بررسی مهم ترین تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت

4 ماه پیش
تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت

بدون شک تاسیسات مکانیکی ساختمان که سیستم‌های تهویه مطبوع بخشی از آن محسوب می‌شود، مهم‌ترین قسمت و بخش ساختمان هستند. امروزه سیستم‌های تهویه مطبوع در مدل، ظرفیت، برند و حتی با تکنولوژی‌های مختلفی روانه بازار شده‌اند. افراد به دنبال پیشرفته‌ترین سیستم‌های تهویه مطبوع نظیر فن کویل یا داکت اسپلیت هستند. اگرچه این دو شباهت‌هایی با یکدیگر دارند؛ اما تفاوت کویل با داکت اسپلیت بسیار زیاد است. در ادامه به بررسی تفاوت این دو سیستم سرمایشی و گرمایشی خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید.

تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت

فن کویل و داکت اسپلیت هر دو به عنوان بهترین سیستم‌های تهویه مطبوع هستند. بدون شک این سیستم‌ها برای تهویه هوای داخلی یک ساختمان نقش مهمی ایفا می‌کنند. چه بسا اینکه تنوع زیادی از انواع سیستم‌های تهویه مطبوع نظیر فن کویل و داکت اسپلیت در بازار وجود دارد. این سیستم‌های پیشرفته هوای خارج را به داخل ساختمان منتقل و مانع از هدایت هوای آلوده خواهند شد. هدف از استفاده سیستم‌های تهویه مطبوع فراهم ساختن حالت‌های سرمایشی و گرمایشی در فواصل مختلف سال است. چه بسا اینکه بسیاری از سیستم‌های تهویه مطبوع نیز برای کنترل رطوبت، اکسیژن و همچنین دما نقش مهمی ایفا می‌کنند.‌ در کنار این موارد استفاده از سیستم‌هایی که از نظر مصرف انرژی مقرون به صرفه هستند، بیشتر مورد توجه کاربران است. تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت بسیار زیاد می‌باشد.

فن کویل و داکت اسپلیت هر دو به عنوان پرکاربردترین سیستم‌های تهویه مطبوع هستند. اما تمامی سیستم‌های تهویه مطبوع از دیرباز تاکنون برای ایجاد بار حرارتی سرمایشی و گرمایشی مورد توجه قرار داشتند. چه بسا اینکه این سیستم‌های نسل جدید به راحتی رطوبت هوا را تنظیم می‌کنند و تمام آلودگی‌های آن را نیز از بین می‌برند. هنگام خرید این سیستم‌های تهویه مطبوع بسیاری از افراد با این باور که این دو سیستم مشابه یکدیگر عمل می‌کنند، یکی از آنها را می‌خرند.‌ اما تفاوت‌های بسیاری بین این دو سیستم تهویه مطبوع وجود دارد که قبل از خرید باید به بررسی این تفاوت بپردازید. البته قبل از بررسی تفاوت این دو سیستم نیز باید ابتدا با فن کویل و داکت اسپلیت آشنا شوید.

فن کویل چیست؟

قبل از اینکه به بررسی تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت بپردازیم، ابتدا به بررسی عملکرد فنکویل خواهیم پرداخت. فن کویل‌ها یکی از کاربردی‌ترین سیستم‌های تهویه مطبوع با ساختار ساده هستند. این تجهیزات از مبدل حرارتی و فن تشکیل می‌شوند که بخشی از سیستم تهویه مطبوع ساختمان‌های مختلف تجاری، مسکونی و حتی اداری را تشکیل می‌دهند. فن کویل‌های نسل جدید دارای قابلیت‌های بسیار زیادی هستند. امروزه این سیستم‌های تهویه مطبوع می‌توانند درجه حرارت فضای محیط را به راحتی تنظیم کنند. معمولاً سرعت کنترل دما در این سیستم‌ها توسط سوئیچ به صورت دستی یا یک ترموستات صورت می‌گیرد. فن کویل‌ها در مدل‌های مختلفی طراحی شده‌اند. بیشتر افراد این سیستم‌ها را به صورت توکار در داخل سقف کاذب نصب می‌کنند، چرا که در این صورت هیچ فضایی را نیز اشغال نخواهد کرد.

ظاهر آنها ساده و دارای ساختار ساده‌ای هستند، به همین سبب عملکرد آنها و حتی نصب آنها نیز به سادگی انجام می‌شود. فن کویل می‌تواند توسط یک سیستم چیلر و حرارت مرکزی به راحتی کار کند و از مهم‌ترین مزایای آن کاهش هزینه‌های مصرف انرژی می‌باشد. اگر می‌خواهید دمای هر اتاق به صورت جداگانه تحت کنترل شما قرار بگیرد، پس بدون شک فن کویل بهترین دستگاهی است که در بین تمامی سیستم‌های تهویه مطبوع می‌توانید آن را انتخاب کنید. این دستگاه خود در دو نوع فن کویل دو لوله‌ای و فن کویل چهار لوله‌ای تولید می‌شود که هر یک عملکردهای خاصی دارند. هنگام انتخاب یک فن کویل مناسب مکان‌های مختلف به نوع مدل، ظرفیت، سطح صدا، طرز عملکرد و حتی برند آن توجه داشته باشید.

بیشتر بخوانید: گرمایش از کف

داکت اسپلیت چیست؟

اهمیت بررسی تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت، برای انتخاب یک سیستم تهویه مطبوع مناسب است. بسیاری از افراد داکت اسپلیت را به فن‌کویل ترجیح می‌دهند، چرا که مزایای بسیار زیادی دارد. داکت اسپلیت به عنوان یک سیستم سرمایشی و گرمایشی در فواصل مختلف سال مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم‌های پیشرفته متشکل از دو بخش کندانسور و هواساز هستند و هر یک از این قسمت‌ها نیز خود از قطعات و تجهیزات مختلفی تشکیل می‌شوند. این سیستم‌های تهویه مطبوع را به صورت توکا، داخل سقف استفاده می‌کنند و معمولاً هم به صورت کانال کشی می‌تواند هوا را به داخل قسمت‌های مختلف ساختمان انتقال دهد. حالت سرمایشی داکت اسپلیت بیشتر مشابه کولر گازی است، حال در صورتی که به منظور گرم کردن، آب گرم در داخل دستگاه گردش می‌یابد. داکت اسپلیت در دو نوع اینورتر و معمولی طراحی شده است که هر یک عملکرد خاصی دارند.

از نظر بازدهی و کارایی فوق العاده عالی است و عملکرد مقرون به صرفه‌ای خواهد داشت. از قابلیت‌های مهم و ویژه این سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی می‌توان به فیلتر هوای تازه اشاره داشت. به عنوان یک دستگاه پیشرفته در دو حالت سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مقایسه با دیگر دستگاه‌های تهویه مطبوع، قدرت عملکرد بالاتری دارد.

بیشتر بخوانید: منبع کویل دار

بررسی تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت

فن کویل با داکت اسپلیت هر دو به عنوان سیستم‌های تهویه مطبوع مناسبی هستند که شما کاربران عزیز می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. به همین منظور توصیه می‌شوذ تا ابتدا به بررسی تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت بپردازید.

مهمترین تفاوت این دو سیستم تهویه مطبوع مربوط به حالت سرمایشی آنها است. فن کویل‌ها متشکل از لوله‌های مارپیچی به نام فن هستند که آب سرد یا گرم از داخل این لوله‌ها جریان می‌یابد. حال پس از افزایش دمای کویل، فن نیز هوای محیط را از سطح کویل عبور داده و در نتیجه هوا خنک یا گرم خواهد شد. معمولا این دستگاه به منظور تامین سرمایش به چیلر اتصال می‌یابد اما در حالت گرمایش باید به موتورخانه وصل شود. در صورتی که داکت اسپلیت مشابه کولر گازی از دو یونیت جداگانه تشکیل شده است. حال لوله‌های مسی آنها را به یکدیگر اتصال داده و معمولاً فرآیند سرمایشی آن با فن کویل متفاوت خواهد بود.

فن کویل و داکت اسپلیت از نظر اشغال فضا با یکدیگر کاملاً متفاوت هستند. برای مکان‌هایی که محدودیت متراژ وجود دارد، می‌توانید از فن کویل‌های سقفی توکار استفاده نمایید. اما اگر محدودیت فضا ندارید و می‌خواهید جدا از تامین حالت سرمایشی و گرمایشی، رطوبت و گرد و خاک هوا را نیز کنترل کنید، پس داکت اسپلیت مناسب‌تر است.

مهمترین تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت در ظرفیت آنها خواهد بود. دستگاه فن کویل بر اساس ظرفیت، قدرت کمتری که نسبت به داکت اسپلیت دارد معمولاً برای محیط‌های کوچک‌تر مناسب خواهد بود. حال در صورتی که ظرفیت سرمایشی و گرمایشی داکت اسپلیت بیشتر است و معمولاً برای فضاهای بزرگتر کاربرد دارد.

دستگاه فن کویل از سیستم حرارت مرکزی برای تامین حالت گرمایشی خود استفاده می‌کند. در این صورت آب گرم لوله‌های این دستگاه به راحتی تامین می‌شود. در صورتی که عملکرد داکت اسپلیت در مقایسه با دستگاه فن کویل کمی ساده‌تر است. داکت اسپلیت از منبع انرژی متفاوت‌تری در مقایسه با فن‌کویل برای حالت سرمایشی استفاده می‌کند. این دستگاه توسط گاز مبرد، سرمای لازمه را برای هواساز تامین خواهد نمود.

نتیجه

هدف از بررسی تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت انتخاب یک سیستم تهویه مطبوع مناسب است. سیستم‌های تهویه مطبوع با ساختار و عملکردهای بسیار زیادی هم اکنون در بازار وجود دارند. مشتریان معمولاً به دنبال پیشرفته‌ترین سیستم‌های تهویه مطبوع با قابلیت‌های فراوان هستند. فن کویل و داکت اسپلیت هر یک عملکردهای متفاوتی دارند. شما کاربران عزیز می‌توانید سیستم‌های تهویه مورد نیاز خود را از مراکز قابل اعتمادی نظیر شرکت ماناست با کمترین قیمت بازار تهیه کنید.

شرکت ماناست، معتبرترین مجموعه‌ای است که سال‌هاست در زمینه توزیع انواع سیستم‌های تهویه مطبوع فعالیت دارد. این مجموعه تلاش می‌کند تا شما کاربران عزیز سیستم‌های تهویه مطبوع را با بهترین کیفیت و ارزان‌ترین قیمت از یک مجموعه قابل اعتماد تهیه کنید. این یک شانس طلایی برای شما کاربران خوش شانس است تا به بهترین و پیشرفته‌ترین سیستم‌های تهویه مطبوع دسترسی داشته باشید.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه