علت صدای یخچال جنرال الکتریک

10 ماه پیش
علت صدای یخچال جنرال الکتریک

چکیده : یکی از مهم ترین و رایج ترین مشکلات یخچال جنرال الکتریک، صدا دادن آن است. باید تلاش کنید تا با تشخیص علت صدای یخچال جنرال الکتریک، آن را برطرف نموده و از وارد شدن آسیب های بیش تر به آن جلوگیری نمایید.

یکی از مهم ترین و رایج ترین مشکلات یخچال جنرال الکتریک، صدا دادن آن است. باید تلاش کنید تا با تشخیص علت صدای یخچال جنرال الکتریک، آن را برطرف نموده و از وارد شدن آسیب های بیش تر به آن جلوگیری نمایید.

نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی در تهران با کمک تعمیرکاران خود، این مطلب را جهت سهولت بیش تر در شناسایی عامل سر و صدای یخچال جنرال الکتریک به نگارش درآورده است. با ما همراه باشید.

چرا یخچال جنرال الکتریک صدا می دهد؟

یخچال جنرال الکتریک، از بخش ها و قطعات مختلفی تشکیل شده است. فعالیت هر کدام می تواند با صدا همراه باشد. اما برخی از سر و صدا ها غیر طبیعی بوده و نشانه ای از معیوب بودن آن ها به شمار می آید.

صدا هایی مانند تق تق، چکه کردن آب، ویبره و دیگر صدا های مشابه، از عوامل مختلفی نشات می گیرند. از این رو باید عامل اصلی هر نوع صدا تشخیص داده شده و جهت جلوگیری از بروز خرابی بیش تر، اقدامات لازم برای رفع موارد زیر صورت پذیرد:

  • ایراد در فن کندانسور
  • تراز نبودن یخچال جنرال الکتریک
  • خراب موتور فن اواپراتور
  • مشکل در کمپرسور

فن کندانسور خراب شده است

تمامی مدل های یخچال جنرال الکتریک، به فن کندانسور مجهز نشده اند. مدل های بدون برفک از یک فن برخوردار شده اند که وظیفه آن خنک کردن کویل های کندانسور دستگاه است. این فن در بخش پستی یخچال تعبیه شده است.

فن کندانسور یخچال جنرال الکتریک وظیفه دارد تا گردش هوا را در کویل ها ایجاد کند تا کندانسور به واسطه کویل ها خنک شود. ضمن این که این فن با هدایت گرمای کندانسور به سمت سینی تخلیه، چرخه برفک زدایی را نیز به اتمام می رساند.

فن کندانسور دارای موتوری است که انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را تامین می کند. از آن جایی که موتور فن کندانسور با کمپرسور و موتور اواپراتور هم زمان کار می کند، ممکن است شنیده شدن سر و صدای بلند از یخچال جنرال الکتریک، ممکن است به دلیل خرابی آن باشد.

علت صدا دادن یخچال جنرال الکتریک

با معیوب شدن و بروز خرابی در موتور فن کندانسور، علاوه بر شنیده شدن صدا های زیاد، کابین یخچال جنرال الکتریک نیز به خوبی خنک نمی شود. همین طور آب در زیر این دستگاه جمع شده و یا مرتب کمپرسور روشن و خاموش می شود. حتما پیش از هر کاری برای تمیز کردن آن اقدام کنید. این احتمال وجود دارد که کثیفی ها باعث ایجاد اختلال در کارایی آن شده اند.

در صورتی که مجدد صدا شنیده شد، باید برای تست سلامت فن کندانسور از طریق مراحل زیر اقدام نمایید:

  • سیم و دو شاخه یخچال جنرال الکتریک را از پریز جدا کنید.
  • دستگاه را از جای خود خارج نمایید.
  • موتور کندانسور در پشت یخچال قرار دارد.
  • پس ازدسترسی به پشت یخچال، کف دستگاه و در نزدیکی کمپرسور به دنبال موتور این فن باشید.
  • ابتدا ظاهر موتور فن کندانسور را بررسی نموده و مطمئن شوید که خرابی در آن مشاهده نمی شد.
  • با مطمئن شدن از خرابی آن، حتما یک موتور سالم را جایگزین کنید.

یخچال جنرال الکتریک را تراز کنید

عامل مهمی که می تواند باعث تولید صدا های مختلف از یخچال جنرال الکتریک شود، تراز نبودن این دستگاه است. تراز نبودن گاهی اوقات موجب می شود تا یخچال فریزر با صدای زیادی کار کنند. چرا که در مسیر جریان گاز مبرد در داخل کویل های کندانسور اختلال ایجاد کرده و باعث صدا دادن دستگاه می شود. حتما در صورتی شنیده شدن هر گونه صدایی، پیش از عیب یابی یخچال جنرال الکتریک، تراز بودن آن را مورد بررسی قرار دهید.

عیب یابی موتور فن اواپراتور را انجام دهید

وظیفه موتور فن اواپراتور این است که در زمان کار کردن کمپرسور، هوا را به سمت کویل های اواپراتور بکشد. صدا های بلند و غیر عادی از یخچال جنرال الکتریک که از قسمت فریزر به گوش می خورند، می توانند به دلیل خرابی موتور فن اواپراتور باشند.

با خراب شدن این بخش از یخچال فریزر جنرال الکتریک، خرابی های دیگری هم چون گرم شدن کابین دستگاه و تاخیر در یخ زدن آب داخل فریزر نیز بروز پیدا می کنند. برای دسترسی به موتور فن اواپراتور باید به قسمت پشتی فریزر مراجعه کنید. حتما مواد غذایی داخل فریزر را خالی نموده و پیچ ها و گیره هایی که پنل دسترسی داخل فریزر را نگه داشته اند را با احتیاط باز نمایید.

پس از مشاهده فن، پروانه های آن را با دست چرخانده و مطمئن شوید که روان می چرخند. در صورت سخت چرخیدن پروانه ها، باید آن ها را روغن کار کنید. هر گونه گرد و خاک و کثیفی را نیز از آن تمیز کنید تا فن اواپراتور و موتور آن عملکرد بهتری داشته باشند. هر کدام از بخش هایی که معیوب شده اند را نیز تعویض کنید. در این زمینه می توانید با تکنسین نمایندگی تعمیرات یخچال جنرال الکتریک تماس بگیرید.

کمپرسور یخچال جنرال الکتریک صدا می دهد

از دیگر بخش های یخچال جنرال الکتریک که می تواند دلیل تولید صدا از این وسیله باشد، کمپرسور است. برای بررسی منشا صدا از کمپرسور، باید ابتدا اتصال برق دستگاه را قطع کنید. پنل پشتی یخچال فریزر را باز کرده و برق موتور فن کندانسور را قطع نمایید. مجدد سیم و دو شاخه دستگاه را به پریز متصل کرده و منتظر بمانید تا کمپرسور صدا بدهید.

با مجدد شنیده شدن صدا، یعنی کمپرسور معیوب شده است. خراب شدن کمپرسور از بزرگ ترین ایراداتی است که می تواند برای یخچال جنرال الکتریک بروز پیدا کند. توصیه می کنیم در این زمینه حتما از تکنسین مرکز تعمیرات یخچال جنرال الکتریک در تهران کمک بگیرید تا با عیب یابی کمپرسور اشکلات آن را برطرف کند.

دلیل صدای تق تق در یخچال جنرال الکتریک چیست؟

لوله های تعبیه شده در داخل یخچال جنرال الکتریک، به واسطه فوم محکم نگه داشته شده اند. با جدا شدن فوم ها از لوله ها، سر و صدایی شبیه به تق تق به گوش می خورد. با این که این صدا نشانه دهنده بروز نقش فنی در دستگاه محسوب نمی شود، اما لازم است حتما فوم ها را بررسی کنید و مطمئن شوید که عامل بروز صدا هستند.

عیب یابی صدای کلیک در یخچال جنرال الکتریک

صدایی که شبیه کلیک از یخچال جنرال الکتریک شنیده می شود، با سیستم برفک زدایی این دستگاه ارتباط دارد. گاهی اوقات ممکن است نشان دهنده معیوب بودن ترموستات باشد. اما اگر این صدا تنها یک بار و در انتهای هر بار کار کردن کمپرسور شنیده می شود، طبیعی بوده و نیازی به تعمیر یا تعویض قطعه ای ندارد.

چرا یخچال جنرال الکتریک صدای ویبره می دهد؟

شنیده شدن صدای ویبره از یخچال جنرال الکتریک می تواند به علت برخورد دستگاه با جسمی خارجی هم چون کابینت باشد. توجه داشته باشید که در زمان نصب، باید فاصله های جانبی را رعایت کنید تا هوا برای کارکرد کمپرسور و فن خنک کننده آن وجود داشته باشد. البته حتما سینی تخلیه را مورد بررسی قرار دهید تا شل نشده باشد. در صورت شل شدن آن، صدای ویبره از یخچال فریزر جنرال الکتریک تولید می شود. باید آن را در جای خود محکم کنید.

تعمیر یخچال جنرال الکتریک

عامل صدای خر خر یخچال جنرال الکتریک چیست؟

با شنیده شدن صدای خر خر از یخچال جنرال الکتریک، لازم است مسیر چرخش گاز مبرد در داخل لوله ها مورد بررسی قرار بگیرد. با فرسودگی و مستهلک شدن لوله ها، رسوبات آن ها به همراه گاز مبرد حرکت می کنند و با به جریان افتادن در کویل ها، صدای خرخر تولید می کنند. باید لوله های آسیب دیده تعویض شوند. تا از نشت گاز جلوگیری شده و صدای ایجاد شده از بین برود.

نحوه عیب یابی صدای قل قل یخچال جنرال الکتریک

تولید صدای قل قل یا صدایی شبیه به جوشیده شدن، اغلب از کف یخچال جنرال الکتریک به گوش می خورد. این صدا به علت وارد شدن روغن داخل کمپرسور به کندانسور و یا اواپراتور است. برای رفع این صدا باید با تعمیرکار یخچال جنرال الکتریک تماس بگیرید. چرا که باید گاز مبرد تخلیه شده و مدار دستگاه به طور کامل پاکسازی شود و مجدد شارژ گاز صورت بگیرد. هم چنین گاهی اوقات نیاز است تا روغن کمپرسور نیز شارژ شود.

