سوپر کامپیوتر SpiNNaker به عنوان قدرتمند ترین سیستم دنیا معرفی شد

2 سال پیش
سوپر کامپیوتر SpiNNaker

در این مقاله با وب سایت جفت هیچ همراه باشید تا به بررسی سریع ترین و قدرتمند ترین سوپر کامپیوتر دنیا تحت عنوان SpiNNaker بپردازیم.

این سوپر کامپیوتر از روی عبارت Spiking Neural Network Architecture نام گذاری شده است. SpiNNaker متشکل از یک میلیون هسته ی پردازشی و هزار و دویست بورد است که به هم متصل شده اند. گفته شده که SpiNNaker سریع ترین سیستمی است که عملکرد مغز انسان را شبیه سازی می کند.

شبیه سازی عملکرد مغز انسان، رویای دیرینه ی داشمندان بوده است و تاکنون تلاش های زیادی انجام شده تا ساختار شبکه ی عصبی مغز را در سیستم های کامپیوتری پیاده سازی کنند و یک مغز مجازی بسازند؛ اما طراحی سیستمی که بتواند مانند مغز انسان عمل کند بسیار دشوار خواهد بود.

سیستم مذکور در دانشگاه منچستر کشور انگلستان قرار دارد. استیو فوربر به عنوان یکی از طراحان و دست اندرکاران این پروژه ادعا کرده که SpiNNaker می تواند تحول عظیمی در دنیای کامپیوترهای امروزی ایجاد کند.

این سوپر کامپیوتر وظیفه ی مدل سازی نورون های مغز را بر عهده دارد و نسبت به نسل های قبلی خودش، نورون های بیشتری را شبیه سازی می کند و مدل های جزئی مغز را پشتیبانی می نماید.

توان پردازشی و امکانات سریع ترین سوپر کامپیوتر دنیا

سوپر کامپیوتر SpiNNaker

بر اساس اعلام سازندگان، این سوپر کامپیوتر قابلیت انجام ۲۰۰ کوآدریلیون عمل به صورت همزمان را داراست. هر کوآدریلیون متشکل از عدد یک به همراه پانزده عدد صفر در جلوی آن است!

در نسل های قبلی سوپر کامپیوتر، سیستم هایی نیز یافت می شوند که تعداد پردازنده های درونی بیشتری نسبت به SpiNNaker دارند؛ به عنوان مثال Sunway TaihuLight که ساخت کشور چین است، ده میلیون و ششصد و چهل و نه هزار و ششصد هسته ی پردازشی دارد؛ اما ساختار اختصاصی SpiNNaker آن را از رقبایش متمایز می نماید.

معماری این سیستم جدید به گونه ای است که پرتاب سیگنال توسط نورون ها را که توسط مغز انسان انجام می شود، به میزان بیشتری شبیه سازی می کند و شبکه های عصبی بزرگ تری را پشتیبانی می نماید. این عمل حاصل ارتباطات ویژه و استثنایی بین پردازنده ها است.

یکی از بخش های مغز انسان که SpiNNaker روی آن تمرکز دارد، ناحیه ای به نام Basal Ganglia است که توسط بیماری پارکینسون درگیر می شود. بنابراین می توان گفت یکی از کاربردهای این سوپر کامپیوتر، پیگیری مشکلات مغزی است و بدین وسیله می تواند برای علم پزشکی نیز مفید و موثر واقع شود.

یکی دیگر از قابلیت های SpiNNaker این است که یک نرم افزار ربات مربوط به گوشی های هوشمند را کنترل می کند و داده های جمع آوری شده توسط سنسورهای آن را تفسیر می کند و می تواند در مسیریابی ها تصمیم گیری کند.

با تکنولوژی های حال حاضر دنیا، امکان شبیه سازی کامل مغز انسان هنوز امری غیرممکن و دست نیافتنی است. تاکنون فقط عملکرد بخش های کوچکی از مغز انسان شبیه سازی شده است؛ اما با پیشرفت روزافزون فناوری، بدون شک موفقیت های بزرگ تری در سال های آینده به دست خواهد آمد.

همچنین می توانید سری به سایت livescience بزنید و اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

بدون دیدگاه