فهرست کلمات کلیدی – کاوش کلمات کلیدی – قسمت دوم

2 سال پیش
فهرست کلمات کلیدی

در قسمت دوم می خواهیم در مورد ساخت اولین فهرست کلمات کلیدی حوزه ی کاری صحبت کنیم. هدف ما در این مرحله پیدا کردن موضوعات مختلفی هستند که کاربران هدف در گوگل جستجو می کنند و اون چیزی که شما الان نیاز دارید یک دفترچه یادداشت الکترونیکی است مثل اکسل یا ورد است که بتوانیم هر آنچه که داریم کار می کنیم بتوانیم یادداشت کنیم و این موضوع خیلی مهم است.

فهرست کلمات کلیدی

خب مثلا یک پرونده ورد باز میکنیم باید در این مرحله حداقل پنج جایگاه متفاوت را پیدا کنید تا بتوانید یکسری کلمات عالی را پیدا کنید. ببنید یک مثال از جراحی بینی می زنم. فرض کنید گروه مخاطب شما اگر یک جراح پزشک هستند، فکر می کنید گروه مخاطبین شما چه چیزی را جستجو می کنند؟

فهرست کلمات کلیدی

دغدغه ی مخاطبین

این خیلی نکته ی مهمی است: فکر کنید معمولا آن سوالاتی که داخل مطب از شما می پرسند می تواند همان دغدغه ها باشد. حالا در حوزه های دیگه هم همینطور، در حوزه ی مالی و خیلی موارد دیگر.

خب مسلما چیز هایی که دغدغه هستند مثل عوارض جراحی بینی، فیلم جراحی بینی، شاید قبل از این که خیلی ها بخواهند یک عمل جراحی انجام بدهند دوست دارند ببیند عمل جراحی چگونه انجام می شود، شاید خیلی ها با دیدن فیلم کلا پشیمان بشوند چون با چکش بر روی بینی میزنند، حالا بلاخره کار پزشکی هست و انجام می شود.

یا مثلا جراحی بینی استخوانی، جراحی بینی گوشتی، اصلا درد جراحی بینی، چسب بینی، خب این ها می شود گروه هدفی که کاربر ها به آنها فکر می کنند. خب حالا اگر شما همان اول روی جراحی بینی کار کنید این ها رو از دست می دهید و کیورد پلنر موضوعات دیگری را می گوید که شما نمی توانید به این موارد فکر بکنید.

شخصیت خریدار

خب اگر انتخاب برایتان سخت شده است بگذارید چند استراتژی برای شما در نظر بگیرم. اولین کاری را که شما باید انجام بدهید شخصیت مشتری و خریدار خودتان را باید پیدا کنید. شخصیت خریدار شما آسان ترین تشخیص جایگاهتان است و موردی است که مشتری بالقوه شما به آن اهمیت می دهند و زمانی که شما آن را تشخیص بدهید خیلی راحت می توانید کلمات کلیدی که مشتریان هر روز جستجو می کنند را پیدا کنید.

ما در حقیقت در کاوش کلمات کلیدی باید تمرکزمان روی شخصیت خریدار باشد که شامل این مواردی هست که الان به شما می گوییم. شخصیتی که میخواهد از شما خرید کند، مواردی که در آن مشکل جدی دارند که باید آنها را پیدا کرد و خب باید ببینید آنها دقیقا چه کارهایی می خواهند انجام بدهند. جنسیت آنها چیست، سن حدودی آنها چقدر است، درآمد آنها چقدر است، سرگرمی و علاقه مندی آنها چه چیزی است.

فهرست کلمات کلیدی

مثلا من به یکی از افرادی که جراحی بینی کار می کرد من تحقیق کردم و دیدم خانوم های بالای ۵۰ سال هم علاقه مند به جراحی بینی زیبایی بودند حالا ممکنه گروه کمی هم باشند، وقتی آن را جستجو می کردم می دیدیم که چندین مقاله ساده آمده است و  بهتر است که روی این موضوع هم کار شود و خیلی جالب بود که هفته ای یک الی دو بار خانوم بالای پنجاه سال به دکتر مراجعه می کرد که کار جراحی آنها را انجام بدهند.

در حقیقت شناخت گروه مخاطب همین است شاید شما ببینید یک آقا و یک خانوم که زیر ۱۸ سال هستند و بخواهند عمل جراحی را انجام دهند. شاید مثلا یکی جستجو کند عوارض جراحی برای افراد زیر هیجده سال، خب شما اگر برای این گروه مخاطب محتوای خوبی داشته باشید سرچ کند و پیدا کند، پس آن نیاز و چیزی که موارد خیلی جدی در آن دارند، موضوع بسیار بسیار مهمی است که شما باید در تحقیق کلمات کلیدی خود انجام دهید. در حقیقت در هر حوزه ی کسب و کاری شما باید مخاطبین خودتان را بشناسید.

فهرست کلمات کلیدی

کلمات کلیدی در کسب و کار

همچنین  در صنعت کسب و کار شما باید فهرست کلمات کلیدی را در آن اضافه کنید. حالا شاید خیلی کار های متفاوت باشد، ممکنه جراحی بینایی باشد، خب شاید نیاز باشد چندین ویژگی دیگر به فهرست کلمات کلیدی خود اضافه کنید. حالا این موارد را که نوشتیم، فرض کنید می خواهیم یک سایت که در حوزه ی زبان خارجی کار می کند روی سئو آن کار کنیم.

فرض کنید یک موسسه زبان است که آموزش زبان می خواهد بدهد که مردم مهاجرت کند. پس این نوع افراد، افرادی هستند که حداقل لیسانس دانشگاهشان را گذرانده اند: یعنی بالای ۲۴ هستند. ما گروه بین ۲۵ تا ۴۵ سال در نظر می گیریم، گروه افرادی هستند که می خواهند مهاجرت کنند. پس جنس آنها آقا و خانوم است و اصولا این افراد درآمد کمتر از سه تا شش میلیون دارند. اصولا فردی باشد که درآمد بالای مقدار مورد نظر داشته باشد، اصلا نیازی به مهاجرت ندارد.

علاقه مندی کاربران

باید در نظر بگیرید علاقه مندی آنها چه چیزی است. داستان خواندن است، سفر است، فیلم دیدن است، لذت بردن است و آنها دقیقا می خواهند چیکارکنند، آنها می خواهند مهاجرت کنند. می خواهند راحت فیلم ببیند، می خواهند ارتقاع شغلی داشته باشند یا می خواهند ادامه تحصیل بدهند و هرکاری می خواهند انجام بدهند، این ها هدف ها هستند، هدف های زندگی آن ها چه چیزی است؟ می خواهند زندگی بهتری داشته باشند، می خواهند آرامش فکری داشته باشند، می خواهند تحصیلات والایی داشته باشند، می خواهند موقعیت اجتماعی بهتری داشته باشند.

در قدیم که فیلم های فارسی کم بود و زیر نویس نبود اگر یکی انگلیسی بلد بود و یک متنی می خواند همه می گفتند انگلیسی خیلی خوبه و فوله و آن شخص خیلی لذت می برد. پس ما حالا شخصیت گروه مخاطب  خود را پیدا کردیم، حالا باید بر اساس آن بیاییم و فهرست کلمات کلیدی خودمان را بچینیم.

فهرست کلمات کلیدی

انجمن ها یا نیاز های کاربران؟

تقریبا در هر حوزه ی کاری الان در حال حاضر یک انجمن گفتگو وجود دارد. کاری که ما می توانیم انجام بدهیم این است که در انجمن ها برویم، خب مثلا افرادی که می خواهند مهاجرت کنند در انجمن هایی که در حوزه مهاجرت هستند و بخش زبان سوالات زیادی می پرسند، را ببینیم.

آن سوالاتی که آنها می پرسند می تواند هر کدام فهرست کلمات کلیدی باشد که گروه کاربر شما به آن نیاز دارد و آن را جستجو و پیدا می کنند. پس ما در نظر می گیریم : کلمات کلیدی + انجمن، در حقیقت کار می کنیم و عباراتی را پیدا می کنیم که کاربر هدف شما آنها را جستجو می کند تا ما را پیدا کنند.

فهرست کلمات کلیدی در ویکی پدیا

حالا زمانی که وارد یک انجمن تخصصی می شوید، می توانید موضوعات مختلفی را پیدا کنید با بررسی هر تاپیک و مبحث انجمن، دقیقا نیاز ها و دغدغه های آنها را متوجه شوید و در آن زمان حالا می توانید آن کلمات کلیدی را به راحتی پیدا کنید. یکی از راه های دیگر، فهرست محتوای ویکی پدیا می باشد. کافی است که جراحی بینی را در ویکی پدیا جستجو کنید، در همان صفجه خواهید دید که در حقیقت کلمات کلیدی مرتبط وجود دارد.

گوگل برای این که بتواند تشخیص بدهد حوزه ی کاری شما چه چیزی است از سایت های مثل ویکی پدیا که مردم آن را توسعه می دهند کمک می گیرد. مثلا شما تصور کنید در مورد حیاط می خواهید مطلب بنویسید، خب این حیاط، حیاط وحش است یا حیات زندگی! اما گوگل از کجا باید بفهمد حوزه شما مربوط به حیاط وحش است یا حیات زندگی!

فهرست کلمات کلیدی

پس در حقیقت گوگل از طریق آن عبارات کلیدی مرتبط با آن موضوع تشخیص می دهد سایت شما در چه حوضه ای مشغول به کار هستند و بر اساس آن در دیتابیس رتبه بندی می کند و به سایت ما رتبه می دهد. پس این موضوع خیلی خیلی مهم است که ما باید به آن توجه کنیم و به فهرست کلمات کلیدی خود نیز اضافه کنیم. امیدوارم که از این آموزش بهره کافی رو برده باشید.
0
نویسنده مطلب AmiR
اشتباه وجود نداره💭شاید این روزها به خودت میگی: خیلی اشتباه کردی انتخاب های اشتباه داشتی و تصمیم های اشتباه گرفتی حق داری! !اما، من امروز اومدم بهت بگم اشتباه وجود نداره دوست من چیزی که تو اسمش رو اشتباه گذاشتی اقدامیه که در اون لحظه، بر اساس بهترین اطلاعاتی که داشتی بر اساس باورهات، آموزش هات، چیزی که خانواده بهت میگفته چیزی که دور و بری هات بهت میگفتن تصمیم گرفتی و اقدام کردی، ولی نتیجه اون چیزی نشد که دوست داشتی خودت رو به خاطر اشتباهات گذشته نکوب تو آدم جدیدی شدی، دیدگاه های جدیدی داری، آگاه تری، پخته تری در دل هر اشتباه، دانه رشد تو نهفته اس اون دانه رو بارور کن اشتباه وجود نداره دوست من!

بدون دیدگاه