علائم آریتمی ‌قلبی در زنان میانسال

2 سال پیش
علائم آریتمی ‌قلبی

با توجه به آمار مرکز کنترل و جلوگیری بیماری آمریکا، بیماری‌های قلبی یکی از علل اصلی مرگ و میر زنان آمریکایی است. یعنی این‌که از هرچهار مرگ ‌ومیر یک نفر بر اثر بیماری قلب فوت می‌شود.(این آمار برای مردان نیز صادق است).

پیش‌گیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی امر مهمی است. متاسفانه تنها ۵۴ درصد زنان متوجه این امر مهم هستند. اکثر زنان به ‌علت مشغله‌های مختلف از سلامتی خود غافل می‌شوند و بیماری‌های قلبی بیش‌تر به‌ سمت آنان می‌رود.

بسیاری از خانم ها از علائم بیماری‌های‌ قلبی و آریتمی‌قلبی آگاه نیستند‌. ممکن است تا زمانی که به سکته قلبی و یا مغزی دچار نشوند متوجه بیماری خود نشوند. این امر بسیاری از زنان را درگیر کرده ‌است. علائمی هستند که نباید از آنها گذری عبور کرد و باید به‌ آن توجه کرد و یا درصورت شدت آن، به متخصص آریتمی قلب مراجعه کنند.

چرا زنان دچار آریتمی‌قلبی می‌شوند؟

علائم مختلفی باعث ایجاد آریتمی‌قلبی میشود که شامل:

۱.تنگی نفس

اساسا تنگی نفس در هنگام فعالیت ورزشی و یا بالا رفتن از پله، به ‌این ‌معنا نیست که فرد دچار بیماری قلبی شده‌است، اما در سایر مواقع تنگی نفس می‌تواند از نشانه های داشتن این بیماری باشد که در اینصورت باید تست ورزش قلب دهید.

سوزان اشتاینباوم، رئیس بخش سلامت قلب زنان، در مؤسسه‌قلب و عروق بیمارستان لنوکس هیل نیویورک مشغول است. وی، مؤسس اتحادیه‌ی جهانی سلامت و تغذیه‌ توضیح می‌دهد: «قلب باید به اعضای مختلف اکسیژن، خون‌رسانی کند و وقتی دچار تنگی‌ نفس می‌شوید، یعنی اینکه قلب در ارسال اکسیژن به سراسر بدن با مشکل مواجه است.»

پیشرفت بیماری قلبی گاهی تا مرحله‌ای پیش می‌رود که راه تنفس را مسدود کرده و تا جایی که دراز کشیدن برای فرد دچار مشکل می‌شود. فرد دراین صورت به‌ سختی می‌تواند نفس بکشد.

پس اگر تنگی ‌نفس ناشی از آلرژی و یا مشکلات ریوی نباشد حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

مراجعه به پزشک

۲.احساس سنگینی روی قفسه ‌سینه

آنژین یا احساس سنگینی و درد در قفسه‌ سینه به ‌علت دریافت نکردن اکسیژن کافی ایجاد میشود. یکی از رایج‌ترین علائم بیماری قلبی همین مورد می‌باشد. ممکن‌است این امر موجب آریتمی‌قلبی نیز بشود. این احساس طوری است که انگار روی قفسه‌سینه‌تان را فشار می‌دهند. در برخی، احساس سنگینی در معده رخ می‌دهد که باید این علائم را جدی گرفته و به پزشک و یا اورژانس مراجعه کنید.

۳. دردهای تصادفی در اعضا و جوارح

برخی از خانم هایی که به بیماری ‌قلبی و آریتمی ‌قلبی مبتلا هستند دردی در ناحیه قفسه‌ سینه‌ خود حس نمی‌کنند بلکه متوجه درد هایی در ناحیه شکم و یا حتی گردن و فک خود می‌شوند. ممکن است برخی این دردها را با دل‌ پیچه و یا درد ماهیانه‌خود اشتباه بگیرند اما اگر این درد به طور ناگهانی به ‌وجود بیاید و باعث مختل شدن فعالیت های روزمره شود خطرناک تلقی می‌شوند.

۴.کرختی در دست‌ها و پاها

کرختی دست‌ها،بازوها و پاها همراه با سردی و درد در این نواحی نشان از کمبود اکسیژن‌خون می‌باشد.
نرسیدن خون به نواحی بدن عملکرد اعصاب را دچار مشکل کرده و در اعضا ایجاد بی‌حسی می‌کند. این کرختی در دست‌ و پاها می‌تواند مشکلات قلبی و یا آریتمی‌قلبی باشد.

کرختی در دست‌ها و پاها

۰۵ تپش قلب

تپش قلب یا آریتمی‌قلب، که درآن قلب یا سریع و یا نامنظم می‌تپد، به‌ راحتی می‌توان آن را حس کرد. در افراد با بیماری‌قلبی، تپش‌ قلب نشان از مشکل از دریچه‌های قلب و یا مشکل در سیستم رسانش الکتریکی‌آن است. باید توجه داشت که تپش‌قلب همیشه نشان از بیماری قلبی نیست.

