ایران، امید زوج های نابارور حاشیه خلیج فارس و دنیا

10 ماه پیش
زوج های نابارور

ناباروری با دلایل مختلفی وجود دارد که می توان به صورت کلی آن ها را به دو بخش دلایل اولیه و ثانویه  تقسیم بندی  کرد.

ناباروری اولیه یا قادر نبودن کلی باروری در فرد می باشد که متاسفانه درمانی ندارد، اما ناباروری ثانویه به صورتی است که به هر دلیلی، فرد میزان باروری اش کاهش یافته و قابل درمان است.

درمان ناباروری ممکن است به زمان طولانی یا کوتاه مدت به همراه داروهای متعدد و روش های متفاوت و برنامه ریزی متعدد زیادی نیاز داشته باشد.

خبر خوش این که ایران، با داشتن تجهیزات کامل و به روز دنیا و همچنین پزشکان دانش آموخته و مجرب در زمینه درمان ناباروری آماده کمک به زوج هایی هستند که به هردلیل در باروری مشکل دارند.

طبق آمارها ایران سالانه میزبان حداقل ۵۰۰ زوج نابارور از سراسر دنیا برای استفاده  از مراکز رویان می باشد که عمده این بیماران از کشورهای عرب زبان و حوزه خلیج فارس است که به سبب ریشه فرهنگی نزدیکی که با ایران دارند، اینجا را برای درمان و اقامت انتخاب می کنند.

بیش از ۸۰ مرکز درمان ناباروری در ایران وجود دارند که تعدادی از آن ها زیر نظر دانشگاه ها و دولت و تعدادی نیز در دست بخش خصوصی هستند. بهترین بیمارستان های ایران برای درمان ناباروری در شهر های تهران، شیراز، مشهد و یزد مستقر هستند.

درمان ناباروری در ایران سابقه طولانی مدت دارد و دستاورد های عالی پزشکان حاذق ایرانی نویدبخش خبر خوش فرزند دار شدن این زوجین است.

روش های درمانی موجود در ایران

روش های درمانی که در مراکز ناباروری از آنها جهت درمان استفاده می شود را می توان به چند دسته کلی تقسیم بندی کرد که در ادامه آن ها را شرح می دهیم:

  • درمان از طریق داروهای باروری : داروهایی مانند داروهای هورمونی، داروهای تقویت تخمدان ها و داروهایی برای تقویت تخمک ها
  • درمان به وسیله جراحی: جراحی ها برای مواردی مانند تنگ بودن لوله های رحمی و پلیپ های داخل آن انجام میشود که ممکن است مانع بارداری شده باشند.
  • درمان به صورت روش های تکنولوژیکی مثل بارورسازی مصنوعی یا (IVF): در این درمان پزشک تخمک های خانم را از راه عمل جراحی جمع آوری میکند و در آزمایشگاه با اسپرم همسر عمل لقاح را انجام می دهد. با این روش جنین تشکیل شده و مجدد پزشک آن را به رحم خانم برای ادامه روند رشد، منتقل می نماید.
  • درمان به صورت IUI: که به آن تلقیح مصنوعی هم میگویند، در آزمایشگاه و توسط پزشک اسپرم مرد به رحم خانم تزریق می شود.
  • درمان با استفاده از تکنولوژی: روش هایی مانند ICSI که تزریق مستقیم اسپرم به تخمک خانم است.
  • درمان آزمایشگاهی IMSI: این روش در آزمایشگاه انجام میشود و در آن انتخاب اسپرم با استفاده از میکروسکوپ بالا است.
  • درمان از طریق سلول های بنیادی: در حال حاضر در دنیا موارد پزشکی بیشتر به سمت استفاده از سلول های بنیادی پیش می رود که از آن ها در درمان بسیاری از بیماری های صعب العلاج و با درصد موفقیت کم استفاده می شود.این روش آینده روشنی را برای تمام بیماران رقم خواهد زد. استفاده از سلول های بنیادی برای درمان ناباروری هم یکی از روش های جدید این حوزه است.

انتخاب یکی از روش های بالا با مشورت پزشک و دلایل خاصی که زوجین با مشاوره و انجام آزمایش توسط پزشک مربوطه انجام می دهند، صورت می پذیرد.

با انتخاب هر کدام از روش هایی که در بالا به آن اشاره شد و پیگیری و همراهی پزشک و انجام آن ها، شما می توانید به درصد بالای موفقیت روش ایمان داشته باشید. البته نکته مهم دیگر که بسیاری از زوجین را برای درمان منصرف می کند هزینه بسیار بالای درمان ناباروری و اقامت است. لازم است خاطرنشان کنیم که بنا به آمار جهانی، خوشبختانه در ایران هزینه انجام تمام این پروسه از ابتدا تا انتها نسبت به اروپا و کشورهای دیگر خیلی کمتر در حدود نصف تا یک سوم مبلغ، انجام می شود به همین دلیل است که بسیاری از بیماران ایران را برای درمان انتخاب می کنند.

و اما شانس باروری برای بیماران

از دیگر دستاورد های مهم محققان ایران ایجاد بانک نگهداری اسپرم و تخمک برای عزیزانی ماست که به بیماری خاصی دچار هستند و به اجبار برای درمان با داروهای خاصی باید درمان را سپری کنند. این بیماران و داروهای مورد استفاده آن می تواند باروری آن ها را تحت الشعاع قرار دهد.

این بانک اسپرم و تخمک را برای خود افراد نگهداری می نماید تا مراحل درمانی و بهبود به طور کامل صورت گیرد و با اتمام بیماری، افراد هر زمان که بخواهند می توانند از امکان باروری خود استفاده کنند.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه