ارز دیجیتال دیکرد (DCR) چیست؟

4 ماه پیش
ارز دیجیتال دیکرد

وایت پیپری که یک ارز دیجیتال جدید به نام Memcoin2 را توصیف می کند، کمی بعد منتشر شد. توسط شرکتی به نام Company 0 انتخاب شد و در سال ۲۰۱۶ تحت عنوان دیکرد راه اندازی شد.

دیکرد چیست؟

دیکردDecred یک ارز دیجیتال مبتنی بر فورک بلاک چین اولیه بیت کوین BTC است.  دیکرد در سال ۲۰۱۳ شروع به کار کرد. وایت پیپری که یک ارز دیجیتال جدید به نام Memcoin2 را توصیف می کند، کمی بعد منتشر شد. توسط شرکتی به نام Company 0 انتخاب شد و در سال ۲۰۱۶ تحت عنوان دیکرد راه اندازی شد.

دیکرد از یک مدل ترکیبی از مکانیسم های اجماع اثبات کار و اثبات سهام برای ایمن سازی بلاک چین خود استفاده می کند.

درک دیکرد

دیکرد یک ارز دیجیتال و بلاک چین است که “جهت توسعه فناوری برای منافع عمومی، با تمرکز اصلی بر فناوری ارزهای دیجیتال” طراحی شده است. همچنین به جامعه اجازه می دهد به تغییرات رای دهند و تصمیم می‌گیرند ارز دیجیتال چه جهتی را در پیش بگیرد.

در این رابطه بخوانید‌ :ویژگی‌های بسیار مهم تتر برای سرمایه‌گذاری

تاریخچه

پس از انتشار بیت کوین در سال ۲۰۰۹، رمزارز محبوبیت بیشتری پیدا کرد. ایجاد کوین از طریق استخراج ارزهای دیجیتال در بین افرادی غیر از توسعه دهندگان، شرکت ها و سرمایه گذاران علاقه مند محبوب شد. توسعه دهندگان متوجه شدند که روند استخراج در حال متمرکز شدن است. این احتمال وجود داشت که ارزهای دیجیتال آنطور که قرار بود، غیرمتمرکز باقی نمانند. در نتیجه، بسیاری در تلاش بودند تا راه‌هایی برای معرفی ارزهای دیجیتالی بیابند که تمرکززدایی را دور می‌زند.

در سال ۲۰۱۳، Memcoin2 از طریق انجمن Bitcointalk به جامعه ارزهای دیجیتال معرفی شد. در سال ۲۰۱۴، پروژه Memcoin2 توسط شرکت ۰ پذیرفته شد و توسعه Decred به طور جدی آغاز شد.

فرد ناشناسی به نام “tacotime” که Memcoin2 را ایجاد کرد، در نهایت براس توسعه مونرو Monero تلاش کرد.

در سال ۲۰۱۶، شرکت ۰ Decred را راه‌اندازی کرد – یک بلاک چین ترکیبی PoW و PoS که توسط جامعه از طریق فرآیند رأی‌گیری آن چین اداره می‌شود.

سیر تکاملی

دیکرد از زمان معرفی در سال ۲۰۱۶ تکامل یافته است. در سال ۲۰۱۷، بلاک چین امکان مبادله اتمی را فراهم کرد. این مهم بود زیرا به کاربران ارزهای دیجیتال اجازه می داد تا توکن ها را بدون استفاده از صرافی شخص ثالث مبادله کنند.

در سال ۲۰۱۹، دیکرد شبکه لایتنینگ را در شبکه اصلی خود پیاده سازی کرد تا قراردادهای هوشمند و تراکنش های خارج از زنجیره را به ابزارهای بلاک چین خود اضافه کند.

سپس شبکه لایتنینگ به توسعه دهندگان Decred اجازه داد تا Decred Decentralized Exchange (DEX) را ایجاد کنند، که به Decrediton -کیف پول دیکرد- اجازه میدهد به رابطی تبدیل شود تا کاربران بتوانند از طریق آن توکن ها را بدون نیاز به شخص ثالث مبادله کنند.

در اکتبر ۲۰۲۰، The Decred DEX راه اندازی شد، که امکان انجام اولین معاملات بین DCR و BTC (بیت کوین) را بدون نیاز به صرافی فراهم کرد.

