پیچ و رولپلاک نمای سنگی و بیمه نمای ساختمان

7 ماه پیش
پیچ نما

پیچ و رولپلاک نمای سنگی و بیمه نمای ساختمان

با‌توجه‌به سنگی بودن نمای اغلب ساختمان‌های شهری، مشکلاتی همچون فرسایش، افتادگی و شکستگی سنگ و آجر نما ممکن است به وجود بیاید. در گذشته تعمیر و ترمیم نمای ساختمان‌های سنگی با برخی چالش‌ها مواجه بود؛ اما خوشبختانه امروزه با استفاده از پیچ و رولپلاک نمای ساختمان و همچنین افراد متخصص در راپل، به‌راحتی تمامی سرویس‌ها و تعمیرات مورد نیاز را می‌توان انجام داد.

نماهای سنگی، در عین داشتن مزیت‌های بسیار زیاد اعم از زیبایی خاص، استحکام بالا و … ممکن است معایبی همچون بالا بودن وزن، خطر شکستگی و افتادگی و مواردی از این قبیل داشته باشند. البته با استفاده از برخی تجهیزات مناسب مانند پیچ و رولپلاک‌ها می‌توان از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری کرد. در ادامه این مطلب، به مزایا و معایب پیچ کردن نما بیشتر خواهیم پرداخت.

​هدف از به‌کاربردن پیچ و رولپلاک در نمای ساختمان چیست؟

پیچ نما ابزاری است که به داخل رولپلاک فرو رفته و سپس این دو ابزار به‌صورت ترکیبی به سطح مورد نظر نصب می‌شوند. در واقع ابتدا رولپلاک (قطعه پلاستیکی) روی سطح نصب شده و سپس پیچ نما نیز با استفاده از پیچ گوشتی‌های شارژی وارد آن می‌شود. هدف اصلی استفاده از پیچ و رولپلاک در نمای ساختمان‌ها، دقیقا مستحکم‌تر کردن محل قرارگیری آجر و سنگ‌های نماست. شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که اصلا چرا نمای سنگی ساختمان‌ها باید در اثر عوامل متعددی دچار شکستگی و افتادگی شود؟ یکی از دلایل عمده بروز چنین مشکلاتی، چسبندگی بین سنگ نما و بتن ساختمان است. درصورتی‌که میزان این چسبندگی به خوبی رعایت نشود، احتمال افتادن سنگ نما نیز به مرور زمان افزایش خواهد یافت.

ریزش سنگ‌های نما علاوه‌بر داشتن خسارات مالی، منجر به مختل شدن امنیت و جان مردم نیز می‌شود؛ به همین دلیل باید تدابیر امنیتی محافظه کارانه‌ای همچون نصب پیچ و رولپلاک صورت گیرد.

پیچ سنگ

​انواع پیچ و رولپلاک مخصوص نمای ساختمان

پیچ و رولپلاک مخصوص نمای ساختمان انواع مختلفی دارد که هر کدام متناسب با نوع سنگ و آجر نما به کار برده می‌شوند. در ادامه انواع پیچ و رولپلاک نمای ساختمان را معرفی می‌کنیم.

​انواع پیچ

پیچ‌های مورد استفاده در نمای ساختمان‌ها در ۲ دسته‌بندی زیر عرضه می‌شوند:

  • پیچ‌‌های ۴ سو

  • پیچ‌های ۲ سو

هر یک از این پیچ‌ها سایزهای مختلفی داشته و در سایزهای ۵ سانت تا ۷ سانت تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

پیچ و رولپلاک نما

​انواع رولپلاک

رولپلاک‌های مخصوص پیچ سایزهای مختلفی داشته و هر کدام کاربرد خاص خود را دارند.

  • رولپلاک فیشر: مناسب برای نماهایی که ملات و رابیتس مناسبی ندارند.

  • رولپلاک توکار ساده: مناسب برای نماهای سنگی حاوی ملات باکیفیت

  • رولپلاک پروانه‌ای: قابل استفاده برای نماهای سنگی که فاقد رابیتس هستند.

  • رولپلاک انگر بولت: قابل استفاده برای سنگ نماهایی با ضخامت بالا

پیچ رولپلاک نما

​روش‌های پیچ و رولپلاک کردن نمای ساختمان

در سال‌های گذشته از تجهیزات زیادی برای انجام پروژه‌های پیچ و رولپلاک نمای ساختمان استفاده می‌شد. در این روش برای اجرای پیچ و رولپلاک روی نمای ساختمان ابتدا داربست نصب شده و سپس نیروی متخصص نیز عملیات نصب نماهای جدید را انجام می‌دهند؛ اما یکی از مشکلات اصلی مربوط به پیچ رولپلاک ساختمان با داربست، بالا بودن هزینه‌های مربوطه است.

