۱۲ مزیت مهم استفاده از پادکست برای کسب و کارها

4 سال پیش
پادکست

پادکست ها نوع جدیدی از رسانه ها هستند که فرصت و شیوه ی جدیدی برای ارتباط با مخاطبین در اختیار بازاریاب ها و مالکین کسب و کارها گذاشته اند. امروزه عده ی زیادی از مخاطبین به گوش دادن به پادکست اعتیاد پیدا کرده اند. سؤال این است که آیا استفاده از پادکست برای کسب و کار شما نیز مناسب است یا خیر؟

شما با تبدیل کردن پست های وبلاگی تان به محتوای صوتی ای که به آسانی قابل درک باشد به مخاطبینتان کمک می کنید تا با راحتی بیشتری اطلاعات مرتبط با کسب و کارتان را دنبال کنند. بنابراین اگر محتواهای طولانی و پیچیده ای دارید قطعاً می توانید از تولید پادکست برای آسان فهم کردن آنها بهره بگیرید.

ارزش پادکست برای کسب و کار شما

پادکست می تواند راه ارتباطی بیشتری بین شما و مخاطبینتان ایجاد کند و باعث شود آنها برای خرید از شما فرصت بیشتری داشته باشند. چه بهتر که پادکست هایتان را به صورت زنده برای مخاطبینتان پخش کنید تا در صورت تمایل بتوانند در بحث شرکت کنند. اگر مخاطبینتان احساس کنند می توانند هنگام صرف قهوه در زمان استراحت با شما گپ بزنند، بیشتر احتمال دارد محصول یا خدمات شرکتتان را خریداری کنند.

پادکست

به مشتریانتان فرصت بدهید به جای آنکه رویکرد یا لحن شما را از پشت پست های وبلاگی حدس بزنند، با خود واقعی تان آشنا بشوند. به این شکل آنها می توانند گوش دادن به پادکست شما را انتخاب کنند و بعداً به اقدامات شما در زمینه بازاریابی ویدئویی هم توجه نشان دهند.

علاوه براین، مخاطبین پادکست بسیار زیاد هستند. احتمالاً شما همین الآن هم مخاطبین زیادی دارید که از وجود آنها مطلع نیستید. ببینید باید چه نوع پرسونای مخاطبی را هدف بگیرید، رویکرد مناسب را پیدا کنید و تولید پادکست را آغاز کنید.

اکنون وقت این است که به موضوع اصلی مقاله برگردیم و ببینیم آیا کسب و کار شما نیز می تواند از تولید پادکست نفع ببرد؟

پادکست

تولید و ضبط پادکست مزایای متعددی برای کسب و کارها دارد که در ادامه به ۱۲ مورد از آنها اشاره می کنیم:

 1. کمک به برقراری ارتباط صمیمانه

رابطه راحت و صمیمی با مخاطبین کمک می کند تا کسب و کارتان ارتباط بهتر و شخصی تری با مشتریان برقرار کند و بتوانید محصولات بیشتری بفروشید.

 1. دسترسی راحت و آسان فهمی

امروزه هر کسی را که ببینید در گوشی موبایل یا تبلتش یک مجموعه ی گسترده از پادکست ها و محتوای صوتی را جمع آوری کرده و هر جا برود آنها را همراه خودش می برد. با تولید پادکست شنوندگان شما می توانند هر جا که باشند به صحبت هایتان گوش بدهند. همچنین با توجه به ماهیت این نوع رسانه، درک مطالب بیان شده در مقایسه با پست های وبلاگی بسیار راحت تر است و به تمرکز کمتری نیاز دارد.

 1. آسان و سریع

ضبط پادکست در مقایسه با تولید سایر محتواهای صوتی تصویری به مراتب آسانتر و کم هزینه تر است. شما می توانید ظرف یک بعدازظهر یک پادکست با کیفیت ضبط کنید. پس همانطور که تصورش را می کنید نرخ بازده سرمایه در تولید این نوع رسانه بسیار بالاتر است.

 1. عدم نیاز به دیدن صفحه موبایل یا تبلت یا کامپیوتر

در دنیای امروز که هر چیزی بهانه ای شده تا ما به صفحه موبایل یا تبلت یا کامپیوترمان خیره شویم، اینکه محتوا در قالبی ارائه شود که نیازی به این کار نداشته باشد حسن بزرگی است.

 1. محبوبیت بالا بین کسب و کارها و مخاطبین

شرکت های زیادی هستند که پادکست تولید می کنند و شنوندگان بسیاری دارند. این نوع رسانه معمولاً به صورت متمرکز بر موضوعات خاص تولید می شود و ماهیت آن به شکلی است که از اشباع محتوا جلوگیری می کند.

 1. بارگذاری آسان فایل های صوتی

پیش نویس کردن، ویرایش و انتشار پست های وبلاگی می تواند کار زمان بر و خسته کننده ای باشد. اما با ضبط پادکست می توانید به سرعت فایل صوتی تان را روی سرویس میزبانتان بارگذاری کنید و توضیح مختصری برای آن بنویسید و به همین سادگی محتوای جدیدی در اختیار مخاطبینتان قرار دهید.

 1. کمک به رشد داخلی در شرکت

ممکن است سخنرانی برای عموم برای اعضای تیمتان کار مشکلی باشد. ضبط پادکست فرصت بسیار مناسبی است تا هنگام صحبت درباره محصولات و خدماتتان مهارت سخنرانی تان را هم بالا ببرید.

 1. راهی جدید برای کسب درآمد

برقراری ارتباط با مخاطبینتان کمک می کند تا راه های بیشتری برای خرید محصولاتتان در اختیار آنها بگذارید. علاوه براین اگر تعداد دنبال کنندگان پادکست هایتان به میزان مناسبی برسد می توانید با جذب تبلیغات از این راه کسب درآمد کنید.

 1. افزایش بازدیدهای ارجاعی

اگر از طریق پادکستتان به محصولات یا خدماتتان ارجاع بدهید، احتمال اینکه مخاطبین به وب سایتتان سر بزنند بیشتر می شود. سعی کنید برای هر قسمت از پادکستتان توضیحات مختصری بنویسید و لینک صفحه محصولی را که در پادکست به آن پرداخته اید در این توضیحات درج کنید.

 1. ایجاد اعتبار

چه اولین نفری باشید که در صنعت خود پادکست تولید می کنید و چه یکی از چندین نفری باشید که در این زمینه فعالیت می کنند، تولید و ضبط پادکست می تواند به ایجاد اعتبار برای برند شما کمک کند. وقتی افراد بتوانند از راه های بیشتری محتوای شما را دریافت کنند و صحبت های اعضای تیم تان را بشنوند، هر زمانی که نیازی به اطلاعاتی در زمینه صنعت یا کسب و کار شما داشته باشند به شما مراجعه می کنند.

 1. ارتباط با مشتری

قبلاً درباره ارتباط برقرار کردن با مشتریان جدید صحبت کردیم، اما مشتریانی که قبلاً داشتید چطور؟ مشتریان علاقه دارند از تجربه های شما با خبر شوند و حتی ممکن است دلشان بخواهد در پادکست شما حضور داشته باشند. به این شکل می توانید رابطه ی بهتری با مشتریان فعلی تان برقرار کنید.

 1. گردآوری ایده های جدید

وقتی با سایر میزبانان پادکست گرد هم جمع می شوید یا برای هر قسمت از آن تحقیق می کنید، فرصت این را پیدا می کنید که اطلاعاتی را به دست بیاورید که قبلاً به آن توجهی نداشته اید.

تولید پادکست را از کجا شروع کنیم؟

اگر با مطالعه مزایای پادکست که به آنها اشاره کردیم به این نتیجه رسیده اید که این رسانه برای کسب و کار شما مناسب است، اکنون باید برای شروع کار برنامه ریزی کنید.

پادکست

برای شروع، اهدافی در نظر بگیرید که مشخص، قابل سنجش، قابل دسترسی، مرتبط و زمان مند باشند. همچنین سعی کنید استراتژی تان را مستند کنید. بعد از مشخص کردن استراتژی لازم برای تولید پادکست، می توانید به سراغ بخش سرگرم کننده ی کار بروید و محتوایی جالب و جذاب در قالبی مفرح برای مخاطبینتان تولید کنید.

امیدواریم که این مقاله به شما کمک کرده باشد تا هر چه سریعتر وارد عمل شوید و پادکست مورد نظر خودتان را تولید کنید.

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

دیدگاه شما

بدون دیدگاه