مقایسه مرورگر گوگل کروم با فایرفاکس ؛ کدام یک بهتر است ؟

2 سال پیش
مقایسه مرورگر گوگل کروم با فایرفاکس

در این مطلب قصد داریم مرورگر  گوگل کروم و فایرفاکس را از جهاتی با یکدیگر مقایسه کنیم و ببینیم در هر زمینه کدام یک برتری دارد. با جفت هیچی ها همراه باشید.

گوگل کروم و فایرفاکس دو نمونه از قدرتمند ترین مرورگرها به شمار می روند و کاربران فراوانی را در سرتاسر دنیا به خود اختصاص داده اند. هر کدام از آنها مزیت ها و ویژگی های خاص خود را دارند و اینکه کاربران، گوگل کروم را انتخاب کنند یا فایرفاکس، بستگی به نیازها و انتظارات آنها از یک مرورگر دارد. البته این قضیه تا حدودی هم می تواند سلیقه ای باشد. پس در مجموع شاید نتوانیم با قاطعیت بگوییم کدام یک بهتر است!

در این مقاله تعدادی از فاکتورها را انتخاب کردیم و تصمیم گرفتیم این دو رقیب را در این زمینه ها با یکدیگر مقایسه کنیم.

مقایسه مرورگر گوگل کروم با فایرفاکس

مقایسه مرورگر گوگل کروم با فایرفاکس

طراحی ظاهری

از نظر دیزاین و طراحی ظاهری می توان گفت تفاوت های جدی و قابل ملاحظه ای بین این دو مرورگر وجود ندارد؛ البته فایرفاکس امکانات بیشتری برای سهولت کاربران در نظر گرفته است که از آن جمله می توانیم به منو بارهای قابل سفارشی سازی و رابط کاربری ساده تر اشاره کنیم. در مجموع فایرفاکس به مراتب کاربر پسندتر است.

سرعت اینترنت و بارگذاری سایت ها

تفاوت سرعت مرورگر گوگل کروم با فایرفاکس

بر اساس نتایج به دست آمده از تست های سرعت، هر دو مرورگر امتیاز مشابهی کسب کرده اند؛ اما از لحاظ سرعت بارگذاری سایت ها، فایرفاکس گاهی اوقات و در حد بسیار اندکی برتری از خود نشان می دهد.

استفاده از منابع سیستم

آزمایش ها و مقایسه های زیادی از لحاظ استفاده ی این مرورگرها از منابع رم سیستم انجام گرفته تا مشخص شود هر کدام از آنها، تا چه میزانی از ظرفیت رم را درگیر می کنند و سرعت سیستم را کاهش خواهند داد. فایرفاکس ادعا کرده که نسبت به گوگل کروم، ظرفیت کمتری از رم دستگاه را به خود اختصاص می دهد؛ در حالی که نتایج به دست آمده عکس این قضیه را نشان می دهد و گوگل کروم، سرعت سیستم را به میزان کمتری پایین می آورد و بهینه تر است.

قابلیت منحصر به فرد گوگل کروم

مقایسه مرورگر گوگل کروم با فایرفاکس

گوگل کروم دارای قابلیت منحصر به فردی به نام کستینگ یا همان اشتراک گذاری ویدئوها است. قابلیت کستینگ این امکان را فراهم می کند که در هر سرویس استریم ویدئویی از جمله یوتیوب، ویدئوهای دلخواه خود را پیدا کنید و سپس آنها را در یک دستگاه دیگر با استفاده از همان اپلیکیشن اجرا نمایید.

به عنوان مثال با استفاده از مرورگر گوگل کروم در کامپیوتر می توانیم ویدئوی دلخواه را در یوتیوب پیدا کنیم و سپس با فشردن دکمه ی کست، ویدئو را بر روی تلویزیون هوشمند که اپلیکیشن یوتیوب روی آن نصب است به اجرا در آوریم. این امکان در حال حاضر در مرورگر فایرفاکس وجود ندارد.

افزونه ها

هر دو مرورگر، طیف وسیعی از انواع افزونه ها را در اختیار کاربران خود قرار می دهند که امکانات مفید و کاربردی زیادی را فراهم می کنند. هر کدام از آنها یک سری افزونه های اختصاصی دارند و بعضی از افزونه ها نیز روی هر دو مرورگر به صورت مشترک قابل اجراست. از این لحاظ نمی توان برتری و تفاوت خاصی بین آنها قائل شد.

می توانید به فروشگاه افزونه های گوگل کروم و فایرفاکس مراجعه کنید و افزونه های دلخواه خود را نصب نمایید.

تفاوت افزونه های مرورگر گوگل کروم با فایرفاکس

تفاوت افزونه های مرورگر گوگل کروم با فایرفاکس

جمع بندی

همان طور که اشاره کردیم، هر کدام از مرورگرها مزیت های خاص خود را دارند؛ شاید فایرفاکس جذاب تر و کاربر پسندتر باشد، اما یکی از مهم ترین فاکتورها سرعت و کارایی سیستم است که در این زمینه، مرورگر گوگل کروم ظرفیت کمتری از رم سیستم را درگیر می کند و بهینه تر خواهد بود.

از نظر شما برتری با کدام مرورگر است ؟

0
نویسنده مطلب امید قدرتی
دانشجوی کارشناسی - کامپیوتر نرم افزار - علاقه مند به سئو و تولید محتوا

بدون دیدگاه