عکس رنگی رحم چطور انجام میشه؟

10 ماه پیش
عکس رنگی رحم

عکس رنگی رحم فرایندی است که برای انجام دادن آن به چند ابزار و ماده نیاز است و یک روش پزشکی بدون درد برای بررسی رحم، لوله های فالوپ و بافت های مربوط به این اندام است. برای انجام دادن هیستروسالپینگوگرافی پزشک باید موارد زیر را در دسترس داشته باشد:

 • اشعه ایکس
 • ماده حاجب یا همان ماده کنتراست زا
 • دستگاه عکس برداری
 • مانیتور برای دیدن تصاویر

برای انجام تصویر برداری به صورت رنگی از رحم، پزشک از طریق واژن و به رحم و تمامی اجزای سیستم تولید مثل بانوان دسترسی پیدا می کند.

عکس رنگی رحم چه کاربردی دارد؟

عکس برداری ازرحم به صورت رنگی زمانی تجویز می شود که فرد مشکل عدم توانایی بارداری داشته باشد. کاربرد اصلی عکس رنگی از رحم و بافت های مربوط به آن را می توان بررسی دقیق مشکلات و علل ناباروری دانست. پزشک معالج با مشاهده عکس می تواند علت ناباروری را به درستی تشخیص دهد.

عارضه هایی که در رحم وجود دارند می توانند باعث سقط جنین و ناباروری شوند، به همین دلیل پزشکان، برای تشخیص صحیح این مشکلات از روش عکس رنگی استفاده می کنند. HSE برای درمان ناباروی مزایای مختلفی را به همراه دارد که مزیت اصلی آن غیرتهاجمی بودن این روش است.

لوله های فالوپ که جز بافت اصلی رحم هستند و مسئولیت حمل تخمک ها از تخمدان به سمت رحم را بر عهده دارند، برخی از مواقع به دلایل مختلف ممکن است مسدود شوند و به یکدیگر بچسبند، در این مواقع ناباروری اتفاق می افتد. تصویر برداری از رحم به صورت رنگی می تواند این انسدادها و چسبندگی ها را نمایش دهد و گاهس از اوقات نیز خود این روش به دلیل حرکت ماده حاجب درون لوله ها می تواند این گرفتگی ها را درمان کند.

برای انجام عکس رنگی رحم بدون درد چه آمادگی هایی لازم است؟

 • یکی از پیش نیازهای انجام عکس رنگی رحم بدون درد ، خالی بود روده های فرد است که برای اینکار ممکن است پزشک تنقیه را پیشنهاد نماید.
 • درست است که عکس رنگی رحم، بدون درد است اما ممکن است افراد به خاطر استرسی که ممکن است قبل از انجام این کار به آن ها دست بدهد به تجویز پزشک مسکن مصرف نمایند تا دردهای خفیف انجام فرایند عکس رنگی رحم نیز، آن ها را آزار ندهد.
 • یکی دیگر از ضروریات انجام عکس رنگی رحم بدون درد، عدم استفاده از اشیا فلزی مانند جواهرات، ساعت، عینک و غیره در حین انجام تصویربرداری با اشعه ایکس است.

فرایند انجام عکس رنگی رحم بدون درد

 • فرایند انجام عکس رنگی رحم بدون درد، نیاز به بیهوشی ندارد و تنها کاری که فرد باید انجام بدهد دراز کشیدن بر روی تخت معاینه است. پس از اینکه فرد بر روی تخت دراز کشید باید پاهای خود را از زانو خم کند و از یکدیگر باز نگاه دارد تا پزشک بتواند به دهانه واژن دسترسی داشته باشد.
 • رادیولوژیست در مرحله بعد با استفاده از اسپکولوم، دهانه واژن را به صورت ثابت باز می کند.
 • به تجویز پزشک و با درخواست بیمار می توان در این مرحله پس از ضدعفونی کردن دهانه رحم، ماده بی حسی به فرد تزریق شود تا او عاری از هرگونه استرس شود.
 • در این گام باید ماده حاجب وارد رحم فرد شود که رادیولوژیست برای این کار از یک لوله پلاستیکی به نام کاتتر استفاده می کند تا ماده را به بدن بیمار تزریق نماید.
 • ماده کنتراست زا باید به حدی وارد رحم فرد شود تا تمامی قسمت های رحم و همچنین لوله های فالوپ از آن پر شود.
 • سپس باید با سرعت زیاد عکس رنگی با استفاده از دوربین فلورسکوپ از رحم فرد گرفته شود تا اثر ماده حاجب از بین نرود.

برای کاهش درد عکس رنگی رحم چه کنیم؟

عکس رنگی رحم یک روش بدون درد است و تنها در حد یک معاینه ساده می باشد. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که به دنبال یک مرکز عکس برداری با تجهیزات مدرن و رادیولوژیست های متخصص باشید.

عوارض HSE یا عکس رنگی رحم

به طور کلی می توان گفت که انجام این آزمایش هیچ گونه عارضه طولانی مدتی برای بیمار ایجاد نمی کند. اما انجام تست عکس رنگی می تواند در حین انجام آزمایش درد کمی برای بیمار ایجاد کند. دلیل این درد ورود جسم خارجی به واژن است که پس از مدتی از بین می رود.

همچنین ممکن است بیمار احساس سوزش خفیفی در ناحیه شکم داشته باشد که به صفاق معروف است. وجود لکه بینی تا چند روز پس از انجام این آزمایش طبیعی است و به طور کلی تمامی عوارض و مواردی مانند لکه بینی و درد پس از یک هفته به طور کامل برطرف می شود.

هیستروسالپینگوگرافی را چه زمانی باید انجام داد؟

به گفته پزشکان بهترین زمان برای انجام تست عکس رنگی رحم ۷ روز پس از قاعدگی است که باید قبل از شروع فرآیند تخمک گذاری انجام شود. همچنین رعایت توصیه های پزشک قبل از ۲۴ ساعت برای انجام بهتر آزمایش ضروری است.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه