زباله های فضایی چیست و چه مشکلاتی را ایجاد می کند ؟

2 سال پیش
زباله های فضایی

به مجموعه ی بقایای ماهواره ها، فضاپیماها و سایر اشیای فضایی که انسان ها آنها را ساخته اند و در مدار زمین در حال گردش هستند زباله های فضایی گفته می شود. در این مطلب با مجله خبری جفت هیچ همراه باشید تا این پدیده را بررسی کنیم.

بسیاری از کشورها زباله های فضایی را یک معضل بزرگ می دانند؛ به این دلیل که می تواند در اجرای ماموریت های فضایی اختلال ایجاد کند و حتی در آینده ای نه چندان دور منجر به بروز جنگ بین کشورهای مختلف دنیا شود.

زباله های فضایی چه مشکلاتی را به دنبال دارند ؟

زباله های فضایی

متاسفانه در سال های اخیر مقادیر زباله های فضایی موجود در مدار کره ی زمین افزایش قابل ملاحظه ای داشته است. این اجسام ممکن است با ماهواره های تحقیقاتی و یا فضاپیماهای فضانوردان برخورد کند و خسارات جانی و مالی فراوانی به بار بیاورد.

در همین راستا آژانس فضایی اروپا طی گزاشی اعلام کرده که در سال ۲۰۱۸ به تنهایی، حدود ۵۰۰ حادثه ی برخورد اتفاق افتاده که منجر به شکستگی و حتی انفجار فضاپیماها شده و مسبب آنها زباله های فضایی بوده است.

زباله های فضایی در واقع از برخورد اجسام مختلفی که انسان ها به فضا فرستاده اند شکل می گیرد. هر تصادفی تعداد بسیار زیادی زباله ی فضایی در مدار کره ی زمین ایجاد می کند.

بر اساس گزارش ها اولین تصادف فضایی در سال ۱۹۹۶ رخ داده که طی آن، یک موشک اروپایی با یک فضاپیمای فرانسوی برخورد می کند و زباله های فضایی زیادی را برجای می گذارد.

زباله های فضایی

بیشتر کشورها قصد دارند فضاپیماهای خود را به جنگ افزارهایی مجهز کنند تا از خسارات برخوردهای احتمالی مصون بمانند. از همین رو این پدیده ممکن است حتی زمینه ساز یک جنگ فضایی باشد.

یکی از مشکلات و چالش های موجود در این زمینه آن است که توافقی بین کشورهای مختلف در مورد فضاپیماهای از کار افتاده وجود ندارد و نمی توانند به اجسامی که از کنترل خارج شده دست بزنند.

کشورهای مختلف باید همانند مقرراتی که برای آب های آزاد وجود دارند، قوانینی را نیز مختص فضا تصویب و اجرا کنند. شاید بدین ترتیب بتوانند اگر ماهواره یا فضاپیمایی از کار افتاد، تصمیم مناسبی برای آن بگیرند و از انباشته شدن زباله های فضایی بیشتر در مدار زمین جلوگیری نمایند.

اطلاعات بیشتر را می توانید از وب سایت dailymail دریافت کنید.

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

بدون دیدگاه