گاهی تپش ‌‌قلب ناشی از مصرف کافئین و یا کم ‌آبی بدن و یا حتی استرس است.
داشتن استرس نقش بسزایی در ایجاد تپش قلب دارد. که در این مورد توصیه می شود حتما به مرکز اکو قلب تهران بروید.

درمان خانگی آریتمی قلب

آریتمی‌قلبی وقتی مورد توجه قرار می‌گیرد که فرد را در معرض خطر قرار می‌دهد و با توجه به انواع آریتمی درمان های متفاوتی دارد. اگر آریتمی‌قلبی شما در مراحل اولیه است می‌توانید با ورزش‌کردن، رژیم غذایی مناسب و درنهایت با یک سبک زندگی سالم سلامتی خود را بدست آورید.

نوشیدن آب سرد، افزایش مواد غذایی با منیزیوم، مصرف دارچین، برگ چغندر و… نیز میتواند برای شما تاثیرگذارباشد. اگر آریتمی شما خطرناک شده بهتر‌است حتما به پزشک مراجعه کنید و تحت درمان قراربگیرید.

درمان برادیکاردی

پزشکان اغلب برای درمان این نوع آریتمی از یک ضربان ‌ساز داخل قلبی، برای رفع این مشکل استفاده می‌کنند. چرا هیچ داروی مناسبی برای افزایش مورد اعتماد ضربان ‌قلب وجود ندارد‌.

درمان تاکیکاردی

در درمان تاکیکاردی، یکی از روش‌های مانورهای عصب واگ، داروهای ضد آریتمی، کاردیوورژن و یا سوزاندن با کاتتر مورد استفاده واقع می‌شود.

ابزارهای قابل کاشت، یکی دیگر از روش‌های درمان آریتمی‌قلب می‌باشد.

جراحی و دیگر روش‌ها، درصورت جواب ‌نگرفتن از سایر روش‌ها از این ‌مورد استفاده خواهند کرد.

رابطه استرس و آریتمی‌قلب

استرس و آریتمی‌ قلب می‌تواند علائم مشابهی را داشته‌باشد. وباید دانست تپش قلب براثر کدام‌یک از این موارد اتفاق افتاده‌است. استرس درمواقع خطر، آسیب‌ها و… رخ‌می‌دهد که یک واکنش طبیعی بدن است.

دراین حالت فرد با احساس لرزش درقفسه ‌سینه و تپش‌ قلب سریع یا آرام مواجه می‌شود. البته ممکن ‌است احساس اضطراب غیرعادی را دارا باشند. مسلما این علائم به ‌مرور زمان می‌تواند بر کیفیت زندگی‌ شما تاثیرگذار باشد.

گاهی ‌اوقات ضربان‌ قلب دراثر ورزش و یا فعالیت نمی‌باشد و به ‌صورت مکرر اتفاق می‌افتد. همچنین این تپش ‌قلب همراه با علائمی همچون: سردرد، سرگیجه، غش و… می‌باشد و این امر موجب اضطراب افراد می‌شود‌. بهترین ‌راه برای تشخیص، مراجعه به‌ پزشک و انجام تست‌های مشخص‌ شده‌ می‌باشد.

بهترین روش برای جلوگیری از آرتیمی‌قلبی در زنان

هیچ ‌چیز به‌ اندازه یک سبک زندگی سالم و درست نمی‌تواند به ‌شما کمک کند. شما با رعایت یک رژیم سالم غذایی، ورزش‌های مناسب، خوردن میوه ‌و سبزیجات کافی و … می‌توانید یک سبک زندگی خوب را داشته‌ باشید. با این ‌روش‌ها به ‌راحتی می‌توانید از آریتمی‌قلب جلوگیری کرده و سلامت خودرا تضمین کنید.

معرفی کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر محمد ریاستی

در این کلینیک تمامی امور مربوط به اسکرینینگ ، تشخیص و درمان بیماریهای قلبی انجام می گردد. کلینیک تخصصی قلب و عروق دکتر محمد ریاستی با تجربه ی درخشان چندین ساله یکی از مجهزترین مراکز تشخیصی قلب و عروق در تهران میباشد و دارای بروزترین دستگاههای تشخیصی بیماریهای قلب مانند اکوکاردیوگرافی با جدیدترین سخت افزار و نرم افزار روز دنیا ، تست ورزش و تست استرس قلبی با پروتکل های بروس و مودیفای بروس و گاردنر ، هولترمانیتورینگ فشارخون جهت تشخیص زودهنگام و قطعی فشارخون های پنهان و white coat و هولترمانیتورینگ آریتمی های دهلیزی و بطنی قلب می باشد

 

برای دریافت نوبت و مشاوره می توانید به سایت دکتر ریاستی به نشانی اینترنتی www.drriasati.com مراجعه کرده یا با شماره زیر تماس بگیرید.

۰۹۳۷۳۵۸۵۸۱۳

 

 

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه