چگونه می توانید باریستا شوید؟ چه دوره ی آموزش باریستا را بگذرانیم؟

3 سال پیش
باریستا

پاسخ همه این سوالات را در مقاله خواهید یافت !! معنی کلمه “باریستا” از درک اولیه فرآیندهای تهیه قهوه (قبل از هر چیز اسپرسو و کاپوچینو) تا مسائل پیچیده پردازش ، ترکیب ، مطالعه خود قهوه ، تجهیزات و بسیاری موارد دیگر متفاوت است. در زندگی واقعی ، جدا از مهارت های آماده سازی قهوه ، یک باریستا باید بتواند با مشتریان ارتباط برقرار کند ، قوانین سرو قهوه را بشناسد. باريستا اغلب مسئول بازکردن کافی شاپ (کافه ، بار) است . در برخی از کافه های کوچک ، باریستا از مشتریان پذیرایی می کند. در این مطلب مواردی در مورد اینکه باریستا چیست، راه های فراگیری و آموزش باریستا کدامند و در این مسیر شغلی چه انتظاری باید از یک باریستا داشته باشیم را جمع آوری کرده ایم.

فهرست مطالب

مهارت باریستا در چیست؟

اسپرسو نوشیدنی است که ، تهیه آن راحت است و از آنجا که هیچ رسوبی در آن وجود ندارد و به دلیل طعم و غلظت بالای عطر آن ، می تواند یک ماده عالی (گاهی اوقات پایه) برای تعداد زیادی نوشیدنی های مختلف باشد. یک باریستا باید بتواند همه این کارها را انجام دهد ، و خیلی خوب است که این کار را سریع و به درستی انجام دهد .یادگیری نکات باریستایی و گذراندن یک دوره آموزش باریستا می تواند از هر فرد یک باریستای حرفه ای بسازد.بدون شک ، هرچه این فرآیند پیچیده تر باشد ، زمان و تلاش بیشتری برای دستیابی به چنین دانشی لازم است. برخلاف اکثر مشاغل جهان ، مهارت های باریستا را می توان سریع به دست آورد.

باریستا باید چه مواردی را بداند؟

یک باریستا و متخصص می تواند قهوه را طوری تهیه کند که درست کردن آن آسان به نظر برسد.همانطور که می دانید مشاغل زیادی هستد که در صنعت کافی شاپ و کافه داری وجود دارد که یکی از آنها باریستا است.این شخص متخصص در زمینه قهوه و سایر نوشیدنیهای مرتبط با آن است. در ساده ترین حالت می توان گفت که باریستا شخصی است که علاوه بر قهوه ، نوشیدنیهایی مبتنی بر قهوه را تهیه و سرو می کند.

این نوشیدنیها تهیه شده از اسپرسو هستند مانند : لاته، کاپوچینو ، نوشیدنی های قهوه سرد ،….یک باریستا در تهیه نوشیدنی های مبنی بر قهوه مهارت بالایی دارد و باید اطلاعات زیادی را در مورد انواع قهوه های موجود در جهان داشته باشد.باریستاهای کامل و حرفه ای برای موفقیت هر کافه و یا بار ضروری هستند ، زیرا بسیاری از مشتریان برای خدمات عالی و بیشتر از همه ، یک قهوه کامل و عالی دوباره به کافه شما باز می گردند.

ویژگی های یک باریستای خوب

یک باریستای خوب نیاز است که خلاق باشد تا بتواند تمام نوشیدنی هایی که در حافظه خود نگه داشته را با خلاقیت هرچه تمام تر تهیه کند و با چشیدن انواع قهوه بتواند آنها را تشخیص دهد و می شود گفت حافظه خوبی داشته باشد چون باریستا به کار خود عشق می ورزد و به همین خاطر است که همه دستورالعملهای نوشیدنی ها را به ذهن خود می سپارد.

علاوه بر مهارت های گفته شده یک باریستا خدمات خوبی را به مشتریان ارائه می دهد و سرعت عمل بالایی دارد.باریستاها معمولاً با دستگاههای اسپرسو کار می کنند. آماده سازی یک فنجان قهوه به آسیاب دانه و مقدار مصرف در نوشیدنی بستگی دارد. باریستاها معمولاً دوره آموزش باریستا را می بینند و دستورالعمل های خاصی را بسته به نوشیدنی رعایت می کنند. گاهی اوقات ، باریستاهای باتجربه تر حتی می توانند شیوه های آماده سازی مختص به خود را آزمایش کنند.و آنها را اجرا کنند.

کار باریستا با دستگاه است یا دستی؟

کل فرآیند تهیه نوشیدنی ممکن است کاملاً خودکار یا کاملاً دستی باشد. این کار معمولاً شامل ترکیبی از هر دو است. به عنوان مثال ، یک دستگاه ممکن است نیمه اتوماتیک باشد ، به این معنی که فشار به طور خودکار اعمال می شود ، اگرچه زمان دم کردن به صورت دستی تنظیم می شود. سایر دستگاهها کاملاً اتوماتیک هستند، به صورتیکه باریستا فقط باید قهوه را قرار داده و بقیه کار را به دستگاه واگذار کند.نکات و موارد ضروری این کار است که باعث می شود یک باریستا حرفه ای عمل کند که این امر تنها با گذراندن یک دوره آموزش  باریستا در کنار استادی با تجربه امکان پذیر است.

وظایف دیگر باریستا ها در کافه

تهیه نوشیدنی قهوه در قلب کارهایی است که باریستاها انجام می دهند و از وظایف اصلی است که معمولا دوست دارند انجام دهند. اما این شغل معمولاً وظایف دیگری را نیز شامل می شود.

در طول یک روز کاری عادی ، اکثر باریستاها کارهای زیر را نیز انجام می دهند:

 • آماده سازی قهوه و نوشیدنی های بار گرم منو یه صورت تخصصی و کاملا حرفه ای
 • آماده سازی سفارش مشتریان بر طبق منو و سلیقه مشتری
 • بررسی کیفیت مواد موجود و اولیه برای مصرف در کافه
 • مدیریت و کنترل بار کافه و پرسنل
 • در صورت لزوم و درخواست مشتری اراته توضیح درمورد اقلام منو و پاسخ به سوالات

مهارت‌های حرفه‌ای یک باریستا

 • شناخت و تسلط بر دستگاه آسیاب قهوه و نحوه کار با آن
 • شناخت اجزای مختلف و تسلط کامل بر نحوه کار با دستگاه اسپرسو
 • لاته آرت (هنر شیر قهوه نگاری)
 • دم آوری قهوه‌های نسل سوم و دمی
 • طعم شناسی و مهارت ایجاد طعم‌های جدید
 • لیستی از موارد لازم در این شغل

بنابراین ، در حالی که این شغل شامل جنبه های نه چندان پر زرق و برق است ، باریستاهای حرفه ای با خوشحالی همه جنبه های کار خود را می پذیرند زیرا طرفدار قهوه هستند.و به آن افتخار می کنند.به دنبال دستور العمل های تجویز شده و تکنیک های آماده سازی برای بسیاری از نوشیدنی های مختلف قهوه: اسپرسو ، ماکیاتو ،کاپوچینو ، کاپوچینوی ، آمریکانو ، موکا ،لاته،…..

 • حفظ مواد و مشخصات نوشیدنی و قادر بودن به ایجاد تغییرات درخواستی مشتریان
 • ایجاد ارتباط با مشتریان و یادآوری نوشیدنی های ترجیحی آنها
 • ایجاد درآمد با معرفی محصولات و خدمات جدید و گسترده به مشتریان
 • ارتقاء شهرت کافه با برآوردن درخواستهای جدید و متفاوت
 • بهبود نتایج کیفی با مطالعه ، ارزیابی و طراحی مجدد فرآیندها
 • به روز رسانی دانش صنعت با مشارکت در فرصتهای آموزش مداوم

آموزش در این امر به دقت و تحقیق زیادی بستگی دارد و همچنین شخصی که در فراگیری باریستا با تجربه باشد باید ریز و درشت نحوه آموزش باریستا را به خوبی بداند.برای درک پیچیدگی شگفت انگیز این شغل که بسیار پرکار نیز است ، باید این لیست طولانی را به غیر از نوشیدنی های قهوه ای را که مشتریان ممکن است در طول کار درخواست کنند ، در نظر بگیرید.

مهارتهای فنی و بین فردی مورد نیاز باریستاها

باریستاها برای انجام وظایف شغلی خود به انواع مختلفی از مهارت های فنی و بین فردی نیاز دارند. در اینجا مهارت ها و ویژگی های متداول همراه با مثال هایی از اهمیت آنها برای باریستاها آورده ایم:

جزئی نگر

جزئی نگر بودن برای باریستاها مهم است زیرا آنها باید اندازه قهوه ، طعم دهنده ، خامه یا شیر را بسته به اندازه یا نوع نوشیدنی قهوه تنظیم کنند. جزئی نگری به  باریستا اجازه می دهد بسته به درخواست مشتری یا محدودیت های غذایی ، تغییرات جزئی را در موارد منو ایجاد کنند.به عنوان مثال ، اگر مشتری به دلیل حساسیت به لبنیات لاته با شیر بادام بخواهد ، توانایی باریستا در به خاطر سپردن و اعمال این تغییرات این اطمینان را می دهد که او نیازهای مربوط به سلامتی مشتری خود را برآورده می کند.

قابلیت انجام چند کار

چند وظیفه ای بودن فرایندی است که طی آن فرد می تواند بیش از یک کار را همزمان کنترل کند. این امر برای باریستاها بسیار مهم است زیرا آنها باید بتوانند چندین سفارش را در یک زمان آماده کنند. توانایی باریستا برای انجام چند وظیفه می تواند بر زمان انتظار و رضایت مشتری تأثیر بگذارد.

صبوری

باریستاها باید صبر داشته باشند ، به ویژه هنگامی که مشتری ترجیح می دهد نوشدنیش طور دیگری تهیه شود. توانایی آنها برای صبوری با مشتریان به آنها این امکان را می دهد که خدمات عالی به مشتریان ارائه دهند. به عنوان مثال ، وقتی مشتری به کافه برمی گردد و ادعا می کند نوشیدنی اش به درستی تهیه نشده است ، صبوری نشان می دهد.

آرامش زیر فشار

در ساعات اوج خدمات ، باریستاها باید بتوانند تحت فشار آرامش خود را حفظ کنند. این امر مهم است زیرا به آنها اجازه می دهد با وجود افزایش تقاضای مشتریان ، جریان سفارشات را کنترل کند. به عنوان مثال ، توانایی باریستا در حفظ آرامش می تواند به آنها این امکان را بدهد که تعمیرات سریع دستگاه اسپرسو را انجام دهند ، که از تجمع سفارشات جلوگیری شود.

مهربانی

باریستاها روزانه با افراد مختلف ارتباط برقرار می کنند. نحوه ارائه آنها به مشتریان می تواند بر رضایت مشتری تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ، یک باریستا می تواند وقت بگذارد و نام مشتریان را از آنها بخواهد و همیشه نگرش مثبت داشته باشد. به همین دلیل ، کافه ای که در آن کار می کنند می تواند مشتریان ثابت و منظم خود را حفظ کند. دوستی همچنین به این معنی است که یک باریستا می تواند تعاملات مثبتی با همکاران خود داشته باشد تا از محیط کار سالم برخوردار شود.

علاقه مند به قهوه

باریستاها باید عاشق قهوه باشند به طوریکه آنها را به تحقیق در مورد روش ها و تجهیزات مختلف ترغیب می کند. به عنوان مثال ، یک باریستا می تواند از علاقه خود به قهوه برای تکمیل مهارت های هنری خود استفاده کند.

خلاق

باریستا باید خلاقیت لازم را داشته باشد تا با قهوه نوشیدنی های جدید و خوشمزه به منوی کافه اضافه کند. به عنوان مثال ، یک باریستا می تواند شربت های طعم دهنده مختلف و قهوه تست کند تا ایده های نوشیدنی منحصر به فردی برای منوی فصلی آینده ارائه دهد.

روحیه تیمی

باریستا ها برای ارائه خدمات عالی به مشتریان خود با سایر باریستا ها و کارگران کافه همکاری نزدیک دارند. به همین دلیل ، باریستاها باید دارای ذهنیت تیم محور باشند.

استخراج قهوه و چگونگی چشیدن طعم آن

مسلماً استخراج مهمترین چیز در تهیه قهوه است. که در واقع همه چیز یک قهوه محسوب می شود. بدون استخراج ، شما حتی یک فنجان قهوه هم نمی خورید.

وقتی قهوه و آب را با هم مخلوط می کنید ، اتفاقات زیادی رخ می دهد. مهمترین و آسان ترین درک همه این موارد این است که آب طعم قهوه زیادی را حل می کند. این طعم های حل شده تقریباً هر چیزی را که هنگام نوشیدن یک فنجان قهوه مزه می کنید تشکیل می دهد.آب در حل کردن مواد شیمیایی محلول بسیار خوبی است ، اما به مهارت نیاز دارد. اگر یک مشت دانه قهوه را در آب داغ بریزید ، چیز مناسبی را استخراج نمی کنید. این به این دلیل است که ساختار دانه قهوه فوق العاده متراکم و پیچیده است. آب نمی تواند فقط عبور کرده و تمام طعم را در راه خود جمع آوری کند.

برای کمک ، ما باید سطح دانه های قهوه را افزایش دهیم. ما باید آنها را “باز کنیم” تا آب بتواند به راحتی طعم آن را بگیرد. این امر با استفاده از آسیاب قهوه به طور دستی انجام می شود.به طوریکه  دانه ها را به صورت پودر خرد می کند ، سطح آنها را به صورت تصاعدی افزایش می دهد و به آب اجازه می دهد کار خود را انجام دهد. همه این موارد نکات ریز و درشتی هستند که فقط در دوره های آموزش باریستا حرفه ای و به صورت عملی به شما گفته می شود. که آنها را بشنوید، انجام دهید ، یاد بگیرید و در ذهن خود بسپارید که این کار تنها با گذراندن دوره های باریستا امکان پذیر است.

آینده شغلی به عنوان یک باریستا

آینده شغلی باریستا متنوع است و می تواند هیجان انگیز نیز باشد.تنوع آن به این خاطر است که ممکن است در جاهای مختلفی مثل رستوران ، کافی شاپ ، کافه های کوچک و بزرگ ، و یا هتل ها کار کنید.به علاوه در برخی شهر ها می توانید دکه قهوه فروشی خود را داشته باشید که این دکه ها معمولا در مکان های پر رفت و آمد هستند که فروش بالایی نیز دارند. پس می توان گفت باریستا شغلی است که در سراسر جهان وجود دارد و می توانید در شهرهای بزرگ و کوچک مشغول به کار شوید.

شغل باریستا

چشم اندازهای صنعت این شغل

به عنوان بخشی از صنعت غذا و نوشیدنی ، چشم انداز این حرفه تقریباً مشابه سایر مشاغل در این زمینه است.همانطور که می بینید ، حرفه ای به عنوان یک باریستا می تواند بسیار جالب باشد و چشم اندازهای امروز و آینده را در بر دارد.

محل کار یک باریستا چگونه است؟

فرهنگ قهوه در سرتاسر جهان گزینه های محل کار را برای باریستاها بسیار متنوع کرده است. در حالی که آنها البته در کافی شاپ ها و کافه های سراسر جهان کار می کنند ، امروزه باریستاها گزینه های شغلی دیگری نیز دارند.

از جمله مشاغلی که استقبال جهانی را با افزودن قهوه خوری به فعالیت های خود به دست آورده اند عبارتند از:

 •  هتل ها و استراحتگاه های درجه یک و لوکس
 •  کشتی ها
 •  پاساژهای بزرگ
 •  فروشندگان خودروهای لوکس
 • کلوپ ها و زمین های گلف
 •  مجموعه های ورزشی

همانطور که آیین نوشیدن قهوه همچنان در حال رشد است ، فرصت هایی برای افرادی که مایل به ایجاد حرفه ای در حوزه این نوشیدنی هستند ، ایجاد می شود .

آیا قهوه برای شما خوب است؟

از ایتالیا ، اسپانیا و فرانسه گرفته تا ترکیه تا برزیل تا ایالات متحده و کانادا ، قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در جهان است. دوستداران قهوه در مورد اینکه چه چیزی یک دم کرده عالی است و کدام کشورها بهترین آنها را ارائه می دهند ، بحث های جدی دارند. نظرات متفاوت است. اما یک چیز وجود دارد که دوستداران قهوه در سراسر جهان می توانند بر سر آن توافق داشته باشند: محبوبیت قهوه در سال ۲۰۲۰ هیچ نشانه ای از کاهش آن نشان نمی دهد. و از آنجا که محبوبیت آن بسیار گسترده است ، قهوه بسیاری از تجزیه و تحلیل ها و بحث ها را در مورد اثرات آن الهام می بخشد.

در اینجا پنج مورد از  اثرات قهوه و کافئین آورده شده است.

۱: کافه باعث خواب آلودگی شما می شود

از یک سو ، قهوه اغلب متهم به ترویج بی خوابی است – حتی اگر فرد بعد از ساعت ۱ یا ۲ بعد از ظهر آن را بنوشد. اما از سوی دیگر ، قهوه نیز متهم به خواب آلودگی فرد است. با این حال ، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد قهوه در واقع باعث خواب آلودگی می شود. اولا ، بدنهای مختلف کافئین را به صورت متفاوتی متابولیزه می کنند. ثانیاً ، اگر فردی بعد از نوشیدن کاپوچینو یا لاته بعد از ظهر به خواب رفت ، این بدان معنا نیست که دلیل آن قهوه است. ممکن است شخص به سادگی متوجه شود که قهوه راه خوبی برای استراحت و آرامش است. خواب آلودگی ، بسته به فرد ، می تواند به عوامل مختلفی مربوط باشد – از هوای گرم گرفته تا خوردن یک وعده غذایی سنگین عصرانه. یا ، به سادگی می تواند ناشی از احساس آرامش باشد.

۲: قهوه شما را از بین می برد

وقتی سوال می شود که “آیا قهوه برای شما مفید است؟” بحث وجود دارد ، گاهی اوقات به اشتباه قهوه به عنوان علت کم آبی بدن ذکر می شود. اما مطالعه دانشگاه آلاباما که در سال ۲۰۱۳ انجام شد هیچ ارتباطی بین کم آبی و مصرف قهوه نشان نداد. در این مطالعه ، ۵۰ نوشنده قهوه مرد در دو آزمایش – که هر دو، دو روز متوالی به طول انجامید – شرکت کردند و هر روز چندین فنجان قهوه مصرف کردند. و این مطالعه نشان داد که قهوه مرطوب کننده ایی کمتر از آب نیست.

۳: کافئین برای قلب شما بد است

برخی منتقدان قهوه کافئین را مسئول بیماری های قلبی می دانند ، اما در سال ۲۰۱۷ ، موسسه ملی بهداشت بر روی بیش از ۳۰۰ مطالعه مرور کرد که هیچ ارتباطی بین نوشیدنی های کافئین دار با بیماری های قلبی ، ضربان نامنظم قلب ، نارسایی قلبی وجود نداشت. تحقیقات نشان داد که یک فرد سالم می تواند تا ۶۰۰ میلی گرم کافئین در روز بدون عوارض جانبی مصرف کند – و این مقدار کافئین در تقریباً ۶ فنجان قهوه (بسته به میزان دم کرده) یا ۱۵ فنجان قهوه وجود دارد.قهوه همچنین به ارتقاء پوکی استخوان متهم شده است ، اما این نیز یک افسانه است. هیچ ارتباطی بین پوکی استخوان و قهوه یا هر نوشیدنی کافئین دار دیگری وجود ندارد. علاوه بر این ، قهوه اغلب با شیر گاو ، که منبع عالی کلسیم است ، مصرف می شود.

۴: کافئین اعتیاد آور است

قهوه به عنوان گسترده ترین اعتیاد قانونی در جهان توصیف شده است ، اما این ادعا گمراه کننده است. کافئین سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند – و در حالی که فرد می تواند به خوردن چند فنجان قهوه در روز عادت کند و از اثرات تحریک کننده آن لذت ببرد ، از نظر اعتیاد آور بودن مواد مخدر اعتیادآور نیست. قطع مصرف قهوه هیچ نوع عوارض شدید ترک دارو را که در واقع کاملاً اعتیادآور است ، شامل برخی از داروها نخواهد داشت.

۵: قهوه رشد شما را متوقف می کند

طبق قصه یک زن قدیمی ، مصرف قهوه مانع رشد فرد می شود – بنابراین ، والدین نباید به فرزندان خود اجازه دهند قهوه بنوشند تا زمانیکه به بلوغ برسانند. طبق داستان همسران ، والدینی که به نوجوانان یا نوجوانان خود اجازه می دهند قهوه بنوشند ، در نهایت با بچه های کوتاه قد روبرو می شوند. اما هیچ ارتباطی بین مصرف قهوه و کوتاه یا بلند شدن قد وجود ندارد ، که این موضوع به ارث و ژن مربوط می شود.

برخی از بلندترین افراد جهان در کشورهای اروپای شمالی مانند آلمان ، هلند ، سوئد و نروژ زندگی می کنند و قهوه در آن کشورها به شدت مورد استقبال قرار می گیرد. بسیاری از کشورهای شمال اروپا به دلیل زمستان های سرد و برفی ، نوشیدنی های گرم با طعم های بسیار خوبی در ماه های زمستان دارند – این یکی از دلایلی است که سوئدی ها و آلمانی ها در آن زمان از سال از آن لذت می برند.

آیا قهوه برای شما مفید است؟ این تحقیق به شدت نشان می دهد که پاسخ به این سوال قطعا “بله” است.

مزایای نوشیدن قهوه 

۱٫ قهوه عملکرد فیزیکی شما را افزایش می دهد.

حدود یک ساعت قبل از تمرین یک فنجان قهوه بنوشید در این صورت عملکرد شما می تواند ۱۱ تا ۱۲ درصد بهبود یابد. کافئین سطح آدرنالین را در خون شما افزایش می دهد. آدرنالین هورمون “مبارزه یا فرار” بدن شما است که به شما کمک می کند تا برای انجام فعالیت بدنی آماده شوید.

۲٫ قهوه ممکن است به کاهش وزن شما کمک کند.

قهوه حاوی منیزیم و پتاسیم است که به بدن انسان در استفاده از انسولین کمک می کند ، سطح قند خون را تنظیم کرده و میل شما را به خوردن غذاهای شیرین و تنقلات کاهش می دهد.

۳٫ قهوه به چربی سوزی شما کمک می کند.

کافئین به سلول های چربی کمک می کند تا چربی بدن را تجزیه کرده و از آن به عنوان سوخت برای تمرین استفاده کنند.

۴- قهوه به تمرکز و هوشیاری شما کمک می کند.

مصرف متوسط کافئین ، ۱-۶ فنجان در روز ، به تمرکز شما کمک می کند و هوشیاری ذهنی شما را بهبود می بخشد.

راهنمایی های لازم در مورد نحوه تبدیل شدن به یک باریستا خانگی

اگر به دنبال سرگرمی جدیدی هستید یا عاشق نوشیدن قهوه هستید شما سرانجام به دنبال یادگیری نحوه تبدیل شدن به یک باریستا در خانه تلاش خواهید کرد ، مهارت تهیه یک فنجان قهوه عالی یک مهارت ارزشمند است.نه تنها پول زیادی برای آن نوشیدنی های گران قیمت کافه ها صرفه جویی خواهید کرد ، بلکه به خلاقیت های نوشیدنی های کافئین دار خود نیز افتخار خواهید کرد. طعم فنجان قهوه شما برایتان بهتر می شود و به مهارتی تبدیل می شود که دوست دارید آن را با همه اعضای خانواده و دوستان خود به اشتراک بگذارید.که آنها مطمئناً تحت تأثیر توانایی های شما در تهیه قهوه قرار خواهند گرفت.

باریستا شدن در خانه

باریستا شدن در خانه بسیار شبیه به یک حرفه ای است که شخص در یک کافه انجام می دهد . شما باید در هر فنجان به اندازه کسی که هزینه آن را پرداخت می کند ، تلاش کنید .درست است که این کار یکنواخت است و حقوق دریافت نمی کنید اما ، مهارت های باریستایی شما در خانه از جهات دیگر نیز مفید خواهد بود.

نکات مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک باریستای خانگی

بر خلاف یک باریستای حرفه ای ، نیازی به یادگیری همه چیز در مورد تاریخچه قهوه و سایر تکنیک های تخصصی ندارید .با این حال ، اگر مشتاق قهوه هستید ، به هر طریقی و بدون کار کردن در کافه، فقط با آموزش و تمرین در خانه می توانید یاد بگیرید و حرفه ای شوید! این راهنمای سریع برای مبتدیان به شما نشان می دهد چگونه می توان باریستا شد:

پس از گذراندن دوره در مراکز مربوطه ابزارهای ضروری را بدست آورید

قهوه ساز – قهوه سازها گزینه های بسیار متنوعی دارند ، از جمله برخی دستی و برخی دیگر ماشین آلات پیچیده تر که در دوره های آموزش باریستا آنها را می شناسید.

آسیاب – از آنجا که باید از دانه های کامل قهوه استفاده کنید ، باید دانه های خود را آسیاب کنید تا آنها را دم کنید. آسیاب های قهوه دارای تیغه یا سوراخ هستند که دانه ها را بین دو سطح خرد می کند. نوع آسیاب ها را نیز قطعا از قبل می دانید.

دماسنج – دمای آب یا شیر مورد استفاده شما می تواند طعم فنجان قهوه شما را مشخص کند. از دماسنج استفاده کنید تا مطمئن شوید آب مورد استفاده شما بین ۱۹۵ تا ۲۰۵ درجه فارنهایت است.

کتری – برای گرم کردن آب برای قهوه ، به یک کتری با دهانه نیاز دارید تا راحت تر آب را بریزید.

از دانه های قهوه استفاده کنید

دانه های بسته بندی شده قهوه که آسیاب شده هستند ، ممکن است جذاب به نظر برسند زیرا بسیار راحت هستند اما به دلیل تازه نبودن فاقد طعم مطلوب هستند. فنجان قهوه خوشمزه شما به دانه های قهوه بستگی دارد ، بنابراین باید آنچه را در آنجا وجود دارد و همچنین نوع برشته شدن آن را بررسی کنید.قهوه ها انواع مختلف طعم و عطر منحصر به فرد خود را دارند ، بنابراین اینکه آیا شما آن ترکیب کامل را پیدا کرده اید و به آن پایبند هستید ، یا همه آنها را امتحان کنید – انتخاب با شماست. با این وجود ، معمولاً دانه های قهوه طعم خود را پس از آنکه آسیاب می شوند ، در عرض حدودا نیم ساعت از دست می دهند.

استفاده از آب تصفیه شده

برای طعم بهتر ، از آب تصفیه شده برای دم کردن قهوه خود استفاده کنید. استفاده از آب لوله کشی برای دم کردن قهوه می تواند طعم قهوه شما را خراب کند. استفاده از آب تصفیه شده نه تنها طعم آن را بهتر می کند ، بلکه آب تصفیه شده نیز خالص تر است ، که برای سلامتی شما بهتر است.

تمیز نگه داشتن قهوه ساز ها

اگر قهوه سازهای خود را به طور مرتب تمیز نکنید ، نه تنها یک فنجان بی مزه دریافت می کنید ، بلکه برای سلامتی شما نیز مفید نیست. محیط مرطوب قهوه سازها می توانند باکتری هایی را، در خود جای دهند. شما باید حوله هایی را برای استفاده در دستگاه خود ، همچنین یک حوله برای پاک کردن هرگونه نشتی تعیین کنید.

صبوری در فراگیری باریستا

یادگیری نحوه تبدیل شدن به یک باریستا در خانه نیاز به تمرین دارد ،چراکه هدف شما از یادگیری و گذراندن دوره صرفا علاقه تان بوده است و قصد کار کردن در این زمینه را نداشته اید به همین دلیل به تمرین در خانه نیاز دارید. بنابراین اگر چند فنجان اول شما دقیقاً مطابق میل شما نیست یا اگر دانه های قهوه شما آنطور که انتظار می رود آسیاب نشده اند ، ناامید نشوید. همچنین ، در تهیه قهوه عجله نکنید. برای تهیه قهوه وقت بگذارید و به زودی اشتیاقی در شما ایجاد می شود. هرچند که شما در دوره های حضوری به اندازه کافی تمرین و تجربه کسب می کنید اما اینکار را نیز به تنهایی انجام دهید و در صورت بروز هرگونه سوال به مربی دوره آموزش باریستا خود مراجعه کنید.

لاته آرت

هنر لته آرت

هنر لته آرت را که در دوره آموزس باریستا یادگرفته اید را به کار ببرید. فرآیند گرم کردن شیر در حالی است که همزمان آن را با افزودن هوا به کف تبدیل می کنید. هنگامی که شیر آماده شد ، می توان آن را در قهوه ریخت و هنگامی که تجربه بیشتری داشتید ، حتی می توانید روی نوشیدنی های خود طرح های مختلفی را اجرا کنید.

آموزش لاته آرت یکی از سرفصل های آموزش باریستا است

باریستاها اغلب استاد هنر لاته هستند و هنگام ریختن کف شیر روی اسپرسو ، تصاویر و طرح های پیچیده و حرفه ای را ایجاد می کنند. با این حال ، علاوه بر هنرمند بودن در قهوه ، باید انواع برشته کردن آن ، ترکیبات و روش های های طعم دار کردن آن نیز آگاه باشید. یک مدرس خوب و یک آکادمی دوره های آموزش کافی شاپ می تواند به شما در این زمینه کمک زیادی کند.

آیا شما برای باریستا مناسب هستید؟

باریستاها دارای شخصیت متمایزی هستند. آنها معمولاً وظیفه شناس ، منطقی ، کارآمد و منظم هستند. برخی از آنها نیز واقع گرا هستند ، به این معنی که مستقل ، پایدار ، پیگیر ، واقعی ، عملگرا و صرفه جو هستند.

آیا شما شبیه به این موارد هستید؟

در دوره های آموزش حرفه ای باریستای آکادمی ژینو به بهترین نحو ممکن از موارد ابتدایی گرفته تا تخصصی ترین دستور ها و نکات را می آموزید که مسلما هر شخصی با شرکت در این دوره ها می تواند عاشق این حرفه شود. با سرچ کردن آموزش باریستا در گوگل و یا ورود به سایت آکادمی ژینو ، رضایت هنرجویان را مشاهده کنید. همچنین این آکادمی به شما مدرک بین المللی نیز ارائه می کند که در این سایت می توانید عکس مدارک هنرجویان و همچنین نمونه کارهای آنها را مشاهده کنید.

 

آموزش باریستا آکادمی ژینو

کافه و آکادمی ژینو برگزار کننده دوره های آموزش کافی شاپ و آموزش باریستا

به گزارش ایسنا : یک باریستا باید تکنیک های مخصوص به حرفه ی باریستایی را بداند تا بتواد به بهترین شکل ممکن نوشیدنی ها را تهیه کند . برای افرادی عادی شناسایی قهوه ممکن است سخت باشد اما از یک باریستا انتظار می رود که خیلی راحت و سریع بتواند قهوه های متنوع را بشناسد و تشخیص دهد.

مزایای گذراندن دوره آموزش باریستا :

 • سهولت در پیدا نمودن موقعیت شغلی
 • افزایش سطح شغلی
 • افزایش درآمد

اگر به دنبال یک مرکز حرفه ای برای گذراندن دوره آموزش باریستا هستید آکادمی ژینو بهترین گزینه است.مزایا و شرایط دوره را در ادامه شرح می دهیم.

روند یادگیری باریستا در آکادمی ژینو

باریستا با ساده ترین مهارت ها و دانش شروع می شود که در آکادمی ژینو با چندین ساعت آموزش به دست می آید. این دوره “آموزش باریستا” نام دارد. که یک دوره پایه مناسب برای کسانی هست که می خواهند در این زمینه حرفه ای باشند . این آکادمی یک کلاس از مهارت های باریستا ایجاد می کند و دانش نظری و عملی کافی را ارائه می دهد. علاوه بر این ، باید درک کنید که این دوره پایان راه نیست ، بلکه فقط آغاز راه است . مربی این آکادمی آقای مهرداد آذریار است ، که در این دوره به شما نکات ریز و درشت یک باریستای حرفه ای را آموزش می دهد که توصیه می کنیم این مرکز را به خاطر داشته باشید ، چون می توانید پس از دوره نیز جواب سوالات به وجود آمده در این مسیر را به وسیله ایشان به دست بیاورید.

در این دوره چه کاری انجام می دهید؟

برای شروع ، باید فرآیندهای ساده را بشناسید ، برخی از اطلاعات اولیه (نظری) در مورد قهوه ، تجهیزات مورد استفاده در تهیه قهوه را بیاموزید. در مورد دانش تئوری ، امروزه مردم می توانند آنها را به تنهایی بیابند زیرا فضای اطلاعات خصوصا در اینترنت کاملاً باز شده است. با این حال ، اطلاعات برای استفاده عمومی همیشه با واقعیت مطابقت ندارد و تعامل با مربی نقش مهمی را ایفا می کند. مطالعه زیر نظر مربی سریعتر و بسیار موثرتر است و همیشه فرصتی برای مشورت و اصلاح ایرادات وجود دارد که شما را از دانش بیهوده و گاهی اوقات نادرست در مرحله کاوش موضوع جدید شما را یاری می کند و به شما این امکان را می دهد که روی مهمترین آنها تمرکز کنید!

در مرحله بعد ، با دستگاهها کار می کنید و سپس به تهیه اسپرسو می رسید. پس از آن ، شما مهارت ها و تکنیک های ریختن شیر در قهوه را تمرین می کنید ، به این ترتیب اصول اولیه هنر لاته را خواهید آموخت و همچنین نحوه تهیه نوشیدنی ها بر اساس اسپرسو را از منوی فصلی یاد می گیرید و می توانید کیفیت نوشیدنی هایی را که تهیه کرده اید ارزیابی کنید.

یک دوره کامل تقریباً به شرح زیر است:

شما دوره اصلی آموزش باریستا را می گذرانید. پس از اتمام موفقیت آمیز ، شغلی پیدا می کنید و شروع به استفاده از دانش و مهارت های خود به صورت عملی می کنید. پس از دوره می توانید از آموخته های خود در مورد تهیه نوشیدنی های قهوه استفاده کنید و از خانواده یا دوستان خود را برای آزمایش مهارت های خود استفاده کنید. می توانید سفارشات آنها را بگیرید ، دستورالعمل های ویژه ای دریافت کرده و برای آنها نوشیدنی تهیه کنید. بازخورد آنها می تواند به شما در بهبود تکنیک و مهارت های خدمات به مشتری کمک کند.

سرفصل ها مهم آموزش باریستا در آکادمی ژینو :

قهوه شناسی

بار قهوه

بارگرم یا گرم نوش ها

قهوه های دمی موج سوم

لاته ارت

دمنوش

کالیبره کردن اسیاب قهوه

آشنایی و شناخت ابزارها و تجهیزات

نظافت و نگهداری ماشین اسپرسو

شیمی شیر

فوم گیری

و…

از مزایای دیگر این دوره می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مواد اولیه ، پشتیبانی و رفع اشکال رایگان می باشد و در صورت اینکه شما نیاز به مدرک فنی و حرفه ای داشته باشید می توانید با پرداخت هزینه ای جداگانه از این مدرک ارزشمند بهره مند شوید . لازم به ذکر است که تمامی دوره های این آکادمی که با هدایت آقای مهرداد آذریار برگزار می گردد با ارائه مدرک بین المللی می باشد.شما به راحتی می توانید با جستجوی عبارت آموزش باریستا آکادمی ژینو وارد سایت شده و ثبت نام خود را به صورت آنلاین انجام دهید.در صورت نیاز به مشاوره رایگان و راهنمایی بیشتر تماس برای شما تنها با یک کلیک امکان پذیر می باشد.

آدرس سایت:

https://www.jinocafe.ir

در پایان دوره ، انواع دستگاه های قهوه ساز ، آسیاب های قهوه ، تجهیزات اضافی و لوازم جانبی را می شناسید. شما آسیب های تجهیزات را که باریستاها در کار خود با آن روبرو می شوند ، مشاهده خواهید کرد. با جمع بندی نتایج آموزش ، یک گواهینامه درجه یک دریافت می کنید .

سوالات متداول:

 •  آیا می توانم بدون تجربه در این زمینه در دوره آموزش باریستا شرکت کنم؟

بله، می توانید.

 • با چه دوره ای شروع کنم؟

با دوره اصلی “آموزش باریستا”

 •  آیا قبل از شرکت در دوره باید چیزی بخوانم؟

اگر قبل از دوره فرصتی وجود دارد، اما توصیه می شود با کتاب شروع کنید ، نه با اینترنت.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه