنر هر کشور نشان دهنده نگرش ها و احساسات عمومی مردم آن است. از آنجایی که ذائقه هر ملتی متفاوت است، حس مشابهی در تولید این هنر پیدا می کنند. شما به راحتی می توانید همین فضا و مضمون را در آثار هنری آنها احساس کنید. به طور شگفت انگیزی، اگر با سبک آشنایی داشته باشید، منشاء موسیقی نیز قابل تشخیص است.
این شامل موسیقی سنتی ایرانی است که ریتم منحصر به فرد خود را دارد. و آنچه در لحن آن نقش حیاتی دارد آلات موسیقی کاملا ایرانی است. اولین پیشرفت ها در دوره ساسانیان اتفاق افتاد. مردم شروع به افزایش علاقه به موسیقی کردند و آن را در مراسم خود می نواختند. از معروف ترین صنعتگران می توان به نکیسا، باربد و سرگش اشاره کرد. باربد کسی است که بسیاری از آلات موسیقی ایرانی را اختراع کرد. موسیقی نیز ریشه در اقوام مختلف ایران دارد. ایرانی ها مدتهاست که موسیقی محلی خود را دارند. سبک‌های موسیقی آذری، کردی، خراسانی، گیلانی، مازنی (مازندران)، بلوچی، خوزستانی و هرمزگانی وجود دارد. آهنگ های ویژه با هر نوع همگام سازی می شوند.
آنها را هنگام قالی بافی، برداشت محصولات یا کار در بازارها می خوانند. همچنین برای آداب و رسوم، مردم در روزها و زمان های خاصی موسیقی خود را می نوازند که باعث یکپارچگی آنها و یادآوری روابط قبیله ای می شود. سازهای موسیقی ایرانی را می توان به طور کلی به سه دسته کلاسیک، غربی و فولک دسته بندی کرد.از ساز های سنتی شناخته شده ایرانی می توان به سه تار ، تار ، دف ، تنبک ، سنتور و … اشاره کرد.
بیشتر آلات موسیقی ایرانی در کشورهای امپراتوری سابق ایران در سراسر خاورمیانه، قفقاز، آسیای مرکزی و از طریق اقتباس، روابط و تجارت، در اروپا و مناطق دوردست آسیا گسترش یافته است. تار، عود کنده شده دو سینه با غشایی به عنوان جعبه صدا است که در ایران و قفقاز یافت می شود. به دو صورت فارسی و آذربایجانی یا قفقازی وجود دارد.

ساز سنتور چیست؟

سنتور برای اولین بار در مروج الذهاب، کتاب تاریخی نوشته ابوالحسن علی بن حسین مسعودی (قرن دهم) آمده است. او هنگام صحبت از موسیقی ایرانی و سازهای مختلف آن در زمان امپراتوری ساسانی از سنتور یاد می کند. همچنین سنتور را منوچهری شاعر معروف پارسی‌گو (قرن یازدهم) ذکر کرده است. اگرچه عبدالقادر مراقعی (موسیقی‌دان بزرگ ایرانی در قرن سیزدهم) در نوشته‌های خود، سازی به نام یطوفان را معرفی می‌کند که شباهت زیادی به سنتور دارد، اما سازی که امروزه به نام سنتور می‌شناسیم در تاریخ موسیقی ایرانی تا زمان قرن بیستم غایب است.
با این حال، ساز بسیار مشابهی به نام قانون برای قرن ها در فلات ایران وجود داشت. فارابی (فیلسوف و موسیقیدان ایرانی قرن دهم) در کتاب معروف خود به نام المسیقی الکبیر، قانون را به تصویر کشیده است. همچنین این ساز در نقاشی ها و مینیاتورهای بنای چهلستون (قرن شانزدهم) نیز دیده می شود. در اینجا باید به این نکته اشاره کرد که سنتور فقط از نظر شکل شبیه به قانون است.
سنتور کوبیده یا زهی است که در سراسر خاورمیانه، آسیای شرقی گسترش یافته و سازهایی از همین خانواده حتی در اروپای شرقی نیز یافت می‌شود. در ایران، عراق، هند، کشمیر، ترکیه، یونان، ارمنستان، چین و تبت در انواع موسیقی استفاده می شود. اعتقاد بر این است که این ساز از زبان فارسی سرچشمه گرفته است. منشأ سنتور تا دوران بابلی باستان (۱۶۰۰ – ۹۱۱ پ.م.) و نوآسوری (۹۱۱ – ۶۱۲ پ. با دو چوب مثل امروز. در کتاب مقدس عبری (عهد عتیق)، سنتیر در میان سازهای ارکستر نبوکدنصر، پادشاه کلده ذکر شده است. ارجاعات تاریخی همچنان ادامه دارد و جالب است که مصریان به تمایز آن از قانون در قرن شانزدهم اشاره می کنند.
ساز سنتور، ساز زهی است که بدنه ذوزنقه ای آن از چوب سخت است. این شامل ۷۲ سیم فلزی است که در مجموعه های چهارتایی گروه بندی شده اند. سیم ها روی پل های چوبی که روی تخته صدا قرار دارند کشیده شده اند. مواد مورد استفاده در بدنه و پل ها باید از چوب های جامد مانند چوب گردو یا گل سرخ باشد. معمولاً دارای دو سوراخ صدا و نه پل است. پین های کوک سنتور کاملاً شبیه چنگ است. سنتور به عنوان یک ساز موسیقی در خاورمیانه اختراع شد. با گذشت زمان، هر کشور در شرق مدل یونیک خود را تغییر داده و توسعه داده است. هر کشوری نسخه جدیدی از سنتور دارد که با آهنگ ها و آکوردهای موسیقی آن ها سازگار است. این روزها در کنار مدل های هندی، چینی و ایرانی، اقتباس های متعددی از سراسر جهان وجود دارد.

انواع سنتور چیست؟

مدل‌های سنتور بسته به منشأ آن، لحن آن یا ترجیحات خاص سازندگان محبوب می‌تواند متفاوت باشد. سنتور ایرانی بر اساس شماره پل دو سبک متفاوت دارد.
۱- سنتور نه خارک هجده پل دارد که در هر طرف نه پل است. رایج ترین مدل ایرانی است و ۲۷ نت برای نواختن دارد.
سنتور نه خارک
۲- سنتور دوازده خارک شبیه به هم است اما بیست و چهار پل دارد که دامنه وسیع‌تری از E تا A به آن می‌دهد.
سنتور دوازده خارک
سنتور هندی بر اساس شکل آن محدودیت هایی دارد. برخی از قطعات ساز را فقط می توان در یک اکتاو خاص نواخت. این می تواند باعث ایجاد تفاوت در حالت شود. پخش کننده نمی تواند همان الگوهای ملودیک اولیه را در اکتاوهای مختلف اجرا کند و محدودیت هایی را در قطعات پیچیده موسیقی ایجاد می کند.
برای غلبه بر این محدودیت می توانید یک سنتور ایرانی خارک با ۱۲ پل را انتخاب کنید. این مدل چندان رایج نیست اما طرفداران خاص خود را دارد. سنتور دوازده خارک دامنه کمی بیشتر دارد و این به جابجایی نرم نت های غیر دیاتونیک کمک می کند. این به بازیکنان اجازه می دهد تا روی حالت ها بهتر کار کنند و آهنگ درستی را اجرا کنند.

آیا برای سنتورم به کیس نیاز دارم؟

کیس ساز سنتور پوششی سخت برای محافظت از ساز شما در برابر آسیب های غیرمنتظره است. با یک ماده محافظ نرم پوشانده شده است و صفحه صوتی سنتور را در برابر ضربه ایمن نگه می دارد. همچنین سیم ها را از آسیب یا رطوبتی که می تواند در هنگام سفر روی آن تأثیر بگذارد، حفظ می کند. سازهای زهی به راحتی توسط رطوبت تحت تأثیر قرار می گیرند، بنابراین استفاده از کیف برای محافظت از سنتور شما در برابر آب و هوای مرطوب مهم است.
سنتور یکی از سازهای ارزشمند موسیقی ایران، عراق و هند است. به سختی می توان این ساز را به فرهنگ خاصی نسبت داد، اما این نواحی محبوب ترین سازهای سنتور هستند. این هم از ویژگی های زهی و هم ضربی با آن است. شما می توانید ارتعاشات بین سیم ها را بشنوید و با استفاده از مضراب همزمان می توانید ضربات نوازندگان را ببینید. این ساز ویژه هنگام خرید یک کلید خوب دارای کلیدهایی است. بگذارید آنها را ردیف کنم:
شما می توانید از این سه مرحله بهره مند شوید و سنتور خود را پیدا کنید. خرید سنتور در واقع یک فرآیند چالش برانگیز است. زیرا در حال حاضر برخلاف سازهای غربی استانداردهای ثابتی در ساخت سازهای سنتی ایرانی به ویژه سنتور وجود ندارد. به طور گسترده توسط اساتید سنتور توصیه می شود که برای خرید سنتور خود به یک معلم یا آموزشگاه موسیقی معتبر مراجعه کنند. این ساده ترین راه برای خرید سنتور است.
کیس سنتور

فاکتور های مهم برای خرید سنتور به نقل از فروشگاه موسیقی بتهوون

بعد از انجام تحقیقات متوجه می شوید که در خرید سنتور باید چندین فاکتور از جمله صدا، چوب، کیفیت، محل قرار دادن پل اصلی، زین، میخ، پل ها، مهره و … را در نظر بگیرید اما اگر بخواهید برای داشتن همه اینها به طور کامل، باید بدانید که هزینه نسبتاً بالایی باید پرداخت.
۱- جستجو برای ابزار
آگاهی از فرهنگ ساز گام مهمی برای انتخاب شماست. دلیل آن این است که بدون دانش ساز، دشوار است که بفهمیم از کجا و چگونه باید نواختن را شروع کنیم. این فراتر از یادگیری نواختن ساز است. اطلاعات فرهنگی می تواند ارتباط شما را با ساز شما گسترش دهد. همچنین می توانید تاریخچه و استادان این ساز را بیاموزید. سنتور با این معیارها تفاوتی ندارد. اگرچه جستجوی تاریخ را دوست ندارید، می توانید استادان را یاد بگیرید و آن ها می توانند به شما در انتخاب کمک کنند.
۲- جستجو برای ویژگی های ابزار
بخش اجتناب ناپذیر جستجوی شما ویژگی های سنتور است. تار، متریال، مضراب، قاب از ویژگی های اصلی سنتور شماست. شما باید جواب این سوالات را بیابید از چه موادی در ساخت این سنتور استفاده شده است؟ در صورت وجود هر گونه مشکل لق شدن یا شکستن از چه نوع رشته هایی استفاده کنم؟ چگونه می توانم مضراب با کیفیت و جعبه سنتور را بفهمم؟ چه نوع حفاظت و شرایط استفاده را باید در نظر بگیرم؟ بدون دانش ویژگی، ممکن است هنگام خرید ساز خود مانعی ایجاد کند. همچنین، از فرهنگی به فرهنگ دیگر، ویژگی های ساز سنتور متفاوت است. دانستن ویژگی‌های سنتور، کیفیت موسیقی شما را افزایش می‌دهد و می‌توانید از ساز خود کارآیی داشته باشید.
۳- مکان مناسب را جستجو کنید
هنگام خرید سنتور، یافتن پاسخ سوالات شما بسیار مهم است. انتخاب خوب ممکن است سخت باشد. اگر اطلاعات کافی در مورد انتخاب های خود داشته باشید، کار را آسان می کند. سعی کنید مکانی را پیدا کنید که گزینه ها و اطلاعات جزئی بیشتری دارد. همچنین هزینه عامل مهمی است. بعضی از نوازندگان گاهی پول زیادی به یک ساز می دهند اما توانایی ساخت این نوع و سطح ساز را ندارند. به جای آن، اگر بتوانید گزینه های قیمت قابل مقایسه را پیدا کنید، می توانید مقایسه کنید و وقتی سوالی دارید، می توانید اطلاعاتی را از فروشنده خود دریافت کنید. اگر قصد خرید آنلاین دارید، سعی کنید بازارهای موسیقی را به خرید ایمن انتخاب کنید. فروشگاه موسیقی بتهوون سالهاست که در زمینه فروش ساز فعالیت دارد و شناخته شده می باشد و با ایجاد امکانتی اعم از ضمانت پس از فروش و همچنین امکان بازگشت کالا در صورتی نارضایتی، که برای مشتریان خود فراهم کرده است می توانید با اطمینان از این فروشگاه خرید کنید.(برای خرید گیتار هم مشاوره رایگان برای خریداران خود فراهم کرده است و)
0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

دیدگاه شما

بدون دیدگاه