کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان کدامند؟

1 سال پیش
کشورهای بدون ویزا

ویزا سندی است که بر طبق آن متقاضیان اجازه ورود به کشورهای مختلف را خواهند داشت. متاسفانه در حال حاضر با توجه به ارزش و اعتبار پایین پاسپورت جمهوری اسلامی، اکثر شهروندان ایرانی مجبورند برای ورود به بسیاری از کشورها به منظور گرفتن ویزا اقدام کنند. اما با این حال ایرانیان می توانند به برخی از کشورها هم بدون ویزا وارد شوند، امروز هم ما در این مطلب تصمیم گرفته ایم شما را با کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان آشنا سازیم. همراه ما باشید!

آشنایی با کشورهای بدون ویزا

شاید فکر کنید کشورهایی که برای سفر به آن ها نیازی به ویزا نیست، کشورهای خوبی برای سفر نخواهند بود، اما اگر با آن ها آشنا شوید بدون شک می توانید بهترین مکان برای ماه عسل در اروپا را در بین آن ها پیدا کنید.

ارزیابی هایی که در مجامع بین المللی روی اعتبار پاسپورت کشورهای مختلف انجام شده، نشان می دهد که پاسپورت ایران رتبه ۱۹۱ را درمیان ۱۹۹ پاسپورت جهان به خود اختصاص داده است. با ارزش ترین پاسپورت دنیا به سوئد اختصاص دارد، پس از آن به ترتیب آلمان، بلژیک و اسپانیا رتبه ۲ تا ۴ را از آن خود کرده اند. هشت کشوری که اعتبار پاسپورت آن ها از ایران کمتر است شامل افغانستان، عراق، اریتره، پاکستان، لیبی، سوریه، یمن و سودان می شود.

اما اتباع ایرانی تنها با داشتن پاسپورت جمهوری اسلامی می توانند بدون ویزا یا با ویزای فوری به صورت کوتاه مدت  به ۳۷ کشور دنیا سفر کنند. در ادامه این کشور ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

کشور بولیوی در آمریکای جنوبی

کشور بولیوی در آمریکای جنوبی

جمهوری بولیوی کشوری در مرکز آمریکای جنوبی به شمار می رود. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید دولت بولیوی در لاپاز مستقر است، اما شهر سوکره به صورت رسمی و قانونی پایتخت آن محسوب می شود. مردمان بولیوی هم مانند دیگر ایالات موجود در آمریکای مرکزی به زبان لاتین صحبت می کنند. درست است که این کشور جزو کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان به شمار می رود، اما به محض ورود به بولیوی برای شما ویزای فوری صادر می شود.

کشور لبنان در خاور میانه

به منظور سفر به عروس خاورمیانه ایرانیان می توانند ویزای فوری دریافت نمایند؛ از همین رو می توان این کشور را جزو کشورهای بدون ویزا به شمار آورد. این کشور بسیار زیبا در خاورمیانه می تواند مکان زیبایی برای سفر کاپلی شما باشد؛ چرا که از یک طرف شما می توانید دشت ها کویرها را ببینید و از سوی دیگر سواحل مدیترانه را مشاهده کنید.

کشور تاجیکستان در آسیای میانه

مانند لبنان و بولیوی، تاجیکستان هم جزو آن دسته از کشورهایی است که به محض ورود برای ایرانیان ویزا صادر می کند. استروشن یا همان کوروش کده یادگاری از بزرگ ترین پادشاه هخامنشی کوروش کبیر در این کشور قرار دارد؛ از همین رو ایرانیانی که نسبت به فرهنگ کهن ایران علاقه زیادی نشان می دهند برای سفر به این کشور مشتاق هستند.

استانبول، شهری در قسمت اروپایی کشور ترکیه

استانبول، شهری در قسمت اروپایی کشور ترکیه

اگر بخواهید در مورد بهترین مکان برای یک سفر کاپلی از مجری مستقیم تور اروپا سوال بپرسید، بدون شک یکی از پیشنهاد های او، استانبول است. استانبول در قسمت اروپایی ترکیه قرار دارد و مکان بسیار مناسبی برای سفر های کاپلی و تفریحی ایرانیان به شمار می رود. به خصوص اینکه کشور ترکیه جزو آن دسته کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان محسوب می شود.

ایالات مستقل ساموآ در اقیانوسیه

یکی از کشورهایی که ایرانیان بدون داشتن ویزا می توانند به آن جا سفر کنند، ایالات مستقل ساموآ در قاره اقیانوسیه است. این جزیره دور افتاده اما زیبا همانند هوایی در دور دست ترین نقطه اقیانوس آرام قرار گرفته و از جزایر محبوب برای گردشگری به شمار می رود.

نپال کشوری در آسیا

یکی از پر طرفدارترین کشورهایی آسیایی برای ورود گردشگران و مهاجران، کشور نپال است. این کشور به محض ورود برای ایرانیان ویزا صادر می کند. عمده محبوبیت نپال به وجود رشته کوه های هیمالیا و مرتفع ترین نقطه جهان یعنی اورست مربوط می شود.

ماداگاسکار جزیره ای زیبا در اقیانوس هند

ماداگاسکار جزیره ای زیبا در اقیانوس هند

از دیگر کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان می توان به جزیره ماداگاسکار اشاره کرد. این جزیره بسیار زیبا زیستگاه ده ها هزار گونه جانوری و گیاهی است که عین آن ها را در جای دیگر نمی توان پیدا کرد. قاره هشتم نامی است که به دلیل تنوع طبیعی بالای ماداگاسکار روی آن گذاشته اند.

جزیره دومینیکا در دریای کارائیب

از دیگر مکان های جذابی که ایرانی ها بدون داشتن ویزا می توانند به آن جا سفر کنند، جزیره دومینیکا است. این جزیره بسیار زیبا هم از مقاصد گردشگری بسیار زیادی برخوردار بوده و محبوبیت بسیاری دارد.

کشور مالزی در آسیای شرقی

کشور مالزی در آسیای شرقی

در گذشته برای ورود به کشور آسیا به هیچ عنوان نیازی به دریافت ویزا نبود، اما در حال حاضر مسافران ایرانی برای ورود به مالزی باید ویزای فوری دریافت کنند.

سایر کشورهای بدون ویزا

علاوه بر کشورهای فوق ایرانیان می توانند تنها با داشتن پاسپورت جمهوری اسلامی و بدون داشتن ویزای فوری به کشورهای ارمنستان، گرجستان، ونزوئلا، ایالات فدرال میکرونزی در قاره اقیانوسیه، نیکاراگوئه، اکوادور، کومور، گینه، کیپ ورد، لائوس، بیسائو، جیبوتی، گویان، موریتانی، موزامبیک، تانزانیا و سومالی سفر کنند.

سخن آخر

همانطور که دریافتید بر خلاف کشورهای اروپایی، آمریکایی و استرالیایی اتباع ایرانی قادر نیستند به راحتی به اکثر کشورهای دنیا بدون داشتن پاسپورت سفر کنند. با این حال کشورهایی که در بالا معرفی کردیم جزو کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان هستند و امکان سفر راحت ایرانیان به این کشورها فراهم شده است.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه