آیا شارژ سریع بر طول عمر باتری تأثیر می‌گذارد؟

6 ماه پیش
شارژ سریع

برخی از افراد می‌توانند یک هفته بدون شارژ گوشی خود بگذرند. اما آنهایی که به طور مداوم از گوشی برای کار و اوقات فراغت استفاده می کنند، احتمالاً نیاز به شارژ یک روز در میان یا حتی روزانه دارند.

شارژ سریع یا فست شارژ یکی از ویژگی‌های رایج در گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها است که به راحتی توسط مصرف‌کنندگان عادی اشتباه می‌شود. در اصل، شارژ سریع قرار است با استفاده از یک شارژر معمولی، دستگاه را سریعتر از حد معمول ممکن شارژ کند.

در اینجا نحوه عملکرد آن آمده است:

فست شارژ در دو مرحله مختلف انجام می شود. اولی باتری را با ولتاژ اضافی منفجر می کند، اگر باتری تقریبا خالی یا خالی شده باشد. در برخی موارد، این می تواند منجر به شارژ تا ۵۰ درصد یا بیشتر در ۱۰ یا ۱۵ دقیقه شود.

با توجه به طراحی باتری، انفجار ولتاژ مضر نیست و باعث آسیب طولانی مدت نمی‌شود.

پس از مدتی شارژ سریع وارد مرحله دوم می‌شود. این زمانی است که برای جلوگیری از آسیب رساندن به باتری، فرآیند شارژ کند می‌شود. تقریباً به همین دلیل است که گاهی اوقات به نظر می‌رسد رسیدن از ۸۰ به ۱۰۰ درصد بیشتر از رسیدن از ۰ به ۵۰ درصد طول می‌کشد.

آیا شارژ سریع بر عمر باتری آیفون تاثیر می‌گذارد؟

اپل از زمان عرضه آیفون ۸ گوشی‌هایی با قابلیت شارژ سریع ارائه کرده است. روش تحویل برق USB که توسط اپل استفاده می‌شود ظاهراً در شرایط خاص ۵۰ درصد افزایش قدرت را در ۳۰ دقیقه ارائه می‌دهد.

برای مدل‌های جدیدتر آیفون، حداقل یک آداپتور ۱۸ واتی لازم است تا اثرات شارژ سریع را ببینید.

آداپتورهای قدرتمند به تلفن یا باتری آسیب نمیزنند مگر اینکه باتری دارای نقص فیزیکی باشد. حتی اگر باتری داغ شود، شارژ بیش از حد امکان‌پذیر نیست و به لطف فرآیند شارژ دو مرحله‌ای، باید کاملاً ایمن باشد.

آیا شارژ سریع بر عمر باتری دستگاه سامسونگ تأثیر می‌گذارد؟

گوشی‌های هوشمند امروزی سامسونگ بسیار ایمن‌تر هستند و باتری‌هایی که شارژ سریع را می‌پذیرند با مدارهای تخصصی طراحی شده‌اند تا از این ویژگی و شارژرهای قدرتمندتر بهره ببرند.

بنابراین، شارژ سریع بر عمر باتری دستگاه‌های سامسونگ تأثیر نمی‌گذارد. این فناوری چند سالی است که وجود داشته است و هیچ داده مشخصی وجود ندارد که نشان دهد شارژ سریع عمر باتری را بیشتر از شارژ سنتی کوتاه می‌کند.

این ویژگی به دلیل فرآیند شارژ دو مرحله ای و مدیریت دقیق انرژی برای محافظت از باتری در برابر بارگذاری بیش از حد و گرم شدن بیش از حد ایمن است.

اثرات منفی احتمالی شارژ سریع چگونه کاهش می‌یابد؟

هر سازنده گوشی به روش‌های مختلفی با معایب احتمالی شارژ سریع مقابله می‌کند. طراحی باتری و مدارهای داخلی برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد، انفجار یا کوتاه شدن عمر باتری‌ها بسیار مهم هستند.

اما نرم افزاری که مصرف انرژی باتری را تنظیم می کند می تواند بر سرعت شارژ و طول عمر باتری نیز تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اپل از نرم افزار شارژ باتری بهینه شده برای مدیریت باتری استفاده می کند.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه