راهنمای نگهداری و پرورش گل ورزیا  اسپلندنس (شمشیر شعله‌ور)

11 ماه پیش
گل ورزیا اسپلندنس

یکی از رایج‌ترین گل‌های خانواده بروملیاد (Bromeliaceae )  که می‌توان در منزل پرورش داد گل ورزیا اسپلندنس (vriesea splendens) یا گیاه شمشیر شعله ور(flaming sword) است. این بروملیاد بومی آمریکای جنوبی و مرکز است. این گل‌، زیبایی خارق‌العاده‌ای دارد که به هر محیطی زندگی می‌بخشد.

درباره گل وریزیا

گیاه ورزیا، یک گل شمشیر مانند قرمز و برگ‌های خال‌دار دوست داشتنی دارد که این برگ ها یک کوزه متراکم را در وسط گیاه شکل می‌دهند. گل ورزیا اسپلندنس بالغ می‌تواند تا ارتفاع ۵۰ و عرض ۶۰ سانتی‌متر رشد کند.

گل وریزیا اسپلندنس برای رشد مناسب، به نور خورشید ، دمای زیاد و سطح رطوبت متوسط تا زیاد احتیاج دارد. پرورش این گیاه به‌سادگی پرورش دیگر گیاهان خانواده بروملیاد نیست. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، یک گیاه ۳ تا ۴ساله به شما یک گل قرمز درخشان خواهد داد.

این گل قرمز پس از شکوفایی به مدت چند هفته، دوام می‌آورد و بعد از آن وقتی یک یا چند گیاهچه (pup) ایجاد می کند و به تدریج از بین می‌رود. برای پرورش دادن یک گیاه جدید از گیاهچه ها بهتر است صبر کنید تا گیاه مادر تقریباً بمیرد.

ارقام/ گونه‌های Vriesea Splendens

امروزه انواع ورزیا اسپلندنس در طیف وسیعی از گونه‌ها با رنگ‌های متنوعی از برگ و گل پرورش یافته‌اند.

Vriesea Fireworks’ یکی از گونه‌هایی است که از ترکیب گونه‌های ‘Velva Wurthmann’ و ‘Rosa Morena’ به وجود آمده است. نتیجه این ترکیب یک گیاه خیره‌کننده با برگ‌های سبز براق و درخشان است.

بیشتر افراد، گونه‌هایی را ترجیح می‌دهند که شکلی یکنواخت داشته باشند و نگهداری از آن‌ها آسان است. به همین دلیل امروزه بسیاری از گونه های هیبریدی گل ورزیا از بین رفته‌اند. اما همچنان برخی از گونه ها به طور مستمر تکثیر و پرورش داده می‌شوند. شش گونه از گل ورزیا که امروزه به طور گسترده پرورش داده می‌شوند عبارت‌اند از:

V.’Mariae’، V. ‘Wiotiana’، V. ‘Cardinalis’، V. ‘Intermedia’، V. ‘Poelmanii’ و

  1. ‘Vigeri’.

یکی از مزایای تولید گونه های هیبریدی بروملیاد آن است که می‌توان گونه‌ها و ارقام معینی را تولید کرد که خصوصیات مطلوب و ویژه‌ای داشته باشند. به عنوان مثال این که بتوان گیاهی پرورش داد که در اقلیم سردتر هم زنده بماند، درواقع یک صفت مطلوب در خانواده گیاهان بروملیاد است.

مراقبت از گل ورزیا اسپلندنس

اکثر گل‌های ورزیا جزو گیاهانی هوازی هستند. گیاهان هوازی به جای خاک روی درخت رشد می‌کنند و مواد غذایی خود را از آب و هوا دریافت می‌کنند. این گونه گیاهان نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی دیگر شیوه نگهداری نسبتاً متفاوتی دارند. برای مثال برای آبیاری زاموفیلیا، آبیاری از روی خاک انجام می‌شود در حالی که برای گل ورزیا آب باید درون کوزه گیاه ریخته شود. اما با وجود این تفاوت ها، بسیاری از پرورش‌دهندگان غیر حرفه ای نیز می‌توانند به راحتی از این گیاه در خانه نگهداری کرده و انواع آن را پرورش دهند.

حال در این بخش با جزئیات بیشتر، به مؤلفه های تأثیرگذار در نگهداری و پرورش گل ورزیا اسپلندنس می‌پردازیم:

گل Vriesea Splendens

نور

گیاهان شمشیر شعله ور می‌توانند به خوبی زیر یک پنجره شرقی یا غربی دوام بیاورند اما اگر در ساعات کمی از روز، نور مستقیم خورشید را دریافت کنند، رشد و گل‌دهی چشمگیری خواهند داشت. بهتر است این گیاهان در طی سال در کنار نور غیر مستقیم، از مقداری نور مستقیم خورشید نیز بهره‌مند باشند.

دما

گل ورزیا اسپلندنس در دمای معمولی خانه به خوبی رشد می‌کنند. محدوده دمایی مورد نظر آن‌ها بین ۷۰ و ۸۰ درجه فارنهایت (۲۱-۲۷ درجه سانتی‌گراد) است. این گیاهان نمی‌توانند گرما یا سرمای شدید را تحمل کنند.

کود

برای کود دهی این گیاه می‌توانید از کودهای همه منظوره خانگی با نصف غلظت توصیه‌شده ماهانه یکبار استفاده نمایید.

آبیاری

همواره، خاک را کمی خیس نگه دارید و آب مخزن کوزه ای شکل گیاه را هر دو هفته یکبار پرکنید. هفته‌ای یک بار، این گیاه را مه‌پاشی کنید و اتاق را مرطوب نگه‌ دارید.

رطوبت

اگرچه رطوبت زیاد برای این گیاه لازم نیست اما vriesea splendens تحت رطوبت بیشتر شاداب‌تر و سالم‌تر خواهد بود. برای جلوگیری از مریضی این بروملیاد، مطمئن شوید که کوزه موجود در مرکز برگ‌ها کاملاً خشک نشود. برای کمک به افزایش سطح رطوبت، این گیاه را یک یا دو بار در هفته مه‌پاشی کنید اما مراقب باشید که بیش از حد به آن آب ندهید.

خاک

مواد مورد استفاده در بستر کشت گل وریزیا اسپلندنس باید سبک باشند، سریع خشک شوند و هوادهی مناسبی داشته باشند. برای این کار می‌توانید از خاک مخصوص گیاهان بروملیاد یا خاک مخصوص گل ارکیده استفاده کنید

کاشت در گلدان بزرگتر

بعد از دو سال، گیاه جوان را داخل گلدان بزرگتر بکارید و اندازه گلدان گیاهان بالغ را تا ۱۵ سانتی‌متر، حفظ کنید.

طول عمر

این گل به طور میانگین به مدت سه تا چهار سال، زنده می‌ماند.

انتخاب نوع گیاه

گونه‌های بسیاری از این گیاه، شناسایی شده که دارای انواع برگ و گل با رنگ متفاوت‌اند. گیاهانی را بخرید که یا به تازگی شروع به تولید سنبله گل‌ کرده‌اند یا هنوز گل نداده‌اند.

گل شمشیر شعله ور flaming sword

تکثیر گل ورزیا اسپلدنس

امروزه روش های مختلفی برای تکثیر گیاهان آپارتمانی وجود دارد. برای مثال تکثیر اسپاتی فیلوم از طریق تقسیم بوته و پاجوش صورت می‌گیرد و یا تکثیر بنفشه آفریقایی از طریق برگ انجام می‌شود. اما تکثیر گل ورزیا از نوع تکثیر از طریق کاشت گیاهچه (pups) است.

گل وریزیا اسپلندنس یک گیاه استوایی است که برای رشد نور خورشید و هم رطوبت را دریافت کند. این بروملیاد معمولاً بعد از گل‌دهی، شروع به تولید گیاهچه می‌کند. وقتی این گیاهچه ها به اندازه نصف گیاه مادر رشد کردند، می‌توانید این گیاهچه ها را که حاصل تکثیر یکسان همان گیاه مادر هستند را بردارید و با کاشت دوباره آن‌ها گل ورزیا اسپلندنس را تکثیر نمایید.

برای کاشت گیاهچه ها، به آن‌ها اجازه دهید که حداقل تا ارتفاع ۲۰ سانتی‌متری رشد کنند. حال می‌توانید این گیاهچه ها را از گیاه مادر جدا کنید و در گلدان دیگر مجدداً بکارید.

همچنین می‌توانید گل شمشیر شعله ور را از روی بذر نیز تکثیر نمایید؛ به هر حال مانند پرورش بروملیاد های دیگر، این روش به زمان زیادی نیاز دارد. به دلیل سرعت، سادگی و نتایج بهتر، بیشتر باغبان‌ها رویکرد تکثیر از طریق گیاهچه را ترجیح می‌دهند.

گیاه ورزیا اسپلندنس

مشکلات بالقوه گیاهان ورزیا

  • نوک قهوه‌ای برگ‌ها: اولین عامل بالقوه این مشکل، هوای خشک است که با مه‌پاشی از بین می‌برد. همچنین ممکن است گلدان این گیاه، آب کافی نداشته باشد.
  • لکه‌های قهوه‌ای روی برگ: بیشترین احتمالی که باعث ایجاد این لکه‌ها می‌شود؛ نور مستقیم و شدید خورشید است. گیاه را در مکانی قرار دهید که نور مستقیم خورشید را کمتر دریافت کند.
  • مرگ گیاه: همان طور که قبلاً توضیح داده شد، این گیاه معمولاً بعد از گل‌دهی می‌میرد. اگر گیاه، هنوز گل نداده است، آبیاری بیش از حد و پوسیدگی ریشه می‌توانند از دلایل مرگ گیاه باشند.

اگر به موضع این مقاله علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم در رابطه با گل گازمانیا از خانواد بروملیاد نیز مطالعاتی داشته باشید. برای آشنایی بیشتر با این گیاه، می‌توانید مقاله انگلیسی زبان Guzmania Lingulate (scarlet star plant) را مطالعه نمایید.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه