black panther (بلک پنتر) ارزش تماشاکردن را دارد ؟

black panther

رایان کوگلر (کارگردان این فیلم) موفق شده تا یکی از بهترین فیلم‌های ساخته شده توسط MCU را تولید کند .  black panther یک فیلم پر از تناقض مارول می باشد که توانسته بسیار موفق عمل کند این موفقیت را می توان از آنجایی درک کرد که تمامی نقد هایی که  توسط منتقدین بزرگ جهان در رابطه با این فیلم گفته شده اند کاملاً مثبت بوده است.

در مراسم جوایز هالیوود  فیلم سینمایی   black panther 2018 سومین فیلم پر فروش سینمای آمریکا به عنوان بهترین فیلم سال  انتخاب شد  پس قطعآ این فیلم ارزش یکبار دیدن را داراست . با سایت جفت هیچ همراه باشید تا به بررسی این فیلم سینمایی پر سر و صدا بپردازیم .

black panther

در کل اگر با فیلم های مارول آشنا باشید می دانید که هیچ اعتقادی به زرق و برق و رنگ ها ندارند و کاملاً بدون رنگ و رو هستند و تصویری مرده را ارائه می دهند اما با این وجود black panther  بسیار قابل لمس  و بسیار کنجکاوانانه روایت می شود و داستان  بسیار عمیق آن ، دوساعت شما را به فکر وا می دارد .چادویک بوزمن یک انتخاب عالی برای نقش تچالا یا همان پلنگ سیاه می باشد به دنبال اتفاقات فیلم کاپیتان آمریکا ،  پادشاه تی چالا به کشورش واکاندا باز می‌گردد . اما در آن‌ جا با دو دشمن قوی که برای سرنگونی او متحد شده‌اند مواجه می‌شود .

black panther

کیل‌مانگر به دنبال گرفتن تقاص تمام آفریقا‌یی ‌ها از بی‌عدالتی ‌های کشورهای غربی آماده شده است . این بی‌عدالتی‌ها شامل خیلی موارد می شود از جمله  چیزهای واضحی مثل بردگی و تبعیض نژادی گرفته تا نگاه نژادپرستانه‌ به شهروندان سیاه‌پوست و همچنین  عدم در نظر گرفتن وام و حق بیمه برای محله‌های سیاه‌پوست‌نشین که به جدا افتادگی آنها از بقیه‌ی جامعه در حومه‌های شهر منجر شد . اگرچه فیلم‌ به‌صورت بسیار مبهم و غیرمستقیم به این بی‌عدالتی‌ها اشاره می‌کند اما می توان کاملاً هدف آن را در روایت داستان لمس کرد .

black panther

کیل‌مانگر مثل بروس وین پدرش را در کودکی از دست می‌دهد و برای انتقام گرفتن  سوگند یاد می‌کند . او یک فلسفه‌ی ایده‌آل برای خود انتخاب می‌کند و تمام جوانی‌اش را صرف تمرین کردن در کشورهای خارجی برای تبدیل شدن به یک آدم کش حرفه‌ای سپری می‌کند و در نهایت از قابلیت‌هایش برای مبارزه با جرم و جنایت علیه ضعیفان استفاده می‌ کند.  کیل‌مانگر در این فیلم همان اندازه که نقش پسربچه‌ی غمگین و آسیب‌دیده‌ای را دارد در زیر پوست کلفت خود ، یک مرد بسیار خشن را مخفی کرده است . کیل‌مانگر به حدی برای انتقام و نابودی کشورهای غربی هیجان‌زده و مشتاق است که هیچ علاقه‌ای به فکر کردن به مسئله‌ی رهبری این کشورها بعد از نابودی‌ شان ندارد.

تی‌چالا از کیل‌ مانگر شکست می‌خورد و به پایین آبشار سقوط می‌کند . اما این اتفاق در بیست دقیقه‌ی پایانی فیلم می‌افتد و دیگر نمی توانید داستان را بدون تی چالا ببینید . تی‌چالا، فرزند تچاکای بزرگ و ولیعهد کشوری بزرگ و خیالی به نام واکاندا بود. واکاندا به دلیل شهرت و اعتباری که دارد و اینکه یکی از سرمایه‌ دارترین کشورهاست.

black panther

شوری، خواهر تی‌چالا یکی از شخصیت‌های موثر فیلم ، مهندس واکانداست و با فناوری‌هایی که خلق کرده در تمام مبارزات او را همراهی می‌کند. حضور تاثیرگذار شوری خیلی‌ها را بر آن داشته که اعتراف کنند یکی از دلایل محبوبیت عمومی «پلنگ سیاه» این است که به زنان قدرت داده و آن‌ها را در صدر مبارزات و یار همیشگی برای  قهرمان اصلی داستان قرار داده است ، وجود زنانی که با مو‌های طبیعی نه آرایش شده و با رنگ پوست طبیعی خودشان قدرت شگفت‌انگیزی دارند می تواند برای مخاطب بسیار دلنشین باشد . در این فیلم تمام حواس نقش اصلی به این پرت شده است که به هر قیمتی که شده  به هدفی که در سر دارد برسد .

black panther

اما بهتر است به نقاط ضعف black panther هم اشاره کنیم کمی لحظات اکشن و ضربات آن جای بحث دارد و خیلی بیشتر از این ها می توانستند نبرد ها را طراحی کنند البته قابل ذکر است که سری داستان های مارول  اعتقاد چندانی به هیجان دادن به تماشاگر  ندارد . اما بلک پنتر با وجودی که یک فیلم مارول به حساب می آید اما صحنات بسیار زنده تری را به نسبت داراست و می تواند با اختلاف زیاد لقب بهترین فیلم مارول را به دست بیاورد . این فیلم سرشار از نقاط داستانی تاریک و لحظات غم‌انگیز و احساسی است که آن را به اثری جدی و محکم تبدیل می‌کند و توانسته یک فروش رکورد شکن را در سراسر جهان به همراه داشته باشد .

black panther

یکی دیگر از نقاط ضعف این فیلم لحظات اکشن فیلم است . فینال اکشن فیلم بسیار شلخته و به هم ریخته ساخته شده است  و همچنین ضربات ناشیانه ای را تولید می کند در حدی این فیلم ساکت و مرده است که در یکی از صحنه های فیلم با اینکه پلنگ سیاه  دست به قتل می زند و سر یکی از زنان واکاندا را می برد شما هیچ خون یا زخمی را نمی بینید شاید این نکته کمی شما را بخنداند که چرا ایقدر حساس برخورد می کنیم اما وجود خون یا هر نشانه دیگری می تواند مخاطب را بیشتر تحت تاثیر قرار دهد و ارتباط بهتری را  ایجاد کند . استفاده از سازهای کوبه‌ای سنتی و هیپ‌هاپ در کنار فضاسازی تصویری واکاندا به عنوان مکانی که فرهنگ آفریقایی از سر و رویش می‌بارد، به فیلمی منجر شده که هرچه نداشته باشد، از لحاظ صوتی و تصویری بسیار حرفه ای و دلنشین عمل می کند  این تنها موسیقی بود که جدا از فیلم می شد آن را شنید و لذت برد .

black panther

و در آخر black panther در حیطه ی فیلم های ابر قهرمانی بسیار موفق عمل کرده است و همچنین از نظر فرهنگی هم از اهمیت زیادی برخوردار است . پلنگ سیاه  یک دهن‌ کجی حسابی هم به نظام سینمایی هالیوود کرده است  که از شخصیت‌های سیاه ‌پوست برای فیلم‌های جریان اصلی خود  استفاده نمی‌ کند .  black panther  اولین فیلم بزرگ سال ۲۰۱۸ است ، که به احتمال زیاد تا پایان سال  می تواند در میان بهترین‌های آمریکا جای گیرد .

همچنین پیشنهاد می کنم پر فروش ترین فیلم های ۲۰۱۸ را بخوانید .

آیا شما این فیلم را دیده اید ؟ نظر خودتان را با ما به اشتراک بگذارید .

0
نویسنده مطلب زهرا ملک زرقانی

بدون دیدگاه