بهترین تیپ ها و استایل های کریسیانو رونالدو و لیونل مسی

فناوری های موجود در اینترنت اشیاء – IOT

۱۵ اکتبر ۲۰۱۸ | ۰۵:۴۳
فناوری

فناوری های موجود برای اینترنت اشیاء که در نظر گرفته می شود کلا به سه دسته تقسیم می شوند :

۱- فناوری هایی که “اشیاء” را برای بدست آوردن اطلاعات متنی قادر می سازند.

۲-فناوری هایی که “کارها” را برای پردازش اطلاعات متنی فراهم می کنند.

۳-فناوری هایی برای بهبود امنیت و حفظ حریم خصوصی

IOT

دو دسته اول می توانند به طور مشترک به عنوان بلوک های عملکردی شناخته شوند که نیاز به ایجاد “هوش” در درون “اشیاء” را بیان میکنند و در واقع جزء ویژگی های است که IOT را از اینترنت معمول جدا می کنند، همچنین شما می توانید مفهوم اینترنت اشیا را از اینجا مشاهده نمایید.

پیشرفت های اینترنت به این معنی است که محیط، شهر، ساختمان، وسایل نقلیه، لباس، دستگاه های قابل حمل و اشیاء دیگر، بیشتر و بیشتر در ارتباط با یکدیگر و شبکه و تولید اطلاعات جدید باشند. علاوه بر این فناوری های شبکه، باید با چالشهای جدید کنار بیایند مثلا نرخ داده های بسیار بالا، جمعیت انبوهی از کاربران، زمان تاخیر کم، انرژی کم، هزینه کم و تعداد زیاد دستگاه، سناریو ۵G که چالش ها آینده را منعکس می کند به عنوان راهنمایی برای کار توسط EC مشخص شده که توسط بودجه پروژه METIS معین گردیده است.

همانطور که اینترنت اشیاء در کارخانجات هوشمند ایجاد می شود، هر دو حجم و سطح جزئیات تولیدات شرکت های بزرگ افزایش می یابد. علاوه بر این، فقط مدل های کسب و کار یک شرکت را شامل نخواهد شد، اما به جای آن، شبکه های بسیار پویا، شرکت ها را به طور کامل تشکیل می دهند و زنجیره ارزش جدید داده ها به صورت مستقل ساخته شده و ارسال می شوند؛ این داده ها به ناچار از مرزهای شرکت عبور می کنند و خطراتی را به وجود می آورند؛ خطراتی خاص در این زمینه جدید موجود است.

IOT

به عنوان مثال، داده هایی که در ابتدا فعالیت های همکاری بین شرکت های مختلف تولید و مبادله شده اند می تواند در کنار داده های دیگر، به توسعه ی شرکت و افزایش سطح همکاری بیانجامد. برای مثال، ممکن است به آنها درک استراتژی های کسب و کار خود را بدهد . آنها مدل های تجاری نوآورانه مانند این نیز نیاز به حصول فرآیند های قانونی به منظور اطمینان از ارزش اضافه شده خواهد داشت. عمدتا به شکل قراردادها( به عنوان مثال از طریق استفاده از قیمت های مدل های پویا و دینامیکی)

تعریف عمومی اینترنت اشیاء

ده روند “بحرانی” و فناوری های تاثیر گذار بر فناوری اطلاعات در پنج سال آینده توسط گارتنر بیان شده است که در میان آنها اینترنت اشیاء نیز به چشم می خورد. همه این اشیاء یک IPaddress داشته و می توانند ردیابی شوند. اینترنت در حال گسترش به دارایی ها و کالاهای مصرفی مانند اتومبیل و تلویزیون است. مسئله این است که اکثر شرکت ها و فروشندگان تکنولوژی هنوز به دنبال امکانات احتمالی از اینترنت گسترش یافته هستند و به صورت عملیاتی و سازمانی آماده نیستند. گارتنر چهار مدل استفاده پایه ای را که در حال ظهور هستند شناسایی می کند :
۱- مدیریت
۲-کسب درآمد
۳- عملیات
۴- گسترش

IOT

ویژگی های اساسی IOT

این موارد می توانند در مورد افراد، چیزها، اطلاعات، و مکان ها اعمال شود. بنابراین “اینترنت اشیا” به اصطلاح به “اینترنت همه چیز” تبدیل خواهد شد. همگرایی IP استفاده از آی پی برای ارتباط با دستگاه های کوچک و سنسورها و کنترل آنها راه را برای همگرایی شبکه های بزرگ و IT محور با رویکرد واقعی باز می کند. ویژگی های اساسی IOT به شرح زیر است :

 اتصال متقابل: با توجه به IOT، هر چیزی می تواند با زیرساخت اطلاعات و ارتباطات جهانی متصل شود.

خدمات مربوط به اشیا: IOT قادر به ارائه چیزهایی مرتبط با خدمات در محدوده هایی مانند حفاظت از حریم خصوصی و سازگاری معنایی بین چیزهای فیزیکی و مجازی مرتبط با آن چیزها به منظور ارائه خدمات مرتبط با موضوع است .

ناهمگونی: دستگاه های IOT بر اساس پلتفرم های سخت افزاری مختلف و شبکه ها ناهمگن هستند. آنها می توانند با دیگران، دستگاه ها یا سرویس های مختلف از طریق شبکه های مختلف، ارتباط برقرار کنند.

تغییرات پویا: وضعیت دستگاهها به صورت پویا، به عنوان مثال ؛ خوابیدن و بیدار شدن از خواب، اتصال و یا قطع دستگاه ها و همچنین کاربرد آن ها از جمله محل و سرعت تغییر میکند. علاوه بر این، تعداد دستگاه ها می تواند به صورت پویا تغییر کند.

مقیاس عظیم: تعداد دستگاه هایی که باید مدیریت شوند و با یکدیگر ارتباط برقرار کنند که از نظر مرتبه ی بزرگتری از دستگاه های متصل به اینترنت فعلی حداقل یک مرتبه بزرگتر باشند؛ یعنی نسبت ارتباط برقرار شده توسط دستگاه ها در مقایسه با ارتباطات انسانها به طور قابل ملاحظه ای بزرگتر باشد. این در حقیقت به معانی و مفهوم داده ها و همچنین مدیریت کارآمد داده ها مربوط است.

IOT

برای تطابق با تنوع IOT ترکیبی ناهمگون از فناوری های ارتباطی، میبایست به منظور رسیدگی به برنامه های IOT مانند بهره وری از انرژی، امنیت و قابلیت اطمینان،اقتباس شوند. در این زمینه، ممکن است سطح تنوع به یک مقیاس کوچک تبدیل شود؛ مانند تعداد فناوری های مدیریت اتصال که نیازهای مشتری را نسبت به درخواستهای IOT برآورده می کنند که توسط بازار پذیرفته شده و برای خدمت رسانی، توسط یک اتحاد قوی تکنولوژی پشتیبانی می شود.

نمونه هایی از استانداردهای این دسته بندی شامل فناوری های سیمی و بی سیم می باشد؛ اترنت، Wi-Fi، بلوتوث، ZigBee و Z-Wave توزیع، حمل و نقل، تدارکات، تدارکات معکوس، خدمات زمینه و غیره مواردی هستند که اتصال اطلاعات و “اشیا” را ممکن میسازد.

اینترنت اشیاء راه حل های مبتنی بر ادغام فناوری اطلاعات را ارائه میدهد که اشاره به سخت افزار و نرم افزار مورد استفاده برای ذخیره، بازیابی و پردازش داده ها و فناوری ارتباطات دارد که شامل سیستم های الکترونیکی مورد استفاده برای برقراری ارتباط بین افراد یا گروه ها است. همگرایی سریع فناوری اطلاعات و ارتباطات در سه لایه نوآوری فناوری که شامل ابر، داده ها و ارتباطات شبکه ها و دستگاه ها رخ داده است.

 

0/5 ( 0 نظر )
دیدگاه شما

۰ دیدگاه