چگونه برنامه ریزی کنیم؟ (به صورت پیشرفته) | برنامه ریزی درسی

2 سال پیش
برنامه ریزی

در این مقاله در خدمت شما هستیم تا اصول برنامه ریزی روزانه و هفتگی رو آموزش بدهم و بگوییم چیکار می توانید بکنید که اون اقدامات ضروری برای رسیدن به اهدافتان را انجام بدهید. چطوری ما باید برنامه ی روزانه و هفتگی مان را بنویسیم و با مدیریت زمان و بهره وری بالا انجام بدهیم. در واقع در این مقاله بحث ما این است که چطوری ما می توانیم زمان مفید خودمان را دو برابر کنیم و زمان تلف شده رو به حداقل برسانیم.

برنامه ریزی روزانه

در ابتدا من یکسری آمار هایی به شما می دهم که سال های قبل منتشر شده است و شگفت انگیز است و می تواند در برنامه ریزی روزانه شما تاثیر گذار باشد.

  برنامه ریزی

انحرافات ذهنی

یک انسان معمولی هر ۸ دقیقه یک بار تمرکزش قطع می شود، انحرافات ذهنی به طور متوسط هر بار حدود ۵ دقیقه طول می کشد.(۴ ساعت در روز)

یعنی ما انسان ها به طور کلی در طی روز، ۴ ساعت در طول روز درگیر انحرافات ذهنی هستیم. اگر ما یک انسان معمولی رو بگوییم که هشت ساعت کار می کند در روز، نصف آن در انحرافات ذهنی است. این هم به طور میانگین می باشد و برای افراد مختلف متفاوت می باشد.

یک انسان معمولی به طور متوسط در روز ۲ ساعت از وقتش را صرف شبکه های اجتماعی می کند. ولی شما حساب بکنید که دو ساعت در روز ما که صرف شبکه های اجتماعی می کنیم. این در طی زندگی انسان معمولی، ۶، ۷ سال از زندگی یک انسان معمولی می باشد. اگر هم یک و دو ساعت صرف تلویزیون دیدن کنیم، در حدود ۱۳، ۱۴ سال از زندگی مان ما درگیر این هستیم که کی ناهار چی خورد، کی چه لباسی تنشه، کجا مهمونی رفته و حالا کاربرد های دیگری که این موارد دارند.

   برنامه ریزی

حالا ما نمی گوییم تلویزیون نبین، شبکه های اجتماعی رو دنبال نکن، ولی بحث این است که چطور می شود این رو ساختار مند کرد.

فردی متخصص بشوید!

با یک ساعت مطالعه مستقل در روز انسان می تواند ظرف ۴-۵ سال در یک حیطه خاص تبدیل به یک فرد متخصص شود.

یعنی ما اگر یک مقدار انحرافات ذهنی خودمان را کم کنیم، و اون چیزی رو که دوست داریم در آن رشد کنیم رو یک ساعت در روز در اون زمینه مطالعه کنیم در اون زمینه متخصص می شویم.

برنامه ریزی

این همه وقت تلف شده، یک ساعتش رو بگیریم و هر روز برای آن وقت بگذاریم و بتوانید سه تا پنج سال در آن متخصص بشوید، یک چشم بهم بزنید می بینید که این سه تا پنج سال میاد و میره ، ما اگر انجام بدیم و یا ندیم این سه تا پنج سال هم میاد و میگذرد. چه بهتر که بتوانیم آن را مدیریت کنیم.

مردم خیلی حواسشان جمع است که اموالشان به غارت نرود اما وقتی نوبت به زمان خودشان می رسد، آن را بی حساب و کتاب هدر می دهند. زمانشان تنها چیزی که حق دارند درباره اش خست به خرج دهند.

زمان را از دست ندهید

شاید پولی که رفته، جبران بشود، شاید مسائل جسمانی، بیماری ها جبران بشود ولی تنها چیزی که جبران نمی شود، زمان ما و عمر ما می باشد و این وقتی که می رود یک سرمایه بی بازگشتی است و ما خیلی حواسمان هست که کسی پولمان را ندزدد، ولی به دزدان زمان، حواسمان نیست.

چیز هایی که زمان و وقتمان را از ما میگیرد و عمرمان را تلف می کند. دوستی نقل می کرد و میگفت می دانید گرانترین نقطه ی کره زمین کجا است؟ و می گفت که گورستان ها است و من پرسیدم که چرا گورستان ها، گفت بخاطر این که رویا های زیاد و بیزینس های زیاد اینجا دفن شده است، کسانی که آرزو داشتند که یکسری کار هایی را انجام بدهند ولی به دلیل این انحرافات ذهنی و ترس ها، نمی تونم ها و وقت تلف کردن ها و درگیر چیز های بیخودی شدن ها، متاسفانه این آرزو ها به گور رفتند.

حالا ما می خواهیم که جز این دسته از افراد نباشیم، می خواهیم برنامه ریزی کنیم، می خواهیم عملکردمان را یک لول بالاتر ببریم، شما را درگیر هدف های بسیار مهمی کنیم، بعضی ها، بیزینس، بعضی ها، درس، بعضی ها، مسابقه، بعضی ها، تغییر محل زندگی، شغل و هر چیزی دیگری می تواند باشد.

 اصول برنامه ریزی روزانه

یک تغییر بزرگ، یک رشد بزرگ و یک هدف بزرگ دارید و من می خواهم به شما کمک کنم که به آن هدفتان دست یابید. در این راستا من می خواهم  اصول برنامه ریزی روزانه را برای شما بیان کنم. این قسمت نیاز به عمل دارد، پس کاغذ و قلم بردارید و این موارد را یادداشت برداری کنید.

اثرات کمبود خواب در برنامه ریزی روزانه

خیلی ها فکر می کنند چون خیلی هدف خیلی بزرگی دارند، چون یک کار پر رقابتی را می خواهند انجام بدهند، چون می خواهند در صحنه ای بروند و بدرخشند، باید کمتر بخوابند.

بیشتر تلاش کن، بیشتر تمرین کن، بیشتر درس بخون، بیشتر وقت بزار روی بیزینست، بیشتر کار کن، تا موفق بشوی، و این رو ما خیلی می شنویم و این کاملا غلط است.

کمبود خواب اثرات ثابت شده ای دارد که در سازمان بین اللملی مطالعه خواب که در آمریکا وجود دارد بیان شده است:

سیستم عصبی : کمبود خواب روی سیستم عصبی شما اثر دارد مثلا تمرکز ما را کم می کند و حتی در مواردی باعث توهم می شود. یعنی یک بیماری روانی ایجاد می کند.
اثر روی سیستم ایمنی دارد، کمبود خواب باعث شده که یکسری هورمون ها کمتر ترشح کنند. در نتیجه باعث می شود سیستم ایمنی ضعیف بشود و افراد بیشتر مریض بشوند.
انرژی فیزیکی: اثر روی انرژی فیزیکی دارد که خودتان می دانید افرادی که کمتر می خوابند انرژی کمتری دارند.
قلب و عروق: اثر روی قلب و عروق دارد و ثابت شده باعث بیماری های قلبی و عروقی می شود و حتی میزان مرگ و میر ناگهانی را بالا می برد و این ها در تمام تحقیقات ثابت شده است. کمبود خواب اصلا توصیه نمی شود.

راه حل این نیست که ما کمتر بخواببیم و بیشتر کار کنیم، راه حل این است که به اندازه کافی بخوابیم و با رعایت اصول دیگه ای که بیان می کنم از اون زمانی که داریم، درست استفاده نماییم.

چقدر باید بخوابیم؟(در برنامه ریزی روزانه)

اگر فردی بزرگسال هستید، ۱۸ تا ۶۵ سال باید ۷ تا ۹ ساعت خواب داشته باشید. برای بچه ها و افراد مسن تر کمی متفاوت تر است . من الان بیشتر برای افراد ۱۸ تا ۶۵ سال می گویم، این استانداردش هست. این یک چیزی عجیبی نیست که الان از من می شنوید از قدیم هم شنیدید که می گویند هفت، هشت ساعت افراد نیاز دارند که بخوابند.

برنامه ریزی

اینجا تاکید من این است که اگر بیشتر بخوابی یا اگر کمتر بخوابی برای شما مضر است. ثابت شده که خیلی زیاد خوابیدن و خیلی کم خوابیدن هر دو مضر هستند. بعضی ها فکر می کنند و می گویند بزار کمی بیشتر بخوابم، بدتر کسل می شوید و قطعا از نظر علم پزشکی هم تاثیر گذار است و ممکن است بیماری های بیشتری درگیر آن بشوید.

ما به اشتباه فکر می کنیم که موفقیت نتیجه مقدار زمانی است که کار می کنیم در حالی که در واقع نتیجه کیفیت زمانی است که صرف کار می نماییم و باعث بهبود عملکردمان در برنامه ریزی روزانه می شود.

من صد در صد با جمله بالا موافق نیستم من هم اعتقاد دارم هم کمیت مهم هم است هم کیفیت، من اعتقاد دارم حتما باید با کیفیت روی زمانت کار کنی و حتما باید زیاد هم کار کنی، به هر حال تفاوت وجود دارد بین کسی که دو ساعت در روز کار می کند با کسی که ۸ ساعت کار می کند. بیشتر این جمله رو آوردم که معنیش این نیست که کمتر بخوابیم.

خواب کافی

یک کار آفرین بسیار موفق، یک قهرمان رشته ورزشی و کسی که در آزمون ها می رود و می درخشد، کسی که کار های بزرگی را در زندگی خود نیز انجام می دهد، اگر به آنها نگاهی دقیق تر بیاندازید اغلب آنها خواب کافی دارند. نه بیش از حد کم می خوابند و نه بیش از حد زیاد می خوابند.

بعضی ها می گویند من کسی رو میشناسم که فقط سه ساعت در طول روز می خوابد و میلیاردر است. ببینید دوستان شما دارید الان این رو میبینید شاید ده سال آینده بیماری هایی را دچار آن شود ثانیا، استثنا رو نمی شود تبدیل به قانون کرد، ممکن است افرادی وجود داشته باشند که کمتر بخوابند یا بیشتر بخوابند ولی الان هم مشکلی ندارند ولی قانون و قاعده هفت تا نه ساعت خواب را توصیه می کند.

برنامه ریزی

در مورد خواب هم این نکته را در نظر بگیرید برای این که خواب، خواب بهتری باشد، یکسری اصولی خوب است که رعایت کنیم، مثلا این که همیشه در زمان مشخصی بخواب برویم و در زمان مشخصی همیشه بیدار بشویم مثلا همیشه یازده شب خوابیم و شش صبح بیدار بشویم. و این روتین باشد و اینجوری نباشد که یک شب دو بخوابیم، یک شب نه شب بخوابیم، این ریتم بیولوژیکی ما رو بهم می زند اما این نکته رو هم بگم که اگر می خواهید اخر هفته رو خوابتان را عوض کنید این اشکالی ندارد، البته اونم در حد یک ساعت!

چیکار کنیم خواب بهتری داشته باشیم؟


اگر می خواهید خواب بهتری داشته باشید، سعی کنید نزدیک به خواب، سه ساعت قبلش غذای سنگین مصرف نکنید، ورزش سنگین نکنید و مواد غذایی محرک مثل قهوه، چای، فلفل، شکلات تلخ استفاده نکنید این ها خواب رو بهم میریزد. در اتاقی بخوابید که در ابتدا ساکت باشد، تاریک باشد و کمی خنک، ثابت شده که در تحقیقات این به خواب کمک می کند.

سعی کنید یک ساعت قبل از خواب ذهن خودتان را آروم کنید. بنابراین اگر یک ساعت قبل از خواب مشغول یک فعالیت سنگین هستید و از همه بدتر مشغول دیدن تبلت، موبایل و تلویزیون هستید، ذهن شما تحریک می شود و باعث می شود بدتر بخوابید. تحقیقات ثابت کرده اند نور آبی که از اسکرین منتشر می شود باعث می شود که یکسری از هورمون های بدن به هم بریزد و ذهن ما گول بخورد و فکر کند که الان صبح است و برای همین ما نتوانیم بخوابیم. این ها ثابت شده است و بی خود نمی گویند که موبایل و تبلت یک ساعت قبل از خواب، کنار بگذارید.


باز می دونم بعضی ها می گویند خب آخه من عادت دارم موقع خواب حتما تلویزیون ببینم، اوکی باشه ولی این ها تحقیقات علمی هستند و اگر می خواهی به حرف من گوش بدهی، امتحان کن یک هفته، یک ماه ببین چه اتفاقی می افتد. این ها رو رعایت کنید، من فکر می کنم کیفیت خوابتان بهتر و بهتر می شود.

۶۰ دقیقه اول صبح

اصل شماره دو این است که شصت دقیقه اول صبح تان را خیلی جدی بگیرید. خب بعد از این که ما خواب کافی بین هفت تا نه ساعت انجام دادیم، شصت دقیقه اول صبح خود را چیکار کنیم، شصت دقیقه اول صبح شما می بایست چهار کار را نیز انجام دهید که این تحقیقات ثابت شده که خیلی از افراد که مطالعات وسیعی روی افراد موفق انجام داده اند، چه در بیزینس، چه در تحصیل، چه در ورزش، چهار کار مشترک انجام می دادند:

فعالیت فیزیکی:

وقتی بیدار می شوید یک حرکت جسمانی به خودت بده، حالا می تواند ورزش باشد، بعضی ها بدنشان آماده نیست می تواند یک نرمش باشد، باز از نظر پزشکی ثابت شده با ترشح هورمون های مورد نیاز، باعث می شود که هم بدن شما رو بیاد و آماده شود، و هم یک آرامش ذهنی بگیرید.

برنامه ریزی

آب کافی خوردن:

بدن انسان وقتی ما میخوابیم و صبح بیدار می شویم، بدن ما کمبود آب پیدا می کند، برای همین وقتی بیدار می شوید بدن شما نیاز به آب دارد و یک جورایی خشک شده است و این باعث خستگی و عدم تمرکز می شود. همیشه اول صبح یک لیوان کامل آب بنوشید. تاثیرش را ببینید. این ها خیلی ساده هستند وقتی این موارد رو عمل می کنید عملکرد شما رو یواش یواش بالا می آورد.

فعالیت معنوی

برای هر کسی یک معنایی دارد، برای بعضی ها، اون نماز صبحی هست که می خوانند، برای بعضی، این است که مدیتیشن می کنند، برای بعضی این که روی صندلی می نشینند و آرامش پیدا می کنند.

بررسی برنامه روز که شب قبل نوشته اید

در مورد این که برنامه شب قبل چگونه بنویسید من در ادامه توضیح می دهم. فرض بفرمایید که شما شب قبل برنامه را نوشتید و برنامه را باز میکنید و بررسی می کنید که من چه چیزی پیش روی خود دارم و وقتی آن را بررسی کنید ذهن شما آماده می شود.

من به شما حتما توصیه می کنم که صبح زود بیدار شوید، صبح زود بیدار شدن، فوق العاده است بخاطر این که شما را از بقیه جلو می اندازد. تا وقتی که بقیه بیدار بشوند و شروع کنند به شما زنگ بزنند، شما چندین ساعتی از بقیه جلو تر هستید و کلی کار های با ارزشی را انجام داده اید اما این رو هم باید گفت که ریتم بیولوژیکی آدم ها با هم متفاوت است، بعضی ها شب ها بیدار هستند و بعضی ها صبح ها.

برنامه ریزی

اگر شما سحرخیز نیستید اگر بتوانید یواش یواش یک ساعت زودتر بیدار بشوید این معمولا در بهره وی شما در برنامه ریزی روزانه تاثیر گذار است.

موبایل یا انحرافات ذهنی

یک چیزی من نگفتم در اون شصت دقیقه اول انجام بدید و اون چیه؟ موبایل! ایمیل، شبکه های اجتماعی، یعنی ما در شصت دقیقه ی اول باید مقاومت کنیم، نرویم در ایمیل هایمان، نرویم توی گوشی موبایلمان، نریم در دنیایی که شامل مسائل دیگران است، چرا نمیریم اونجا، چون اونجا مسائل دیگران است، اغلب ایمیل هایی که می آید مسائل دیگران است، در شبکه های اجتماعی اغلب مسائل دیگران است و ما می رویم و خودمان را درگیر مسائل دیگران می کنیم و آن کنترل روزمان را کمتر می کند، و از عملکرد ما در برنامه ریزی روزانه می کاهد

قوی شروع کن تا بتوانی قوی آن را تمام کنی و این خیلی مهم است که بدنمان و ذهنمان را آماده کنیم برای کل روز، این ها رو بروید انجام بدهید باور کنید که تاثیرش را می بینید. ممنون که با قسمت اول برنامه ریزی روزانه همراه ما بودید.

منبع: جفت هیچ

0
نویسنده مطلب AmiR
اشتباه وجود نداره💭شاید این روزها به خودت میگی: خیلی اشتباه کردی انتخاب های اشتباه داشتی و تصمیم های اشتباه گرفتی حق داری! !اما، من امروز اومدم بهت بگم اشتباه وجود نداره دوست من چیزی که تو اسمش رو اشتباه گذاشتی اقدامیه که در اون لحظه، بر اساس بهترین اطلاعاتی که داشتی بر اساس باورهات، آموزش هات، چیزی که خانواده بهت میگفته چیزی که دور و بری هات بهت میگفتن تصمیم گرفتی و اقدام کردی، ولی نتیجه اون چیزی نشد که دوست داشتی خودت رو به خاطر اشتباهات گذشته نکوب تو آدم جدیدی شدی، دیدگاه های جدیدی داری، آگاه تری، پخته تری در دل هر اشتباه، دانه رشد تو نهفته اس اون دانه رو بارور کن اشتباه وجود نداره دوست من!

بدون دیدگاه