اندروید ۱۰ (android 10) به عنوان نام رسمی اندروید Q معرفی شد

5 سال پیش
اندروید 10

گوگل نسخه ی جدید اندروید را که اصطلاحا با اسم رمز Q شناخته می شد، اندروید ۱۰ (android 10) نام گذاری کرد و به قائله ی نام گذاری الفبایی و دسری خاتمه داد! با جفت هیچ همراه باشید تا به بررسی این سنت شکنی گوگل بپردازیم.

به احتمال زیاد با قاعده ی نام گذاری نسخه های مختلف سیستم عامل محبوب اندروید آشنایی دارید. گوگل از همان ابتدای تولد اندروید، برای انتخاب نام نسخه های مختلف سیستم عامل خود، ابتکار بسیار جالبی به خرج داد. وی نام گذاری آنها را به ترتیب حروف الفبا انجام می داد و جالب تر اینکه با هر کدام از حروف الفبا، کلمه ای می ساخت که نام یک دسر خوش طعم و خوشمزه بود. گوگل ۱۴ نسخه از اندروید را با همین شیوه ی جذاب نام گذاری کرد.

این طرز نام گذاری برای بسیاری از کاربران جالب و دوست داشتنی بود و حتی برخی از آنها نام احتمالی نسخه های جدید را حدس می زدند. حتی در محوطه ی مقر این سیستم عامل، مجسمه های زیبایی ساخته شده که هر کدام از آنها نمایانگر یکی از نسخه های اندروید است. حتی افراد زیادی با این آثار باستانی سلفی می گرفتند!

اندروید 10

اما اکنون در اقدامی غافل گیر کننده، گوگل برای نسخه ی Q  اندروید، نام هیچ دسری را در نظر نگرفت و در عوض نام رسمی اندروید ۱۰ (android 10) را برای آن برگزید. در واقع با حرف P و اندروید Pie (پای) با دنیای دسرها توی اوج خداحافظی کرد!

گوگل به چه دلایلی شیوه ی نام گذاری اندروید خود را تغییر داد و اندروید ۱۰ را معرفی کرد ؟

حتما برایتان سوال شده که چرا گوگل دست به چنین اقدام عجیبی زده؟! اما با بررسی دلایل این امر، متوجه خواهید شد که چندان هم کار غیر معمول و عجیب و عجیب و غریبی انجام نداده است.

یکی از ساده ترین دلایل می تواند محدود بودن حروف الفبا باشد. اولا یافتن نام دسرهای شناخته شده ای که به ترتیب حروف الفبا باشد، کار چندان ساده ای نخواهد بود؛ ثانیا هنگامی که گوگل در نسخه های بعدی به حرف Z برسد و حروف الفبا تمام شود، به نظر شما در آن زمان چه بلایی به سر اندروید مادر مرده خواهد آمد؟!

اندروید 10

برای پیدا کردن دلیل بعدی می توانیم از جنبه ی تجاری به قضیه نگاه کنیم؛ گوگل با این کار به عبارتی به فکر حفظ انحصار خود بوده است. چون در واقع نام دسرهای مختلف و رنگارنگ چیزی نیست که در تمام نقاط دنیا شناخته شده و قابل درک باشد. علاوه بر این، برند سازی از این طریق کار فوق العاده دشواری برای گوگل بوده است.

بنابراین گوگل خیلی یهویی از دسرها به اعداد پناه برد که برای کل مردم دنیا به یک شکل و شناخته شده هست؛ خب الان شاید این سوال توی ذهن مبارک تون شکل گرفته باشه که حالا چرا ۱۰؟! در پاسخ باید خدمتتون عرض کنم که ۱۰ یک عدد رند هست؛ ضمنا شاید برای خیلی ها دوست داشتنی هم باشه (اهل دلاش میفهمن چی میگم) خب بیشتر از این ادامه نمیدم چون فکر کنم هیچ وقت تا حالا اینجوری قانع نشده بودید!

اندروید 10

ساختار اصلی نسخه های جدید اندروید با این تغییر نام، دگرگون نمی شود

در مجموع می توان گفت تغییر در شیوه ی نام گذاری نسخه های اندروید و معرفی اندروید ۱۰ چیز خیلی عجیبی نبوده و با نگاهی به دلایل بالا متوجه می شویم که گوگل تصمیم منطقی و به جایی گرفته؛ از طرف دیگه قرار نیست در ساختار اصلی اندروید تغییر خاصی ایجاد بشه و تفاوت فقط در شیوه ی نام گذاری بوده؛ ولی با این وجود اگر هنوز هم افرادی از این حرکت گوگل آزرده خاطر هستند من بهشون حق میدم. امیدوارم از این مقاله بهره ی کافی رو برده باشید. نظراتتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

دیدگاه شما

بدون دیدگاه