چگونه صدای تیک تیک یخچال جنرال الکتریک را برطرف کنیم؟

کثیفی کویل های کندانسور، منجر به تولید صدای تیک تیک از یخچال جنرال الکتریک می شود. هنگامی که کویل های کندانسور کثیف باشند، سیم پیچ آن تلاش می کند تا مدام سیستم خود را ریست کند. همین امر موجب شنیده شدن صدای تیک تیک می شود. برای جلوگیری از تولید این صدا، توصیه می کنیم سالی یک بار، کویل های کندانسور را تمیز نمایید. البته باید رله استارت را نیز عیب یابی کنید. چرا که خراب شدن آن می تواند موجب تولید این صدا شود.

یکی از نشانه های خراب بودن و معیوب شدن رله استارت، بالا رفتن دمای یخچال جنرال الکتریک است. رله استارت وظیفه دارد تا کمپرسور را روشن و خاموش کرده و فرآیند سرماسازی و چرخه حرکت گاز مبرد را آغاز کند. حال با معیوب شدن، کمپرسور فعال نشده و کابین گرم می شود. حتما از تکنسین یخچال جنرال الکتریک بخواهید تا رله استارت آسیب دیده را تعویض کند.

اگر با بررسی این موارد، صدای تیک تیک برطرف نشد، حتما تایمر برفک زدایی را کنترل کنید. خراب شدن این قطعه نیز می تواند صدای تیک تیک ایجاد کند. باید با تست آن، از سلامت این بخش اطمینان خاطر کسب کنید. با مشاهده خرابی، حتما یک قطعه جدید را خریداری کرده و جایگزین نمایید.

علت صدای وز وز یخچال جنرال الکتریک چیست؟

صدای وز وز یخچال جنرال الکتریک، ممکن است به دلیل چسباندن اجسام خارجی به روی دستگاه باشد. مطمئن شوید که هیچ گونه جسمی بر روی آن وجود نداشته باشد. با شنیده شدن مجدد این صدا، حتما برای تراز کردن این وسیله اقدام نمایید.

در مدل هایی از یخچال جنرال الکتریک که به یخ ساز مجهز شده اند، تولید صدای وز وز و یا هومممم مانند، به خاطر پر شدن سیستم یخساز از آب است. برای رفع آن، توصیه می کنیم فشار آب را کم کنید تا صدا کاهش پیدا کند.

در صورتی که متوجه شنیده شدن صدای وز وز از پشت و یا پایین یخچال جنرال الکتریک شدید، حتما برای عیب یابی کمپرسور اقدام کنید. با فرسوده شدن کمپرسور این صدا تولید می شود. برای بررسی این عامل، با تکنسین یخچال جنرال الکتریک تماس بگیرید تا آن را چک کرده و با مشاهده خرابی و ایراد، حتما تعمیر و یا تعویض قطعات را انجام دهد.

چرا یخچال جنرال الکتریک بوق می زند؟

شنیده شدن صدای بوق از یخچال جنرال الکتریک، در واقع نوعی هشدار از سوی این وسیله به شمار می آید. هنگامی که در عملکرد و کارایی دستگاه مشکل و اختلالی بروز پیدا کند، یخچال فریزر جنرال الکتریک برای اعلام کردن مشکل ایجاد شده، صدای بوق می دهد. این بوق زدن ها گاهی اوقات ممکن است با کد خطا و ارور همراه باشند. در این صورت می تواند به راهنمای فارسی استفاده از یخچال جنرال الکتریک مراجعه نموده و دلیل آن را مورد بررسی قرار دهید.

اما گاهی اوقات شنیده شدن صدای بوق از دستگاه، می تواند به علت باز ماندن درب یخچال و یا بالا رفتن بیش از حد درجه دمای داخل کابین باشد. در این صورت باید با فشردن دکمه قطع صدا، صدای بوق را قطع کنید.

گاهی اوقات بوق زدن یخچال جنرال الکتریک می تواند نشانه ای از بروز مشکل و خرابی در بخش هایی هم چون یخساز، یخ زدگی اواپراتور، مسدود شدن دریچه هوا و یا فن فریزر یا حتی بروز اختلال در عملکرد برد الکترونیکی این دستگاه باشد. از این رو لازم است تمامی مواردی که باعث بوق زدن یخچال و فریزر جنرال الکتریک شده اند، مورد بررسی قرار گرفته و در صورت معیوب بودن، با قطعاتی سالم تعویض شوند.

ساختار یخچال جنرال الکتریک پیچیدگی های خاص خود را داشته و عیب یابی آن باید توسط تکنسین متخصص صورت پذیرد. چنان چه در این زمینه مهارت فنی کافی ندارید، حتما با تعمیرکار یخچال جنرال الکتریک تماس بگیرید.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه