برای مادرها و پدرهایی که فرزند کلاس دومی دارند

2 سال پیش
دبستانک

چکیده : مرور کلاس اول، نخستین ضرورتی‌ست که برای کلاس دومی‌ها احساس می‌شود و باید برایش برنامه‌ریزی کرد. برنامه‌ریزی برای مرور پایه‌ی اول در نحوه‌ی کار او برای حال و آینده‌اش بسیار مهم است.

 

به نقل از سایت دبستانک مرور کلاس اول، نخستین ضرورتی‌ست که برای کلاس دومی‌ها احساس می‌شود و باید برایش برنامه‌ریزی کرد. برنامه‌ریزی برای مرور پایه‌ی اول در نحوه‌ی کار او برای حال و آینده‌اش بسیار مهم است.

چه نکاتی در مرور مهم هستند؟

در مرور کلاس اول برای پایه‌ی دوم، هر سه درس ریاضی، فارسی و علوم اهمیت دارند و باید مورد توجه دقیق قرار گیرند.

این‌که کدام یک از این سه درس در اولویت بیشتری‌ست به این یا آن دانش‌آموز مربوط است. چون دانسته‌ها و تجربه‌های هر دانش‌آموز با سایر دانش‌آموزان متفاوت است.

در این میان اما به نظر ما درس فارسی برای کلاس دومی‌ها اهمیت بسیار بیشتر دارد و نقشی بنیادی در پی‌ریزی آینده‌ی تحصیلی آن‌ها ایفا می‌کند. و اگر همین روش را ادامه دهید در سال‌های بعد برای تقویت روخوانی کلاس سوم و کلاس‌های بالاتر کار بسیار کمتری در پیش خواهید داشت.

 

نقش مهم روخوانی کلاس اول

اگر دانش‌آموز نتواند به راحتی متن کتاب‌های ریاضی، علوم و … را بخواند و اگر مشکل او از سال گذشته در روان‌خوانی کلاس اول ادامه یافته باشد، بدیهی‌ست از درک مفاهیم درسی کتاب‌های علوم و ریاضی نیز باز خواهد ماند.

 

قبل از تقویت روخوانی کلاس دوم

بنابراین ابتدا باید مشکل او را در روخوانی و روانخوانی کلاس اول برطرف کنید. برای این کار نه از متن‌های آخر کتاب کلاس اول که باید از ابتدا و درس اول شروع کنید.

توجه: در چنین صورتی طبیعی خواهد بود اگر بازگشت به ابتدای کلاس برای دانش‌آموز دافعه داشته باشد. شما می‌توانید این دافعه را با روش‌های جذاب و تعامل سنجیده‌ی خودتان با او به جاذبه تبدیل کنید.

برای آن‌که او بتواند روخوانی و روان‌خوانی خود را بهتر کند چاره‌ای جز مرور همه‌ی نشانه‌ها و همه‌ی کلمه‌هایی نیست که در طول سال او خوانده است.

اما اولا باید این مرور را سریع انجام دهید (تا لو خسته و کسل نشود)  و ثانیا به او تاکید کنید که تو بیشتر این‌ها را بلدی، ما فقط داریم مرور می‌کنیم و ثالثا همان‌طور که اشاره شد با روش‌های جذاب سراغ این مرور بروید.

 

شعر برای هر نشانه

اگر کمی جست‌وجو کنید می‌توانید شعرهای جذاب و ساده‌ای را بیابید، آن‌ها را برای دانش‌آموز بنویسید و از او بخواهید که آن را بخواند. سپس از او بخواهید دور کلمه‌هایی که صدای آ ا در آن‌ها هست خط بکشد و روی هر نشانه آ ا را قرمز رنگ کند.

 

درس به درس جلو بروید

همین کار را برای درس‌های بعدی انجام دهید.

الف. شعر (یک یا دو خط) ساده و جذاب برایش بنویسید تا او بخواند.

ب. از او بخواهید دور کلمه‌هایی که آن صدا را دارند خط بکشد و روی آن‌ها را رنگی کند.

پ. سپس به سراغ کلمه‌هایی بروید که در آن درس در کتاب او آمده است تا آن‌ها را بخوانید.

ت. با هر کلمه، خودتان یک جمله جذاب و خنده‌دار بنویسید تا او بخواند.

انجام این مرحله مقداری از وقت شما را خواهد گرفت. شما به شرطی می‌توانید این مرحله را به خوبی پشت سر بگذارید که: اولا فرزندتان را دوست داشته باشید! و ثانیا از صرف وقت برای او (که سعی خواهید کرد به شکل بازی درآید)، لذت ببرید.

اگر این دو شرط را دارید، می‌توانید درس به درس جلو بروید و در مدتی حدود سه هفته، کار را به پایان برسانید.

از روز دهم به بعد سعی کنید علاوه بر یکی دو خط شعر، متنی کوتاه و ساده را نیز انتخاب کنید

–  به تدریج متن‌های بلندتر و نیز متن درس‌های کتاب درسی را با او تمرین کنید.

 

مرور ریاضی و علوم

توجه: هر روز یک فصل علوم و نصف فصل کتاب ریاضی را مرور کنید.

مرور مطالب کتاب‌های علوم و ریاضی وقت زیادی از شما نمی‌گیرد و راحت است.

 

نوبت تمرین برای کلاس دوم

حالا نوبت به تقویت روانخوانی کلاس دوم می‌رسد و چون مرور کلاس اول را انجام داده‌اید کار بسیار راحت است. در این مرحله از درس‌های ابتدای سال تا آن زمان (مثلا یک ماه دیگر) شروع کنید و هر درس را در یک یا دو روز مرور کنید. وقتی به درس‌هایی برسی د که در آن زمان دارد می‌خواند، کار مرور تمام شده است. اما تعامل و بازی و همراهی با او را با همان روش ادامه دهید

منابع موثر

برای آسان‌تر شدن کارتان و پیدا کردن متن برای تقویت روانخوانی کلاس دوم و کلاس اول  می‌توانید از شش‌کتاب‌های دبستانک (سواد خواندن/ فلسفیدن/ یادگیری متقاطع) استفاده کنید. هم در پایه‌ی اول و هم در پایه‌ی دوم، کتاب‌ها در سایت دبستانک dabes.ir معرفی شده اند. خرید کتاب کودک از سایت دبستانک بسیار راحت است و به صورت ارسال پستی رایگان و بدون پرداخت هزینه اضافی برای ارسال می توانید آنها را دریافت کنید. ارسال پستی رایگان است، حتی اگر یک کتاب خریداری کنید.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه