گوشی اندرویدی خود را روت کنیم یا نه ؟

3 سال پیش
روت

اینکه گوشی خود را روت کنیم یا خیر یکی از سوالات مهمی است که همواره ذهن کاربران سیستم عامل اندروید را به خود مشغول می کند. با جفت هیچ همراه باشید تا به بررسی این سوال بپردازیم.

هنگامی که یک گوشی اندرویدی روت می شود، فایل های سیستمی آن قابل دسترس و تغییر خواهد شد. از آنجا که اندروید به صورت یک سیستم عامل متن باز طراحی شده، دست کاربر بازتر است و اختیارات بیشتری دارد؛ در همین راستا برنامه نویس ها و توسعه دهندگان ماهر این امکان را خواهند داشت که به منابع و نرم افزارها دسترسی پیدا کنند و شخصی سازی و ویرایش های مختلف انجام دهند.

روت کردن

فواید و امکانات روت کردن

روت کردن گوشی باعث افزایش امکانات و قابلیت های آن می شود؛ متن باز بودن اندروید این اجازه را به شما می دهد که هر تغییری که فکرش را بکنید روی سیستم عامل ایجاد کنید.

به عنوان مثال حافظه ی داخلی گوشی یک معیار و ملاک مهم برای کاربران به شمار می رود. کاربران زیادی تمایل دارند به برنامه های از پیش نصب شده روی گوشی خود دسترسی داشته باشند و آنها را تغییر دهند یا حذف کنند. یا اینکه برنامه های جدید را بتوانند روی کارت SD خودشان ذخیره کنند تا فضای کمتری از حافظه ی داخلی گوشی اشغال شود؛ از طریق روت کردن گوشی، امکانات مذکور برای شما فراهم خواهد شد.

روت کردن

همچنین کاربران حرفه ای بعد از روت کردن گوشی می توانند رام های سفارشی (کاستوم رام) نصب نمایند و از افزایش سرعت پردازش دستگاه و قابلیت های جدید از جمله بکاپ گرفتن از برنامه ها، غیرفعال کردن تبلیغات درون برنامه ای، بازیابی فایل ها حذف شده و غیره لذت ببرند.

تا اینجا در مورد فواید این عمل صحبت کردیم. حال به بررسی مضرات و مشکلات آن می پردازیم.

روت کردن

مضرات و مشکلات روت کردن

روت کردن اکثر اوقات باعث از بین رفتن گارانتی گوشی می شود. پس اگر گارانتی گوشی برای شما اهمیت دارد باید قید روت کردن را بزنید!

مورد بعدی که می توان به آن اشاره کرد آپدیت هایی است که از طرف شرکت سازنده ارائه می شود؛ این مورد نیز بعد از روت کردن از بین خواهد رفت و شما هیچ آپدیت رسمی جدیدی از طرف شرکت سازنده دریافت نمی کنید.

همچنین افزایش سطح دسترسی و مجوز برنامه ها (permision) ممکن است برای گوشی شما خطرات امنیتی به دنبال داشته باشد؛ چون می تواند گوشی را در معرض تهاجم ویروس ها و بد افزارها قرار دهد.

در پایان باید بگوییم که روت کردن بستگی به نیاز و مهارت افراد دارد؛ آیا واقعا لازم است به امکاناتی که به واسطه ی این کار اضافه می شود دسترسی پیدا کنید و توانایی لازم برای مواجه شدن با فایل های سیستمی اندروید و تغییر دادن آن را دارید یا خیر؟

پس این شما هستید که تعیین می کنید روت کردن گوشی برای شما مفید یا مضر خواهد بود.

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

بدون دیدگاه