دیکرد چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

در حالی که دیکرد یک فورک از بیت کوین است، از بسیاری جهات به طور قابل توجهی متفاوت است. برخی از تفاوت های اصلی عبارتند از:

مشارکت جامعه

حاکمیت جامعه

ترکیبی از دو الگوریتم اجماع

سیستم پاداش متفاوت

همچنین بخوانید : کریپتو به جای پول نقد، راهکاری امن و نوین در گردشگری

مشارکت جامعه

توسعه دهندگان دیکرد معتقدند که این ارز قرار است کاملاً غیرمتمرکز باشد تا هر کسی که به آن علاقه مند است یا سهمی دارد بتواند بر نحوه توسعه آن تأثیر بگذارد. بنابراین، کاربران تشویق می شوند تا تغییراتی را پیشنهاد دهند و به هر طریقی که می توانند در روند توسعه مشارکت کنند.

حاکمیت جامعه

برای این منظور، دارندگان DCR می‌توانند کوین‌های خود را برای خرید بلیت‌هایی که به آن‌ها اجازه می‌دهد در مورد تغییرات بلاک چین، بودجه سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO)، قوانین اجماع، و تصویب‌ بلاک رأی دهند، سهام گذاری کنند. این رویکرد تضمین می‌کند که هیچ نهادی ارز دیجیتال را کنترل نمی‌کند مگر اینکه در جامعه آن مشارکت داشته باشند، این روند اجماع اثبات فعالیت نامیده می‌شود.

ترکیبی از مکانیسم ها

یکی از قابل توجه ترین ویژگی های دیکرد این است که از اثبات کار و اجماع اثبات سهام استفاده می کند. اجماع PoW دیکرد تقریباً مانند بیت کوین عمل می کند – ماینرها تراکنش های شبکه را برای تولید بلاک های جدید برای بلاک چین پردازش می کنند. ماینر کارمزد تراکنش و پاداش بلاک را زمانی که یک بلاک تولید می شود دریافت می کند.

هولدرهای دیکرد می توانند کوین های خود را برای رای دادن سهام گذاری کنند. رای دهندگان می توانند بلیط هایی را برای رأی دادن جهت تأیید بلاک یا سایر موارد حاکمیتی خریداری کنند. بلیط های متعددی قابل خرید و استفاده است. بلیط ها تنها حدود ۲۰ ساعت دوام می آورند تا زمانی که رای گیری از سوی دارندگان بلیط انجام شود.

سیستم پاداش

از آنجایی که دیکرد یک ارز دیجیتال مبتنی بر انگیزه است که از اثبات برای اجماع استفاده می کند، سیستم پاداشی شبیه به بیت کوین BTC و اتریوم ETH دارد. تفاوت اصلی دیکرد در این است که از دو مکانیسم توافقی استفاده می کند و به شرکت کنندگان شبکه پاداش متفاوتی می دهد. ماینرها که وظیفه آنها پردازش تراکنش هاست، ۶۰ درصد از پاداش بلاک را دریافت می کنند. ذینفعان ۳۰ درصد از پاداش را دریافت می کنند و ۱۰ درصد باقیمانده به توسعه صندوق خزانه داری پروژه ارسال می شود.

پاداش PoS برای جذب کاربران به منظور کمک به شبکه در پردازش تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌ها در نظر گرفته شده است.

اهداف دیکرد

دیکرد از این جهت نوآورانه است که تلاش می‌کند با استفاده از قدرت جامعه کاربران خود به جای تکیه بر تعداد کمی از افراد داخلی برای بهبود پروژه، سایر ارزهای دیجیتال و بلاک چین‌ها را بهبود بخشد.

اهداف کلی بلاک چین اطمینان از ایمن ماندن زنجیره و کاربران است. دیکرد یک سیستم داخلی به نام سیستم پیشنهادی Politeia دارد که به جامعه اجازه می‌دهد تا پیشنهاداتی را برای بهبود بلاک چین ارسال و تأیید کند.

کاربرد دیکرد

دیکرد (DCR) یک ارز دیجیتال است که برای پرداخت به مشارکت‌کنندگان شبکه و بلاک چین برای کارهای انجام شده در پردازش تراکنش‌ها، تایید بلاک‌ها و تامین مالی پروژه دیکرد استفاده می‌شود.

دیکرد سرمایه گذاری خوبی است؟

اینکه آیا دیکرد یک ارز دیجیتال خوب است یا خیر بستگی به نحوه استفاده از آن یا مشارکت در شبکه دارد. ارزش بازار DCR در طول عمرش از ۲۸ دلار تا بیش از ۲۳۰ دلار متغیر بوده است، اما برای سرمایه گذاری یا سفته بازی در نظر گرفته نشده است، بلکه برای استفاده به عنوان یک ارز دیجیتال تحت کنترل جامعه طراحی شده است.

منبع خبر: https://nipoto.com/mag/what-is-decred/

 

برچسب ها : سرمایه گذاری,ارز دیجیتال,بیت کوین

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه