چگونه بانس ریت سایت خود را کاهش دهیم ؟

2 سال پیش
بانس ریت

بانس ریت یا همان نرخ پرش، بیانگر درصد کاربرانی است که سایت شما را باز می کنند و بدون بازدید از سایر صفحات آن، خیلی سریع (کمتر از یک دقیقه الی ۳۰ ثانیه) از سایت شما خارج می شوند.

بانس ریت و زمان ماندگاری کاربران در سایت شما، دو نمونه از فاکتورهای مهم در سئو هستند که گوگل جدیدا اهمیت زیادی برای آنها قائل می شود؛ به عنوان مثال سایتی را در نظر بگیرید که بانس ریت آن ۳۰ و زمان ماندگاری کاربران در آن ۹ دقیقه باشد؛ چنین سایتی ارزش بیشتری نزد گوگل دارد و جایگاه بهتری نیز در نتایج جستجو کسب می کند. همچنین باعث می شود رتبه ی بهتری در الکسا کسب نمایید.

پیشنهاد ویژه جفت هیچ: وب سایت الکسا چیست و جزئیات آن چگونه است ؟

برای مشاهده ی آمار دقیق بانس ریت و ماندگاری کاربران در سایت، پیشنهاد می کنیم به گوگل آنالیتیکس مراجعه نمایید. البته الکسا نیز چنین آماری را ارائه می دهد، اما دقیق نیست و زیاد نمی توان روی آن حساب کرد.

می توان گفت بانس ریت های بین ۴۰ تا ۶۰ نرمال و طبیعی است؛ اما اگر از حدود ۶۰ فراتر برود، باید به فکر چاره باشید و ببینید سایت شما چه مشکلی دارد که باعث می شود کاربران، خیلی سریع آن را ترک کنند.

در این مقاله از سایت جفت هیچ، قصد داریم فاکتورهایی را بیان کنیم که در بهبود بانس ریت سایت شما، تاثیر قابل ملاحظه ای خواهند داشت.

بانس ریت

 

چگونه بانس ریت سایت خود را بهبود دهیم ؟

سرعت لود صفحات سایت

سرعت لود صفحات در بانس ریت سایت شما بسیار تاثیرگذار است. اگر سایت شما سرعت پایینی داشته باشد و کاربران را چند ثانیه منتظر بگذارد، مطمئن باشید تعداد زیادی از آنها بلافاصله از سایت شما خارج می شوند. سعی کنید در اولین فرصت، عکس ها و کدهای سایت خود را بهینه کنید تا  صفحات آن سریع تر لود شوند. این فاکتور در سئو نیز موثر است و رعایت آن می تواند جایگاه بهتری را در نتایج جستجو نصیب شما کند.

 

سازگاری

وب سایت شما باید با انواع دستگاه ها و همچنین مرورگرها سازگار باشد. امروزه کاربران زیادی از طریق موبایل های خود، وارد سایت های مختلف می شوند؛ اگر سایت شما برای کاربران موبایلی بهینه یا به اصطلاح ریسپانسیو نباشد، به سرعت از سایت خارج می شوند و بانس ریت آن افزایش می یابد.

یکی از الگوریتم های گوگل نیز مربوط به همین فاکتور سازگاری و ریسپانسیو بودن برای موبایل است؛ پس باید هرچه زودتر سایت خود را با انواع دستگاه ها و مرورگرها سازگار نمایید.

 

عناوین مرتبط با محتوا

عنوان هایی که برای مطالب هر صفحه از سایت خود در نظر می گیرید، باید کاملا مرتبط با محتوای همان صفحه باشند؛ استفاده از عنوان نا مربوط و گمراه کننده باعث می شود کاربران در همان لحظه سایت شما را ترک کنند و بانس ریت افزایش یابد. سعی کنید با استفاده از عنوان های خود، کاملا واضح به کاربران بگویید که قصد دارید چه مطالبی را مطرح نمایید.

 

لینک کردن و نشان دادن مطالب مرتبط

هر مطلب جدیدی که در سایت خود منتشر می کنید، محتوای مرتبط سایر صفحات را نیز لینک کنید و به کاربر نشان دهید؛ به عنوان مثال اگر در سایت خود، مطلبی در مورد خاطره انگیزترین بازی های پلی استیشن ۱ منتشر کرده اید، در خلال متن آن، مقاله ی خاطره انگیز ترین بازی های سگا را نیز لینک کنید و در دسترس کاربر قرار دهید.

این امر باعث می شود علاوه بر رعایت سئو و لینک سازی داخلی، کاربر به بازدید از سایر صفحات سایت شما نیز تشویق شود و همچنین زمان بیشتری در سایت بماند؛ در نتیجه بانس ریت سایت شما کاهش می یابد.

البته این نکته را به خاطر داشته باشید که در این امر و کلا تمام فاکتورهای سئو زیاده روی نکنید؛ چون هرگونه عجله و زیاده روی در سئو، جریمه گوگل را برای سایت شما به دنبال خواهد داشت.

 

خوانایی

واضح و خوانا بودن محتوای شما، هم برای گوگل و هم برای کاربران اهمیت ویژه ای دارد. سعی کنید متن مقاله های شما خالی از مشکلات نگارشی و تایپی باشد؛ همچنین این نکته را به خاطر داشته باشید که پاراگراف های طولانی، کاربر را خسته می کند.

سعی کنید طول پاراگراف های شما مناسب باشد؛ به عنوان مثال از پاراگراف های سه الی چهار خطی استفاده نمایید. همچنین فونت های بهینه و مناسب به کار ببرید که علاوه بر افزایش زیبایی، چشم کاربرانتان خسته نشود. علاوه بر این موارد، می توانید بخشی از متن مقاله های خود را تبدیل به پادکست یا ویدئو کنید و بر جذابیت مطالب خود بیفزایید.

 

مشکلات فنی و محدودیت ها

اگر سایت شما مشکلات فنی دارد، به عنوان مثال عکس ها یا ویدئوهای آن در بعضی از مرورگرها به خوبی نمایش داده نشود، در اسرع وقت اقدام به برطرف کردن آنها نمایید. همچنین در صورتی که محدودیت های زیادی در سایت شما وجود دارد، مثلا برای مشاهده ی صفحات و خدمات مهم سایت خود فرم ثبت نام و عضویت قرار داده اید، این گونه محدودیت ها را به حداقل برسانید؛ چون پر کردن فرم های طولانی برای کاربران خسته کننده است و ممکن است به همین دلیل خیلی سریع از سایت شما خارج شوند.

 

ارائه محتوای جدید و به روز

مطالب جدید و به روز، برای مخاطبان جذابیت خاصی به همراه دارد. سعی کنید جدید ترین و کاربردی ترین اطلاعات را در اختیار کاربران خود قرار دهید؛ مطمئن باشید مورد استقبال آنها قرار می گیرد و زمان بیشتری در سایت شما باقی می مانند.

محتواهای قدیمی و کم اهمیت باعث می شوند کاربر خیلی سریع سایت شما را در مرورگر خود ببندد و بانس ریت سایت شما افزایش یابد.

 

تبلیغات پاپ آپ

این گونه تبلیغات برای کاربران آزار دهنده است و اگر در همان ابتدا با آنها مواجه شوند، خیلی سریع سایت شما را می بندند. در صورتی که ضروری است از این گونه تبلیغات استفاده کنید یا مطالب ویژه ی سایت خود را از این طریق به کاربران معرفی نمایید، زمان اجرای آن را به تاخیر بیندازید؛ اجازه دهید کاربر مدتی در سایت شما بماند، سپس پاپ آپ های سایت برایش نمایش داده شود.

با رعایت این فاکتورها و موارد می توانید بانس ریت سایت خود را به طور قابل ملاحظه ای بهبود دهید و رضایت کاربران را جلب نمایید.

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

بدون دیدگاه