سئوی محتوایی چیست | چگونه سایت خود را از طریق تولید محتوا سئو کنیم ؟

2 سال پیش
سئوی محتوایی

در این مقاله قصد داریم درباره ی سئوی محتوایی صحبت کنیم و به بررسی تکنیک هایی بپردازیم که با کمک آنها بتوانید صرفا از طریق تولید محتوا و بدون استفاده از بک لینک، سایت خود را سئو کنید. در واقع بهینه سازی و سئوی سایت، فقط به لینک سازی محدود نمی شود؛ بلکه فاکتورهای مختلفی وجود دارد که می توان با رعایت آنها، جایگاه فوق العاده ای در نتایج جستجوی گوگل کسب نمود.

یکی از این فاکتورها، سئوی محتوایی است. سئوی محتوایی، در واقع صرفا به تولید محتوای سایت مربوط می شود و با رعایت یک سری نکاتی در هنگام تهیه ی مقاله، می توان آن را به خوبی انجام داد و نتایج مناسبی کسب نمود. در اینجا به اختصار به برخی از این موارد اشاره می کنیم.

سئوی محتوایی

سئوی محتوایی شامل چه موارد و فاکتورهایی می شود ؟

در این بخش از مطلب، به بررسی فاکتورهای مرتبط با سئوی محتوایی خواهیم پرداخت و تکنیک هایی را مطرح می کنیم که با رعایت آنها می توان یک سایت محتوا محور را به جایگاه مناسبی در نتایج جستجوی گوگل رساند.

تولید محتوا در موضوعات پر مخاطب

یک وب سایت محتوا محور که قصد دارد صرفا از طریق تولید محتوا سایت خود را بالا ببرد و در آینده از انواع روش های مختلف تبلیغاتی کسب درآمد کند، لازم است در همه ی حوزه ها وارد شود و تولید محتوا کند؛ اگر فقط روی یک سری موضوعات خاصی زوم کند، کلمات کلیدی پر مخاطب سایر حوزه ها را از دست خواهد داد.

سئوی محتوایی

همچنین بهتر است در زمینه ها و موضوعات پر مخاطب و پر بازدید، تولید محتوا انجام شود. یکی از ابزارهای بسیار مفیدی که در این زمینه می توان از آن استفاده نمود، وب سایت a hrefs می باشد. روش کارش به این صورت است که url وب سایت های دلخواه را در آن وارد می کنیم؛ سپس کلمات کلیدی سایت های مورد نظر را بیرون می کشد و به ما تحویل می دهد. شما می توانید اکانت هفتگی و یا ماهانه ی این ابزار را خریداری نمایید و به موضوعات و ایده های مختلفی برای تولید محتوای سایت خود دسترسی پیدا کنید.

سعی کنید در هر حوزه ای که تولید محتوا انجام می دهید، محتوای جامع و کامل تری در مقایسه با بقیه ی سایت ها ارائه نمایید که نسبت به محتوای رقبای تان متمایز باشد. هر چقدر نیاز کاربران را به میزان بیشتری در نظر بگیرید و محتوایی عرضه کنید که برای آنها مفید و کاربردی باشد، به موفقیت های بالاتری دست می یابید.

سئوی محتوایی

به کار بردن عبارات کلیدی در عنوان مقاله

لازم است کلمه یا عبارت کلیدی مورد نظر عینا در عنوان مقاله وجود داشته باشد. همچنین اگر این عبارت در ابتدای عنوان به کار گرفته شود، بهتر و بهینه تر خواهد بود. علاوه بر این، عنوان مقاله باید به اندازه ای جذاب باشد که کاربر را متقاعد کند که روی آن کلیک نماید و وارد سایت شود. همچنین باید کاملا مرتبط با محتوا بوده و منظور مقاله را به خوبی منتقل کند.

سئوی محتوایی

توضیحات متا دیسکریپشن (Meta description) نیز در سئوی محتوایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در نتایج جستجوی گوگل، در پایین عنوان مقاله برای کاربران قابل مشاهده خواهد بود. کاربران زیادی (از جمله خودم) در هنگام سرچ مطلب مورد نظر خود در گوگل، علاوه بر عنوان به توضیحات محتوا نیز توجه می کنند و سپس تصمیم می گیرند که روی آن کلیک کنند یا خیر. نوشتن یک توضیح جذاب و مرتبط با محتوا، می تواند نرخ کلیک مقاله ی شما را افزایش داده و ورودی بیشتر دریافت نمایید.

استفاده از کلمات کلیدی و هم خانواده های آنها در پاراگراف اول و زیر عنوان ها

شاید تا به حال دقت کرده باشید هنگامی که یک عبارت پر مخاطب را در گوگل سرچ می کنید، پیشنهاد های مختلفی در کادر سرچ و سپس در پایین صفحه ی نتایج جستجو به شما می دهد. این پیشنهادات در واقع شامل عباراتی است که توسط کاربران به وفور سرچ شده است.

