گوگل چه سایت هایی را جریمه می کند و جریمه گوگل چگونه است ؟

3 سال پیش
جریمه گوگل

جریمه شدن توسط گوگل عواقب بدی در پی دارد؛ به طور کلی می توان گفت حذف شدن یک سایت از نتایج جستجو، به معنی جریمه گوگل خواهد بود.

در این مقاله قصد داریم در مورد این قضیه صحبت کنیم که جریمه گوگل چگونه است و شامل چه سایت هایی می شود و اینکه گوگل چه معیارها و فاکتورهایی را برای جریمه کردن سایت ها مد نظر قرار می دهد. اطلاع از این موارد کمک می کند تا از جریمه و پنالتی گوگل در امان بمانید و نزد گوگل و همچنین کاربران خودتان محبوب باشید. تا انتهای این مطلب نیز ما را همراهی کنید.

ساخت تعداد زیادی بک لینک در مدت زمان محدود

جریمه گوگل

گوگل روی بک لینک حساس است و سایت هایی که بک لینک های دارای کیفیت و اعتبار بالا در طی مدت کوتاهی می سازند را جریمه میکند؛ به عنوان مثال اشخاصی که برای سایت های خود، بک لینک های انبوه خریداری می کنند.

زمانی که شما لینک سازی برای وب سایت را خودتان انجام دهید و انواع مختلف بک لینک اعم از فالو، نوفالو، پر ارزش و کم ارزش را به صورت های متنوع، مثلا از طریق فعالیت در فروم ها، شبکه های اجتماعی، وبلاگ ها، کامنت و غیره انجام دهید و متعادل کار کنید، این امر کاملا طبیعی جلوه می کند و گوگل به شما مشکوک نمی شود. اما هنگامی که بک لینک های با کیفیت زیادی را در مدت کوتاهی بسازید، مثلا از سرویس های وبلاگ دهی فراوانی بک لینک های انبوه دریافت نمایید، گوگل خیلی سریع متوجه این موضوع می شود و شما را از طریق الگوریتم پنگوئن خود، جریمه می کند و سایت شما را در مهم ترین عبارات کلیدی تان از نتایج جستجو حذف می نماید.

فرض کنید سایت خود را ۳ ماه است که راه اندازی کرده و مثلا ۲۰ بک لینک در این مدت دریافت کرده اید؛ آن وقت در طول یک روز، مثلا ۱۰۰۰ بک لینک از طریق سرویس های وبلاگ دهی مختلف خریداری کنید و برای شما ساخته شود. طبیعتا گوگل متوجه این مطلب می شود که شما بک لینک خریده اید و این لینک ها، به صورت طبیعی ساخته نشده اند.

البته در صورتی که یک وب سایت دارای اعتبار بالا و بک لینک های فراوان چنین کاری انجام دهد، برای گوگل شک بر انگیز نخواهد بود و آن را یک پروسه عادی لینک سازی تلقی می کند.

 

بهینه سازی داخلی بیش از حد

جریمه گوگل

شما نباید به هیچ عنوان در بهینه سازی داخلی و سئوی سایتتان عجله داشته باشید. سئو یک امر کاملا تدریجی است که باید آهسته و پیوسته انجام شود؛ هر گونه شتاب زدگی و زیاده روی می تواند سایت شما را در معرض جریمه گوگل قرار دهد. هدف از انجام سئو این است که سایت شما کاربر پسند شود و رضایت مخاطب را به دنبال داشته باشد؛ الگوریتم های گوگل نیز به این سمت و سو پیش می روند. ولی اگر شما در بهینه سازی سایت خود عجولانه رفتار کنید، گوگل حس می کند که شما دارید سایت خود را برای او بهینه می کنید نه برای کاربران!

مثلا اینکه در محتوای سایتتان، کلمات کلیدی فراوانی به کار ببرید و در مجموع چگالی کلمات کلیدی زیاد باشد؛ یا اینکه لینک های داخلی بسیاری برای صفحات سایت ایجاد کنید و کلا هر کاری که بیش از حد متعادل روی سئو داخلی صورت گیرد، جریمه گوگل را به دنبال دارد.

 

استفاده ی بیش از حد از محتوای ضعیف و کپی شده

جریمه گوگل

هنگامی که در سایتی بیش از حد محتوای ضعیف و کپی منتشر شود، گوگل متوجه این موضوع خواهد شد و از طریق الگوریتم پاندا، سایت مورد نظر را جریمه می کند. محتوای کپی همچنین روی یک سری فاکتورهای دیگر نیز تاثیر می گذارد؛ مثلا اینکه بانس ریت سایت افزایش می یابد و زمان حضور کاربر در سایت کم می شود که این عوامل نیز به نوبه ی خود، جریمه گوگل را در پی دارد.

 

استفاده از محتوا و لینک های مخفی در صفحات سایت

جریمه گوگل

بعضی از سایت ها برای لینک سازی داخلی و خارجی خود، از لینک های پنهان استفاده می نمایند؛ مثلا رنگ آن را سفید می کنند که با بک گراند یکی شود و در سایت خود لینک های داخلی یا در فروم ها و سایر سایت ها لینک های خارجی می سازند و تصور می کنند کارشان شک برانگیز نیست؛ در حالی که گوگل متوجه می شود و اگر تعداد این گونه لینک ها زیاد باشد، سایت مورد نظر جریمه می شود.

 

استفاده از ترافیک مصنوعی

جریمه گوگل

ترافیک های مصنوعی و غیر هدفمند که از سایت های بازدیدی دریافت می شوند، می تواند به شدت برای سایت شما مضر باشد. تایم این گونه بازدید ها عمدتا پایین است و افزایش بانس ریت و همچنین کاهش تایم ماندگاری در سایت را به دنبال دارد که در این شرایط باید منتظر جریمه گوگل باشید.

 

درج بیش از حد کامنت های تکراری و اسپم

جریمه گوگل

یکی از روش های اشتباه در لینک سازی که هنوز هم افرادی آن را به کار می برند این است که به سایت های دانلودی و غیره مراجعه می کنند و در قسمت کامنت ها، با متن و انکرتکست های مشابه بک لینک می سازند؛ مثلا یک کامنت با متن تشکر از سایت خوبتون می گذارند و در فیلد اسم، نام برند خود و در قسمت وب سایت نیز آدرس سایت خود را درج می کنند. اگر این عمل به تعداد دفعات زیادی تکرار شود، گوگل این گونه کامنت ها و لینک ها را به عنوان اسپم شناسایی و سایت را جریمه می کند.

با رعایت اصول سئو و خودداری از انجام کارهایی که در این مقاله ذکر شد، از جریمه گوگل در امان خواهید بود.

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

بدون دیدگاه