ربات های انسان نما- Humanoid robot- شبیه انسان

ربات های انسان نما

در این مقاله از وب سایت جفت هیچ قصد داریم در مورد ربات های انسان نما صحبت کنیم که بسیار جذاب و دوست داشتنی هستند. زمانی خواهد آمد که عده ای از این ربات ها در زندگی ما نقش مهمی را ایفا می کنند . سال ها پیش تخیلات و تصورات خود را می توانستیم در فیلم ها تماشا کنیم اما امروزه ربات ها به قدری به انسان ها نزدیک شده اند که وجود ربات ها در زندگی ما می تواند بسیار جدی شود. اینقدر این ربات ها پیشرفت کرده اند که  می توانید با آن ها سخن بگویید . ظاهر شبیه به انسان دارند و روی دو پا راه  می روند . برای ساخت یک ربات حرفه ای به بسیاری از رشته ها در کنار یکدیگر نیازمندیم .

ربات انسان نمای سوفیا در نمایشگاه CES 2018 برای اولین بار با پاهای خودش راه رفت . آسیمو اولین رباتی بود  که تصورات ما از این گونه ماشین‌ها را به واقعیت نزدیک تر نمود. آسیمو نامش برگرفته از نوآوری در جنب و جوش (Innovative MObility) است و قدش تنها ۹۱.۴ سانتی متر می باشد . آسیمو قادر است از پله‌ها بالا و پایین برود و اشیا را با دست بردارد  و البته از همه مهم تر اولین رباتی محسوب می‌شود که توانسته دویدن را با سرعت ۶ کیلومتر بر ساعت شبیه سازی نماید .

ربات های انسان نما

۲ تا از ربات های انسان نما که  توانسته اند بسیار حرفه ای عمل کنند و عده ی زیادی را شگفت زده کنند  به نام های سوفیا و جیا جیا هستند که در ادامه به بازگو توانایی های آن ها می پردازیم . این ربات در قالب  یک زن طراحی شده است . در نگاه اول شاید واقعی به نظر برسد اما اگر کمی جلوتر بروید بانویی که در مقابل شما ایستاده ، یک ربات پیشرفته تازه طراحی شده است . سوفیا می تواند دهانش  را حرکت دهد و صحبت کند ، می تواند چشمک بزند و سر خود را در حین صحبت کردن همانند یک انسان واقعی تکان بدهد . ربات سوفیا بسیار به انسان شبیه می باشد حتی پوست آن از ماده ای به نام frubber  تشکیل شده است که وقتی در برابر آن قرار دارید با یک جسم سرد و بی روح مواجه نمی شوید .

هدف از توسعه این ربات ها این است که بتواند به تنهایی فکر کند و کارهایش را بدون نیاز به انسان ها انجام دهد توانایی‌هایی مثل دیدن، شنیدن، یادگیری از محیط و همچنین دیگر توانایی‌های ذهنی انسان را نیز تقلید کند . یکی  از ویژگی های بارز  این ربات ها حفظ تعادل و راه رفتن بر روی ۲ پا می باشد .

شرکت هوندا یکی از موفق ترین ها در دنیای ربات های دو پا (انسان نما ) شناخته شده است  . ربات های این کمپانی  قابلیت صحبت کردن ، آواز خواندن و حتی حرکت دادن دست ها دارد .

ربات های انسان نما

ربات جیا جیا نیز چهره بسیار طبیعی را داراست و در نقش یک دختر جوان ۲۳ ساله  طراحی شده است قابلیت شنوایی و تکلم و تشخیص چهره از دیگر ویژگی های این ربات است . به گفته مهندس ارشد این پروژه جیا جیا در مقایسه با دیگر ربات های انسان نما که تا کنون طراحی و ساخته شده اند، از حرکات طبیعی تر چشم ها برخوردار بوده و در فن آوری آن بین حرکات بدن و لب حین صحبت کردن ، تناسب بیشتری لحاظ شده است.

برای طراحی  ربات هیجان انگیز جیا جیا سه سال  وقت صرف شده است این زمان صرف شده واقعا ارزش این را داشته است که این ربات بتواند بسیار واضح و دلنشن به صحبت کردن بپردازد . این ربات ها می توانند با صدای بلند و به چند زبان مختلف صحبت کنند . حتی کسانی که از این موزه بازدید کردند می توانند با این ربات ها صحبت کنند و پیش بینی شده است که این ربات ها می توانند به جای گوینده اخبار استخدام شوند و به زیبایی اخبار بگویند .

ربات های انسان نما

جیا جیا خیلی حرفه ای به معاشرت می پردازد به گونه ای که  یکی از حضار در این کنفرانس از او پرسید که «چه مهارت‌هایی بلدی؟» و جیا جیا در پاسخ گفت: من می‌توانم صحبت کنم. چهره‌ها را تشخیص دهم. جنسیت آدم‌هایی را که روبه‌رویم قرار می‌گیرند، تشخیص بدهم و حتی حالات چهره آنها را درک کنم.

او حتی می‌تواند وارد صحبت‌های پیش‌بینی‌ نشده شود یا حتی واکنش‌های مناسب به رفتار طرف مقابل نشان دهد. در حین کنفرانس خبری رونمایی از جیاجیا، در کمال  ناباوری زمانی که یکی از خبرنگاران به او نزدیک شده بود او خطاب به آن عکاسان  گفت: خیلی نزدیک نیا، اینطوری صورتم در عکس چاق‌تر می‌افتد.

ربات های انسان نما

این عکس العمل از ربات های انسان نما توانست عده زیادی را به وجد بیاورد . این فناوری که بیشتر شبیه به فیلم‌های علمی تخیلی است اما دانشمندان از آن به جاودانگی دیجیتالی تعبیر می کنند آینده روشنی را رقم خواهند زد با وجودی که بسیاری از افراد از پیشرفت این تکنولوژی چندان راضی نیستند و وجود آن ها را در بین مردم خطرناک می دانند اما بسیاری از دانشمندان اسقبال مثبتی از روند کار ربات ها داشتند .

0
نویسنده مطلب زهرا ملک زرقانی

بدون دیدگاه