چکیده پایان نامه چیست؟ نمونه چکیده پایان نامه ارشد و مقاله

3 ماه پیش
چکیده پایان نامه

حتما از رشد آمار پایان نامه‌ها و مقالات در دنیای علمی امروز باخبر هستید. به همین دلیل باید نگاهی به روش‌های کوتاه و کارامد به منظور گردآوری این آثار مهم علمی داشت. یکی از مهم‌ترین گام‌هایی که باید در مسیر نوشتن پایان نامه به درستی برداشته شود، نگارش بخش چکیده می‌باشد. بسیاری از افراد در این مسیر سوال دارند که چکیده پایان نامه چیست؟ از چکیده پایان نامه به عنوان دروازه ورود به دنیای علم و دانش یاد می‌شود. شاید بسیاری از افراد این بخش را بی‌اهمیت تلقی کنند، درحالی که نیاز به توضیح نیست که یکی از مهم‌ترین بخش‌های پایان نامه تلقی می‌شوند. خواننده مطلب از چکیده به عنوان یک نقطه شروع برای ورود به دنیای پژوهش‌های شما یاد می‌کند. موسسه پایان نامه کار شما را در راستای نوشتن چکیده و انجام پایان نامه ارشد و دکتری یاری خواهد کرد. درباره چکیده توضیحات کامل‌تری را خواهیم داد.

بررسی چکیده پایان نامه

چکیده یکی از عناصر مقالات علمی می‌باشد که در ابتدای آن قرار می‌گیرد. به همین دلیل باید در نوشتن آن به اندازه‌ای دقت به خرج داد که کاربر نسبت به خواندن آن تشویق شود. بااستفاده از چکیده می‌توان یک تصویر کلی و جامع برای مخاطب مجسم کرد. طبیعی است که بخش قرار گرفته در ابتدای مطلب نسبت به سایر بخش‌ها بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. با استفاده از یک چکیده خوب می‌توان خواننده را به خواندن سایر بخش‌ها تشویق کرد. بدلیل فراوانی پایان نامه‌ها در دنیای امروز و تعدد مقالات علمی، محققان علمی امکان اینکه کل مقالات را بخوانند معمولا ندارند.

به همین دلیل با استفاده از یک چکیده خوب می‌توان در مدت زمان خوبی اطلاعات تکمیلی نسبت به کار علمی به آن‌ها ارائه کرد. به بیان بهتر سریعا منابع خود را پردازش می‌کنند. کمی قبل‌تر هم توضیح دادیم که نگارش مقاله با دقت و سرعت زیادی همراه است. به همین دلیل از هر عنصر جذابی استفاده کنید تا خواننده نسبت به خواندن ادامه مطلب تشویق شود. در این صورت راهی کوتاه را برای انتقال مطلب به مخاطبان پیش گرفته اید.

نمونه چکیده پایان نامه ارشد

برای آشنایی بهتر شما با نحوه نگارش چکیده پایان نامه ارشد، موسسه پایان نامه کار قصد دارد در ادامه درباره چند نمونه چکیده پایان نامه ارشد برای شما صحبت کند. به موارد زیر توجه کنید:

موضوع: بررسی میزان استرس شغلی در واحد‌های کم حادثه و پرحادثه شرکت هواپیمایی هما در سال ۱۳۸۳ – ۱۳۸۴

در دنیای امروز استرس از معمول‌ترین واژه‌هایی است که تمامی ما‌ها با آن درگیر هستیم و همچنین حوادث شغلی نیز تاثیر بدی روی کارکنان آن شرکت و خود سازمان دارند. این پژوهش با هدف بررسی سطح استرس شغلی در بخش‌های کم حادثه و پرحادثه شرکت هواپیمایی هما انجام شده است. با توجه به فرضیه‌ها و سوالات نظر در این پژوهش از تحقیق علی – مقایسه‌ای بهره گرفته شده است. جامعه آماری این تحقیق برابر با ۳۰۶۰ نفر بوده که با استفاده از جدول مورگان نمونه‌ای به اندازه ۳۴۵ نفر از آن جدا شد.

چند نمونه چکیده مقاله

در ادامه بخش‌هایی چکیده چند مقاله را به منظور آشنایی بهتر شما با نحوه نگارش این بخش به نمایش خواهیم گذاشت:

موضوع: مطالعه پدیدارشناسی یائسگی زنان ترکمن

یائسگی پدیده‌ای است که در دوران میانسالی روی داده و فرد را از نظر جسمی، روانی و اجتماعی تحت تاثیر قرار می‌دهد. علی رغم اینکه این پدیده یک رویداد زیستی است، اما موارد اجتماعی مرتبط با آن تعیین می‌کنند که زن چگونه چنین رخدادی را درک و تفسیر می‌کند. در این تحقیق از ۴۵ زن میانسال ترکمن که همگی تجربه یائسگی داشتند استفاده شده است. بعد از دست‌نویسی و ضبط داده‌ها از رویکرد پدیدارشناسی ون متن استفاده شد.

موضوع: بررسی رابطه بین درون گرایی و برون گرایی با خطرپذیری و تاب آوری در دانشجویان دانشگاه تهران

این تحقیق با هدف بررسی ارتباط بین درون گرایی و برون گرایی با میزان تاب آوری و خطرپذیری در دانشگاه تهران صورت کرد. این پژوهش از نوع همبستگی می‌باشد. جامعه آماری ما دربرگیرنده تمامی دانشجویان دانشگاه تهران در سال تحصیلی ۹۳ – ۹۴ بودند که ۲۰۰ نفر به عنوان نمونه تصادفی از میان دانشجویان دختر انتخاب شدند.

در چکیده پایان نامه چه بنویسیم؟

کمی قبل‌تر درباره اهمیت درست نوشتن چکیده پایان نامه توضیحات کاملی را خدمت شما ارائه کردیم. حال که به سوال چکیده پایان نامه رسیدید، نوبت به آن می‌رسد که مشخص کنیم در چکیده باید چه مواردی نوشته شوند؟ مهم‌ترین مواردی که باید نوشته شوند به شرح زیرند:

  • اولین موردی که باید در چکیده گنجانده شود، مسئله و هدف از انجام پژوهش می‌باشد.
  • نوشتن روش تحقیق در این بخش دارای اهمیت بسیاری می‌باشد. پس ابزاری که برای انجام تحقیق بکارگرفته‌اید را حتما بگنجانید.
  • بعد از انجام تحقیق تمامی یافته‌های کلیدی خود را در این قسمت بگنجانید.
  • نتیجه گیری تحقیق آخرین موردی است که باید رد پای آن در این قسمت دیده شود.

یادتان باشد که نوشتن چکیده باید بعد از انجام تمامی بخش‌های دیگر پایان نامه و یا انجام مقاله صورت گیرد. معمولا حجم چکیده از نظر تعداد کلمات بین ۱۵۰ تا ۳۵۰ کلمه است. البته بهتر است که برای اطلاع دقیق از این تعداد به سراغ آیین نگارش پایان نامه و یا مقاله دانشگاه خود بروید. اگر قصد دارید پایان نامه ارشد را بنویسید، باید این بخش را پیش از فهرست و بعد از صفحه مربوط به سپاسگزاری بیاورید.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه