راهنمایی خرید بهترین زعفران ایران و دنیا

7 ماه پیش
بهترین زعفران ایران

یکی از تولیدات کشور عزیزمان ایران زعفران است که از قدیم به تمام نقاط دنیا صادر میشده و این محصول دارای ویژگی‌های خاص خودش است. کسانی که در کار زعفران هستند می‌توانند اصل بودن و با کیفیت بودن آن را تشخیص دهند. اما زعفران کجا معروف است و بهتره: بهترین زعفران ایران و دنیا در کجا کشت میشود: ایران بزرگترین تولید کننده زعفران در دنیاست و مقام اول را از آن خود کرده است ، قائنات در زمینه تولید زعفران دارای برند جهانی است. و زعفران گناباد با ثبت شدن در سازمان جهانی فائو  به دلیل کشت به روش سنتی و آبیاری با قنات(روش های کاشت ارگانیک) به عنوان بهترین زعفران ایران و دنیا شناخته شده است  و نیز تربت حیدریه به عنوان بزرگترین تولید کننده زعفران در جهان  عنوان ها ی مختلفی را  در جهان از آن خود کرده اند.

زعفران معمولاً از دیرباز در سفره ما ایرانی‌ها ارزش زیادی داشته و آن را  با نوشیدنی هاو در غذا‌ها متنوعی سرو می‌کردند علاوه بر این زعفران خاصیت درمانی و دارویی زیادی دارد می‌توان آن را یک داروی آرامش دهنده و همچنین برای قلب و معده و…. نامید.

ویژگی زعفران با کیفیت

زعفران، یکی از محصولاتی است که ما ایرانی‌ها حساسیت بالایی بر روی آن داریم. هم از نظر قیمت و هم از نظر کیفیت. برای فهمیدن دقیق کیفیت زعفران، شما نیاز به آزمایشگاه دارید، ولی روش‌هایی که در ادامه به شما می‌گوییم، خیلی می‌تواند برای شما کمک کننده باشد. یعنی این اطمینان را به شما می‌دهیم که اگر با روش‌های ما، زعفرانی، کیفیت پایینی داشت، احتمالا آزمایشگاه هم، کیفیت پایین آن را نشان خواهد داد و برعکس.

ما در اینجا اولا فرض کرده ایم که شما با استفاده از روش تشخیص زعفران اصل از تقلبی، زعفرانتان را تست کرده اید و مطمئن هستید که زعفران دارید. حالا با شما درباره روش تشخیص کیفیت زعفران صحبت می‌کنیم.

یک سری از معیار‌ها برای استفاده شخصی و خانواده است؛ و یک سری معیار‌های دیگر، معیار‌هایی هستند که مشخص می‌کنند که آیا خرید عمده این زعفران خوب است یا نه (به بیان دیگر، زعفران صادراتی چه ویژگی‌های دارد؟ آیا این زعفران را می‌شود صادر کرد؟)

در فصل برداشت زعفران، از زمین کشاورزها، گل زعفران بیرون می‌آید. کشاورز‌ها این گل‌ها را می‌چینند و با دقت ۳ شاخه زعفرانی را که در هرگل وجود دارد را برداشت می‌کنند.

مهم ترین روش تشخیص کیفیت زعفران

اولین فاکتور و شاید مهمترین فاکتور برای تشخیص کیفیت زعفران، سر شیپوری زعفران است. در هر شاخه زعفران به راحتی می‌توانید ببینید که سر شاخه ی زعفران، حالتی شیپوری مانند دارد و هر چه این قسمت شیپوری درشت‌تر باشد، آن زعفران قدرت رنگ دهی بالاتری دارد.

قدرت رنگدهی، خیلی برای مردم مهم است، اما هر رنگی هم خوب نیست. رنگ مصنوعی زعفران، آب را نارنجی می‌کند. در حالیکه رنگ واقعی زعفران در آب اول باید زرد باشد و در ادامه، آب نارنجی شود. سر شیپوری مانند زعفران، خیلی برای صادرات مهم است. زعفران صادراتی باید حتما این ویژگی را داشته باشد.

خشک بودن زعفران

دومین فاکتور اثر گذار در تشخیص کیفیت زعفران، خشک بودن آنست. شاخه زعفران شکننده است. شاخه زعفران، نباید خم شود. اگر آن را لای دندان‌های خود بگذارید، باید متوجه شکستن قلم زعفران بشوید. اگر زعفران نرم و انعطاف پذیر باشد، آن زعفران اصلا زعفران خوبی نیست و قدرت رنگدهی آن پایین است.و همچنین احتمال تقلبی بودن آن وجود دارد.

طول هر شاخه زعفران و صاف بودن زعفران

شاخه زعفران، هرچه بلندتر باشد، ارزش آن بالاتر است.  این ویژگی در خیلی از زعفران‌هایی که برای مصرف شخصی می‌خواهند استفاده شوند، رعایت نمیشود و اصلا مهم نیست. اما زعفرانی که این ویژگی را دارد، خیلی خوب است. برای خرید عمده و صادرات، کاربرد دارد. یکی از ویژگی‌های زعفران صادراتی اینست که زعفران بلند باشد و سفیدی هم نداشته و یکدست باشد.

شاید برای شما تعجب آور باشدد، ولی حتی صاف بودن زعفران، در قیمت آن اثر گذار است. واقعا صاف بودن یا صاف نبودن زعفران تاثیری بر کیفیتش ندارد، ولی بر قیمت آن اثر می‌گذارد. این معیار، برای خانواده‌ای که می‌خواهد زعفران را خودش استفاده کند، اصلا اهمیتی نباید داشته باشد، ولی برای صادرات زعفران خیلی مهم است.( زعفرانی که قلم آن صاف است گرانتر است . این زعفران با دستگاه خشک میشود و به همین دلیل عطر و بوی کمتری نسبت به زعفرانی که سنتی خشک شده دارد.بنابراین برای مصارف خانگی زعفرانی که به روش سنتی خشک شده پیشنهاد می گردد.

چند نکته در مورد خرید زعفران

  • بهتر است از خرید زعفران پودر به طور کامل جلوگیری شود. یکی دیگر از نشانه ها این است که فقط یک رشته زعفران را در یک کاسه کوچک آب بشویم، زعفران اصلی اب را دیر  زرد رنگ  می کند. اما زعفران جعلی این کار را سریع می کند. بنابراین اگر زعفران هنوز رنگ خود را حفظ کند، آن را از آب خارج کنید، آن زعفران اصل است.
  • بافت زعفران : یک ریشه  زعفران را در انگشتان خود بشکنید و به آرامی مالش دهید، آن را باید خشک و شکننده احساس کنید. اگر آن را لمس کردید و حالت نرم و ملایم داشت ، بدان معنی است که رطوبت در بسته برای افزایش وزن وجود دارد.
  • طعم و عطر زعفران:زعفران را که می خواهید بخرید با حوائج و طعم و بوی خودبررسی کنید. اگر یک قطعه زعفران را در دهان خود قرار داده اگر دهانتان را  شیرین کند، آن زعفران جعلی است . جالب توجه است، زعفران یک ادویه است که طعم و مزه آن می توانددر  توضیح دشوار باشد. بهترین کیفیت زعفران دارای بوی قوی و غیر قابل انعطاف است و کمی تلخ می باشد.
  • به یاد داشته باشید اگر با قیمت پایین تر زعفران در جایی یا سایتی مواجه شدید  (شما می توانید یک مرور سریع در اینترنت انجام دهید و مطمئن شوید که زعفران اصلی است یا قلابی.

 

بهترین زعفران ایران

بهترین برند زعفران زعفرانی است که  مستقیم از خود کشاورز خریداری بشه چرا که مارک ها و برند های مختلفی که در زمینه زعفران وجود دارند نیز برای تامین زعفران خود زعفران را مستقیم از کشاورز میخرند و یا حتی با چندین واسطه از کشاورز تهیه می کنند. بهترین راه برا خرید زعفران خرده و عمده: خرید زعفران از کشاورز است.در این زمینه سایت های خوبی  وجود دارند که با یک سرچ ساده میتوانید از آنها خرید نمایید.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه