آشنایی با الگوریتم های گوگل و نحوه عملکرد آنها

2 سال پیش
الگوریتم های گوگل

در این مقاله از وب سایت جفت هیچ قصد داریم کلیاتی در مورد انواع الگوریتم های گوگل و نحوه ی عملکرد آنها به شما دوستان عزیز ارائه کنیم.

همان طور که می دانید، گوگل روز به روز هوشمند تر و دقیق تر می شود و الگوریتم هایی را ایجاد می کند که هدف آنها جلب رضایت بیشتر و راحتی کاربران در هنگام استفاده از موتورهای جستجو است. گوگل همچنین با ایجاد و به روز رسانی الگوریتم های مختلف خود، قصد دارد سوء استفاده از موتورهای جستجو را به حداقل برساند.

اصولا هر کسی که وب سایتی دارد و همه ی سئوکاران باید با انواع الگوریتم های گوگل و  طرز کار آنها به طور کامل آشنا باشند و در جریان آخرین تغییرات و به روز رسانی ها نیز قرار بگیرند؛ چون در واقع اصول و قواعد سئو بر اساس همین الگوریتم های گوگل شکل می گیرد. در این مقاله با ما همراه باشید تا این الگوریتم ها را به شما معرفی کنیم.

الگوریتم پاندا

الگوریتم های گوگل

این الگوریتم از گوگل، محتوا محور است و سایت ها را از لحاظ کیفیت محتوا شناسایی و بررسی می کند؛ سایت هایی که دارای مطالب با کیفیت و کاربر پسند هستند، از طریق الگوریتم پاندا به رتبه ی خوب در نتایج جستجوی گوگل دست پیدا می کنند. همچنین در نقطه ی مقابل، سایت هایی که محتواهای ضعیف و کپی زیادی دارند، جریمه خواهند شد. هر چقدر مطالب کپی بیشتری منتشر کنند، خطر پنالتی شدن نیز بیشتر می شود و گوگل آنها را از طریق الگوریتم پاندا از نتایج جستجوی خودش حذف می کند.

 

الگوریتم مرغ مگس خوار

الگوریتم های گوگل

کار این الگوریتم، نمایش نتایج دقیق تر در هنگام جستجوی کاربر است. این الگوریتم را با ذکر مثالی برای شما توضیح می دهم؛ فرض کنید وارد گوگل می شوید و جمله ی من میخوام گوشی سامسونگ بخرم را سرچ می کنید. گوگل قبلا در پاسخ به این قبیل سرچ ها، سایت هایی که کلا ربطی به گوشی سامسونگ داشتند مثلا سایت برند اصلی آن را به کاربر نمایش می داد. ولی در حال حاضر به لطف الگوریتم مرغ مگس خوار، هر سایتی که در زمینه ی فروش این گوشی فعالیت می کند و عنوان بهینه تری دارد را نمایش می دهد.

مثلا اگر کاربر عبارت خرید گوشی سامسونگ در شیراز را سرچ کند، سایت هایی که در این شهر گوشی سامسونگ می فروشند را نمایش می دهد. یعنی در واقع به کاربر کمک می کند که سریع تر به هدفش برسد و دقیق ترین و نزدیک ترین نتایج را در پاسخ به جستجویش دریافت کند.

 

الگوریتم پنگوئن

الگوریتم های گوگل

کارش مقابله با سایت های اسپم هست. سایت هایی که از روش های غیر قانونی در سئو استفاده می کنند و به اصطلاح سئوی کلاه سیاه انجام می دهند، توسط این الگوریتم شناسایی و گرفتار می شوند. در واقع تاکید الگوریتم پنگوئن روی سایت هایی است که برای کلمات کلیدی مهم خود، بک لینک های انبوه و اسپم می سازند؛ بک لینک هایی که با انکرتکست یکسان به تعداد زیاد در سایت های مختلف ساخته می شوند.

همچنین پیشنهاد می شود : سئوی منفی چیست و چگونه با آن مقابله کنیم ؟

جالب اینجاست که گوگل از طریق این الگوریتم، این قبیل سایت ها را دقیقا در همان کلمه ی کلیدی مورد نظر پنالتی می کند و از نتایج جستجوی خودش حذف می نماید.

 

الگوریتم کبوتر

الگوریتم های گوگل

این الگوریتم، سایت ها را بر اساس محتوایی که دارند، در کلمات کلیدی مربوط به خودشان بررسی می کند. طرز کارش به این صورت است که اصطلاحا صفحات سایت را درون یک قفس می ریزد و تعدادی کبوتر در آن قفس رها می کند. هر کبوتر محتوای یک صفحه را بر اساس کلمه ی کلیدی اش بررسی می کند و اگر محتوای مربوط به آن کلمه ی کلیدی در صفحه وجود داشته باشد، یک نوک به آن صفحه می زند؛ هر صفحه ای که بیشترین نوک به آن زده شود، رتبه ی بهتری در نتایج جستجو کسب می کند.

 

الگوریتم گورخر

الگوریتم های گوگل

این الگوریتم در ایران و جهان هنوز استارت نخورده و گوگل صرفا آن را معرفی نموده و اعلام کرده که قصد دارد در آینده آن را اجرا کند. طرز کارش به این صورت خواهد بود که فروشگاه های اینترنتی را از لحاظ اعتبار، بررسی و شناسایی می کند و فروشگاه هایی که از هر لحاظ معتبر نیستند را از نتایج جستجو حذف می کند. به عنوان مثال این الگوریتم، بررسی می کند که فروشگاه مورد نظر نماد اعتماد یا ایزو دارد یا نه؛ درگاه پرداخت سایت و کلا خود سایت امن است یا خیر.

 

الگوریتم Page Authority

الگوریتم های گوگل

منظور از پیج آتوریتی، قدرت و اعتبار هر صفحه از سایت نزد گوگل است که با یک عدد از صفر تا صد نشان داده می شود. این الگوریتم به سایت هایی که دارای پیج آتوریتی های بالاتری هستند در نتایج جستجو رتبه می دهد. البته هنوز به مرحله ی اجرا در نیامده و در حد معرفی توسط گوگل است.

 

الگوریتم PayDay Loan

الگوریتم های گوگل

این الگوریتم نیز در حال حاضر فقط معرفی شده و هنوز به مرحله ی اجرا نرسیده است. احتمالا تا به حال برای شما پیش آمده که یک عبارت یا کلمه ی کلیدی را سرچ کنید و به یکی از سایت هایی که در نتایج جستجو به نمایش در می آید وارد شوید؛ سپس مشاهده کنید که محتوای آن صفحه کلا چیز دیگری است و آن سایت از کلمه ی کلیدی یا عبارت مذکور سوء استفاده کرده است. گوگل قصد دارد از طریق این الگوریتم با سایت های مذکور مقابله کند.

 

الگوریتم MobileGeddon

الگوریتم های گوگل

این الگوریتم قصد دارد سایت هایی که خود را برای نمایش در موبایل و تبلت بهینه نکرده اند و به اصطلاح ریسپانسیو نیستند، مقابله نماید و آنها را از نتایج جستجو حذف کند. گوگل وقتی به این قضیه پی برد که درصد کاربران موبایلی اش به شدت افزایش یافته، تصمیم گرفت چنین الگوریتمی ایجاد کند و با دادن اخطار به سایت هایی که ریسپانسیو نیستند، آنها را مجبور به بهینه سازی کند تا کاربران دارای موبایل و تبلت، احساس راحتی و رضایت بیشتری داشته باشند.

برای اطلاع از جدید ترین آپدیت ها و تغییرات الگوریتم های گوگل، می توانید به این منبع معتبر مراجعه نمایید.

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

بدون دیدگاه