اگر از این عبارات به صورت طبیعی و با رعایت اصول نگارش و جمله بندی، در اوایل مقاله و همچنین در زیر عنوان ها استفاده کنید، شانس رتبه گرفتن توسط مقاله ی مورد نظر در کلمات و عبارات کلیدی مترادف و هم خانواده نیز افزایش می یابد.

سئوی محتوایی

همچنین از جملات پرسشی پر تکرار نیز می توانید در اوایل متن محتوای خود استفاده نمایید. به عنوان مثال می توانید عبارت چگونه ایمیل موقت بسازیم را در متن خود بگنجانید. فقط کافی است کمی خلاقیت به خرج دهید تا نگارش و جمله بندی مقاله ها طبیعی و مطلوب باشد.

کاربران زیادی مطالب مورد نظر خود را به صورت سوالی در گوگل سرچ می کنند؛ با به کار گیری این روش می توانید به صورت قابل ملاحظه ای، رتبه ی محتواهای مورد نظر خود را در گوگل افزایش دهید.

البته ناگفته نماند که رقابت در حوزه ی برخی از کلمات کلیدی دشوار است و برای رسیدن به جایگاه مطلوب در آنها، به بک لینک نیز احتیاج خواهد بود. اما رعایت این اصول و قواعد، حتی در کلمات کلیدی پر رقابت هم تاثیر مطلوبی می گذارد. سپس از طریق لینک سازی درست و اصولی می توان رتبه ی محتوا را بهبود بخشید.

کوتاه بودن url

سئوی محتوایی

فاکتور بعدی در سئوی محتوایی ، آدرس url محتواست که به طور کلی هر چقدر کوتاه تر باشد، بهینه تر خواهد بود. بهتر است این آدرس، حاوی عبارات کلیدی اصلی مقاله باشد. url می تواند به صورت فارسی و یا انگلیسی در نظر گرفته شود. اما نکته ای که بهتر است رعایت شود این است که در یک وب سایت، همه ی url ها صرفا انگلیسی و یا فارسی به صورت یکسان باشد و مخلوط استفاده نشود. در واقع از همان ابتدای راه اندازی سایت، تصمیم بگیرید که از url انگلیسی یا فارسی برای آدرس محتواهای خود استفاده کنید و همان روند را ادامه دهید.

بهینه سازی تصاویر

سئوی محتوایی

لازم است تصاویر مورد نظر محتوای خود را قبل از آپلود در سایت، بهینه سازی کنید. بهینه سازی تصاویر، علاوه بر افزایش سرعت لود، در سئوی سایت نیز نقش به سزایی ایفا می کند. در هنگام بهینه سازی تصاویر، باید اندازه و حجم عکس ها را در حد مورد نیاز تنظیم کنید؛ به گونه ای سنگین و پر حجم نباشد. همچنین عبارت کلیدی مقاله را در تگ alt عکس ها به کار ببرید.

کپی رایت عکس ها

مورد بعدی که می توان به آن اشاره نمود، کپی رایت عکس ها می باشد. توصیه می کنیم عکس های مورد نظر محتوای خود را به هیچ عنوان از سایر سایت های ایرانی و رقبای خود کپی نکنید. برخی سایت های معتبر خارجی از جمله freepik و dribbble وجود دارند که می توانید تصاویر با موضوعات دلخواه خود را در آنها سرچ و عکس های مورد نظر را دانلود کنید. می توانید به سلیقه ی خودتان کمی تغییر نیز در آنها ایجاد کنید و سپس در وب سایت خود آپلود نمایید.

سئوی محتوایی

همچنین می توانید از تصاویر مورد نظر خود که در سایت های ایرانی یا خارجی در گوگل پیدا می کنید، اسکرین شات بگیرید تا عکس مورد نظر متعلق به شما بشود. البته توجه داشته باشید که از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا در هنگام تهیه ی اسکرین شات، با افت کیفیت مواجه نشوید. با استفاده از نرم افزار فتوشاپ می توانید بهینه سازی اندازه و حجم عکس ها را انجام دهید و روی آنها کپی رایت بگذارید.

با رعایت موارد فوق، تصاویر وب سایت شما نیز در بخش جستجوی تصاویر گوگل افزایش رتبه خواهد داشت و از طریق سرچ عکس ها نیز می توانید ورودی های خوبی دریافت کنید.

ممنون که تا انتهای این مطلب با وب سایت جفت هیچ همراه بودید. نظرات و سوالات خود را می توانید در بخش کامنت با ما در میان بگذارید تا در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ داده شود.

همچنین پیشنهاد می شود : سئوی منفی چیست و چگونه با آن مقابله کنیم ؟

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

بدون دیدگاه