نکاتی مهم و آموزنده در مورد اقتصاد چین

5 ماه پیش
اقتصاد چین

آیا در رابطه با اقتصاد چین اطلاعاتی دارید؟ آیا می دانید این کشور بزرگ جهان از چه راهی کسب درآمد می کند؟ یا حجم اقتصاد چین به چه اندازه ای است؟ چین یکی از کشورهای بزرگ و توسعه یافته دنیا است که هم اکنون از لحاظ اقتصادی در جایگاه نخست قرار می گیرد. این کشور طی سال های اخیر به واسطه تجارت بین المللی و دیگر اقدامات اقتصادی توانسته است به جایگاه بزرگی در جهان دست يابد. آشنایی با اقتصاد چین و مزیت های رشد آن خود یک مبحث مهم و طولانی است که در ادامه درباره اقتصاد چین توضیحات بیشتری را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

اقتصاد چين

چین را می توان به عنوان بزرگترین کشورهای جهان برشمرد که طی سال های اخیر با راه اندازی کسب و کارهای مختلف خصوصی و دولتی و حتی سرمایه گذاری های خصوصی و دولتی در بسیاری از زمینه ها توانست به سرعت پیشرفت کند. این کشور از لحاظ اقتصادی سرعت بسیار بالایی دارد و سالانه حدود ۱۰ درصد در جهان از لحاظ اقتصادی رشد می کند. این کشور جدا از اینکه به عنوان بزرگترین صادر کننده شناخته می شود، به طوری که واردات از چین بخش مهمی از تجارت هر کشور در دنیا است. و یکی از کشورهای بزرگ تولید کننده نیز به شمار می رود. مهمترین عامل موفقیت چین را می توان تجارت آسان با تمامی کشورها جهان که دارای توافقنامه تجارت آزاد با تمامی ملل ها می باشد، برشمرد. اگر بخواهیم برای تمامی اوضاع اقتصادی جهان و کشورها ویژگی هایی را بیان کنیم در رابطه با ویژگی تجاری و اقتصادی این کشور می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- کشور چین دارای بخش دولتی بسیار گسترده ای است که اقتصاد کلی را در دست دارد و با تمرکز و غلبه بر آن در برابر چند ملیتی ها عملکرد بسیار مطلوبی خواهد داشت.

۲- اقتصاد چین همچنین یک قسمت چند ملیتی نیز دارد که بخش اعظمی از جمعیت شهری و روستایی در آن مشغول به کار هستند و همین خود جز به مزیت های اقتصادی کشور چين به شمار می رود.

۳-از مهمترین مزیت های اقتصاد چین این است که می تواند قسمت سرمایه داری را به خوبی مدیریت کند.

 دلیل رشد اقتصادی کشور چین

سالانه درصد بالایی از تولیدات خود را به دیگر کشورها صادر می نماید و نیروی کار در آن ارزان است. دلایل زیادی باعث پیشرفت اقتصادی این کشور شد که مهمترین آن روی کار آمدن کارخانجات و تولیدی های بسیار زیاد در سرتاسر این کشور می باشد. چین هم اکنون دومین کشور اقتصادی دنیا است که حدود ۷۰ سال است در بازار به صورت حرفه ‌ای فعالیت می ‌کند و این ابرقدرت جهان با سال ها تلاش و تجربه توانسته هم اکنون به این جایگاه اقتصادی بزرگ دست پیدا کنیم. دلایل بسیار زیادی باعث رشد اقتصاد کشور چین شد که مهمترین آن تدبیر دولت و همچنین سرمایه گذاری افراد بزرگ و سرمایه گذاران در بخش های خصوصی است. از طرفی برای تولید هر محصولی چندین تولید کننده با یکدیگر به رقابت پرداخته اند. و همین رقابت باعث شد تا هر یک از تولید کنندگان جهت برتری از رقبای خود بهترین کیفیت را روانه بازار کردند؛ به همین منظور نیز برخی از تولیدکنندگان و برندهای آن در جهان مطرح هستند.

از طرفی کشور چین نیز خود به رقابت با دیگر کشورهای توسعه یافته و برندهای معتبر جهان پرداخت و توانست با بهره مندی از علم روز و همچنین تجارت با رقبای سرسخت به چنین جایگاهی دست یابد. این رشد اقتصادی پر سرعت باعث شهرت و آوازه کشور چینی شده و همچنین تجارت آن را افزایش می دهد. شاید در گذشته اکثر ما بر این باور بودیم که کالاهای چینی دارای کیفیت پایینی هستند. اما بهتر است بدانید این کشور هم اکنون بهترین محصولات را با قدرت کیفیت بسیار بالا تولید و روانه بازار می ‌کند. دولت چین چنان انگیزه و قدرتی داشت تا تمامی برنامه های پیش رو را با قدرت بالایی پیش بگیرد. و همین موضوع نیز جزو مسائلی است که باعث توسعه روز افزون اقتصاد نوظهور کشور چین شد. حال این رشد پر سرعت، باعث افزایش قدرت دولت چین شده و هم اکنون جزو دولت های قدرتمند دنیا به شمار می رود. دیگر دلایل رشد اقتصادی این کشور بزرگ عبارتند از:

مهمترین دلایل رشد و توسعه کشور چین

۱- کشور چین دارای عملکردی سیاسي بسیار قوی است که سیاست های عملگرایانه این کشور باعث رشد اقتصادی آن نیز شده است.

۲- چین با حفظ ثبات در منطقه توانسته است منافع بسیار زیادی را از لحاظ اقتصادی و همچنین سیاسی برای خود کسب کند.

۳- کشور چین یکی از پرجمعیت ترین کشورهای جهان است که خود سطح وسیعی از کره خاکی را تشکیل می دهد.

۴- این کشور توانسته است مناطق آزاد تجاری بسیار زیادی را در بنادر مختلف خود تاسیس و از آن باعث رشد اقتصادی دولت خود استفاده نماید.

۵- مهمترین دلیل رشد اقتصادی کشور چین موقعیت جغرافیایی آن است که بین دو کشور بزرگ روسیه و هند قرار دارد.

۶- کشور چین بین دو اقیانوس بسیار بزرگ جهان یعنی اقیانوس آرام و اقیانوس هند واقع شده است.

۷- ساخت بهترین محصولات درجه یک با بهره مندی از علم روز و روانه آن ها به بازار جهان دیگر دلیل رشد اقتصادی چین است. چرا که افراد زیادی از سرتاسر جهان به سبب بالا بودن سطح کیفی محصولات این کشور جزو مشتریان محصولات آن هستند.

۸ این کشور به تمامی آب های آزاد جهان توسط دریای چین به راحتی دسترسی دارد.

۹- اگر بخواهیم مهمترین دلیل پیشرفت اقتصادی کشور چین را بیان کنید، بایستی به همسایگی آن با قدرتمند ترین قطب های جهان یعنی ژاپن اشاره کنیم.

 برنامه هاي مهم دولت چین برای رهایی از فقر

چین را امروزه به عنوان کشورهای قدرتمند جهانی می‌ شناسند که در گذشته یکی از فقیرترین کشور ها در جهان به شمار می رفت. اما شاید برای اکثر شما عزیزان جای سوال باشد که با آن همه حجم سطح فقر دولت چین این کشور چگونه توانست خود را از فلاکت فقر نجات دهد. و هم اکنون به عنوان یکی از کشور های ابر قدرت اقتصادی جهان شناخته شود؟ این کشور بزرگ اقتصادی جهان تا دهه ۶۰ به عنوان فقیر ترین کشور در جهان شناخته می شد. اما رفته رفته از این دهه به بعد چین با در نظر قرار دادن بسیاری از پارامترها توانست دولت خود را به قدرت برساند‌. البته عوامل بسیار زیادی نیز در این زمینه بی تاثیر نبودند. به نوعی می توان گفت درهای جهان به روی اقتصاد کشور چین پس از پایان دهه شصت آغاز شد. چهار برنامه و نکته طلایی که در راس کار دولت چین قرار گرفت و بر اساس این چهار نقطه طلایی این کشور توانست خود را از فقر نجات دهد عبارتند از:

۱- کشور چین توانست سازگاری بسیار عالی در برابر تغییرات ساختاری اقتصاد جهان داشته باشد. به نوعی می توان گفت خواستار تعامل و تغییرات خود در مقایسه با جامعه بین الملل را داشت.

۲- این کشور توانست بازنگری مثبت و ایده آلی به نسبت توسعه بخش های مختلف اعم از بخش کشاورزی، صنعت و همچنین پژوهش در زمینه های مختلف داشته باشد.

۳- کشور چین توانست در زمینه تولید و همچنین برنامه ریزی برای رشد روز افزون موفق باشد و مهمترین پارامتر آن نیز داشتن برنامه ریزی درست برای قدم گذاشتن در بخش های مختلف اعم از تولید بود.

۴- این کشور با استقلال بخشیدن به موسسه های اداری و همچنین اصلاحات مصوبات شهری در بهبود روند اقتصادی کشور قدم موثری برداشت.

نکاتی مهم و آموزنده در مورد اقتصاد چین

مهمترین تدابیر دولت چین برای رشد اقتصادی

۵- مهمترین برنامه دولت چین که از دهه ۶۰ به بعد به منظور رشد اقتصادی در نظر گرفته شد، افزایش سطح کانال های تجاری با تجار خارجی در بازار بین المللی بود.

۶- این کشور از همان روزهای ابتدا برنامه ریزی مناسبی برای ملحق شدن به هیئت های تجاری بین المللی را داشت و توانست در این زمینه نیز موفق باشد.

۷- اگر بخواهیم مهمترین برنامه دولت برای رشد اقتصاد کشور چین را بازگو کنیم، بایستی پرداختن به بخش گردشگری آن را اشاره نمود که تشویق زیادی در این حوزه شد‌.

اقتصاد چین طی سال های پیش رو

همه تجار و بازرگانان که در گام نخست می خواهند، در بازار بین المللی سرمایه گذاری کنند، باید ابتدا با اقتصاد کشورهای جهان آشنا شوند و اگر قصد خرید از چین را دارند باید در این حوزه کاملا آگاه باشند. حال چه بسا اگر بخواهند حوزه تجاری خود را تنها مختص به یک کشور قرار دهند؛ پس بیشتر در رابطه با آن کشور بایستی اطلاعات زیادی را کسب نمایند. کشور چین نیز یکی از بزرگترین کشورهای اقتصادی جهان شناخته می شود که هم اکنون حجم وسیعی از نیاز بازار جهان را این کشور می ‌تواند با قدرت بالایی تامین کند. به نوعی می توان گفت چین در زمینه تولید و عرضه محصولات تولیدی در کشور خود هیچ محدودیتی ندارد و کیفیت و قیمت محصولات آن نیز روز به روز بهتر و به صورت رقابتی عرضه می گردد. از آنجایی که کشور چین یکی از کشورهای مبدا تجاری اکثر تجار ایرانی به شمار می رود، توصیه می شود در رابطه با اقتصاد کشور چین مطالعات بیشتری داشته باشید.

یکی از مهمترین سوال ها و یا نکات در رابطه با اقتصاد چین این است که آیا چین در آینده می ‌تواند همچنان رشد اقتصادی بالایی داشته باشد یا نه؟ بهتر است بدانید که طی دهه های اخیر اقتصاد چین رو به پیشرفت بوده و سرعت پیشرفت آن نیز بسیار قابل چشمگیر است، به گونه‌ ای که  این کشور فقیر جهان هم اکنون یکی از کشورهای بسیار قدرتمند اقتصادی جهان شناخته می شود. تحلیلگران در رابطه با اقتصاد چین نظریه های بسیار زیادی را مطرح می کنند؛ اما باید گفت که این مسئله تحت شرایط بسیار مختلفی قرار دارد و ممکن است در آینده نزدیک به سبب شرایط پیش رو این کشور روز به روز از لحاظ تجاری ضعیف تر و یا نه برعکس می تواند قوی تر باشد. مسئله مهم در رابطه با پیشرفت اقتصاد چین این است که این کشور تنها به خودی خود نمی تواند باعث پیشرفت و رونق اقتصادی خود شود؛ چراکه در صورت عدم صادرات رشد اقتصادی این کشور نیز ضعیف تر شده و از لحاظ مالی نیز فقیر تر خواهد شد.

نتیجه

چین کشوری که تا قبل از دهه شصت یکی از فقیرترین کشورهای جهان شناخته می شد، هم اکنون به عنوان برترین کشور ابر قدرت جهان از لحاظ اقتصادی به شمار می رود. طی دهه های اخیر با برنامه ریزی درست و در نظر قرار دادن برنامه ها و پارامترهای بسیار زیادی این کشور توانست پیشرفت بسیار قابل چشمگیری داشته باشد و به عنوان یکی از کشورهای بسیار بزرگ و مطرح جهان شناخته شود. عوامل زیادی در این زمینه دخیل هستند که مهمترین آن ها رونق صنعت تولید و اشتغال زایی در این کشور است که با حمایت دولت همراه بود. همین رشد اقتصادی چین خود مزیت های بسیار زیادی داشت و باعث رشد این دولت در صنایع و زمینه های بسیار مختلف نیز شد و همه این پارامتر ها دست به دست یکدیگر دادند تا چین را به عنوان دومین کشور اقتصادی جهان به دنیا شناسانند. شناخت کلیه اطلاعات مربوط به اقتصاد چین به شما کمک می کند تا با سطح اطلاعات بیشتری با این کشور به تجارت بپردازید‌. و در صورتی که قصد خرید عمده از چین را داشته باشید بتوانید بدون مشکل به این امر بپردازید.

‫0/5 ‫(0 نظر)
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

بدون دیدگاه