باتوجه‌به هزینه‌های هنگفت اجرای پیچ و رولپلاک داربست و ایمنی کم آن، امروزه از روش مدرن و ایمنی به نام راپل استفاده می‌شود. رپل یا همان کار در ارتفاع، علاوه‌بر داشتن هزینه‌های اجرای کم، از امنیت بالایی برخوردار بوده و تجهیزات پیشرفته‌تری دارد.

پیچ و رولپلاک سنگ نما با استفاده از تجهیزات مخصوص راپل امروزه کاربرد بسیار گسترده‌تری نسبت به داربست دارد. البته که روش کار در ارتفاع نسبت به داربست، تخصصی‌تر بوده و به همین دلیل به نیروی متخصص و کاربلد نیاز دارد. به همین ترتیب پیشنهاد می‌کنیم حتما از تخصص و مهارت نیروی کار این روش مدرن اطمینان‌خاطر را کسب کنید. در هر یک از این روش‌ها، درصورتی‌که بیمه نمای ساختمان فعال و قابل استفاده باشد، می‌توان بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های نصب و تعمیرات نما را از سازمان بیمه دریافت کرد.

رولپلاک نمای ساختمان

​مهم‌ترین مزایای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان با راپل

پیچ کردن نما به‌خصوص نمای سنگی ساختمان‌ها مزیت‌های فراوانی دارد. یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های انجام این کار، ایمن‌سازی نمای ساختمان و جلوگیری از بروز حوادث غیر مترقبه است. متاسفانه به علت بی‌کیفیت بودن چسب سنگ نمای ساختمان، استفاده از پیچ و رولپلاک بهترین راهکار برای افزایش طول عمر نماست. در ادامه بیشتر در مورد مزایای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان صحبت خواهیم کرد.

راپل

​حفظ زیبایی اولیه نما

همان‌طور که می‌دانید، ریزش قسمتی از نمای ساختمان در حالت کلی، منجر به ازبین‌رفتن زیبایی نما می‌شود؛ اما با استفاده از پیچ و رولپلاک سنگ نما به‌راحتی می‌توان از فروریزش و کاهش زیبایی نما جلوگیری کرد. برای پیشگیری از تمامی مشکلات مربوط به ترک خوردگی و شکستگی آجر و سنگ نمای ساختمان، بهترین و کم‌هزینه‌ترین راهکار پیچ و رولپلاک کردن آن‌هاست.

در اغلب مواقع، چند مورد از نماها مانند نمای ترموود یا hpl بایستی در پنل پیچ شوند تا طول عمر بیشتری داشته باشند. در کل افزایش استحکام و پایداری سنگ‌های نمای ساختمان تنها از طریق پیچ و رولپلاک امکان‌پذیر است.

راپل کار

​کاهش هزینه‌های نمای ساختمان

ترک خوردگی و شکستن سنگ نمای ساختمان هزینه‌های زیادی را به دنبال دارد؛ درحالی‌که با استفاده از راهکارهای کم‌هزینه‌ای همچون پیچ و رولپلاک سنگ نما می‌توان از بروز چنین هزینه‌های هنگفتی جلوگیری کرد. سقوط حتی یک عدد سنگ و آجر نما علاوه‌بر داشتن هزینه نصب پیچ و رولپلاک، هزینه‌های جانبی بسیاری اعم از تهیه مجدد سنگ نما، پرداخت دستمزد مازاد و … را در بر می‌گیرد. البته چنانچه بیمه نمای ساختمان نیز برای پروژه مورد نظر برقرار باشد، آنگاه باید بخش اعظمی از خسارات و هزینه‌های مربوط به نواقص نما را سازمان بیمه بپردازد.

پیچ و رولپلاک سنگ نما

سخن پایانی

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان در حال حاضر بهترین و مقرون‌به‌‌صرفه‌ترین راهکار برای افزایش استحکام و حفظ زیبایی ساختمان‌های شهری است. البته برای دریافت بهترین خدمات مربوط به پیچ و رولپلاک کردن نمای ساختمان، باید از شرکت‌های راپل کار حرفه‌ای کمک بگیرید. شرکت میهن راپل، با بهره‌گیری از متخصص‌ترین ارتفاع کارها و تجهیزات پیشرفته و ایمن، می‌تواند بهترین خدمات‌رسانی را در زمینه پیچ و رولپلاک نما در ایران ارائه کند.

پیچ و رولپلاک سنگ ساختمان

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه