نگاهی به اینترنت اشیا – IOT

2 سال پیش
اینترنت اشیا

چند سال پیش وجود اینترنت اشیا در حاله ای از ابهام بود ؛ اما امروزه ظهور کرده است. امروزه شرکت های مختلف اینترنتی و خدماتی از گوگل تا اپل و سامسونگ به طور فزاینده ای به آن روی آورده اند. Cisco تخمین میزند که اینترنت اشیا در حدود ۱۴ ترلیون دلار ارزش بالقوه دارد. با نگاهی به تحول و پیشرفت این تکنولوژی در گستره ی گیتی به نظر می رسد اروپا کمی از قطار پیشرفت جا مانده باشد و اکنون شرکت های آسیایی مثل سامسونگ و شرکت های آمریکایی مانند اپل گوی سبقت را ربوده اند. در ادامه به تعریف اینترنت اشیا می پردازیم. با جفت هیچی ها همراه باشید.

اینترنت اشیا (Internet of Things)

اینترنت اشیا مخفف IOT چیز جدید و نا آشنایی نیست چون اولین نمونه استفاده از این تکنولوژی؛ تولید و رونمایی از توستر متصل به اینترنت در یک کمپانی در سال ۱۹۸۹ بود. اینترنت اشیا در اصل اتصال دستگاه های مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت است. به کمک اینترنت اشیا برنامه ها و یا سخت افزار های مختلف می توانند از طریق اتصال اینترنت با انسان ارتباط برقرار کند.

البته از دید اروپا، درست نیست که خود را بازنده ی این رقابت یعنی اینترنت اشیا(IOT) بداند. مسلما برای اروپا ایجاد زیر ساخت ها و تقویت بنیادین خطوط ارتباطی و افزایش سرمایه گذاری مقدمه ی برون رفت از این وضعیت است. مسلما درون مایه ی تمام این پیش نیاز ها برای اروپا همانند مسایل ایمنی و قابلیت جلب اطمینان کاربران، از جنس تکنولوژیک و فنی است. هرچند نباید از اهمیت مسایل بازاریابی و جلب نظر مشتری چشم پوشی کرد.

اینترنت اشیادر اینجا، کمیسیونی خاص در اروپا در نظر دارد که چگونه میتوان بهترین حمایت و پشتیبانی را از IOT به عمل آورد و در ادامه ی آن تحقیقات و نوآوری های بعدی را تضمین نمود. یکی از سناریوها برای تحقق این امر به کار گیری تعداد بسیار زیادی سنسور در ارتباط با حجم زیاد داده ها است و سناریوی دیگر به کار انداختن عملی این تکنولوژی و بررسی تجربی عملکرد آن است. به کار گیری تکنولوژی کد گذاری داده ها و تامین امنیت تبادل اطلاعات در قالب تکنولوژی end-to-end از اوامری است که موجب جلب کاربر خواهد شد.

به غیر از قدرت و ظرفیت آمریکا و آسیا در این مورد، اروپا نیز دارای پیش زمینه ی قدرتمند در خصوص تحقیق و تکنولوژی IOT است و شرکت های بسیار موفقی را درخود جای داده است. به بیان دیگر نقطه قوت اروپا در این زمینه وجود شرکت های پیشرفته ی ساخت سنسور، نرم افزار، سیستم های ترکیبی، شبکه های مخابراتی و اپلیکشین های متنوع است. این مقاله در زمینه IOT بسیار مفید بوده و نشان میدهد که اجبار بوجود آمده که درد واقع توفیقی اجباریست برای جلو راندن اروپا، موجب جلو راندن تمام دنیا در بکارگیری IOT خواهد شد.

افزایش سطح و ارتقای جایگاه اینترنت اشیاء

وضعیت امروز اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء توسط ITU و IERC به عنوان یک تکنولوژی با زیر ساخت دینامیکی و درحال تغییر با پروتکل ها و قابلیت های خود تنظیم کننده که هم مجازی و هم فیزیکی هستند، شناخته میشود. از حدود یک سال پیش، IOT خود را به صورت بالقوه یک تکنولوژی یکه تاز و آینده محور معرفی کرده است. تصمیمات در خور توجه ای به واسطه ی بازیگران این عرصه در زمینه ICT همانند شرکت گوگل، اپل و CISCO گرفته شده که جایگاه بعدی آنان را در خصوص این تکنولوژی رقم خواهد زد.

شرکت های مخابراتی اذعان میکنند که نقش ارتباطات، ماشین ماشین – (M2M) و نیز IOT، هسته ی تجارت در آینده را تشکیل خواهد داد. اروپا اخیرا شروع به سرمایه گذاری های قابل توجهی در مورد تحقیقات و نوآوری های IOT بالاخص در خصوص سیستم های ترکیبی و سیستم های فیزیکی سایبری انجام داده است. این تحقیقات هم اکنون به عنوان مؤلفه های ایجاد و تغذیه ی نوآوری میتواند در اختیار بازار و شرکت های پیش رو قرار گیرد.

  اینترنت اشیا   اینترنت اشیا

در ارتباط با مفهوم توسعه، اکثریت قریب به اتفاق کشورهای اروپایی و آسیایی و آمریکایی به IOT به چشم یک مقوله ی نوآوری و پیشرفت محور می نگرند. فراتر از مفهوم IOT و تکنولوژی های امنیتی قابل اطمینان، توجه به گوشی های هوشمند و بستر های تکنولوژی خاص با قابلیت تعامل با این فن آوری ها از اهمیت به خصوصی برخوردار است. با پیشرفت روزافزون IOT، پیشرفت در زمینه های رباتیک، تکنولوژی های معناگرایی و زیر ساخت های اینترنتی، امری اجتناب ناپذیر تلقی میگردد.

اینترنت اشیا

فردای اینترنت اشیاء

نه فقط ترکیت و ایجاد مفاهیم ICT و کارکرد های آن نقش محوری را بازی میکنند بلکه ترکیب و ادغام آنان در محیط های هوشمند نیز دارای اهمیت بالقوه است. چالش پیش رو در حقیقت توسعه ی اینترنت فعلی IOT به بستری قابل تغییر و دینامیکی برای وسایل متصل به شبکه اینترنت و اشخاص است.

تحلیل ها و آنالیز های متعدد صنعتی، معین کرده اند که رشد و تکامل اینترنت اشیاء ادغام شده در محیط ها و بستر های هوشمند موجب تشکیل یک شبکه ی هوشمند از اشیاء میشوند که خود ایجاد کننده ی تغییر اجتماعی بعدی و متناسب با آن خواهد بود و تقویت کننده ی زندگی رفاهی و اقتصادی شهروندان خواهد شد. با پایان این دهه، انتظار میرود که تعداد بسیاری از وسایل به نسبت افراد به این تکنولوژی تجهیز شوند و در واقع رشد ۲۰% را برای آن میتوان در نظر داشت.

در این خصوص اروپا میبایست پیشگامی خود را در سیستم های هوشمند و تکنولوژی های ادغامی با هدف دستیابی و چیرگی بر بازار سیستم های فیزیکی سایبری، حفظ کند. جهت غلبه بر چالش های پیش روی ایجاد شبکه IOT اروپا میبایست علاوه بر ایجاد و تقویت زیرساخت های مناسب و ساخت وسایل هوشمند تجاری در جهت تضمین امنیتی و نیز سلامتی افراد، گام های مؤثری بردارد.

اینترنت اشیا

یک لیست کلی از اهداف عمومی به کار گیری IOT در مقیاس عمده، موارد زیر را در برمی گیرد:

حل و مرتفع ساختن موانع تکنولوژیکی موجود : با تمرکز بر مقوله ی امنیت از دیدگاه صنعتی، تکنولوژی اروپا قادر به تامین این نیازخواهد بود؛ علاوه بر اینکه دغدغه های فعلی مهندسین یعنی دغدغه هایی همانند سرعت، طراحی، آزمایش و کارکرد عملی و تایید هماهنگی با اینترنت اشیاء، نیز باید رفع گردد. از نظر تکنیکی میبایست دستگاه های فراوانی را ساخت که نه به صورت انفرادی و تکی کنترل شوند، بلکه به صورت خودکار عمل کنند.

کاویدن و جست و جوی توان همبستگی : معماری اینترنت اشیاء با رویکرد فضای ابری و کلان داده به صورت ژرف.

اعتبار سنجی مقبولیت کاربر: با تمرکز بر کاربردهایی که امروزه عملی نمی شوند و هنوز هم محتاج به تحقیقات است. یک مثال از این دست، ارتباط ماشین با ماشین و یا ارتقای سطح همبستگی برای تعامل بیشتر برپایه ی امنیت اطلاعات حیاتی است.

ارتقاء دادن نوآوری سنسور ها و پلتفرم های اشیاء: فعالیت های هدایتی اینترنتی با دادن قدرت به مجموعه ای از کاربران به منظور توسعه اپلیکیشن های خلاقانه که با داده ها کنترل میشوند، موجب رشد هدایت اینترنتی شده است.

نشان دادن مشکلات موارد استفاده: به منظور اعتبار سنجی مفاهیم تکنولوژی ژنتیک که میتواند وسیله های متعددی را پشتیبانی کند؛ برای مثال، خانه های هوشمند، کارخانجات هوشمند و محیط های ظریف و حساس شهری. به علاوه اعمال تجربی هدایت این وسیله ها جهت یافتن چگونگی تعامل آنان با محیط انسانی حائز اهمیت است.

0
نویسنده مطلب AmiR
اشتباه وجود نداره💭شاید این روزها به خودت میگی: خیلی اشتباه کردی انتخاب های اشتباه داشتی و تصمیم های اشتباه گرفتی حق داری! !اما، من امروز اومدم بهت بگم اشتباه وجود نداره دوست من چیزی که تو اسمش رو اشتباه گذاشتی اقدامیه که در اون لحظه، بر اساس بهترین اطلاعاتی که داشتی بر اساس باورهات، آموزش هات، چیزی که خانواده بهت میگفته چیزی که دور و بری هات بهت میگفتن تصمیم گرفتی و اقدام کردی، ولی نتیجه اون چیزی نشد که دوست داشتی خودت رو به خاطر اشتباهات گذشته نکوب تو آدم جدیدی شدی، دیدگاه های جدیدی داری، آگاه تری، پخته تری در دل هر اشتباه، دانه رشد تو نهفته اس اون دانه رو بارور کن اشتباه وجود نداره دوست من!

بدون دیدگاه