آیا سائوپالمتو میتواند به ریزش مو کمک کند؟

7 ماه پیش
سائوپالمتو

ریزش مو، که یک نگرانی مشترک برای زنان و مردان است، می تواند موجب ناراحتی عاطفی و کاهش اعتماد به نفس در فرد مبتلا باشد. آلوپسی آندروژنتیک مردانه (MAA) که به عنوان طاسی با الگوی مردانه نیز شناخته می شود، شایع ترین علت ریزش مو در مردان است که تا سن ۵۰ سالگی تا ۵۰ درصد مردان را مبتلا می کند. آلوپسی مردانه با کاهش تدریجی موهای تاج سر و بالا رفتن خط مو در پیشانی همراه با نازک شدن مو مشخص می شود. اما در ریزش مو الگوی زنانه یا FPHL خط مو در پیشانی بالا نمیرود.

بیش از نیمی از مردان و زنان آلوپسی آندروژنیک را تجربه خواهند کرد. اصطلاح آلوپسی آندروژنتیک برای الگوی مردانه و زنانه است که ناشی از هورمون است. طاسی با الگوی زنانه و مردانه بدون درمان دائمی و غیر قابل بازگشت است. با این حال درمان مناسب و به موقع میتواند ریزش مو را متوقف کند و به طور بالقوه ای به رشد مجدد برخی از موهای از دست رفته کمک کند.

سائوپالمتو، عصاره طبیعی مشتق شده از توت های گیاه Serenoa repens، به عنوان یک جایگزین امیدوارکننده برای درمان های معمول ریزش مو همچون فیناستراید ظاهر شده است. مطالعات متعددی اثربخشی مکمل سائوپالمتو را در پیشگیری و درمان MAA بررسی کرده‌اند که نتایج امیدوارکننده‌ای داشته است. در اینجا ما به شواهد علمی حمایت از استفاده از مکمل سائوپالمتو برای ریزش مو می پردازیم و مکانیسم عمل در پس مزایای بالقوه آن را بررسی می کنیم.

بررسی مطالعات اثر بخشی سائوپالمتو در ریرش مو

در سال ۲۰۱۹ یک مقاله مروری از مطالعات بالینی منتشر شده در BioScience Journal of Trends in Research (BJSTR) ، اثربخشی سائوپالمتو را در کنترل MAA ارزیابی کرد. این مرور هفت کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده (RCT) را که در مجموع ۳۶۸ شرکت‌کننده را شامل می‌شد، تجزیه و تحلیل کرد. یافته ها نشان داد که مکمل سائوپالمتو در مقایسه با دارونما، رشد مو و کاهش ریزش مو قابل توجهی را نشان می دهد.

یک مطالعه قابل توجه که در بررسی، توسط کویا و همکاران انجام شده است. (۲۰۰۲)، کارایی عصاره نخل اره را با فیناستراید، یک داروی معمولی برای درمان MAA مقایسه کرد. این مطالعه نشان داد که نخل اره ای به اندازه فیناستراید در جلوگیری از ریزش مو و تقویت رشد مو موثر است.

علاوه بر این، مطالعه ای که در سال ۲۰۰۹ در مجله بین المللی پوست منتشر شد، اثربخشی محلول موضعی سائوپالمتو را در درمان MAA ارزیابی کرد. این مطالعه نشان داد که سائوپالمتو موضعی به طور قابل توجهی رشد مو و تراکم مو را در مقایسه با دارونما بهبود می بخشد. این دلیلی است که امروزه اغلب محصولات تقویت کننده مو موضعی همچون شامپو ها و تونیک های مو حاوی این عصاره است.

مکانیسم عمل سائوپالمتو در بهبود ریزش مو

مزایای بالقوه سائوپالمتو برای ریزش مو به توانایی آن در مهار آنزیم ۵α  ردوکتاز نسبت داده می شود که تستوسترون را به دی هیدروتستوسترون (DHT) تبدیل می کند. دی اچ تی یک هورمون آندروژن قوی است که نقش مهمی در ایجاد MAA دارد. با مهار ۵α ردوکتاز، سائوپالمتو سطح DHT را به وضوح کاهش می دهد و در نتیجه از کوچک شدن فولیکول مو ناشی از DHT و ریزش مو جلوگیری می کند. زمانی که فرایند کوچک شدن فولیکول مو مهار شود فرد مبتلا به آلوپسی آندروژنیک از طاسی نجات پیدا میکند و میتواند به رشد موها و پر پشت شدن آن امیدوار باشد.

عصاره سائوپالمتو علاوه بر فعالیت مهار کنندگی DHT، خواص ضدالتهابی نیز از خود نشان می دهد. التهاب یکی دیگر از عوامل موثر در ریزش مو است و اثرات ضد التهابی سائوپالمتو ممکن است مزایای افزایش رشد مو را بسیار بیشتر کند.

ایمنی و تحمل مکمل سائوپالمتو

سائوپالتو در زنان و مردان معمولاً در صورت استفاده در دوزهای توصیه شده ایمن و قابل تحمل در نظر گرفته می شود. عوارض جانبی معمول خفیف است و ممکن است شامل اختلالات گوارشی مانند ناراحتی معده و اسهال باشد. با این حال، این عوارض معمولا گذرا هستند و در افراد خیلی کمی رخ میدهد و حتی با وجود رخ دادن نیز با ادامه استفاده از مکمل این عوارض از بین می روند.

نتیجه گیری

تعداد فزاینده ای از شواهد علمی نشان می دهد که مکمل سائوپالمتو به عنوان یک درمان طبیعی و موثر برای MAA نویدبخش است. توانایی آن در مهار ۵α  ردوکتاز، کاهش سطح DHT و اعمال اثرات ضد التهابی، آن را به یک جایگزین بالقوه برای درمان های معمولی ریزش مو در زنان و مردان تبدیل می کند.

مکمل سائوپالمتو افترایو یکی از بهترین های مارکت جهانی است که محبویت خاصی به دلیل اثربخشی خوبی که در بلاک نمودن DHT دارد، پیدا کرده است. این مکمل در قرص هایی با دوز ۵۰۰ میلی گرم برا استفاده ۱۰۰ روز طراحی شده و در یک لابراتوار دارای تاییده ساخت از FDA تولید میشود.

راه حل جامع تر میتواند مکمل هیربیاند باشد که حاوی سائوپالمتو با دوز کمتر ولی با خلوص بالا است. این مکمل علاوه بر سائوپالمتو حاوی جامع ترین ویتامین ها و ریز مغذی هایی همچون زینک به فرم آمینو اسیدی به همراه ۹ عصاره و ترکیب اختصاصی دیگر است که به نظر می رسد بهترین مکمل از نظر فرمول برای ریزش مو آندروژنیک در مردان و زنان در بازار است. این دو مکمل ساخت افترایو راه های مناسب، موثر و امیدوار کننده ای برای مهار ریزش مو در مردان و زنان مبتلا به آلوپسی به منظور تقویت رشد مو و جلوگیری از ریزش مو ارائه میدهند.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه