معرفی مهم ترین و پرکاربرد ترین کلید های میانبر در ویندوز

2 سال پیش
کلید های میانبر

در این مقاله قصد داریم تعدادی از مهم ترین و پرکاربرد ترین کلید های میانبر که در ویندوزهای ۱۰ و ۷ کاربرد دارند را به شما دوستان و همراهان وب سایت جفت هیچ معرفی کنیم. این میانبرها در استفاده های روزمره از ویندوز کاربرد های فراوانی دارد و اطلاع از آنها سهولت خیلی بیشتری را در هنگام کار با ویندوز برای شما فراهم می کند.

مهم ترین کلید های میانبر در ویندوز

کلید های میانبر

Ctrl+Z : بازگشت به عقب

به جرئت می توان گفت یکی از کاربردی ترین میانبرهای ویندوز به حساب می آید و در مواقعی می تواند حکم یک فرشته ی نجات را داشته باشد! چرا که در هنگام کار با ویندوز، هر عمل ناخواسته و اشتباهی انجام دهید، با کمک این میانبر به راحتی می توانید به حالت قبلی برگردید. همه ی برنامه های در حال اجرا، از این کلید میانبر پشتیبانی می کنند.

Ctrl+A : انتخاب همه

با استفاده از این میانبر می توانید تمام فایل ها یا پوشه های مد نظر خود را به حالت انتخاب در بیاورید و آنها را برای انجام عملیات بعدی آماده نمایید. در صورتی که بخواهید از لیست فایل های خاصی، تعدادی از آنها را که پشت سر هم قرار ندارند انتخاب کنید، می توانید با استفاده از میانبر Ctrl و کلیک چپ موس، فایل های مورد نظر را انتخاب نمایید.

Ctrl+C : کپی

بعد از انتخاب فایل های مورد نظر و هنگامی که قصد کپی کردن آنها را داشته باشید، میانبر مذکور به کمک شما می آید و شما را از کلیک راست موس بی نیاز می کند.

Ctrl+V : پیست

پس از انتخاب و کپی کردن فایل های مورد نظر، اکنون زمان آن رسیده که فایل ها را در محل دلخواه خود قرار دهید و به اصطلاح پیست کنید. این میانبر، عمل پیست را تسهیل می کند و دیگر نیازی به کلیک راست موس نخواهید داشت.

Ctrl+X : بریدن

همانند میانبر کپی عمل می کند؛ با این تفاوت که اصل فایل در محل اولیه باقی نمی ماند و به محل جدید منتقل می شود. Ctrl+X عمل کات یا همان بریدن را برای شما انجام می دهد؛ سپس با استفاده از Ctrl+V در محل مورد نظر پیست خواهد شد.

Ctrl+Alt+Del : ورود به تسک منیجر

هنگامی که اجرای یکی از برنامه ها در ویندوز دچار اختلال می شود و قفل می کند، به جای ریستارت کردن سیستم می توانید با کمک این میانبر وارد یک منوی کاربردی به نام تسک منیجر شوید و برنامه ی مورد نظر را ببندید. این منو اطلاعات و کنترل تمام برنامه ها را در اختیار شما قرار می دهد.

Alt+F4 : بستن برنامه ها

در هر اپلیکیشنی که باشید، با استفاده از این میانبر می توانید به راحتی آن را ببندید. البته قبل از بستن از شما می پرسد که آیا قصد دارید تغییرات را ذخیره کنید یا خیر.

Ctrl+F : پیدا کردن

یکی ازمفید ترین  کلید های میانبر به شمار می رود. فرض کنید سایتی را در مرورگر خود باز کرده اید و در یکی از صفحات آن به دنبال کلمه یا عبارت خاصی می گردید. با فشردن این کلید میانبر، یک کادر مخصوص برای شما باز می شود و کلمه ی کلیدی مورد نظر را در آن وارد می کنید؛ کلمات کلیدی مذکور و همچنین تعداد تکرار آنها در صفحه به شما نشان داده خواهد شد.

Ctrl+H : یافتن و جایگزین کردن

فرض کنید در یک فایل word مشغول تایپ هستید و تصمیم می گیرید یکی از کلمات کلیدی داخل متن که به عنوان مثال ۵ بار در آن متن به کار رفته را تغییر دهید و کلمه ی جدید را جایگزین آنها کنید. با زدن Ctrl+H ، یک صفحه ی جدید به نمایش در می آید که در کادر Find what ، کلمه ی مورد نظر را وارد می کنید و کلمه ی مذکور را در نقاط مختلف متن پیدا می کند و به شما نشان می دهد؛ سپس کلمه ی جایگزین مد نظر را در کادر Replace with وارد می نمایید؛ کلمه ی جدید به راحتی جایگزین کلمه های قبلی خواهد شد.

کلیدهای میانبر ویندوز

البته هنگامی که در مرورگر خود از کلید های میانبر Ctrl+H استفاده کنید، صفحه ی History برای شما به نمایش در می آید که حاوی اطلاعات مربوط به سوابق جستجوی شماست.

Ctrl+E : باز کردن کادر جستجو

زمانی که شما درون مرورگر و یا یکی از درایوهای ویندوز خود باشید، با زدن این کلید میانبر، کادر جستجو برای شما باز می شود و به راحتی می توانید عبارت مورد نظر خود را وارد و جستجو را انجام دهید.

تفاوت این میانبر با Ctrl+F در مرورگر آن است که وقتی در مرورگر خود سایتی را باز کرده باشید و Ctrl+F را بزنید، کادری برای شما باز می شود و عبارت کلیدی خود را درون آن وارد می کنید؛ سپس عبارت مورد نظر درون متن و محتوای آن صفحه را برای شما پیدا می کند؛ در حالی که Ctrl+E کادر سرچ گوگل را برای شما باز خواهد کرد.

Ctrl+N : باز کردن یک فایل یا پنجره ی جدید

کلید های میانبر Ctrl+N بسته به موقعیتی که در آن قرار دارید، یک فایل یا یک پنجره ی جدید برای شما باز می کند. این میانبر روی اغلب برنامه ها و مرورگرهای ویندوز فعال است.

Ctrl + اسکرول ماوس : زوم کردن

هرگاه در موقعیت هایی از جمله مرورگر یا یک فایل ورد نیاز به زوم کردن دارید، Ctrl را بگیرید و همزمان اسکرول ماوس را به سمت بالا حرکت دهید تا صفحه ی مورد نظر زوم شود. همچنین در صورتی که اسکرول ماوس را به طرف پایین بکشید، از حالت زوم خارج و به اندازه ی دلخواهتان کوچک تر می شود.

Win+L : قفل کردن صفحه

این کلید میانبر در مواقعی به کار می رود که قصد دارید به صورت موقتی از سیستم فاصله بگیرید، اما نمی خواهید آن را خاموش کنید یا به حالت استراحت (sleep) ببرید. Win+L صفحه ی ویندوز را قفل می کند و اگر برای سیستم خود رمز تعیین کرده باشید، هنگام ورود مجدد از شما رمز عبور درخواست می کند.

Win+D : نمایش دسکتاپ

کلید های میانبر Win+D را هر موقع بزنید، تمام پنجره ها و برنامه های باز موجود را مینیمایز می کند و صفحه ی دسکتاپ را نمایش می دهد. از طریق این میانبر به سرعت به دسکتاپ خود دسترسی پیدا می کنید و لازم نیست برنامه و پنجره ها را تک تک مینیمایز کنید.

Win+Tab : جابجایی بین برنامه ها

زمانی که این کلید های میانبر را فشار دهید، تمام برنامه های در حال اجرا و استفاده شده در روزهای اخیر به صورت بلوک ها و کاشی هایی برای شما به نمایش در می آید؛ می توانید آنها را اسکرول کنید و فایل و برنامه ی مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

Win+C : اجرای کورتانا

کورتانا یک قابلیت خاص در ویندوز ۱۰ است که دستورات مورد نظر خود را به صورت صوتی می توانید برای او ارسال کنید. با کمک کلید های میانبر Win+C می توانید به این دستیار هوشمند دسترسی پیدا کنید.

البته ممکن است دسترسی به این قابلیت از طریق کلید های میانبر مذکور، به صورت پیش فرض غیر فعال باشد. در این صورت می توانید عبارت Cortana را در قسمت سرچ ویندوز جستجو کنید؛ سپس روی عبارت Cortana & Search settings کلیک کنید تا وارد تنظیمات کورتانا شوید. سپس گزینه ای که در تصویر زیر به آن اشاره شده است را فعال نمایید.

کلیدهای میانبر ویندوز

همچنین پیشنهاد می شود : ویندوز ۷ به پایان عمر خودش نزدیک می شود

Win+I : دسترسی به تنظیمات

با استفاده از کلید میانبر Win+I می توانید به راحتی به تنظیمات ویندوز وارد شوید و مسیر دسترسی به آن در حد قابل ملاحظه ای کوتاه تر خواهد شد.

کلیدهای میانبر ویندوز

Win+S : دسترسی به قابلیت جستجوی ویندوز

هنگامی که در سیستم خود به دنبال فایل یا برنامه ای می گردید، می توانید با فشردن میانبر Win+S و تایپ کردن نام فایل مورد نظر، آن را پیدا کنید. کورتانا نیز با جستجوگر ویندوز ادغام می شود و به کمک شما می آید.

Win+X : دسترسی به منوی مخفی ویندوز

ویندوز یک منوی مخفی دارد که حاوی تنظیمات تمام بخش های مهم سیستم می باشد. با فشردن کلید میانبر مذکور می توانید به این منوی مخفی دسترسی پیدا کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت lifehack مراجعه نمایید. همچنین اگر کلید های میانبر بیشتری را می شناسید، در قسمت نظرات این مطلب با ما در میان بگذارید.

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

بدون دیدگاه