بررسی جامع انواع صداهای کولر گازی {علل، تشخیص، راهکار}

10 ماه پیش
انواع صداهای کولر گازی

آیا کولر گازی شما صدا می‌دهد؟ آیا می‌دانید شنیدن هر صدایی نشان‌دهنده چه نوع خرابی و مشکلی در این دستگاه است؟

به دلیل اینکه شنیدن هر گونه صدای غیر عادی از کولر گازی یک هشدار برای صاحبان این دستگاه می‌باشد پس ما در این مقاله به بررسی انواع صداها پرداختیم تا بتوانید هرچه سریعتر به داد کولر خود برسید.

پس با ما همراه باشید.

شناخت انواع صدای کولر گازی

هنگامیکه دستگاه شما هر گونه صدای غیرعادی تولید می‌کند (از صدای وزوز تا صدای باد، شرشر، جیر جیر و…، در گام اول باید بدانید دلیل هر کدام از انواع این موارد که به گوش می‌رسد چیست. زیرا تشخیص صحیح آن بسیار در کاهش هزینه‌های تعمیرات موثر است.

از این رو ما در این مقاله شما را با ۸ نوع صدا در کولر گازی آشنا می‌کنیم. اگر صدای دستگاه شما در بین این موارد نبود و یا توضیحات آن کامل نبود پیشنهادی که داریم این است که حتما لینک زیر را از سایت هوم کارا مطالعه فرمایید.

https://homekara.ir/%D8%B9%D9%84%D9%84-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%B5%D8%AF%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D9%88%D9%84%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D8%B2%DB%8C/

انواع صداهای کولر گازی

۱٫   پیچیدن صدای باد

شنیدن صدای باد در کولر گازی بدین معنا است که یا فیلتر هوا کثیف شده و یا اواپراتور مسدود گردیده است.

۲٫   شنیدن صدای سوت در اسپلیت

سوت کشیدن اسپلیت ۴ دلیل دارد. قدیمی بودن دستگاه، خرابی بلبرینگ فن، فرسودگی یا خرابی تسمه و فشار زیاد در کمپرسور از عوامل موثر بر تولید این صدای ناهنجار است.

۳٫   وزوز کردن کولر

خرابی کمپرسور، خازن یا شل شدن قطعات سبب شنیدن صدای وزوز کولر گازی می‌شود.

۴٫   صدای جیرجیر

  • مشکل در بوش سر بلوور فن یا موتور بلوور
  • خشک کار کردن بلبرینگ
  • تراز نبودن پنل داخلی

اگر علت صدای کولر گازی از بوش باشد، باید آن را تعویض نمایید. اما در صورتیکه بوش سالم باشد باید کولر را تراز کرده و بلبرینگ را روغن‌کاری نمایید.

انواع صداهای کولر گازی

۱٫   شنیدن صدای آب (شرشر یا چکه کردن)

دو دلیل برای شنیدن این صدا در کولر گازی وجود دارد. یکی کاهش گاز مبرد و دیگری مسدود شدن ناودانی است.

توجه: اگر گاز کولر کم باشد کمپرسور بدون وقفه کار میکند و این احتمال وجود دارد که موتور دیگر کار نکند. پس باید هر چه سریعتر این گاز شارژ شود.

۲٫   صدا دادن پس از خاموش شدن کولر گازی

اگر با خاموش کردن کولر گازی صدای غیرعادی می‌شنوید، علت آن می‌تواند مربوط به کثیفی سینی تخلیه یا ناودانی باشد.

۳٫   صدای زوزه

اگر فن بلوور خراب شده باشد کولر زوزه می‌کشد و باید دستگاه را تعمیر کرد.

۴٫   صدای کلیک کردن

  • در صورتیکه در ابتدا یا انتهای چرخه، متوجه صدای کلیک کردن شدید هیچ مشکلی نیست و دستگاه نیازی به تعمیر ندارد. اما اگر دائما و بدون وقفه بود علت آن می‌تواند بسته شدن فن کولر، خرابی خازن، وجود مشکلات الکتریکی و پرشر سوئیچ‌ها، ایراد داشتن ترموستات و شل بودن فن باشد.

هزینه‌های رفع صدای کولر گازی

به نقل از سایت https://www.fardanews.com/، همان طور که گفتیم صدای زیاد کولر گازی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. هزینه تعمیر صدای کولر گازی هم با توجه به مشکل به وجود آمده برای کولر گازی تان تعیین می‌شود. به همین دلیل برای تعیین هزینه تعمیر، باید کارشناس در محل حضور پیدا کند و بعد از سرویس کولر گازی و تشخیص ایراد آن به شما هزینه را اعلام کند.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی انواع صدای کولر گازی پرداختیم. به دلیل اینکه طیف این صداها گسترده است این احتمال وجود دارد که نوع صدای دستگاه خود را در اینجا پیدا نکرده باشید.

اما اصلا نگران نباشید!

شما می‌توانید به راحتی با شرکت هوم کارا تماس بگیرید و یا به سایت این شرکت به نشانیhomekara.ir بروید و مشکل خود را با کارشناسان این مجموعه در میان بگذارید تا آنها به طور کامل شما را راهنمایی کنند.

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

دیدگاه شما

بدون دیدگاه