انواع تجهیزات ضروری برای تیراندازی با کمان | کاربردی ترین لوازم برای افراد مبتدی

10 ماه پیش
تیراندازی با کمان

چکیده : تیراندازی با کمان از ورزش های کهن و باستانی است که از روزگار شکار و جنگ های تن به تن تا به امروز در جوامع مختلف حضور داشته. امروزه انواع تجهیزات ضروری برای تیراندازی با کمان وجود دارد که ورزشکاران برای حفظ ایمنی و سلامت و عملکرد بهتر، استفاده از آنها را ضروری می‌بینند.

تیر و کمان ابزاری است که فرقی ندارد آن را به چشم یک سلاح ببینیم یا یک ابزار دفاعی. در هر صورت دقت عمل و تمرکز حرف اول را در این رشته می‌زند؛ با این حال هر چقدر هم باتجربه و حرفه‌ای باشید و از تمرکز بالایی برخوردار باشید، باز هم یه تجهیزاتی نیاز دارید تا عملکرد خودتان را بهبود ببخشید و از طرف دیگر سلامت خود را هم به خطر نیندازید. ما در این مقاله به معرفی انواع تجهیزات ضروری برای تیراندازی با کمان می‌پردازیم؛ با این حال برای خواندن مطالب بیشتر در این حوزه می‌توانید به بخش مقالات ورزش تیر و کمان هم سر بزنید.

تاریخچه تیراندازی

اگر سری به کتاب های تاریخ و اسطوره کشورهای مختلف بزنید، رد پای قهرمانان کماندار را در جای جای آن پیدا می‌کنید. این ابزار از دوره های قبل از تاریخ، در سرزمین های اولیه به عنوان ابزار شکار و وسیله‌ای برای دفاع، همراه بشر بوده. در دورانی هم که امپراطوری‌های قدرتمند در سرتاسر جهان فرمانروایی می‌کردند، این وسیله نه تنها ابزاری برای رزم، بلکه راهی بود برای محک زدن قدرت و توان پهلوانان و قهرمانان و حتی نقش یک تفریح و سرگرمی را چه برای عامه مردم و چه برای افراد در راس قدرت بازی می کرد.

به طور خلاصه می‌توانیم تاریخ این حرفه را با تاریخ زندگی بشر یکی بدانیم. با این حال امروزه، با پیشرفت علم و تکنولوژی و با تولید سلاح‌های گرم، این وسیله هم کاربرد سابق خود را از دست داده و به یک رشته ورزشی شناخته شده تبدیل شده. علاوه بر آن افرادی هم هستند که از روی علاقه، از این ابزار برای شکار حیوانات در طبیعت استفاده می‌کنند.

تجهیزات ضروری برای تیراندازی

تیراندازی هم مثل سایر ورزش ها به لوازمی نیاز دارد تا ایمنی شما را تضمین کند. از آنجا که کودکان هم در هر سنی می‌توانند این رشته ورزشی را شروع کنند، فراموش نکنید از همان ابتدا استفاده صحیح از ابزار و تجهیزات ضروری را به کودکتان آموزش دهید.

ما در اینجا لیستی از وسایل مورد نیاز را ذکر می‌کنیم تا با استفاده از آنها عملکرد بهتری از خودتان نشان دهید. برای مقایسه قیمت و خرید تجهیزات تیراندازی با کمان، بررسی آگهی‌های آنلاین کمک زیادی به شما می‌کند و راحت‌تر می‌توانید تصمیم به انتخاب بگیرید.

چند نوع  تیر و کمان وجود دارد؟

انواع مختلف کمان برای تیراندازی

اگر نگاهی به ویدیوهای تیراندازی با کمان بیندازید با انواع گوناگونی از این سلاح در جنس ها و فرم‌ های مختلف روبرو می‌شوید که کار کردن با هر کدام قلق‌های خاص خودش را داد.

کمان ها به طور کلی در دو دسته اصلی ریکرو (recurve) و کامپوند (compound) قرار می‌گیرند و نکته‌ای که نباید فراموشتان شود این است که برای افراد چپ دست و راست دست، مدل‌های متفاوتی وجود دارد.

ریکرو (RECURVE) چیست؟

ریکرو یا چهارخم، یکی از پرطرفدارترین انواع کمان است که ‌بی‌شباهت به گونه های سنتی و تاریخی نیست و حتی مسابقات جهانی هم با همین نوع برگزار می‌شود. قسمت میانی بدنه که «رایزر» نام دارد از انحنای خاصی برخوردار است که جلوه زیبایی به آن می‌دهد. بدنه می‌تواند از جنس‌های مختلفی مثل چوب یا کامپوزیت ساخته شده باشد که هرکدام طرفداران خاص خودشان را دارند. بازوهای متصل به رایزر نیاز به تنظیم شدن ندارد، در نتیجه اگر اول راهید و تجربه چندانی ندارید، چهارخم کامپوزیتی بهترین گزینه برای شماست.

کامپوند (COMPOUND) چیست؟

کامپوند (ترکیبی) در ظاهر و قسمت‌های تشکیل دهنده شباهت های زیادی به ریکرو دارد، اما خمیدگی و انحنای آن را ندارد و ارتفاعش کمتر است، هدفگیری با آن دقیق‌تر است و تیر با شدت بیشتری پرتاب می‌شود؛ در نتیجه، توجه کسانی که به شکار حیوانات علاقه دارند را به خوبی به خودش جلب می‌کند. اگر با این رشته تا حدی آشنا هستید و قصد دارید با یک چالش و تحول روبرو شوید، بد نیست مدل کامپوند را امتحان کنید؛ اما این را در نظر داشته باشید که برای استفاده از نوع کامپوند به قدرت بدنی بیشتری نیاز دارید و لازم است قبل از شروع کار، آن را تنظیم کنید.

کراسبو (CROSSBOW) چیست؟

کراسبو ترکیبی از کمان و تفنگ

کراسبو (crossbow) نوع کاملا متفاوتی از کمان است که نحوه استفاده از آن شباهت هایی هم به تیراندازی با تفنگ دارد و تیرهای کوتاهی در آن قرار می‌گیرد. در کراسبو نیازی نیست زه را بکشید تا تیر پرتاب شود. کافی است در حالت مناسب قرار بگیرید، تیر را در جای خودش قرار دهید و ماشه‌ای که روی بدنه قرار دارد را فشار دهید تا تیر پرتاب شود. کراسبو هم در دو نوع «ترکیبی» و «چهارخم» ساخته می‌شود؛ اما سرعت و قدرت آن به هیچ عنوان قابل مقایسه با نمونه‌های عادی نیست.

انواع تیر

انواع تیر برای افراد مبتدی و حرفه‌ای

تیرها از ۴ جنس چوب، آلومینیوم، آلومینیوم کربن و فایبرگلاس در طول ۶۱ تا ۷۶ سانت ساخته می‌شوند و هرکس با در نظر گرفتن طول دست و راحتی‌اش، سایز دلخواهش را انتخاب می‌کند. در این بین آلومینیوم کربن حرفه‌ای‌ترین و مقاوم‌ترین گزینه است که برای مسابقات جهانی هم استفاده می‌شود؛ اما ‌معمولا افراد مبتدی برای شروع، به سراغ تیرهای چوبی می‌روند. مدل‌های آلومینیومی در سایزهای مختلف تولید می‌شوند و برخلاف گونه فایبرگلاس، بسیار مقاومند و مزیت دیگرشان امکان تعویض نوک آن‌ها است.

سیبل

سیبل یا تارگت چیست؟

برای یک تیرانداز، کیفیت و نوع سیبل بسیار حائز اهمیت است. سیبل، همان هدف و تارگت است که در گذشته از موادی مثل چوب ساخته می‌شد؛ اما به دلیل آسیب پذیر بودن و استاندارد نبودن آنها، امروزه سیبل های فومی جایگزین شده اند که باتوجه به جنس و ضخامتی که دارند بسیار مقاومند و از تیر هم به خوبی محافظت می‌کنند.

تیردان

تیردان یا کوئیور وسیله‌ای برای نگهداری تیرها

 

کمانداران برای در دسترس داشتن تیرهای خود از وسیله‌ای به اسم تیردان یا «کوئیور» استفاده می‌کنند. نکته مهم برای خریداری کوئیور، طول و قطر آن است تا فضای کافی را برای نگهداری انواع تیر در سایزهای مختلف داشته باشد. کوئیورها به طور مجزا در انواع مختلف برای افراد راست دست و چپ دست، موجود هستند.

دوربین

برای دید بهتر از قابلیت زوم دوربین کمان استفاده کنید

با توجه به اینکه فاصله زیاد باعث می‌شود مرکز سیبل به خوبی در زاویه دیدتان قرار نگیرد، برای اینکه بهتر بتوانید هدف خود را نشانه بگیرید لازم است دوربین باکیفیتی را در کمان خود قرار دهید تا با استفاده از قابلیت زوم، به بهترین دید ممکن برسید و بهترین پرتاب را داشته باشید.

تثبیت کننده

استابلایزر کمک می‌کند تیر بعد از رها شدن دچار انحراف نشود.

تثبیت کننده یا «stabilizer» میله‌ای است که به قسمت جلویی کمان وصل می‌شود. استابلایزر را به همراه وزنه هایی که روی آن قرار دارد دقیقا روبروی سیبل و در راستای زاویه دست کماندار نصب می‌کنند تا به بهتر شدن عملکرد شما کمک کند. زمانی که زه را می‌کشید ممکن است تیز دچار تغییر جهت شود. وظیفه اصلی استبلایزر، جلوگیری از همین لرزش‌ها و انحراف‌ها بعد از رها شدن است؛ پس به هیچ عنوان کاربردش را دست کم نگیرید.

سینه بند و گارد ساعد

محافظ ساعد و سینه در تیراندازی با کمان

استفاده از این دو وسیله شاید در نگاه اول ضروری به نظر نرسد اما اگر قصد دارید این حرفه را به طور تخصصی و جدی دنبال کنید حتما یک سینه بند و محافظ ساعد تهیه کنید. این محاظ‌ها، باعث می‌شوند با کشیدن زه، فشاری به بدنتان وارد نشود و دست و قسمت جلویی بدنتان آسیب نبیند. جدا از این‌ها کوچکترین برخورد با لباس یا بدن شما موجب انحراف تیر از مسیر اصلی می‌شود؛ پس نه تنها این محافظ‌ها به ایمنی شما کمک می‌کنند بلکه عملکردتان را هم ارتقا می‌دهند.

انگشتی و دستکش

انگشتدانه و دستکش مخصوص تیراندازی با کمان

زمانی که چند بار پشت سر هم زه را بکشید، ممکن است انگشت شما آسیب ببیند یا زخم شود. برای جلوگیری از این اتفاق، بهتر است از دستکش‌های محافظ یا انگشتدانه (تب) استفاده کنید. محافظ‌های دست عموما از جنس چرم تولید می‌شوند.  شما می‌توانید بنا بر راحتی خود یا میزان درجه آب و هوا تصمیم بگیرید به سراغ انگشتی بروید یا دستکش.

تجهیزات ضروری برای تیراندازی با کمان را از کجا تهیه کنیم؟

برای خرید تیر و کمان مناسب و آشنایی بیشتر با انواع لوازم، راه های مختلفی وجود دارد. شما می‌توانید با مراجعه به فروشگاه های حضوری، انواع و اقسام لوازم ضروری و جانبی را از نزدیک ببیند و با هم مقایسه کنید. علاوه براین، با سر زدن به فروشگاه های آنلاین و بررسی آگهی‌ های مختلف، می‌توانید اطلاعات خوبی در ارتباط با قیمت تجهیزات تیراندازی کسب کنید. تارگتینو یکی از وبسایت‌هایی است که محصولات نو و دست دوم متنوعی را در اختیارتان قرار می‌دهد و شما با خواندن نظرات دیگر کاربران می‌توانید به نتایج مطلوبی برسید.

0
نویسنده مطلب AmiR
دانشجوی رشته کامپیوتر - نرم افزار

دیدگاه شما

بدون دیدگاه