خطر آفتاب سوختگی در فصل زمستان بیشتر است

2 سال پیش
آفتاب سوختگی

شاید تصور کنید که آفتاب سوختگی در فصل زمستان اتفاق نمی افتد؛ به این دلیل که آفتاب ساعات کمتری می تابد و شدت تابش و گرمای آن کمتر است. از طرف دیگر افراد خود را با لباس های بیشتری می پوشانند و کمتر در معرض نور آفتاب قرار می گیرند. در حالی که این یک تصور نادرست است. با جفت هیچی ها همراه باشید تا به بررسی دقیق تر این موضوع بپردازیم.

آفتاب سوختگی ارتباطی با شدت تابش و گرمای آن ندارد؛ بلکه حاصل تشعشعات فرا بنفش خورشید است که آسیب های فراوانی به سلامتی انسان وارد می کند. این تشعشعات در هر شرایطی حتی هوای ابری وجود دارد؛ بنابراین تصور اینکه در زمستان کمتر در معرض آفتاب سوختگی قرار داریم کاملا غلط است، بلکه می توان گفت حتی در مواردی احتمال رخداد این پدیده بیشتر نیز هست.

آیا علاوه بر آفتاب سوختگی خطرات دیگری نیز وجود دارد ؟

تشعشعات فرا بنفش دارای طول موج کوتاه ممکن است سبب آفتاب سوختگی شود و التهاب و سوختگی سطحی پوست را به دنبال داشته باشد. تشعشعات با طول موج بلند نیز می تواند سلول های پوست و همچنین DNA را تخریب کند و پیری زودرس را به همراه داشته باشد. اما قضیه زمانی جدی تر می شود که پای سرطان پوست به میان می آید. پرتوهای خطرناک فرا بنفش آفتاب می تواند زمینه ساز ابتلا به سرطان پوست باشد.

در مواقعی که برف و یخ بر روی سطح زمین باشد، مضرات تشعشعات خورشید افزایش می یابد؛ چون برف و یخ به میزان قابل ملاحظه ای موجب بازتاب پرتوهای زیانبار خورشید می شود و عوارض آن را تشدید می کند.

آفتاب سوختگی

در هنگام ورزش های زمستانی در پیست های اسکی نیز امکان آفتاب سوختگی زیاد خواهد بود؛ چون اتمسفر در ارتفاعات بالا ضخامت کمتری دارد و شدت تشعشعات مضر آفتاب افزایش می یابد. پرتوهای مضر خورشید به همه ی افراد آسیب می رساند. خصوصا پوست های روشن تر که به میزان بیشتری در معرض خطر قرار دارند.

راهکار حل مشکلات مذکور استفاده از کرم ضد آفتاب است که از پوست انسان در برابر این تشعشعات مضر محافظت می کند. در فصل زمستان کرم ضد آفتاب دارای فاکتور محافظتی حداقل ۳۰ می تواند گزینه ی مطلوب و مناسبی باشد که می تواند به میزان ۹۷ درصد مانع جذب پرتوهای ماوراء بنفش شود. اما در ارتفاعات و پیست های اسکی لازم است از کرم های دارای فاکتور محافظتی بالاتر استفاده نمایید.

نکته ی بسیار مهم این است که در هنگام خروج از منزل و حضور در فضای آزاد می بایست هر دو ساعت یک بار استفاده از کرم برای پوست خود را تکرار نمایید. با رعایت این نکات می توانید سطح سلامتی خود را افزایش دهید و از زیبایی های فصل زمستان لذت ببرید.

آفتاب سوختگی

اطلاعات بیشتر را می توانید از وب سایت livescience دریافت نمایید.

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

بدون دیدگاه