تحصیل در باکو و آذربایجان

11 ماه پیش
تحصیل در باکو و آذربایجان

چکیده : اگر قصد تحصیل در آذربایجان، در مقاطع قبل از دانشگاه را دارید، خوب است که قبل از هر گونه اقدامی با سیستم آموزشی این کشور آشنا شوید. بچه ها در این کشور از سن ۶ تا ۱۵ سالگی به صورت رایگان و البته اجباری تحصیل می کنند. از سن ۶ سالگی به مدت چهار سال بچه ها در مقطع ابتدایی تحصیل می کنند. از سن ۱۰ تا ۱۴ سالگی بچه ها در دوره متوسطه عمومی، آموزش می بینند.

اگر قصد تحصیل در آذربایجان، در مقاطع قبل از دانشگاه را دارید، خوب است که قبل از هر گونه اقدامی با سیستم آموزشی این کشور آشنا شوید. بچه ها در این کشور از سن ۶ تا ۱۵ سالگی به صورت رایگان و البته اجباری تحصیل می کنند. از سن ۶ سالگی به مدت چهار سال بچه ها در مقطع ابتدایی تحصیل می کنند. از سن ۱۰ تا ۱۴ سالگی بچه ها در دوره متوسطه عمومی، آموزش می بینند.

در این مقاله از سایت میهن نوین قصد داریم در مورد شرایط تحصیل در باکو با شما صحبت کنیم. اگر شما هم تصمیم به ادامه تحصیل در کشور آذربایجان را گرفته اید پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

شرایط  تحصیل در باکو به چه صورت است؟

همانطور که میدانید، آذربایجان از همسایه های شمالی ایران است، این کشور همچنین از شمال با روسیه، از شمال غرب با گرجستان و از غرب با ارمنستان و ترکیه همسایه می باشد. کشور آذربایجان با ۸۶,۶۰۰ کیلومتر مربع مساحت حدود ده میلیون نفر جمعیت دارد. این جمعیت که اکثراً مسلمان نیز هستند به زبان ترکی آذربایجانی تکلم می کنند. باکو، پایتخت کشور آذربایجان و بزرگترین شهر این کشور است. بهترین دانشگاه های آذربایجان، همچون دانشگاه خزر، دانشگاه قفقاز و غیره نیز در این شهر قرار دارند. بعد از پایان دوران مدرسه که به تفصیل به شرح آن خواهیم پرداخت، افراد می توانند در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به ادامه تحصیل بپردازند. در آذربایجان شرایط تحصیل به زبان های ترکی، روسی و انگلیسی فراهم است. دانشجویان بین المللی می توانند به زبان انگلیسی در این کشور تحصیل کنند.

اگر قصد تحصیل در آذربایجان، در مقاطع قبل از دانشگاه را دارید، خوب است که قبل از هر گونه اقدامی با سیستم آموزشی این کشور آشنا شوید. بچه ها در این کشور از سن ۶ تا ۱۵ سالگی به صورت رایگان و البته اجباری تحصیل می کنند. از سن ۶ سالگی به مدت چهار سال بچه ها در مقطع ابتدایی تحصیل می کنند. از سن ۱۰ تا ۱۴ سالگی بچه ها در دوره متوسطه عمومی، آموزش می بینند. بسیاری از مهارت های گفتاری و نوشتاری در راستای پرورش خلاقیت دانش آموزان و گسترش ایده پردازی در این مرحله آموززش داده می شود. نهایتاً در مقطع متوسطه کامل بچه ها تحصیلات قبل از دانشگاه خود را به اتمام می رسانند. این مقطع که شامل سال های ۱۰ ام و ۱۱ ام است، دانش آموزان به صورت تخصصی تر، موضوعات فنی، علوم انسانی و علوم تجربی را آموزش می بینند. در این سال ها بچه ها، مهارت های ارتباطی به چند زبان را یاد می گیرند.

تحصیل در مقطع لیسانس در آذربایجان

پس از پایان دوره تحصیلات متوسطه در مدرسه، اولین دوره آکادمیک مقطع لیسانس می باشد. خوشبختانه تحصیل در دانشگاه های آذربایجان علاوه بر زبان رسمی کشور، به زبان انگلیسی نیز رایج می باشد. این مقطع درست مانند کشور خودمان بین ۳ الی ۴ سال به طول انجامیده و متقاضیان می توانند در رشته های متنوعی همچون رشته های مهندسی، بیزنس، هنر و معماری، علوم دامی و … به تحصیل بپردازند. لازم است بدانید برای تحصیل در دانشگاه های این کشور، ارائه مدارک تحصیلی مقاطع قبلی و مدرک آیلتس الزامیست.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آذربایجان

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های کشور آذربایجان نیز به زبان انگلیسی امکان پذیر است به این شرط که متقاضیان، توانایی ارائه مدارک لازم به دانشگاه برای پذیرش در رشته دلخواه خود را داشته باشند. مهم ترین این مدارک عبارتند از مدرک تحصیلی مقطع کارشناسی، مدرک آیلتس، رزومه یا CV، انگیزه نامه و توصیه نامه از طرف اساتید. طول دوره تحصیل در این مقطع بین ۱٫۵ تا ۲ سال بوده و دانشجویان در رشته های ریاضیات، بازاریابی، اقتصاد، علوم اجتماعی، تاریخ، حسابداری و … به تحصیل می پردازند.

تحصیل در مقطع دکترا در آذربایجان

تحصیل در مقطع دکترا در آذربایجان بسته به تمام وقت یا پاره وقت بودن آن، بین ۳ سال تا بیشتر به طول می انجامد. تفاوت روند پذیرش در این مقطع با مقاطع قبل در این است که متقاضی باید پیش از اقدام برای اخذ پذیرش، به مکاتبه با اساتید دپارتمان رشته مربوطه پرداخته و با توجه به پروپوزال و رویکرد تحقیق، استاد راهنمای خود (supervisor) را انتخاب کند. پس از موافقت استاد راهنما، نوبت به اقدام برای اخذ پذیرش رسمی از سوی دانشگاه، با ارائه مدارکی همچون انگیزه نامه، توصیه نامه از اساتید، مدرک آیلتس، سوابق تحصیلی مقاطع قبلی و … می رسد.

دانشگاه های معتبر آذربایجان

زمانی که افراد تصمیم می گیرند به منظور تحصیل به کشور دیگری مهاجرت کنند، داشتن اطلاعاتی پیرامون دانشگاه های کشور مقصد ضروری است.

در آذربایجان دانشگاه های مطرحی برای رشته های مختلف وجود دارد. بخصوص افرادی که قصد تحصیل پزشکی آذربایجان را دارند، می توانند از بهترین دانشگاه های سطح بالای این کشور برای ادامه تحصیل خود استفاده کنند.

یکی از فاکتورهای که می تواند در اینجا حائز اهمیت باشد اعتبار دانشگاه های آن کشور در سطح جهان است. بنابراین ما قصد داریم برای کسانی که قصد تحصیل در آذربایجان را دارند، رتبه بندی دانشگاه های این کشور را بررسی کنیم. قطعاً نمی توان این دانشگاه ها را با دانشگاه های آمریکا، کانادا، انگلیس مقایسه کرد. شاید بگویید که دانشگاه های کشورهای مذکور رایگان نبوده و پروسه مهاجرت شما هزینه بیشتری خواهد داشت، ولی خوب است که بدانید شما بعد از فارغ التحصیلی از برخی دانشگاه های معتبر به سرعت جذب بازار کار خواهید شد.

اقامت و تابعیت آذربایجان پس از اتمام تحصیل

یکی از مهم ترین سوالاتی که برای هر دانشجوی بین المللی پیش می آید این است که آیا بعد از پایان تحصیلاتش امکان ماندن در کشور مقصد را دارد؟ آیا پس از تحصیل فرصتی برای کاریابی دارد؟ شرایط اخذ تابعیت کشور مقصد چگونه است؟ متاسفانه در کشور آذربایجان بر خلاف سایر کشورهای مطرح جهان همچون انگلیس، کانادا، آلمان، فنلاند و غیره بعد از تحصیل فرصتی به شخص جهت جست و جوی کار نمی دهند و چنانچه دانشجو کاری تمام وقت را پیدا نکند نمی تواند در این کشور بماند. همچنین در این کشور، تابعیت تنها از پدر و مادر به کودک منتقل می شود. بدین ترتیب افراد خارجی چه کسانی که از طریق تحصیل در آذربایجان به این کشور آمده اند و چه کسانی که سایر روش های مهاجرتی را برگزیده اند، به تابعیت آذربایجان دست پیدا نخواهند کرد. در صورتی که در سایر کشور ها بعد از حداقل ۶ و نهایتاً ۱۰ سال زندگی در آن کشور، شخص می تواند برای اخذ تابعیت درخواست دهد

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه