چگونه تعمیرکار پکیج شویم؟

2 سال پیش
تعمیرکار پکیج

آموزش در هر زمینه­ای همواره مقدمه­ای برای بسیاری از کسب‌وکارها بوده است. تعمیرات در هر حوزه­ای همیشه در طول تاریخ نیاز اصلی و مبرم صنایع بوده است؛ چراکه همیشه دستگاهی وجود دارد که براثر کارکرد دچار خرابی شود. بدون شک بهترین راه برای آموزش تعمیرات دستگاه های متفاوت ازجمله تعمیر پکیج شوفاژ دیواری آموزشی است که هنرجویان را به شکل علمی-تئوری و عملی-کارگاهی با تعمیرات آشنا سازد تا نه‌تنها به‌تمامی جنبه­های ساختاری پکیج به شکل علمی آگاه شوند بلکه به‌طور عملی نیز دستگاه را تجزیه‌وتحلیل کنند و برای تعمیر و نگهداری مهارت­های عملی لازم را کسب نمایند. دوره آموزشی که در آموزشگاه تأسیسات توان ارائه می­گردد دوره­ای استاندارد است که کارآموزان را به‌صورت اصولی با تعمیرات پکیج آشنا می­سازد و از خطرات احتمالی کار با دستگاه­ها آگاه می­سازد و دور می­کند.

برخی از افراد به‌جای گذراندن دوره­های استاندارد آموزشگاهی از روش­های قدیمی استاد-شاگردی استفاده می­کنند که مشکلات خودش را دارد. در این روش شاگرد به‌صورت علمی آموزش نمی­بیند و تنها به‌واسطه تجربه عملی که پایه و اساس علمی ندارد، آموزش ببیند. در این روش زمان بسیار زیادی صرف می­شود که معمولاً بازدهی آن از گذراندم دوره­های آموزشی بسیار کم‌تر است.

دوره آموزش تعمیر پکیج دیواری برای چه کسانی مناسب است؟

دوره آموزش تعمیر پکیج برای همه سنین مناسب است. ولی باید توجه داشت که آموزش و یادگیری تعمیرات پکیج برای سنین کم، دانش آموزان، و گروه سنی ۱۵ الی ۲۵ سال ایدئال است و گروه سنی ۲۵ الی ۴۵ سال نیز یادگیری مناسبی دارند و سنین ۴۵ الی ۶۵ کند تر از دوره‌های قبل  دروس را فرامی‌گیرند.

آموزش پکیج برای اشخاصی که باسوادترند آسان‌تر است. همچنین اشخاصی که از تحصیلات بالاتری برخوردارند راحت‌تر آموزش پذیرند و طبق تجربه‌ی پیشین سریع‌تر به بازار کار وارد می‌شوند. درواقع افراد شاغل در همه حرفه‌ها می‌توانند این شغل را آموزش ببینند اما هرچه شغل آموزش‌گیرنده به حرفه تأسیسات حرارتی نزدیک‌تر باشد آسان‌تر و سریع‌تر یادگیری انجام می‌شود.

در کل آموزش پکیج ایجاد یک شغل است و همه افرادی که جویای شغل مناسب هستند می‌توانند اقدام به آموزش پکیج کنند. با توجه به نیازمندی شغل در جامعه جوانان، آموزش و یادگیری پکیج می‌تواند برای ایجاد شغل و درآمد جوانان مفید باشد. دوره آموزش پکیج برای ایجاد شغل مناسب جوانان جایگاه خود را در بین شغل‌های دیگر بازکرده و سالانه تعداد زیادی از کارآموزان آموزشگاه تأسیسات توان به جمع بزرگ تعمیرکاران پکیج می‌پیوندند تا مسیر زندگی را برای خود و خانواده هموار کنند.

یادگیری پکیج حرارتی برای خانم‌ها و آقایان می‌تواند به‌صورت موازی پیش برود زیرا هر دو می‌توانند هم برای درآمدزایی و هم برای زندگی خودشان از این حرفه استفاده کنند.

پیش‌نیاز دوره آموزش تعمیرات پکیج شوفاژ دیواری چیست؟

به‌طورکلی شرکت در دوره‌ی آموزشی تعمیر و نصب پکیج شوفاژ دیواری پیش‌نیازی اجباری ندارد و هر فردی که توانایی یادداشت‌برداری از حرف‌های استاد را در کلاس داشته باشد و تحصیلات او در حد سیکل باشد می‌تواند برای شرکت در این کلاس‌ها اقدام کند. البته که افراد با تحصیلات بالاتر آموزش پذیر تر هستند و همچنین یادگیری برخی از رشته‌ها که در زیر به آن اشاره می‌شود می‌تواند محرک خوبی برای یادگیری پکیج باشد و به کارآموزان پکیج کمک کند تا دقیق‌تر و راحت‌تر پکیج را آموزش ببینند.

۱- آبگرم کن دیواری

فراگیری آموزش نصب و تعمیر آبگرم کن دیواری می‌تواند محرک خوبی برای یادگیری پکیج باشد. آبگرم کن دیواری ازنظر عملکرد مشابه پکیج است. مشعل حرارتی آبگرم کن دیواری ازنظر کارکرد و ازنظر قطعات کاملاً مشابه مشعل پکیج حرارتی است و یادگیری آن می‌تواند کمک بزرگی در آموختن پکیج باشد. علاوه بر این، بخش تخلیه دود مانند فن گریز از مرکز و پرشر سویچ دود آبگرم کن دیواری نیز کاملاً مشابه پکیج‌های فن دار است. این قطعه عملکردی مشابه در دستگاه‌های فن دار آبگرم کن دیواری و پکیج‌های فن دار دارد. همچنین، ترموستات حد در هر دو سیستم پکیج و آبگرم کن دیواری به‌منظور تشخیص دمای بیش‌ازحد بدنه مبدل به کار گرفته می‌شود و عملکرد دودکش در هردو سیستم مشابه است بنابراین یادگیری عملکرد دودکش‌ها می‌تواند کمک شایانی برای آموزش پکیج حرارتی باشد. شستشوی اسیدی و تمیز کردن مبدل حرارتی پکیج و آبگرم کن نیز دقیقاً به یک روش و مشابه هم هستند. بنابراین فرد آموزش‌گیرنده می‌تواند پیش‌زمینه خوبی برای شستشوی مبدل در آموزش آبگرم کن کسب کند. درنهایت بخشی از مشکلات و ایرادهایی که در پکیج ایجاد می‌شود با آبگرم کن ها مشابه است. هرچند پکیج شوفاژ دیواری به نسبت آبگرم کن ها دستگاهی پیچیده‌تر است ولی یادگیری آبگرمکن به نسبت پکیج ساده‌تر بوده و می‌توان آن را به‌عنوان پیش‌نیاز مناسب یادگیری بهتر و آسان‌تر پکیج مثال زد.

۲-لوله‌کشی آب سرد و گرم

یک سرویس‌کار حرفه‌ای پکیج نیاز به فراگرفتن آموزش لوله‌کشی آب سرد و گرم ساختمان دارد، زیرا نصب و راه‌اندازی پکیج نیاز به شناخت اتصالات، شیرآلات ولوله‌های آب سرد و گرم دارد. شناخت سیستم لوله‌کشی و انجام بخشی از کارهای نصب  می تواندکمک فوق العاده ای برای یک تعمیرکار پکیج باشد. انجام و یا اجرای سیستم لوله‌کشی برای پکیج بخش اعظمی از کار نصب پکیج را شامل می‌شود و تعمیرکاران پکیج می‌توانند امورات مربوط به نصب خود را باب طبع و میل خود انجام دهند. هرچند در دوره‌ی آموزش تعمیر و نصب پکیج در آموزشگاه تأسیسات توان تا حدودی لوله‌کشی‌ها آموزش داده می‌شود ولی فراگیری تخصصی و کامل لوله‌کشی آب سرد و گرم و فاضلاب ساختمان می‌تواند کمک بسیار خوبی برای سرویس‌کاران پکیجی باشد که در بازار کار مشغول هستند.

۳-وسایل گازسوز

همچنین وسایل گازسوز مانند آبگرم کن،  بخاری، گاز و فر گاز و .. ازجمله تجهیزات حرارتی هستند که می‌توان گفت یادگیری آن‌ها کمک قابل‌توجهی به یادگیری و آموزش تعمیرات پکیج می‌کند. ازآنجایی‌که پیلوت یک عضو مشترک برای وسایل گازسوز بدون فن است، بنابراین وسایل گازسوزی مانند آبگرم کن، گاز رومیزی، گاز کابینتی و بخاری ازجمله وسایلی هستند که یادگیری آن‌ها به آموزش پکیج کمک شایانی خواهد کرد. ابزاری مانند جرقه زن، حسگر شعله و پایداری شعله  در این وسایل کاملاً عملکرد مشابهی با پکیج‌های حرارتی دارند. زمان دوره آموزشی جهت فراگیری هر یک از وسایل گازسوز ذکرشده به نسبت دوره آموزش پکیج نیز کم‌تر است.

۴-مشعل حرارتی گازی و گازوئیلی

مشعل‌های گازی و گازوئیلی ازجمله وسایل گازسوزی هستند که در بسیاری از موارد مشابه پکیج‌های حرارتی عمل می‌کنند. بخش جرقه زدن و حس شدن شعله کاملاً مشابه با پکیج‌های شوفاژ دیواری است. از طرفی تشکیل شعله و پایداری شعله دقیقاً مشابه با عملکرد پکیج‌های حرارتی است. علاوه بر عملکرد شعله، پرشر سویچ دود در مشعل مشابه عملکرد پکیج‌های حرارتی است و همچنین عملکرد شیر گاز در تشکیل شعله نیز  بسیار مشابه پکیج  شوفاژ دیواری است.

۵-شناخت برد الکترونیک

شناخت برد الکترونیک برای یادگیری عملکرد پکیج نیز راه گشا است. برخورد با رله مشعل مشابه عملکرد برد در پکیج است. در بسیاری از موارد عملکرد رله مشعل همان عملکرد برد پکیج است. مراتب پیشروی برد در عمل مشابه رله مشعل است.

آیا برای شروع آموزش پکیج در آموزشگاه تأسیسات توان بایستی ابزار خاصی همراه داشته باشیم؟

خیر، برای شروع آموزش نیازی به ابزار خاصی نیست. همه ابزار موردنیاز آموزشگاه در محل آموزشگاه موجود است و با نظارت اساتید در اختیار کارآموزان دوره‌های پکیج قرار می‌گیرد، تمامی کارآموزان می‌توانند از ابزار تهیه دیده‌شده در آموزشگاه جهت آموزش استفاده کنند. بنابراین کارآموزان عزیز فقط نیاز به یک عدد دفتر و خودکار برای حضور در کلاس دارند. تمامی ابزار موردنیاز جهت شروع به حرفه تعمیرات پکیج در آموزشگاه توسط استاد توضیح داده‌شده و نحوه کار با ابزار به‌طور کامل آموزش داده می‌شود.

حداقل ابزار کار موردنیاز جهت شروع به کار برای تعمیرکاران پکیج‌های شوفاژ دیواری چه ابزاری می‌تواند باشد؟

حداقل ابزار موردنیاز  برای یک سرویس‌کار پکیج جهت شروع به کار به می‌تواند در ۱۹ مورد ابزار خلاصه گردد تا تعمیرکاران تعمیرات پکیج شوفاژ دیواری را به‌راحتی و با ابزار اصولی انجام دهند.

انواع آچارهای موردنیاز که ممکن است در هنگام تعمیر یک پکیج به آن نیاز پیدا کنید می‌تواند آچار تخت و رینگی شماره ۴ الی ۳۲، یک دست آچار آلن ۱۴ الی ۱۶ و یک عدد از آچارهای ۳۰ و ۲۵ است.

همچنین در ارتباط با  سایر ابزار کار می‌توان  به یک عدد انبردست، سیم‌چین ،سیم لخت کن، انبر قفلی، مینی سنگ و مینی دریل و مته‌های شماره ۸ و ۱۰، چکش، پیچ‌گوشتی دوسو و چهارسو در اندازه‌های کوتاه متوسط و بلند، فازمتر و مالتی متر اشاره کرد.

نوار تفلون، چسب دودکش، شیر یک دوم و سه چهارم، اتصالات لوله‌کشی و دریل هیلتی برای نصب پکیج شوفاژ دیواری نیز از ابزاری است که بایستی همواره همراه سرویس‌کار پکیج شوفاژ دیواری باشد.

تعمیرکار حرفه‌ای پکیج کیست؟

تعمیرکار حرفه‌ای پکیج کسی ست که :

اجزای پکیج را کاملاً فراگرفته باشد و از روابط بین اجزای پکیج کاملاً مطلع بوده و ۳به عملکرد هر عضو کاملاً تسلط دارد، ازاین‌رو  زمان کمی برای تعمیر پکیج صرف می‌کند. به‌عبارت‌دیگر می‌توان گفت که تعمیرکار حرفه‌ای پکیج کسی است که بهترین قطعات را برای مشتری خود استفاده کند، با مشتری خود برخورد خوب و مناسب داشته باشد.تعمیرات را بانظافت کامل در منزل مشتری انجام دهد. با مناسب‌ترین قیمت بهترین کار را تحویل مشتری بدهد و انصاف را رعایت کند.

همچنین یک تعمیرکار حرفه‌ای پکیج کسی است که پشتکار مداوم و پیوسته در یادگیری و آموزش پکیج را داشته باشد.د بهتر است در آموزشگاه‌های معتبر با اساتید معتبر دوره پکیج را گذرانده باشد و از آموزش استاندارد بهره برده باشد تا با آزمون‌وخطا  و خراب کردن قطعات پکیج‌های مشتری‌های محترم تجربه کسب نکند.

درنهایت می‌توان گفت تعمیرکار حرفه‌ای پکیج کسی است که مورد تائید مشتریان خود بوده و سابقه خوبی از خود بجای گذاشته باشد.

چرا بهتر است تعمیرات پکیج را آموزش ببینیم؟

دنیای امروز به سمت حرفه گرایی پیش می‌رود و دیگر صرفاً داشتن مدارک دانشگاهی و آکادمیک بدون سابقه کار عملی و تجربی پاسخگوی نیازهای انسان امروزی نیست. یکی از حرفه‌هایی که افراد با صرف زمان مناسب می‌توانند به مهارت کافی برای ورود به بازار کار و کسب درآمد برسند، حرفه نصب و تعمیرات پکیج شوفاژ دیواری است. نصب و تعمیرات پکیج، شغلی پردرآمد و حرفه‌ای پرکار است. هزینه شروع آن نسبت به سایر کارها کم‌تر است، پیش‌نیاز خاصی نمی‌خواهد و  می‌توان در زمان کمی با آموزش درست درزمینهٔ ی تعمیرات حرفه‌ای شد و با ورود به بازار کار آینده‌ی شغلی خود را تضمین کرد.

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

دیدگاه شما

بدون دیدگاه