ورق آجدار بادامی چیست؟

2 سال پیش
ورق آجدار بادامی

شاید به هنگام گذر از پل‌های عابر پیاده و یا زمانی که از آسانسورها استفاده می‌کنید، نوعی ورق را مشاهده کرده باشید، نام این ورق، ورق آجدار است. ورق‌های آجدار یکی از پرکاربرد‌ترین ورق‌ها هستند که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ورق‌ها را با اشکال و طرح‌های مختلفی مانند لوزی، الماس و بادامی و… در می‌آورند. ما در این مقاله قصد داریم به معرفی ورق آجدار بادامی بپردازیم. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر با این ورق آشنا شوید.

معرفی ورق آجدار بادامی

ورق‌های آجدار را با نام ورق‌های کف سازی، ورق شطرنجی و ورق برجسته نیز می‌شناسند و از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار هستند. تمام این ورق مانند ورق بادامی، در تمام سطوح خود الگوهای تکراری و منظمی دارد. وجود این برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌ها موجب می‌گردد تا اصطکاک کاهش یابد. ورق‌های بادامی نوعی ورق آجدار هستند، این ورق‌ها به روش نورد گرم ساخته می‌شوند. در واقع ورق‌های آجدار بادامی دارای برجستگی‌هایی بادامی شکل در سطح خود هستند. لازم به ذکر است که این اشکال موجب می‌شود تا آب باران درون آن جمع شود.

در کشور ما ورق‌های آجدار را به دو صورت وارداتی و تولید داخل تامین می‌کنند. ورق‌های آجدار وارداتی، از کشورهای روسیه و چین فراهم می‌شود. همچنین تولید عمده داخل این ورق‌ها در داخل کشور توسط شرکت فولاد مبارکه اصفهان صورت می‌گیرد. اما خوب است بدانید ورود ورق‌های تولید شده بازار داخلی کشور، موجب کاهش قیمت این ورق و همچنین صادرات آن به خارج از کشور، گردیده است.

قیمت ورق آجدار بادامی

قیمت ورق آجدار بادامی

قیمت ورق آجدار بادامی را نمی‌توان به صورت دقیق بیان کرد. زیرا در این قیمت عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند. برخی از عوامل تاثیرگذار در قیمت ورق‌های آجدار و ورق بادامی موارد زیر هستند:

 • ورق‌های آجدار بادامی از اجناس مختلفی تولید می‌شوند، در نتیجه دارای قیمت‌های مختلفی هستند.
 • نحوه تولید این ورق‌ها در قیمت آن‌ها دخیل است.
 • نرخ دلار
 • انرژی که برای ساخت و تولید این ورق‌ها مصرف می‌گردد، در قیمت تاثیرگذار است.
 • همچنین قیمت ورق‌های بادامی که از اجناس مختلف تولید شده‌‌اند، با توجه به میزان وزن، ابعاد و گرید آن‌ها مشخص می‌گردد. به عنوان مثال: قیمت ورق آجدار بادامی از جنس استیل بیشتر از ورق آجدار بادامی آهنی است. جهت اطلاع از قیمت این ورق می‌توانید با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید.

وزن ورق آجدار بادامی

همان طور که اشاره کردیم، ورق‌های آجدار بادامی از اجناس مختلفی ساخته می‌شوند. هر کدام از این ورق‌ها با جنس مختلف، دارای وزن مخصوص خود هستند. از حاصل ضرب این میزان جرم مخصوص در ابعاد ورق، وزن آن حاصل می‌گردد. اما به طور کلی تمام ورق‌های آجدار ۳ میلی متری در ضخامت‌های ۱. ۵، ۲، ۳، ۶، ۸ و ۱۰ میلی متری تولید می‌شوند. در نتیجه می‌توان گفت: با توجه به این مورد که ورق‌های آجدار در ابعاد استاندارد ۱ در ۲ متر ساخته می‌شوند، وزن این ورق با ضخامت ۳ میلی متر و با توجه به فرمول ذکر شده، تقریبا ۴۸ کیلوگرم خواهد بود. شما در جدول زیر می‌توانید مشخصات وزنی ورق آجدار را مشاهده نمایید:

ردیف طول (mm) ضخامت (mm) عرض (mm) وزن (kg)
۱ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۲ ۳۲
۲ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰ ۳ ۴۸
۳ ۶۰۰۰ ۱۵۰۰ ۱۰ ۷۲۰
۴ ۶۰۰۰ ۲۰۰۰ ۸ ۷۶۸

مشخصات ورق آجدار بادامی

می‌توان برای معرفی مشخصات ورق بادامی و آشنایی بیشتر با ویژگی‌های آن به موارد زیر اشاره کرد:

 • ورق‌های بادامی در سطح خود دارای سطح براقی هستند.
 • وزن سبک
 • این ورق‌ها دارای خاصیت جوش پذیری بالایی است.
 • این ورق‌ها انعطاف پذیر هستند، به همین دلیل می‌توان به راحتی آنها را خم کرد.
 • حمل و نقل راحت
 • وجود الگوهای بادامی شکل در سطح این ورق و چین‌های داخلی روی آن موجب می‌گردد تا این ورق‌ها نسبت به ورق‌های ساده دارای استحکام مکانیکی بیشتری باشند.
 • نصب این ورق‌ها به راحتی انجام می‌شود. زیرا به راحتی ترک نمی‌خورند، در نتیجه نیازی به احتیاط زیاد نخواهد بود.
 • این ورق‌ها در مقابل اصابت ضربات شدید مقامت بسیار بالایی دارند.

انواع ورق آجدار بادامی

ورق آجدار بادامی

این ورق‌ها در انواع متنوع و اجناس گوناگونی تولید می‌شوند. برخی از انواع ورق بادامی به شرح زیر هستند:

 • ورق بادامی آلومینیوم

ورق‌های آجدار بادامی که از جنس آلومینیوم هستند، برای استفاده‌های مداوم بسیار ایده آل هستند. زیرا این ورق‌ها در برابر خوردگی و سایش مقاومت بسیار خوبی دارند. این ورق‌ها دارای سطح براقی هستند و بیشتر برای دکوراتیو در معماری کاربرد دارند. عملکرد این ورق‌ها در شرایط مختلف بسیار خوب است. قیمت این نوع ورق‌ها نسبت به جنس استیل پایین‌تر می‌باشد.

 • ورق آجدار استیل

ورق‌های بادامی که از آلیاژ استیل ساخته شده‌‌اند، در مقابل عوامل محیطی مختلف و دماهای بالا استحکام بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند. طول عمر این ورق معمولا بسیار بالا است. خوب است بدانید که ورق‌های استیل نسبت به ورق آلومینیوم تحمل بار سنگین‌تری دارند. کاربرد این نوع ورق در صنایع غذایی و پزشکی بیشتر است.

 • ورق بادامی گالوانیزه

ورق‌های آجداری که بر روی خود، روکش گالوانیزه دارند، در مقابل خوردگی و سایش از خود مقاومت بسیار خوبی نشان می‌دهند. از این نوع ورق‌ها در سطوح شیبدار و آسانسور استفاده می‌گردد. از طرفی این ورق‌ها دارای کاربرد تزئینی هستند و می‌توان از آن‌ها در مبلمان و کاشی و سقف‌ها استفاده نمود.

خرید ورق آجدار بادمی در سایت آهن آلات ایران

در پایان باید بیان کنیم، ورق‌های بادامی دارای بیشترین کاربرد در صنعت هستند. زیرا وجود این حفره‌های بادامی شکل موجب می‌گردد تا در هنگام بارش باران، آب باران درون آن‌ها جمع شود. این ورق بیشتر در سطوح شیب دار و نزدیک پرتگاه برای ممانعت از لیز خوردن از سطوح شیبدار نزدیک به پرتگاه استفاده می‌گردد.

شما می‌توانید خرید ورق بادامی و انواع مقاطع فولادی مدنظر خود را از سایت آهن آلات ایران به آدرس https://ahanalatiran.com انجام دهید. آهن آلات ایران به صورت کلی و جزئی مقاطع فولادی، را به صورت مستقیم و بدون واسطه به شما ارائه خواهد کرد. محصولات آهن آلات ایران شامل تیرآهن، انواع ورق آهنی، میلگرد و… است. شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن آلات ایران از قیمت لحظه‌‌ای این مقاطع آگاه شوید و برای خرید با کارشناسان محصول مد نظر خود با مشاوران آن تماس بگیرید.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه