لنزهای هوشمند جدیدی طراحی شد که با دو بار پلک زدن زوم می کنند

2 سال پیش
لنزهای هوشمند

محققان دانشگاه کالیفرنیا موفق به طراحی لنزهای هوشمند تماسی جدیدی برای چشم انسان شدند که دو بار پلک زدن روی اشیاء مختلف زوم می کند. این لنزها قابلیتی را برای افراد فراهم می کنند که با دو بار پلک زدن روی شی ء و سوژه ی مورد نظر، همانند لنزهای دوربین عکاسی آن را زوم می کند.

لنزهای تماسی برای افرادی که رابطه ی خوبی با عینک های طبی ندارند، یک جایگزین خوب به شمار می رود. به طور کلی تاکنون لنزهای تماسی برای مصارف زیبایی مورد استفاده قرار گرفته اند و یا جایگزین عینک های طبی بوده اند. اما اکنون دانشمندان لنزهای جدیدی طراحی کرده اند که قابلیت های بیشتری ارائه می کنند و فراتر از لنزهای عادی هستند.

لنزهای هوشمند

کارایی لنزهای هوشمند تماسی جدید چگونه است ؟

این لنزهای تماسی نرم، سیگنال های الکترواکولوگرافی تولید شده در هنگام حرکت چشم در جهات مختلف را اندازه گیری می کنند و واکنش مورد نیاز را نشان می دهند. این لنزها کوچک ترین حرکات چشم به هر سمت را حتی در زمان بسته بودن چشم و یا تاریکی مطلق تشخیص می دهند. زمانی که سیگنال های الکترواکولوگرافی از چشم دریافت شد، فاصله ی کانونی چشم تغییر می کند تا شخص بتواند اجسام را واضح تر مشاهده نماید.

در طراحی این لنزهای نرم، الاستومر دی الکتریک به کار رفته است که این قابلیت را دارد که فاصله ی کانونی خود را تا ۳۲ درصد تغییر دهد. بنابراین قابلیتی فراهم می شود تا با دو بار پلک زدن روی جسم مورد نظر، آن را در حالت زوم شده ببینند.

همان طور که اشاره کردیم، این لنزهای تماسی حرکات مختلف چشم و پلک زدن را حتی در هنگام بسته بودن چشم ها شناسایی می کنند. این ویژگی باعث می شود که فرد بتواند برای لحظه ای چشمان خود را ببندد و دو بار پلک بزند و سپس باز کند و از مشاهده ی تصاویر بزرگ تر و واضح تر لذت ببرد!

لنزهای هوشمند

لنزهای تماسی جدید، همانند یک ربات برای چشم انسان عمل می کنند

می توان گفت این لنزها همانند ربات هایی هستند که عمل بزرگ نمایی اشیاء را برای چشم انسان انجام می دهند. لنزهای مذکور احتمالا در آینده کاربردهای بسیار گسترده و جالبی خواهند داشت. در طراحی پروتزهای مصنوعی چشم، ربات ها و شیشه های هوشمند می توانیم شاهد حضور این لنزها باشیم.

این لنزهای تماسی نرم، حتی می توانند در زمینه های نظامی نیز کاربرد داشته باشند و با کمک آنها سربازان بتوانند اهداف مورد نظر برای تیراندازی را بهتر مشاهده کنند و انواع مین های شکاری یا تجهیزات استتار شده در میدان جنگ را به سرعت تشخیص دهند.

شاید تا چند مدت پیش، چنین لنزهای پیشرفته ای که همانند دوربین ها قابلیت زوم کردن دارند را فقط می توانستیم در فیلم های علمی تخیلی ببینیم؛ اما هم اکنون با تلاش های دانشمندان و پیشرفت تکنولوژی، این امکانات به دنیای واقعی منتقل شده است.

ممنون که تا انتهای این مقاله با جفت هیچ همراه بودید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می توانید به وب سایت های techspot و cnet مراجعه نمایید.

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

بدون دیدگاه