فارکس چیست و چگونه کار می کند؟

8 ماه پیش
فارکس چیست

فارکس که به عنوان تجارت ارز خارجی یا بازار ارز نیز شناخته می شود، یک بازار جهانی غیرمتمرکز است که در آن تمام ارزهای جهان در آن معامله می شوند. بازار فارکس با میانگین حجم معاملات روزانه بیش از ۵ تریلیون دلار، بزرگترین و نقدشونده ترین بازار جهان است.

 

تمام بازارهای سهام جهان حتی به این نزدیک هم نمی شوند. اما این برای شما چه معنایی دارد؟ نگاهی دقیق تر به معاملات فارکس بیندازید و ممکن است فرصت های معاملاتی هیجان انگیزی را پیدا کنید که با سرمایه گذاری های دیگر در دسترس نیستند.

 

بازار فارکس چیست؟

اگر تا به حال به خارج از کشور سفر کرده اید، تراکنش فارکس انجام داده اید. به فرانسه سفر کنید و پوند خود را به یورو تبدیل کنید. وقتی این کار را انجام می دهید، نرخ مبادله فارکس بین دو ارز – بر اساس عرضه و تقاضا – تعیین می کند که چند یورو برای پوند دریافت می کنید. و نرخ ارز به طور مداوم در نوسان است.

 

یک پوند در روز دوشنبه می تواند ۱٫۱۹ یورو به شما بدهد. روز سه شنبه ۱٫۲۰ یورو. این تغییر کوچک ممکن است چندان مهم به نظر نرسد. اما در مقیاس بزرگتر به آن فکر کنید. یک شرکت بزرگ بین المللی ممکن است نیاز به پرداخت حقوق به کارمندان خارج از کشور داشته باشد. تصور کنید اگر، مانند مثال بالا، صرفاً یک ارز را با ارز دیگری مبادله کنید، بسته به زمان انجام آن، هزینه بیشتری برای شما در بر خواهد داشت؟ این چند سکه به سرعت جمع می شوند. در هر دو مورد، شما – به عنوان یک مسافر یا یک صاحب کسب و کار – ممکن است بخواهید پول خود را تا زمانی که نرخ ارز ارز مطلوب تر شود، نگه دارید.

 

چندین تفاوت اساسی بین مبادله ارز در خارج از کشور و خرید یا فروش فارکس وجود دارد.

 

اولین مورد راحتی است. بازار فارکس یک صرافی غیرمتمرکز و الکترونیکی است. بر این اساس، شرکت‌کنندگان می‌توانند ارزهای خود را از هر کجا و در هر زمانی که بازار باز است معامله کنند.

دوم بهره وری است. معامله گران فارکس از حداکثر نقدینگی برخوردار هستند، که باعث افزایش اسپردهای فشرده، نوسانات منظم و قیمت گذاری پایین می شود.

شرکت در بازار ارز ساده ترین و کارآمدترین راه برای مبادله ارز است. شما مجبور نیستید در صف فروشنده ارز بایستید و حق بیمه های غیرقابل پرداخت را برای تجارت پول بپردازید. در عوض، شما به سادگی به قدرت محاسباتی، اتصال به اینترنت و یک کارگزار فارکس برای تعامل با بازارهای ارزی جهان نیاز دارید.

 

تجارت فارکس چگونه کار می کند؟

در بازار ارز (فارکس)، تجارت به صورت انحصاری الکترونیکی انجام می شود. جفت ارزها ۲۴ ساعت شبانه روز و ۵ روز هفته توسط شرکت کنندگان در سراسر جهان خرید و فروش می شود. فعالان بازار از راه دور، از طریق اتصال به اینترنت، فارکس را درگیر می کنند.

 

هنگامی که یک معامله گر سفارش خرید یا فروش را به بازار ارسال می کند، کارگزاران فارکس معامله را با افزایش حاشیه تسهیل می کنند. بر این اساس، معامله‌گر می‌تواند موقعیت‌های جدیدی را به‌مراتب مازاد بر سرمایه در دست، با هدف تحقق سود حاصل از حرکت‌های سودمند قیمت، باز کند. برای تکمیل هر معامله فارکس، زیرساخت‌های تکنولوژیکی بازار با سفارش‌های متناقض بازارسازان، معامله‌گران فردی و سایر ارائه‌دهندگان نقدینگی مطابقت دارد.

 

چگونه تجارت فارکس را شروع کنیم؟

همه معاملات فارکس شامل دو ارز است زیرا شما روی ارزش یک ارز در مقابل ارز دیگر پیش بنی می کنید. به EUR/USD، پرمعامله ترین جفت ارز در جهان فکر کنید. یورو، اولین ارز در جفت، پایه است و USD، دومین ارز، شمارنده است. وقتی قیمتی را در پلتفرم خود می بینید، آن قیمت برابر است با یک یورو به دلار آمریکا. شما همیشه دو قیمت می بینید زیرا یکی قیمت خرید و دیگری قیمت فروش است. تفاوت این دو در گسترش است. وقتی روی خرید یا فروش کلیک می کنید، اولین ارز در جفت را می خرید یا می فروشید.

 

فرض کنید فکر می کنید ارزش یورو در برابر دلار آمریکا افزایش می یابد. جفت شما EUR/USD است. از آنجایی که یورو اول است، و فکر می کنید افزایش خواهد یافت، یورو/دلار آمریکا را خریداری می کنید. اگر فکر می کنید ارزش یورو در برابر دلار آمریکا کاهش می یابد، EUR/USD را می فروشید.

 

اگر قیمت خرید EUR/USD 0.70644 و قیمت فروش ۰٫۷۰۶۴۰ باشد، اسپرد ۰٫۴ پیپ است. اگر معامله به نفع شما (یا علیه شما) حرکت کند، پس از اینکه اسپرد را پوشش دادید، می توانید سود (یا ضرر) در معامله خود داشته باشید.

 

معامله جفت ارزها در بازار معاصر فارکس ساده و کاربرپسند است. قابلیت های گسترده ای به راحتی در پلت فرم معاملاتی نرم افزاری که برای کمک به تجزیه و تحلیل و اجرای تجارت طراحی شده است، در دسترس است. برخی از قدرتمندترین ویژگی‌ها، برنامه‌های نموداری پیشرفته، شاخص‌های فنی و انواع سفارش‌ها هستند. چه یک اسکالپر داخلی یا سرمایه‌گذار بلندمدت باشید، پلتفرم‌های مدرن انجام تجارت با فارکس را عادی می‌کنند.

 

منبع: https://raikafx.com/

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه