تفاوت گیتار کلاسیک و آکوستیک

6 ماه پیش
تفاوت گیتار کلاسیک و آکوستیک

تفاوت گیتار کلاسیک و آکوستیک سوال برخی از کاربرانی بوده نمی دانند کدام ساز را برای نواختن انتخاب. هر سازی ویژگی های منحصر به خودش را داشته و شما باید براساس نیاز های خودتان یکی را انتخاب کنید. ممکن است سازی که مد نظر شما بوده با دیگری متفاوت باشد. در ادامه مقاله در مورد این موضوع بیشتر صحبت خواهیم کرد؛ پس با ما همراه باشید.

تفاوت های گیتار کلاسیک و آکوستیک چیست؟

تفاوت گیتار کلاسیک و آکوستیک به ظاهر مورد خاصی نیست. اما اگر بیشتر دقت کنید و بطن ماجرا را بنگرید، متوجه خواهید شد که تفاوت هایی دارند. در گیتار آکوستیک از سیم های فلزی استفاده می شود و صدای تیز و شفاف تری داشته ولی گیتار کلاسیک از سیم های نایلونی نیز بهره می برد و صدای گرم تری از خود تولید می کند. تفاوت گیتار کلاسیک و آکوستیک در نحوه نواختن آن نیز می باشد. گیتار آکوستیک به علت این که سیم های فلزی داشته نواختن را سخت تر کرده ولی گیتار کلاسیک به علت سیم های نایلونی نواختن را برای نوانده راحت تر می کند. همچنین خرید و قیمت گیتار کلاسیک از گیتار آکوستیک راحت تر بوده و قیمت های پایین تری را به خود اختصاص می دهند.

تفاوت ویژگی های گیتار کلاسیک و آکوستیک

تفاوت ویژگی های گیتار کلاسیک و آکوستیک را در ادامه به تفکیک توضیح خواهیم داد تا بیشتر متوجه آن بشوید.

ویژگی های گیتار کلاسیک

ویژگی های گیتار کلاسیک شامل موارد زیر می باشد.

 • سیم هایی از جنس نایلون و فلز
 • اندازه ساز کوچکتر
 • کاسه صدایی ساز کوچکتر
 • دسته پهن تر
 • قیمت های ارزان تر
 • صدایی گرم و دل نشین

ویژگی های گیتار آکوستیک

ویژگی های گیتار آکوستیک Acoustic شامل موارد زیر می شود.

 • سیم های فلزی
 • اندازه ساز بزرگتر
 • کاسه صدایی بزرگتر
 • دسته باریک تر
 • قیمت های گران تر
 • صدایی شفاف و تیز

تفاوت های ظاهری بین گیتار کلاسیک و آکوستیک

تفاوت های ظاهری بین گیتار کلاسیک و آکوستیک را بررسی خواهیم کرد تا بتوانید تفاوت این دو ساز را تشخیص دهید.

تفاوت گیتار کلاسیک و آکوستیک در سایز دسته

تفاوت گیتار کلاسیک و آکوستیک در سایز دسته به این صورت بوده که گیتار آکوستیک دسته باریک تری دارد.

تفاوت گیتار کلاسیک و آکوستیک در علامت گذاری فرت ها

علامت گذاری فرت ها در گیتار کلاسیک و آکوستیک متفاوت بوده و در گیتار گیتار کلاسیک این علامت گذاری وجود داشته ولی در گیتار آکوستیک وجود ندارد. به همین منظور گیتار کلاسیک برای افراد مبتدی عملکرد بهتری خواهد داشت.

تفاوت گیتار کلاسیک و آکوستیک در فاصله سیم ها

فاصله های سیم گیتار کلاسیک و آکوستیک سبب شده تا بیشتر افراد روی به خرید گیتار کلاسیک بیاورند. فاصله سیم ها در گیتار کلاسیک بیشتر بوده و نواختن را برای نوازنده راحت تر می کند.

تفاوت گیتار کلاسیک و آکوستیک در پل

در گیتار کلاسیک سیم ها به دور پل بسته شده تا در جای خود محکم شوند اما در گیتار آکوستیک پل، گیره هایی داشته که سیم ها را در جای خود نگه می دارد.

تفاوت گیتار کلاسیک و آکوستیک در جنس سیم ها

جنس سیم ها در گیتار کلاسیک از نایلون و فلز بوده و به همین منظور راحت تر نواخته می شود. گیتار آکوستیک با سیم های فلزی برای برخی افراد نامناسب می باشد.

تفاوت گیتار کلاسیک و آکوستیک در جنس بدنه

در گیتار های کلاسیک صفحه رویی از جنس صدر، ماهگون، اسپروس و… می باشد. در واقع برای گیتار کلاسیک از چوب هایی استفاده می شود که به داشتن صدای گرم آن کمک کند ولی در گیتار آکوستیک برعکس می باشد.

تفاوت صدای گیتار کلاسیک و آکوستیک

همانطوره جنس سیم ها در گیتار کلاسیک و آکوستیک تفاوت دارد، باید در صدای این ساز ها نیز شاهد تفاوت هایی باشید. در گیتار کلاسیک به علت استفاده از سیم های نایلونی صدایی نرم و آرامی به گوشتان می رسد. در گیتار آکوستیک صدا های بلند تر و واضح تری را خواهید شنید. در موسیقی های پاپ ایرانی علاقه مند هستید حتما گیتار کلاسیک را امتحان کرده و اگر به ترانه های پاپ اروپایی و یا راک علاقه مند هستید حتما گیتار آکوستیک صدای بهتری برای شما خواهد داشت. برای هر شخصی یک سبک از صدا دل نشین تر خواهد بود و به طور قاطع در این مورد نمی توان گفت که صدای کدام بر دیگری برتری دارد.

تفاوت قیمت گیتار کلاسیک و آکوستیک

تفاوت قیمت گیتار کلاسیک و آکوستیک یکی از عواملی بوده که افراد مبتدی بیشتر به سمت خرید گیتار کلاسیک می روند. به علت ساختاری که گیتار کلاسیک داشته معمولا قیمت های بالاتری دارند و برای شروع یادگیری افراد مبتدی مناسب نخواهند بود. گیتار کلاسیک انواع مختلفی داشته که تنوع قیمتی بیشتری را در این مدل از ساز شاهد خواهید بود. در نهایت باید خواسته خود را از این سبک ساز بدانید و سپس به سراغ خرید آن بروید. البته این تفاوت قیمتی مسئله ای نبوده که شما را از سبک مورد علاقه تان دور کند، پس اگر صدای هر یک مورد پسندتان بود تا جایی که می توانید تفاوت قیمتی را نادیده بگیرید.

تفاوت گیتار کلاسیک و آکوستیک در آموزش

تفاوت گیتار کلاسیک و آکوستیک در آموزش برای افرادی که می خواهند به تازگی نوازندگی را شروع کنند بسیار مهم بوده و دانستن آن از واجبات می باشد. به عنوان اولین نکته در تفاوت آموزش این دو ساز باید بگوییم که، اگر گیتار آکوستیک را برای آموزش تهیه کرده اید باید انتظار داشته باشید که پس از مدتی نوک انگشتانتان پینه ببند. گیتار کلاسیک خوش دست تر بوده و افراد مبتدی می توانند آن را راحت تر در دست بگیرند. اما در گرفتن آکورد گیتار کلاسیک به علت پهنای بیشتر فینگر برد سخت تر از گیتار آکوستیک بوده و باید تمرین های بیشتری را در این زمینه تجربه کنید تا حرفه ای شوید.

جمع بندی تفاوت گیتار کلاسیک و آکوستیک

در نهایت باید بگوییم که با معرفی این دو ساز مختلف در یک دسته قصد داشتیم تا شما را راهنمایی بیشتری در این زمینه کرده باشیم و مسیر خود را با آگاهی انتخاب کنید. تفاوت گیتار کلاسیک و آکوستیک در صدا، ظاهر و نحوه آموزش بوده و انتخاب آن به سلیقه موسیقیایی شما بستگی دارد. به عنوان نکته آخر به این موضوع اشاره می کنیم که باید ساز های خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کرده تا بهترین اجناس را در اختیار شما بگذارند. قبل از خرید حتما درباره فروشگاه مورد نظرتان تحقیق کنید. امید داریم تا به طور روز افزون فرهنگ موسیقی در کشور ارتقا یابد.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه