وب سایت الکسا چیست و جزئیات آن چگونه است ؟

2 سال پیش
الکسا

در این مقاله از وب سایت جفت هیچ قصد داریم قسمت های مختلف سایت الکسا را بررسی کنیم و هر آنچه در مورد رتبه بندی الکسای سایت ها لازم است بدانید را ارائه نماییم.

الکسا در واقع بزرگ ترین منبع و مرجع برای رتبه بندی سایت ها از لحاظ ترافیک (بازدید) است. کمپانی آمازون در سال ۱۹۹۹ وب سایت الکسا را خریداری نمود و امتیاز آن را به نام خود کرد. این شرکت در سال های بعد همکاری هایی با گوگل و مایکروسافت نیز داشت.

رتبه بندی الکسا در بین کاربران سراسر جهان و از جمله ایران اهمیت فوق العاده زیادی پیدا کرده است و خصوصا برای وب مسترها و صاحبان وب سایت جنبه ی رقابتی دارد؛ به گونه ای که بسیاری از افراد، اعتبار هر سایتی را بر اساس رتبه ی الکسای آن می سنجند و قوی یا ضعیف بودن آن را وابسته به رتبه می دانند.

در این مقاله ابتدا وارد سایت الکسا خواهیم شد و مهم ترین جزئیات آن را بررسی می کنیم؛ سپس به این موضوع خواهیم پرداخت که آیا رتبه بندی الکسا واقعا تا این اندازه مهم است یا خیر؛ همچنین دلایل افت و خیزهای رتبه و روش های بهبود آن را به طور کامل به شما دوستان ارائه می کنیم؛ با ما همراه باشید.

بررسی بخش های مختلف وب سایت الکسا

ابتدا از طریق این لینک وارد سایت الکسا می شویم؛ همانند تصویر زیر، صفحه ی اصلی سایت را مشاهده می نمایید.

الکسا

این سایت یک سری بخش های رایگان دارد و بعضی از امکانات آن نیز با پرداخت هزینه قابل دسترسی خواهد بود. اگر نیاز دارید که از همه ی قابلیت های آن استفاده نمایید، لازم است ابتدا یک اکانت در این سایت بسازید و ثبت نام کنید؛ سپس بر اساس نوع خدماتی که می خواهید دریافت کنید، هزینه ی مورد نیاز را پرداخت می نمایید.

برای این کار ابتدا از نوار بالای صفحه، روی گزینه ی pricing کلیک کنید؛ سپس در صفحه ی جدیدی که برای شما باز می شود، نوع خدمات و هزینه ی آنها را بر اساس دلار مشاهده خواهید کرد که این خدمات در ۳ بخش مختلف قابل دسترسی است.

الکسا

عضویت در این سایت یک سری مزیت هایی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم؛ اما می توان گفت در اکثریت مواقع، شما احتیاج چندانی به ثبت نام نخواهید داشت و امکانات رایگان سایت الکسا، پاسخگوی نیازهای شما خواهد بود. همچنین لازم به ذکر است که اگر شما اخیرا یک وب سایت ساخته و مشغول فعالیت شده اید، هیچ احتیاجی نیست که سایت خود را به الکسا معرفی و در آن ثبت نام کنید. در واقع الکسا بعد از مدتی خودش به صورت اتوماتیک سایت شما را شناسایی می کند و به آن رتبه خواهد داد؛ اما در ابتدای کار باید صبور باشید، چون این امر مدتی طول خواهد کشید. البته اگر سایت خود را در الکسا ثبت کنید، دسترسی بهتر و سریع تری به آن پیدا می کند، اما از لحاظ رتبه دهی هیچ تفاوتی برای سایت شما قائل نخواهد شد.

برای مشاهده ی رایگان ۵۰ سایت برتر دنیا از لحاظ رتبه ی الکسا، نشانگر موس خود را روی Features (واقع در نوار بالای صفحه ی سایت) برده و سپس گزینه ی Top Sites را انتخاب کنید. همچنین می توانید صفحه را به سمت پایین اسکرول کنید و روی گزینه ی BROWSE TOP SITES کلیک نمایید.

الکسا

همان طور که در تصویر زیر ملاحظه می نمایید، سایت های گوگل، یوتیوب و فیس بوک به ترتیب در جایگاه اول تا سوم دنیا قرار دارند؛ سایر سایت ها را نیز می توانید در وب سایت الکسا ببینید.

الکسا

برای مشاهده ی ۵۰ سایت برتر ایران، ابتدا روی گزینه ی By Country کلیک کنید و سپس از لیست کشورهای موجود، ایران را انتخاب نمایید.

الکسا

اکنون به صفحه ی اصلی سایت باز می گردیم و در پایین صفحه، گزینه ی Find را انتخاب می کنیم و سپس در صفحه ی جدیدی که نمایان می شود، در کادر مذکور آدرس سایت مورد نظر را وارد می نماییم و روی Find کلیک می کنیم. به عنوان مثال در این مقاله وب سایت زومیت را بررسی می کنیم.

الکسا

الکسا

در این قسمت نمودار رتبه ی جهانی این سایت را در بازه ی زمانی ۴ ماه اخیر مشاهده می کنید. در سمت راست نمودار، Global Rank بیانگر رتبه ی جهانی است و Rank in Iran رتبه ی این سایت را در میان سایت های ایرانی نشان می دهد؛ همان طور که می دانید عدد کوچک تر بیانگر رتبه ی بهتر و بازدید کننده های بیشتر خواهد بود.

الکسا

در این قسمت، درصد بازدید کنندگان سایت زومیت از کشورهای مختلف را مشاهده می کنید. اکثریت کاربران، ایرانی هستند و بقیه ی آنها از سایر کشورها که در تصویر زیر می بینید.

الکسا

در واقع هر سایتی یک رتبه ی جهانی و یک رتبه ی کشوری دارد؛ رتبه ی جهانی، جایگاه سایت را در کل دنیا مشخص می کند و رتبه ی کشوری، بر اساس بیشترین درصد بازدید کننده ی کشوری خواهد بود؛ به عنوان مثال، سایتی که اکثریت بازدید کننده های آن دارای ip های ایران هستند، الکسا رتبه ی آن سایت در ایران را به عنوان رتبه ی کشوری مد نظر قرار می دهد.

در این بخش ۳ مورد از معیارهای مهم سایت الکسا را بررسی می کنیم.

الکسا

Bounce Rate : بانس ریت یا نرخ پرش، بیانگر درصد کاربرانی است که فقط از یک صفحه از وب سایت شما دیدن کرده و بلافاصله خارج می شوند. این درصد هر چقدر کمتر باشد بهتر است؛ چون نشان می دهد سایت شما توجه کاربر را جلب کرده و از سایر صفحات و محتواهای آن نیز دیدن کرده است. اگر بانس ریت سایت زیاد باشد (مثلا بالای ۸۰ درصد) بیانگر وجود یک مشکل است؛ مثلا اینکه سرعت لود سایت پایین است و به همین دلیل کاربر خسته شده و سایت را خیلی سریع ترک می کند، یا اینکه محتوای سایت برای بازدید کننده جذابیت نداشته و باعث شده به سرعت از سایت خارج شود.

Daily Pageviews per Visitor : بیانگر آن است که هر کاربر به طور میانگین روزانه چند صفحه از سایت را باز و دیدن کرده است. این عدد هر اندازه بالاتر باشد بهتر است و نشان می دهد کاربر از سایت شما خوشش آمده و تعداد صفحات بیشتری را باز کرده است.

Daily Time on Site : میانگین تایم حضور کاربران در سایت را بر اساس دقیقه و ثانیه نشان می دهد که این تایم نیز هر چقدر بالاتر باشد بهتر خواهد بود. وقتی محتوای سایت شما برای کاربر مفید و جذاب باشد، تایم بیشتری در سایت شما باقی خواهد ماند و این عدد نیز افزایش می یابد.

پیشرفت یا پسرفت هر کدام از این شاخص ها در مقایسه با یک بازه ی زمانی مشخص محاسبه و در سمت راست آنها به صورت درصد نمایش داده می شود.

در قسمت Search Traffic ، نمودار سرچ کاربران در موتورهای جستجو نمایش داده می شود. به عنوان مثال، در حال حاضر ۲۵ درصد از کاربران سایت زومیت، از طریق سرچ در موتورهای جستجو وارد سایت شده اند.

در سمت راست نیز در قسمت Top Keywords ، بهترین کلمات کلیدی سایت به همراه درصد ورودی که توسط آن عبارت به سایت جذب شده است نشان داده می شود؛ به عنوان مثال، در زمان انتشار این مقاله ۲٫۱۹ درصد از بازدید کنندگان سایت زومیت، از طریق سرچ عبارت ایران خودرو در موتورهای جستجو، به این سایت وارد شده اند. اگر اکانت پولی الکسا را خریداری کنید، تعداد کلمات کلیدی بیشتری را از سایت های مورد نظرتان می توانید مشاهده نمایید.

 

الکسا

Upstream Sites : آپ استریم بیانگر ورودی هر سایت است و درصد ورودی های هر سایتی را از سایت های دیگر نشان می دهد. به عنوان مثال در حال حاضر، ۲۷٫۲ درصد از ورودی های سایت زومیت از گوگل است؛ یعنی ۲۷٫۲ درصد از بازدید کنندگان این سایت، ابتدا وارد گوگل شده و سپس به زومیت راه یافته اند. در ادامه ی مقاله در مورد ارزش و اهمیت ورودی های گوگل مطالب بیشتری عنوان خواهیم کرد.

در بخش آپ استریم الکسا، حداکثر ۵ ورودی از هر سایت را به صورت رایگان می توانید مشاهده کنید. عبارت Subscribe to View بیانگر آن است که برای دیدن سایر آپ استریم های هر سایتی، باید اکانت پولی الکسا را در اختیار داشته باشید.

الکسا

در قسمت پایین آپ استریم به بررسی این موضوع پرداخته که بازدید کنندگان پس از بازدید سایت مورد نظر، به کدام سایت ها می روند؛ که البته این بخش کاملا غیر رایگان است.

الکسا

در این بخش بک لینک های سایت زومیت و هر سایت دیگری را می توانید مشاهده کنید؛ در واقع این قسمت از الکسا، سایت هایی که به سایت مورد نظر شما لینک داده اند را نشان می دهد.

الکسا

پیشنهاد می کنیم مقاله بک لینک ها چه اهمیتی در سئو یک سایت دارند را بخوانید.

در اینجا نیز فقط ۵ سایت به طور رایگان قابل مشاهده است و بقیه را در صورت خریداری اکانت پولی به شما نمایش می دهد. البته شما می توانید از ابزار رنک سیگنال به عنوان یک وب سایت رایگان برای مشاهده و آنالیز بک لینک های سایت های دلخواهتان استفاده کنید.

در قسمت Similar Websites نیز می توانید سایت های مشابه سایت مورد نظر خود را از لحاظ حوزه ی کاری مشاهده نمایید.

الکسا

در این بخش نیز دامین اصلی و ساب دامین های سایت مورد نظر همراه با درصد ورودی های هر کدام از آنها برای شما قابل نمایش خواهد بود.

الکسا

در این قسمت نیز میانگین سرعت لود صفحات وب سایت مورد نظر و اینکه چند درصد از سایت ها از آن کند تر یا سریع تر هستند نشان داده می شود.

الکسا

این قسمت نیز مربوط به نمایش عنوان و Description (شرح و توضیحات) سایت مورد نظر است. همچنین می توانید لوگوی سایت خود را نیز در کادر مربوطه اضافه نمایید.

الکسا

کاربرد و اهمیت الکسا تولبار

سایت الکسا، تولبار خود را به صورت افزونه برای انواع مرورگرها ارائه کرده است. برای نصب این افزونه، با هر مرورگری از طریق این لینک وارد صفحه ی اصلی سایت الکسا شوید؛ سپس صفحه را به سمت پایین اسکرول کنید و روی Get the extension کلیک نمایید. در صفحه ی جدیدی که باز می شود، روی Install Alexa Browser Extension کلیک کنید و افزونه را به مرورگر خود اضافه نمایید.

الکسا

الکسا

رتبه ی جهانی و کشوری، تعداد بک لینک، سرعت لود، و سایت های مشابه از جمله اطلاعاتی هستند که افزونه ی الکسا برای شما نمایش می دهد. از این به بعد برای چک کردن رتبه ی هر وب سایتی، دیگر نیازی نیست به سایت الکسا مراجعه و آدرس مورد نظر را در آن وارد کنید، بلکه با یک کلیک روی آیکن افزونه می توانید به راحتی به اطلاعات مذکور دسترسی پیدا کنید.

الکسا

همچنین بنا به اعلام وب سایت الکسا، افرادی که دارای الکسا تولبار هستند و از صفحات وب سایت شما بازدید می کنند، الکسا هر کدام از این بازدید ها را به عنوان ۵۰ بازدید در نظر می گیرد!

البته اکثر کاربران عادی که از سایت شما بازدید می کنند، این افزونه را روی مرورگر خود ندارند و شاید فکر کنید بازدید آنها تاثیری روی رتبه ی شما نخواهد داشت. اما نگران نباشید؛ علاوه بر افزونه ی الکسا، معیارها و راهکارهای دیگری نیز وجود دارد که در بهبود رتبه تاثیر قابل ملاحظه ای دارند. در ادامه ی این مقاله به طور کامل آنها را بررسی می کنیم.

رتبه ی الکسا تا چه اندازه اهمیت دارد ؟

الکسا

اکنون می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا رتبه ی الکسا واقعا مهم ترین معیار و ملاک برای موفقیت سایت شما خواهد بود یا خیر.

بعضی از سایت ها با وجود داشتن یک رتبه ی الکسای قوی، نمی توانند درآمد مطلوبی کسب کنند؛ در نقطه ی مقابل، تعدادی از سایت ها رتبه ی الکسای ضعیفی دارند اما در عین حال درآمد خوبی کسب می کنند. علت این امر را می توان هدفمند بودن بازدیدها و تناسب آنها با کسب و کار سایت ها دانست؛ بدین معنی که ممکن است یک سایت ترافیک خیلی پایینی داشته باشد (مثلا روزانه ۵۰ بازدید کننده)، اما از همین تعداد مخاطب بتواند سود خیلی بالایی کسب کند.

چنین شخصی در واقع بازاریابی محتوا را به خوبی برای محصولات و خدمات سایتش انجام داده و با مخاطبانش تعامل خوبی برقرار کرده و اعتماد آنها را جلب نموده است؛ در نتیجه با تعداد بازدید های پایین و در نتیجه رتبه ی الکسای ضعیف، باز هم سود خوبی کسب کرده است.

اما در مقابل امکان دارد صاحب یک وب سایت با تعداد بازدید خیلی بیشتر و رتبه ی الکسای بهتر، نتواند به خوبی رضایت مخاطبانش را جلب کند و طبیعتا سود خوبی نیز عاید او نخواهد شد. بنابراین داشتن یک رتبه ی الکسای خوب، لزوما نمی تواند تضمین کننده ی موفقیت وب سایت شما باشد.

البته ممکن است شما در وب سایت خود، کسب و کار خاصی را دنبال نکنید و هدف شما صرفا تولید محتوا و کسب درآمد از طریق پذیرش تبلیغات باشد؛ در این صورت رتبه ی الکسا برای سایت شما اهمیت دو چندانی پیدا می کند؛ به این دلیل که برای دریافت تبلیغات مطلوب، باید الکسای ایران خوبی داشته باشید. اما یک سری معیارها و ملاک های دیگری از جمله آتوریتی و بازدید بالا در اولویت خواهد بود و به داشتن رتبه ی خوب باید به عنوان هدف بعدی فکر کنید. در نتیجه رتبه ی الکسا تمام آن چیزی نیست که شما نیاز دارید.

آیا بین سئو و الکسا ارتباطی وجود دارد ؟

الکسا

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هیچ ارتباط مستقیمی بین سئو و الکسا وجود ندارد. برخی افراد تصور می کنند هر چقدر رتبه ی الکسای قوی تری داشته باشند، در نتایج جستجوی گوگل نیز بهتر دیده خواهند شد در حالی که اصلا این طور نیست؛ برای رسیدن به جایگاه بهتر در نتایج جستجو، باید قواعد سئو را به خوبی رعایت کنید و آتوریتی خود را نزد گوگل افزایش دهید که این امر هیچ ربطی به الکسا ندارد.

البته اگر شما سایت خود را به خوبی سئو کنید، در موتورهای جستجو از جمله گوگل جایگاه بهتری پیدا می کنید و این امر باعث می شود محتوای سایت شما بیشتر دیده شود و رتبه ی الکسا نیز پیشرفت کند. اما افزایش بازدید و پیشرفت رتبه می تواند با روش های دیگری نیز اتفاق بیفتد؛ مثلا اینکه به صورت گسترده برای سایت خود تبلیغ انجام دهید یا اینکه محتوای بسیار زیاد و انبوه تولید نمایید و از این طریق، بازدید سایت خود را افزایش دهید و رتبه ی بهتری کسب کنید.

چرا رتبه ی کشوری الکسا افت و خیز زیادی دارد ؟

الکسا

شاید یکی از مهم ترین سوالات شما این باشد که چرا رتبه ی کشوری الکسا این قدر نوسان دارد؟! یا اینکه در یک دوره ی زمانی، با وجودی که بازدید های سایت شما کاهش خاصی نداشته اما چرا رتبه ی الکسای ایران سایتتان به شدت افت می کند؟! در حالی که رتبه ی جهانی تغییرات خاصی ندارد و حتی ممکن است کمی پیشرفت نیز داشته باشد!

این سوالات عمدتا ذهن افراد زیادی را درگیر می کند؛ خصوصا کسانی که چند ماه است سایت خود را راه اندازی کرده اند. شاید برای شما عجیب باشد و با خودتان بگویید ترافیک سایت من که کمتر نشده، پس دلیل این همه افت رتبه ی الکسا در ایران چیه؟!

نکته ی بسیار مهمی که باید مد نظر داشته باشید این است که رتبه ی سایتتان فقط بر اساس ترافیک و بازدید های سایت شما تعیین نمی شود؛ یعنی به هیچ عنوان نباید انتظار داشته باشید که با ثابت ماندن بازدید ها، رتبه ی شما نیز ثابت بماند. ممکن است ترافیک بقیه ی سایت ها افزایش یافته باشد و همین موضوع باعث شود سایت شما افت کند.

فعالیت بعضی از سایت ها و کسب و کارهای اینترنتی نیز به گونه ای است که بازدید آنها از فصلی به فصل دیگر تغییر می کند و همین قضیه می تواند دلیل مهمی برای پیشرفت یا افت ناگهانی رتبه ی کشوری سایت شما باشد.

همچنین این امکان وجود دارد که پس از گذشت مدتی از فعالیت سایت شما، الکسا رتبه ی جهانی را برای شما نمایش دهد اما رتبه ی ایران نداشته باشید؛ این شرایط هنگامی اتفاق می افتد که تعداد بازدید کنندگان سایت شما کم است یا اینکه پراکندگی آی پی های آنها زیاد باشد و الکسا نتواند تشخیص دهد بیشترین درصد بازدید کنندگان، از کدام کشور هستند.

مسئله ی بعدی این است که الکسا زیاد قابل اعتماد نیست! آماری که الکسا ارائه می دهد خصوصا برای رتبه های ضعیف و متوسط، چندان دقیق نیست. ممکن است آماری که وب سایت الکسا برای فاکتورهایی از قبیل بانس ریت و تایم ماندگاری در سایت ارائه می دهد را با آمار گوگل آنالیتیکس خود مقایسه کنید و اختلاف زیادی مشاهده نمایید! البته هر چقدر که ترافیک سایت شما بیشتر شود و رتبه ی شما پیشرفت نماید، دقت الکسا نیز در رتبه دهی به سایت شما بهتر خواهد شد. اما در مجموع نباید زیاد روی الکسا حساب کنید و تمام تمرکز خود را صرفا روی رتبه بگذارید. برای دریافت آمار و جزئیات دقیق بازدید کنندگان سایت خود، از گوگل آنالیتیکس استفاده نمایید.

چگونه رتبه ی الکسای سایت خود را بهبود دهیم ؟

الکسا

همان طور که می دانید در کشور ما رتبه ی الکسا یکی از معیارها برای تعیین کیفیت سایت ها به شمار می رود. اگر وب سایت شما رتبه ی ایران خوبی داشته باشد، افراد زیادی تمایل دارند جایگاه های تبلیغاتی سایت شما را خریداری کنند. در این بخش از مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی انواع روش ها و راهکارهای بهبود رتبه ی الکسا بپردازیم.

قبلا اشاره کردیم که یکی از مهم ترین معیارهای رتبه دهی الکسا، بازدید کاربرانی است که روی مرورگر خود، الکسا تولبار دارند. اما چندان منطقی به نظر نمی رسد که از بازدید کنندگان سایت خود بخواهید الکسا تولبار نصب کنند و از صفحات مختلف سایت شما بازدید نمایند!

معیارها و ملاک های زیادی برای رتبه دهی وجود دارند و روش های مختلفی برای بهبود رتبه ی الکسا وجود دارد که بعضی از آنها صحیح و اصولی و برخی دیگر مضر هستند.

یکی از راه های بهبود رتبه، استفاده از سایت های بازدیدی است؛ سایت هایی که در آنها عضو می شوید و تعدادی بازدید مشخص به سایت شما هدایت می کنند. به دو صورت می توانید از این گونه سایت ها بازدید دریافت کنید؛ یک روش این است که مبلغی به آنها پرداخت کنید و به ازای آن، تعداد بازدید مشخصی دریافت نمایید. همچنین می توانید یکی از مرورگرهای سیستم خود را به آنها اختصاص دهید و به طور اتوماتیک، از سایت هایی که برای شما باز می شود بازدید کنید و به ازای آن، امتیاز مشخصی دریافت نمایید؛ سپس از امتیازهای مذکور برای دریافت بازدید در سایت خود استفاده کنید.

مزیت این روش این است که بازدهی بسیار سریعی دارد؛ به گونه ای که ممکن است بعد از گذشت یکی دو ماه، حتی به رتبه ی ۳۰۰۰ ایران برسید؛ اما استفاده از این روش را به هیچ عنوان به شما توصیه نمی کنیم!

ممکن است این راهکار در ابتدای کار تاثیر مثبت زیادی در بهبود رتبه ی شما بگذارد، اما در دراز مدت ممکن است حتی سایت شما را نابود کند. بازدید هایی که به سایت شما فرستاده می شوند، عمدتا زمان کوتاهی دارند و ممکن است به سرعت سایت شما در پنجره ی مرورگر کاربران بسته شود؛ فرض کنید پس از گذشت ۲ ثانیه، کاربر سایت شما را در مرورگر خود ببندد؛ اگر تعداد این گونه بازدیدها زیاد شود چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

بانس ریت سایت شما در مدت زمان کوتاهی به شدت زیاد می شود و زمان ماندگاری یا همان Time on Site کاهش می یابد؛ این امر می تواند جریمه ی گوگل را برای شما به دنبال داشته باشد؛ ممکن است سایت شما را در مهم ترین کلمات کلیدی تان از نتایج جستجو حذف کند و اگر این اتفاق بیفتد باید قید سایتتان را بزنید.

پس این گونه بازدیدها مخصوصا آنهایی که زمان ماندگاری کوتاهی دارند، ممکن است لطمه ی زیادی به سایت شما وارد کنند. ضمن اینکه هدفمند نیستند و هیچ تاثیری در رونق کسب و کار و فروش محصولات و خدمات شما ندارند. در ادامه ی مقاله انواع راهکارهای صحیح و اصولی بهبود رتبه را به شما دوستان معرفی می کنیم.

یکی از معیارهای مهم در رتبه دهی الکسا، ترافیک ارگانیک است؛ ترافیک هدفمندی که سایت شما از گوگل دریافت می کند؛ یعنی همان آپ استریم از گوگل. الکسا به سایت هایی که آپ استریم خوبی از گوگل دارند، رتبه ی بهتری اختصاص می دهد. ممکن است دو سایت با تعداد بازدیدهای مشابه وجود داشته باشند که یکی از آنها بخش زیادی از ترافیک خود را از گوگل دریافت کند و دیگری ورودی هایش از گوگل نباشد؛ سایتی که ورودی از گوگل دارد، رتبه ی بهتری کسب خواهد کرد.

در نتیجه یکی از راهکارهای بسیار مفید و موثری که از هر جهت برای شما سودمند خواهد بود این است که روی سئو محتواهای خودتان کار کنید و آنها را در نتایج جستجوی گوگل به جایگاه بالاتری برسانید؛ در این صورت ضمن افزایش ترافیک، ورودی های شما از گوگل نیز افزایش می یابد و این امر تاثیر قابل ملاحظه ای در بهبود رتبه خواهد داشت. هر چقدر در تعداد کلمات کلیدی بیشتری جایگاه مناسب در گوگل داشته باشید، شانس بیشتری نیز برای دیده شدن و بهبود رتبه خواهید داشت.

علاوه بر این، سایت هایی که ورودی از گوگل دارند نسبت به سایت هایی که کاربر مستقیما از طریق آدرس وب سایت وارد آن می شود، در ایام تعطیلات کمتر در معرض کاهش ترافیک قرار خواهند گرفت؛ چون سرچ در گوگل همیشه وجود دارد، اما ترافیک ورودی مستقیم، در بعضی از ایام سال همچون تعطیلات نوروز ممکن است کاهش یابد.

مسئله ی بسیار مهم بعدی که لازم است مطرح کنیم، تاثیر تولید محتوای با کیفیت در بهبود رتبه ی الکسا است. شاید تصور کنید که تولید محتوا تاثیری روی الکسا ندارد، در حالی که این طور نیست؛ تولید محتوای با کیفیت از جنبه های مختلفی باعث پیشرفت سایت شما می شود که یکی از آنها نیز رتبه ی الکسا خواهد بود.

سعی کنید تا جایی که می توانید کیفیت محتواهای خود را افزایش دهید. محتوای با کیفیت محتوایی است که کپی نباشد، تا حد امکان منحصر به فرد باشد، نیازهای کاربران را برآورده کند و رضایت مخاطب را جلب نماید. اگر چنین محتواهایی منتشر کنید، بازدید کنندگان به سایت شما علاقه مند می شوند و صفحات بیشتری از آن را باز می کنند و مدت زمان بیشتری نیز در سایت شما باقی می مانند؛ اگر مطالب شما برای مخاطبان جذابیت و کارایی داشته باشد، باز هم به سایت شما سر می زنند و تبدیل به کاربران دائمی شما خواهند شد.

این قضیه باعث می شود بانس ریت سایت شما کاهش یابد و تایم ماندگاری در سایت و تعداد صفحاتی که بازدید می شوند بیشتر شود؛ این فاکتورها نیز در رتبه دهی الکسا به سایت شما تاثیرگذار است و موجب بهبود رتبه خواهد شد. اگر این موارد را رعایت کنید، حتی اگر ترافیک سایت شما آنچنان قابل ملاحظه نباشد، باز هم الکسا رتبه ی خوبی به شما می دهد و بعد از گذشت مدتی به جایگاه مناسبی می رسید و پیشرفت خواهید کرد. گوگل نیز به محتواهای ارزشمند و تاثیر گذار بی نهایت علاقه دارد و مطمئن باشید جایگاه خوبی برای سایت شما قائل خواهد شد.

هر چقدر فواصل انتشار محتواهای خود را منظم تر کنید و حجم آنها را افزایش دهید، سرعت پیشرفت شما نیز بیشتر می شود. سایت هایی که محتوا محور هستند و محتوای متنی زیادی تولید می نمایند، حتی با بازدید های متوسط و معمولی  نیز رتبه ی خوبی از الکسا دریافت می کنند.

فاکتور بعدی که می توانیم به آن اشاره کنیم بک لینک است؛ هر چقدر بک لینک های معتبر بیشتری داشته باشید، علاوه بر افزایش آتوریتی و اعتبار سایت شما نزد گوگل، رتبه ی الکسای بهتری نیز کسب خواهید کرد. در چنین شرایطی هر چقدر مدت زمان بیشتری از تاسیس سایت شما بگذرد و عمر آن بیشتر شود، رتبه ی بهتر و با ثبات تری به دست می آورید.

محبوبیت در شبکه های اجتماعی نیز در بهبود رتبه ی الکسا بی تاثیر نیست. سعی کنید در شبکه های اجتماعی مختلف عضو شوید و علاوه بر وب سایت، در آنجا نیز به فعالیت بپردازید و محتواهای خود را به اشتراک بگذارید.

مواردی که ذکر شد در بهبود رتبه ی الکسا تاثیر به سزایی دارد و با تلاش مداوم و مستمر و صرف وقت و حوصله به نتیجه می رسد. این نکته را همیشه به خاطر داشته باشید که هیچ موفقیتی یک شبه به دست نمی آید؛ برای بهبود رتبه ی الکسای سایت خود اصلا عجله نداشته باشید و سعی نکنید آن را به هر قیمتی کاهش دهید. بلکه روی فعالیت های اصلی خود و این فاکتورها تمرکز کنید؛ پیشرفت رتبه پس از گذشت مدتی شروع می شود.

هنگامی که با رعایت این موارد ترافیک سایت شما افزایش یابد و به رتبه ی الکسای مطلوبی برسید، از آنجا به بعد فقط بازدید و ترافیک وب سایت برای رتبه دهی الکسا ملاک می شود و بین سایت های بزرگ جنبه ی رقابتی پیدا می کند.

امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه. نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

بدون دیدگاه