نکات مهمی که در هنگام رانندگی در باران باید رعایت کنید

2 سال پیش
رانندگی در باران

در این مقاله از وب سایت جفت هیچ قصد داریم نکات مهم و ضروری را که در هنگام رانندگی در باران و جاده های لغزنده لازم است رعایت شوند، بیان کنیم.

با توجه به اینکه در فصل پاییز قرار داریم و شاهد بارش باران و برف در اکثر مناطق کشور هستیم، رعایت این موارد خطر بروز حوادث مالی و جانی را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهد.

نکات مهم در هنگام رانندگی در باران و جاده های لغزنده

رانندگی در باران

اولین و مهم ترین نکته ای که می توانیم به آن اشاره کنیم لاستیک های خودرو است که در هر شرایطی خصوصا در خیابان و جاده های لغزنده اهمیت فراوانی دارد.

عمر لاستیک یکی از مواردی است که باید توجه خاصی به آن داشته باشید. هر چقدر مدت بیشتری از تاریخ تولید آنها گذشته باشد، خشک تر می شوند و چسبندگی آنها به سطح جاده بیشتر می شود و طبیعتا احتمال لیز خوردن در جاده های لغزنده افزایش خواهد یافت.

همچنین میزان باد لاستیک ها باید در حد متعادل باشد و آج کافی داشته باشند؛ کم عمق بودن آج، خطر سر خوردن را در جاده های لغزنده به میزان زیادی افزایش می دهد.

نکته ی مهم دیگر در زمینه ی لاستیک که شاید اکثریت افراد از آن اطلاع نداشته باشند و چندان مورد توجه قرار نگیرد، چهار فصل بودن لاستیک ها است. لاستیک ها با توجه به ساختارشان، به سه دسته ی تابستانی، زمستانی و چهار فصل تقسیم می شوند.

لاستیک های چهار فصل در هر شرایطی کارایی دارند و پاسخگو هستند  و می توانند یک انتخاب مناسب و مقرون به صرفه برای شما باشند. البته آب و هوای منطقه و شرایط رانندگی تان را نیز باید مد نظر قرار دهید. در تصاویر زیر، انواع مختلف لاستیک را مشاهده می کنید.

رانندگی در باران

رانندگی در باران

قبل از حرکت از سالم بودن برف پاک کن ها، سیستم ترمز و روشنایی خودرو اطمینان حاصل کنید. این نکته را نیز در مورد چراغ ها به یاد داشته باشید که پرتاب نور بیشتر، لزوما به معنی دید بهتر در هنگام بارندگی نیست؛ به عنوان مثال، چراغ های جوان پسندی از جمله زنون و هد لایت، غالبا نور سفید دارند؛ با وجودی که نور سفید از قدرت پرتاب بیشتری برخوردار است، اما به دلیل بازتاب بسیار زیاد، موجب کاهش دید در جاده های مه آلود و هنگام بارندگی می شود.

همچنین منبع آب پاش شیشه شوی خودرو را چک کنید که آب کافی داشته باشد. حتی اگر برف پاک کن شما سالم و شیشه ها تمیز باشد، باز هم بقیه ماشین ها ممکن است شیشه ی شما را کثیف و گل آلود کنند.

در هنگام رانندگی در باران مراعات عابران پیاده را همواره به خاطر داشته باشید و در هنگام عبور از چاله های کوچک و بزرگ در خیابان ها آهسته حرکت کنید تا آب گل آلود روی آنها پاشیده نشود.

موقع بارندگی فرمان خودرو را با هر دو دست بگیرید؛ در هنگام عبور از گودال های پر از آب، این امکان به میزان زیادی وجود دارد که کنترل فرمان یک لحظه از دست شما خارج شود و باعث بروز تصادف شود.

رانندگی در باران

حداکثر سرعت مجاز در هنگام رانندگی در باران کاهش می یابد؛ تا حد امکان باید با دنده ی سنگین تر و سرعت مطلوب و مناسب حرکت کنید. در شرایط بارندگی خیابان ها و جاده ها لغزنده هستند؛ به خصوص در مواقعی که پس از گذشت مدت زیادی باران می بارد، در اوایل شروع بارندگی به دلیل مخلوط شدن باران با روغن های آغشته با کف آسفالت، جاده ها بسیار لغزنده می شود و احتمال لیز خوردن به شدت افزایش می یابد. در چنین شرایطی اگر با سرعت مناسب رانندگی کنید، کنترل خیلی بیشتری روی خودرو خواهید داشت. همچنین از سبقت های بیجا و عجولانه اکیدا خودداری کنید.

همچنین اگر لاستیک خودرو شما در گل و لای گیر کرد که اصطلاحا به آن بکسوات می گویند، در این شرایط از گاز دادن  های بیجا و چرخاندن سریع فرمان اجتناب کنید؛ چون بر خلاف انتظار، خودرو به میزان بیشتری در باتلاق فرو می رود و بیرون آوردن آن سخت تر می شود.

رانندگی در باران

با خودروهای جلویی خود فاصله ی طولی مناسبی داشته باشید. رعایت فاصله ی طولی در هنگام بارندگی اهمیت زیادی پیدا می کند و باید به میزان بیشتری رعایت شود.

اگر در هنگام رانندگی در باران لازم شد ترمز شدید و ناگهانی بگیرید، به هیچ عنوان پای خود را محکم روی پدال ترمز نکوبید؛ چون باعث می شود چرخ های خودرو شما قفل کند و به میزان بیشتری در جاده لیز بخورید.

در این مواقع سعی کنید چند بار پیاپی ترمز بگیرید تا خودرو لیز نخورد و کنترل شود. البته خودروهایی که مجهز به سیستم ترمز ABS هستند، خیالشان از این لحاظ راحت تر است.

اگر خودرو شما سر خورد و به یک طرف منحرف شد، فرمان را به سمتی بچرخانید که قسمت عقب خودرو سر می خورد؛ تا زمانی که خودرو به حالت مستقیم برسد، آنگاه فرمان را در جهت دلخواه بچرخانید.

رانندگی در باران

همچنین در شرایط بارندگی پای خود را به صورت ناگهانی از روی پدال گاز برندارید و آن را متعادل نگه دارید تا از سر خوردن جلوگیری شود.

به خاطر داشته باشید که چرخاندن زیاد و ناگهانی فرمان و خلاص کردن دنده نیز می تواند کنترل خودرو را از اختیار شما خارج کند. لذا از انجام این کارها در مواقع رانندگی در باران خودداری کنید.

در هنگام رانندگی در باران، باید کاملا سرحال و هوشیار باشید و دقت و تمرکز بیشتری به خرج دهید؛ مناظر زیبا و هوای مطبوع نباید باعث حواس پرتی شما بشود.

رانندگی در باران

در هنگام بارش برف، لغزندگی جاده ها و معابر چندین برابر می شود و باید علاوه بر استفاده از زنجیرچرخ، موارد مذکور را با دقت بیشتری رعایت کنید تا از بروز حادثه جلوگیری شود. در شرایط جوی نامساعد طبیعتا رانندگان دوست دارند هرچه سریع تر به مقصد خود برسند و همین مسئله می تواند منجر به عجله و شتاب زدگی آنها شود. در حالی که عجله و بی حوصلگی در رانندگی آن هم در هنگام بارش برف و باران می تواند حوادث ناگواری به بار بیاورد و برای ۵ دقیقه زودتر رسیدن، یک عمر حسرت و پشیمانی به دنبال داشته باشد.

رانندگی در باران

نکاتی که مطرح شد شاید خیلی ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد؛ اما می تواند از بروز بسیاری از حوادث و زیان های جبران ناپذیر جلوگیری کند و امنیت و آرامش شما و دیگران را تامین نماید؛ البته به شرطی که همه ی رانندگان این نکات را رعایت کنند.

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

بدون دیدگاه